10 atrakcji w Taorminie - co robić i zwiedzać w mieście na Sycylii? - BelSole

10 atrakcji w Taorminie – co robić i zwiedzać w mieście na Sycylii?

Taormina to miejscowość będąca prawdziwą perłą prowincji Mesyna jak i całej Sycylii. Niewielka, malowniczo położona Taormina oferuje wiele ciekawych miejsc i atrakcji odwiedzanych już od setek lat. Jakie zabytki warto tu zobaczyć? Gdzie wybrać się na plaże i skąd rozpościerają się najładniejsze widoki? Oto 10 miejsc, które trzeba zobaczyć zwiedzając Taorminę. Taormina – zwiedzanie atrakcji bez tajemnic.

 


Przejść się po Corso Umberto

Corso Umberto w Taorminie
Corso Umberto w Taorminie.

Corso Umberto w sycylijskiej miejscowości Taormina to obowiązkowa atrakcja, której nie można nie zobaczyć. Corso Umberto to jak Rynek w Krakowie – tu trzeba być. To główna i najważniejsza uliczka w miejscowości otoczona zabytkami z różnych epok, pełna sklepów i sklepików, kawiarenek i restauracji oraz oczywiście turystów. Z jednej strony zamknięta jest charakterystyczną bramą Porta Messina, a z drugiej zamyka ją Porta Catania.

Corso Umberto nazwana jest na cześć króla Włoch Humberta I. Uliczka położona jest w części starożytnej drogi Via Valeria łączącej Katanię z Mesyną. Najsłynniejsza uliczka w Taorminie zamknięta jest dla ruchu kołowego. Warto tu wybrać się również po zmroku, by zobaczyć Corso Umberto w zupełnie innym klimacie.

 


Amfiteatr Teatro Antico di Taormina

Drugą z największych atrakcji w mieście są wspaniale zachowane ruiny starożytnego teatru powstałe w trzecim wieku przed naszą erą. Materiał z którego zbudowany był teatr wskazuje, że był on budynkiem wzniesionym przez Rzymian ale układ ruin wskazuje na budowlę zbudowaną przez Greków. Specjaliśmy przewudują, że Rzymianie przebudowali wcześniej istnuejącą tu budowlę.

Ruiny w Taorminie o średnicy 120 metrów są drugimi co do wielkości ruinami na Sycylii zaraz po Syrakuzach. Budowla jest zachowana w na tyle dobrym stanie, że wciąż odbywają się tu przedstawienia, koncerty i festiwale. Część widowni wymagała postawienia na nowo. Teatr położony jest w przepięknym miejscu z widokiem na Etnę w oddali i morskie wody w dole. Atrakcja jest dostępna do zwiedzania w cenie 10 EUR, można je kupić przed wycieczką przez internet.

 


Park Villa Comunale

Przepiękny i malowniczo położony ogród był niegdyś własnością słynnej brytyjskiej ogrodnik Florence Trevelyan, żony burmistrza Salvatore Cacciolli, stąd ogród w Taorminie do dziś posiada wiele cech ogrodu angielskiego.Trevelyan zmarła 4 października 1907 roku, niedługo później będący jej spuścizną ogród przeszedł na własność miasteczka. Od 1922 roku to własność publiczna, która dziś dostępna jest do zwiedzania.

Wyjście do ogrodu chociaż na chwilę to jedna z obowiązkowych atrakcji w miejscowości. W ogrodzie można podziwiać najróżniejsze gatunki roślin, okazałe palmy, przepiękny widok na Etnę. Fani ptactwa również będą zadowoleni ze zwiedzania. Mimo że jest to spora atrakcja tłumy w miejskim parku są znacznie mniejsze niż w starożytnych ruinach czy na głównej uliczce, mimo że pozostaje w niewielkiej odległości od największych atrakcji. Zwiedzanie jest darmowe, a latem ogród czynny jest do północy.

 


Punkt widokowy Piazza IX Aprile

Piazza_IX_Aprile
Piękne widoki na zatokę z Piazza_IX_Aprile Taorminy.

Kolejną ciekawą atrakcją jest przejście na punkt widokowy Piazza IX – najsłynniejszy punkt widokowy w miejscowości i jeden z najsłynniejszych na całej Sycylii. Z placu rozpościera się zapierający dech w piersiach widok. Można tu skorzystać rozstawionych lornetek, a uroku miejscu dodają płyty, którymi wykończono plac. Nazwa placu pochodzi od wydarzeń z 9 kwietnia 1860 roku, gdy podczas mszy w katedrze wśród wiernych pojawiła się plotka, że wyzwoleńcze siły Giuseppe Garibaldiego dotarły do Marsali. W rzeczywistości przybyły nieco później.

 


Katedra Duomo di Taormina i Piazza del Duomo

piazza duomo taormina

Przy placu Katedralnym – jak łatwo zgadnąć – znajduje się najważniejsze miejsce kultu religijnego w Taorminie – Katedra Duomo di Taormina. Historia bazyliki sięga XII wieku, ale ślady świątyni położonej w tym samym miejscu pochodzą jeszcze z czasów bizancjum. Przez wieki świątynia była wielokrotnie przebudowywana w najróżniejszych stylach, których elementy widoczne są tu aż po dziś dzień. Znaczną odbudowę świątyni przeprowadzono po II wojnie w latach 1945-1938 pod kierownictwem Armando Dillona. W 1980 roku papież Jan Paweł II podwyższył świątynię do rangi bazyliki mniejszej. Na przepięknym placu przed katedrą zobaczyć można zabytkową fontannę.

 


Plaża i wyspa na Isola Bella

Isola Bella
Isola Bella

Isola Bella to niewielka wyspa znajdująca się w niewielkiej odległości od miasteczka, znana również jako perła Morza Jońskiego. Podobnie jak wspomiany już wyżej park wyspa w przeszłości również należała do Florence Trevelyan, dziś zobaczyć można część mieszczącej się tu rezydencji. W 1990 roku teren kupiły władze Sycylii i sformowały tu rezerwat przyrody. Maleńka wyspa, krystalicznie czysta woda i mieszczące się tu kamieniste plaże ściągają setki turystów, amatorów kąpieli słonecznych i nurkowania. Na górze mieści się taras widokowy. Wstęp na teren wyspy kosztuje 4 EUR i jest to wydatek, który naprawdę warto ponieść.

 


Kolejka linowa Taormina – Mazzaro

taormina kolejka
Widok z zabrudzonej kolejki.

Przejazdy kolejkami linowymi to jedna z naszych ulubionych atrakcji niezależnie czy jesteśmy w Porto czy w Lecco lub w Trapani dlatego też na liście obowiązkowych atrakcji do zaliczenia w Taorminie zaliczamy również przejażdżkę w wagonikach. Kolejka prowadzi z historycznego centrum miasteczka w dół do Mazzaro. Przejażdżka trwająca zaledwie kilka minut pozwala na błyskawiczne dostanie się do morza. Przejazd w jedną stronę kosztuje 3 EUR ale na miejscu istnieje możliwość kupienia biletu dziennego w cenie 10 EUR. Za 50 kupimy bilet tygodniowy, a za stówkę miesięczny. Miejscowi za tygodniowy płacą zaledwie 15 EUR więc jeśli znacie jakąś Włoszkę możecie spróbować postarać się o ten tańszy bilet. Kolejka działa od 8 do 20:00, a w poniedziałki od 9.

 


Plaża Mazzaro

Plaża Mazzaro
Plaża Mazzaro

Gdy już zjedziemy kolejką linową możemy odpocząć na nieco bardziej wyszukanej plaży. Kamienista plaża Mazaroo wymieniana w rankingu najlepszych plaż na Sycylii to również miejsce z którego wybrać się można w krótki rejs do słynnej Błękitnej Groty. Na do wynajęcia dostępne są leżaki i parasole ale jeśli nie chcemy nabijać kabzy miejscowym to można z niej korzystać również bez żadnych dodatkowych opłat.

 


Kaplica Chiesa Madonna della Rocca

U stóp zamku na górze Monte Tauro położona jest jeszcze jedna atrakcja sakralna w miejscowości Taormina – to kościółek Madonna della Rocca. Kościół jest miejscem wyjątkowo specyficznym ponieważ wbudowany jest w skały góry na której się znajduje. Historia budowli sięga XII wieku, świątynia została odbudowana XVII wieku. Podobno w grocie na górze doszło do objawienia Matki Boskiej z dzieciątkiem, którego świadkiem był młody pasterz. Na pamiątkę tego wydarzenia w trzecią niedzielę września do kościoła przybywają dziesiątki pielgrzymów.

 


Widok z zamku Monte Tauro


Nad miejscowością Taormina na wysokości blisko 400 metrów nad poziomem morza znajdują się ruiny saraceńskiego zamku. Droga do zamku wiedzie schodami obok kościółka wspomnianego w podpunkcie wyżej. Dokładna historia zamku nie jest znana, niestety atrakcja obecnie nie jest udostępniona do zwiedzania dla turystów. Ruiny można oberzeć z zewnątrz i rozkoszować się naprawdę pięknym widokiem na dachy Taorminy oraz całą okolicę. Warto wspiąć się tu dla samego widoku. Lepszego w okolicy nie znajdziecie.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz