Top 8 Amalfi, najpiękniejsze miejscowości, 'Amalfia' poradnik - BelSole

Top 8 Amalfi, najpiękniejsze miejscowości, 'Amalfia’ poradnik

Półwysep Amalfi pełen jest małych pięknych miasteczek ukrytych pomiędzy klifami, wzgórzami i morzem. Jaką miejscowość na Amalfi zobaczyć? Jak dojechać do Amalfi i która z wiosek jest najpiękniejsza? Jakie atrakcje tam na nas czekają? Oto nasze subiektywne zestawienie.

Należący do Kampanii półwysep, podzielony jest pomiędzy Salerno oraz Neapol. Jego większa część leży w prowincji Neapolu, a mniejsza w Salerno. Amalfi to piękne miejsce, jednak pełne jest turystów – znajdziecie tutaj też mniej oblegane miejscowości, o których też wspomnimy. Polecamy Wam pojechać do Bomerano, które jest pomiędzy Positano i Amalfi, a do tego jest to miejsce doskonałe na treking. Całkiem niezła baza wypadowa do której można dojechać autem i zaparkować bez trudu.

Pisaliśmy już o najpiękniejszych miasteczkach w Apulii, a oto nasza lista najlepszych miejscowości na Amalfi:

Positano

positano
Widok na Positano

Drugie najsłynniejsze miasto półwyspu, tak samo jak w przypadku Amalfi – kursują tutaj busy oraz promy. Z tego miasteczka dostaniecie się też do Capri promem. W centrum czeka na Was kamienista plaża, piękny kościół di Santa Madia Assunta oraz wąskie i zatłoczone uliczki pełne starych kamieniczek. 

Bomerano & San Michele

san miechelle

Miejsce jest wyjątkowe ze względu na piękne widoki na morze oraz niżej umiejscowione miasteczka z wysokiej na ponad 600m skały. To miasteczko wypadowe do słynnej Ścieżki Bogów, czyli najładniejszego w Europie szlaku trekingowego. Nie jest też tak oblężone przez turystów jak Amalfi czy Positano. Do tego z Bomerano jeżdzą busy do obu najpopularniejszych miasteczek regionu.

Amalfi

amalfi
Wybrzeże Amalfi

Najsłynniejsze miasto półwyspu. Perła wybrzeża, dostać się tam możemy komunikacją zbiorową czyli busami lub promem albo własnym autem. Pamiętajcie, że przejazd ulicami Amalfi jest dość wymagający i emocjonujący. Miasto znane jest ze swojej handlowej historii oraz z pięknej katedry w centrum i muzeum papieru.

Salerno

salerno

Kiedyś rzymska kolonia, miasto 'Brama’ półwyspu Amalfi od strony południowej. Ta portowa miejscowość znana jest z grobu świętego Mateusza w tutejszej Katedrze. Jednego z apostołów. Do tego znajdziecie tutaj także zabytki z epoki panowania Rzymu. Polecamy wejście na wzgórze zamkowe obok Salerno.

Sorrento

sorrento

Miasto po drugiej stronie zatoki neapolitańskiej z pięknym widokiem na morze, Wezuwiusza oraz Neapol. Była kolonia Grecka. Dojedziecie tutaj pociągiem lub dopłyniecie promem. Z Sorrento kursuje także prom na Capri. 

Ravello

ravello

Miasteczko podobnie jak Bomerano, mieści się wyżej niż miasteczka bezpośrednio na wybrzeżu. Piękne widoki z Terazza dell’Infinito, wille oraz historyczne centrum przekonają każdego.

Atrani

atrani

Umiejscowione bardzo blisko Amalfi, możecie dostać się tam nawet na nogach – jest bardzo blisko. Siostrzane miasteczko wbite jest w skałę, a wiadukt przecinający centrum nadaje wyjątkowego klimatu.

Nocelle

nocelle

Szukacie czegoś wyjątkowego i spokojnego? Na końcu ścieżki bogów znajdziecie małe miasteczko Nocelle z widokiem na Positano i morze. Nie wjedziecie tutaj autem, parking mieści się za granicami wioski, turystów jest tutaj zdecydowanie mniej niż w Amalfi czy Positano. Idealne na relaks i podziwianie widoków.

Mapa Amalfi

1 ) Amalfi 2) Atrani 3) Ravello 4) San Michele 5) Bomerano 6) Praiano 7) Positano 8) Nocelle 9) Sorrento 10) Minori 11) Maiori 12) Salerno 13) Capri 14) Neapol

Mapa amalfi

A czy Wy macie jakieś ulubione miasteczko na Amalfi? Podzielcie się z nami na Facebooku!

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz