Flamingi na Cyprze, kiedy i gdzie flamingi zobaczyć? Poradnik - BelSole

Flamingi na Cyprze, kiedy i gdzie flamingi zobaczyć? Poradnik

Cypr słynie z wielu atrakcji, jednak jednym z najpopularniejszych symboli tego kraju jest flaming. Spotkać je możemy w paru miejscach na wyspie afrodyty, jednak nie jest to możliwe cały rok. Gdzie więc na Cyprze spotkamy Flamingi? Czy możliwe jest to w lecie czy może w zimie? Zapraszamy do lektury.

Pisaliśmy już o Flamingach na Sycylii i w Hiszpanii. Tym razem zajmiemy się chyba najpopularniejszym miejscem gdzie możecie spotkać Flamingi, czyli na Cyprze. Weźcie ze sobą aparat z dużym zoomem, nie ma szans na bliskie podejście do tych płochliwych ptaków. Bądźmy też na tyle humanitarni aby ich nie straszyć. Uważa się, że na wyspie żyje od 10000 to 15000 flamingów. 

Kiedy na Cyprze można zobaczyć Flamingi? w 2020?

To najważniejsze pytanie, kiedy możemy je zobaczyć? Najlepiej udać się na birdwatching na Cyprze pomiędzy listopadem a marcem. Te mierzące ponad metr stadne ptaki migrują po Europie i Bliskim Wschodzie – jednak część z nich potrafi zostać nawet cały rok na wyspie. Nam udało się je dostrzec na początku listopada w dwóch miejscach na wyspie.

Gdzie na Cyprze zobaczycie Flamingi?

Flamingi Limassol
Spłoszone Flamingi w Limassol

Są dwa najpopularniejsze miejsca gdzie możecie zobaczyć Flamingi. Pierwszym z nich, jest słone jezioro obok centrum Larnaki. Uwaga, są one bardzo płochliwe. Zazwyczaj całe stado stara się trzymać jak najdalej od wścibskich turystów – czyli na środku jeziora. Dobrym miejscem aby je zobaczyć, jest park Patticheio. Możecie też podejść kawałek od Hala Sultan Tekke i też będziecie mieć dobry widok na jezioro.

Flamingi Larnaka
Flamingi w Larnace

Drugim, według nas lepszym miejscem jest słone jezioro Limassol, które znajduje się na południowy zachód od miasta. Parkingi umiejscowione są przy drodze F628, która jest bardzo blisko jeziora. Z tego miejsca jest bardzo blisko do miejsca w którym odpoczywają Flamingi.  Uważajcie gdzie i jak robicie zdjęcia – niedaleko jest brytyjska baza wojskowa RAF-u.

flamingi limassol
Flamingi w Limassol 50x zoom optyczny.

Ostatnim, mniej popularnym miejscem jest jezioro Oroklini na północ od Larnaki, blisko autostrady A3. Znajdziecie tutaj mniej tych dostojnych ptaków, nie będzie też dużych tłumów na birdwatchingu. Jezioro nie jest duże.

Parę ciekawostek o Flamingach 

Możecie zaimponować znajomym 🙂 

  • Flamingi nie rodzą się różowe! Swój kolor zawdzięczają swojej diecie. Poczytajcie o różowym jeziorze w Hiszpanii.
  • Flamingi na Cyprze mierzą nawet 150cm, to największy gatunek flamingowatych.
  • Nazwa Flaming pochodzi z Hiszpańskiego, oznacza to samo co Flamenco czyli ognisty ptak
  • Flamingi potrafią wykryć deszcz i burzę z ponad 500 km
  • Flamingi żywią się planktonem, małymi rybkami, larwami much i skorupiakami – dlatego też są różowe

Mapa Cypru, gdzie znajdziecie Flamingi

flamingi cypr

  1. Słone jezioro w Larnace 2. Słone Jezioro Limassol 3. Jezioro Oroklini
AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz