W jakim języku mówi się w Danii? Czy w Danii mówi się po duńsku? - BelSole

W jakim języku mówi się w Danii? Czy w Danii mówi się po duńsku?

Język ojczysty to jeden z elementów które stanowią o tożsamości każdego kraju. Wykształca się on na przestrzeni wieków. Ewoluuje i zmienia się w zależności od czasów. Czy jednak również ten sam proces dotyczy Danii? Czy w Danii mówi się w języku Duńskim?

 

Jaki jest język urzędowy w Danii? Czy Duńczycy mają swój język? 

 

Dania to piękny kraj położony w Skandynawii. Zalicza się on do tak zwanych krajów nordyckich. Jak się okazuje, Dania posiada swój własny język! W Danii mówi się po duńsku i jest to język urzędowy tego kraju. Co ciekawe, język duński jest językiem urzędowym również w Wyspach Owczych, a w Islandii, która do 1944r była posiadłością Danii, do tej pory naucza się go jako jednego z głównym języków obcych. Język duński jest również popularny w niemieckim Szlezwiku, czyli na terenach przy granicy niemiecko-duńskiej.

 

Kiedy powstał język duński? 

 

Początkowo język duński zapisywany był w formie runicznej – pierwsze zapiski tego typu pochodzą z V wieku po Chrystusie. Najstarsze zapiski języka duńskiego za pomocą alfabetu łacińskiego pochodzą natomiast z końca XIII wieku.

W języku duńskim możemy wyróżnić trzy dialekty: zelandzki, jutlandzki oraz fioński. Standardowy język duński oparty jest na dialekcie zelandzkim.

Językiem Duńskim posługuje się obecnie około 6 milionów osób na całym świecie.

 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz