Top 14 najładniejszych miejscowości w Apulii, jaką wioskę, miejscowość wybrać? - BelSole

Top 14 najładniejszych miejscowości w Apulii, jaką wioskę, miejscowość wybrać?

Jakie miejscowości i wioski wybrać blisko Bari w Apulii? Które z nich są najpiękniejsze i czy faktycznie białe miasteczka Włoch są tak urokliwe jak niesie fama? Zobaczcie co zwiedzić, gdzie jechać i gdzie spać?

Okolice Bari, jakie miasteczka?

Siła Apulii drzemie właśnie w małych miasteczkach, wioskach umiejscowionych na końcu Europy. Żartobliwie czasami nazywane są Bieszczadami Włoch. Poruszać się pomiędzy nimi jest najłatwiej autem. Jednak i komunikacją zbiorową spokojnie dojedziecie do najważniejszych miejsc. Charakteryzuje je zwarta biała zabudowa, większość z nich posiada małe centrum czy to nad wodą czy na wzgórzu. Jeśli nie atrakcje Bari, to co?

Polignano a Mare 

polignano a mare
Widok na zatoczkę i plaże Polignano a Mare

Najpopularniejsze miasteczko Apulii, do tego jedno z najładniejszych. Leży niedaleko Bari, podróż pociągiem to tylko 20-30 min. Oprócz pięknej plaży zobaczcie także samo centrum. Uważajcie, bo w sezonie jest tutaj bardzo duża ilość turystów. Więcej o Polignano a Mare i jego atrakcjach.

 

Monopoli

monopoli
Panorama Monopoli, portu i zatoki.

Dobra alternatywa dla Polignano a Mare. Monopoli to perełka umiejscowiona bardzo blisko Bari. Piękne małe centrum, białe domki, mnóstwo plaż, zatoka i dużo zwiedzania – czego chcieć więcej. Więcej o Monopoli i jego atrakcjach.

 

Locorotondo

locorotondo
Widok na Locorotondo z trasy

Locorotondo to spokojne miasteczko, jedno ze słynnej trójki w dolinie Trulli. Centrum jest małe i urokliwe, a do tego miasto leży na górce z której możecie podziwiać inne miasteczka i Apulię.

 

Ostuni

Ostuni
Białe miasteczko Ostuni.

Kolejne miasteczko na wzgórzu, z jej murów zobaczycie Adriatyk pomimo tego, iż miasto nie leży przy morzu. Centrum jest spore w porównaniu do innych miejscowości, jest też sporo turystów. Więcej o Ostuni i jego atrakcjach.

 

Alberobello

alberobello
Słynne Trulli w Alberobello

Miejsce słynnych Trulli, ale to nie jedyna atrakcja tego miasta. Samo centrum poza Trulli jest także piękne. Pamiętajcie, że to jedno z ulubionych miejsc turystów, jeśli szukacie spokoju w sezonie to nie jest najlepsza destynacja. Więcej o Alberobello i jego atrakcjach.

 

Vieste

Vieste
Vieste

Vieste to miasteczko umieszczone daleko na półwyspie Gargano, ciężko jest się tam dostać komunikacją miejską. Jednak samo Vieste jest spokojnie, centrum jest piękne i przypomina momentami zachodnie wybrzeże Włoch i wybrzeże Amalfi.

 

Monte Sant’Angelo

Monte Sant'Angelo
Widok na Monte Sant’Angelo z góry.

Jedziecie do Vieste? Zajrzyjcie tutaj! To miasto Archanioła Michała, pięknych widoków z gór na okoliczne lasy i morze. To także miasto historii, jedna ze stolic normańskich domen. 

 

Manfredonia

manfredonia
Kolorowe uliczki portowego miasta.

Kolejna miejscowość na półwyspie Gargano – niedaleko Monte Sant’Angelo. Miasto portowe z kolorowymi uliczkami i bardzo małą ilością turystów. Jeszcze nieodkryty diamencik na wybrzeżu Apulii.

 

Lecce

lecce
Centrum Lecce

Lecce to Florencja południa według niektórych, stolica Baroku w Apulii. Miasto przepełnione jest zabytkami, placami, kościołami, sztuką i szkołami. Polecamy jeśli chcecie spędzić czas na zwiedzaniu i kochacie sztukę. Więcej o Lecce i atrakcjach Lecce.

 

Trani

Trani
Widok na Trani

Największą atrakcją Trani jest jej centrum oraz Bazylika z 1099 roku umieszczona w centralnym punkcie półwyspu. Widok jest niesamowity.

 

Otranto

Otranto

Miasteczko z pięknym portem i dużą ilością piaszczystych plaż. Nie zapomnijcie po kąpieli słonecznej przejść się po urokliwym centrum. Dojazd do Otranto nie jest najszybszy, bo miasteczko mieści się daleko na południu półwyspu.

 

Altamura

altamura

Kolejne z białych miasteczek. Dodaliśmy je na listę ze względu na słynny chleb z Altamury, który musicie spróbować. Warto tutaj wpaść po drodze na południe.

 

Peschici

peschici
Uliczki Peschici

Kolejne z miasteczek Gargano. Urokliwe tak samo jak Vieste i także popularne. Miasteczko pięknie góruje nad Morzem Adriatyckim i plażami na których możecie odpocząć.

 

Cisternino

Uliczki Cisternino
Uliczki Cisternino

Miasto mięsożerców, jeśli jedziecie do Alberobello czy Locorotondo, wpadnijcie też tutaj. Jest tutaj bardzo dużo rzeźników, u których na miejscu możecie zaopatrzyć się w świeże wędliny bądź panino z wędliną prosto z rzeźni. 

 

Martina Franca

Matrina Franca
Centrum Martina Franca

Martina Franca to jedno z pobliskich miasteczek Locorotondo czy Cisternino, ma spore centrum z placami i wąskimi uliczkami. Warto zajrzeć na 1 dzień i skosztować tutejszych panino.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz