11 najlepsze atrakcje Toledo, zwiedzanie. Co zwiedzić i zobaczyć w Toledo? - BelSole

11 najlepsze atrakcje Toledo, zwiedzanie. Co zwiedzić i zobaczyć w Toledo?

Toledo to słoneczne miasto, które słynie z ogromnego zagęszczenia zabytków i historycznych miejsc. Nic dziwnego, że to oddalone zaledwie o 70 km od Madrytu miasto zostało w całości wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jakie są najlepsze atrakcje Toledo? Chciałoby się powiedzieć, że wszystkie, bo całe miasto jest jedną, wielką atrakcją! My jednak postaraliśmy się wyłonić 11 miejsc, które każdy turysta obowiązkowo powinien umieścić na liście punktów do zwiedzenia. Oto przewodnik i poradnik po Toledo z najlepszymi atrakcjami jakie można zwiedzić w Toledo. Zapraszamy!

 

Zwiedzanie Toledo 

 

Toledo Zwiedzanie

Toledo to według wielu jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miast w Hiszpanii – to według nas równie ciekawe miasteczko jak pobliska Segowia. Miasto położone jest w bliskiej odległości od Madrytu. Dojedziecie tutaj w 33 minuty z Madrytu pociągiem lub około 70 min samochodem lub autobusem. Centrum miasta ze względu na swoją wyjątkową zabudowę zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1986 roku. Toledo nazywane jest też cesarskim miastem ze względu na wybór tego miasta na dwór Karola V.

Toledo według nas jest jednym z najważniejszych miast do odwiedzenia w okolicy jeśli będziecie na przykład na weekend w Madrycie.

Pałac Alkazar

 

Toledo Alkazar

Najlepsza i najsłynniejsza atrakcja Toledo? Pałac-twierdza Alkazar góruje nad miastem, wznosząc się w najwyższym punkcie Toledo. Historia budowli sięga czasów imperium rzymskiego, choć fortecą uczynili go dopiero Arabowie, którzy w okresie średniowiecza rządzili Toledo. Alkazar odegrało swoją rolę w czasie wojny domowej w Hiszpanii – to tu stoczyła się bitwa, w której zasłynęli broniący twierdzy frankiści. Dziś w pałacu Alkazar mieści się Muzeum Wojskowości oraz druga największa biblioteka w całej Hiszpanii – Biblioteca de Castilla-La Mancha. Na szczycie jeden z wież znajduje się kawiarnia z bajeczną panoramę na okolicę. Zdecydowanie warto wypić małą czarną z takim widokiem. 

 

Zamek San Servando

 

San Servando Toledo

Początki zamku San Servando datuje się na VII wiek, jednak prawdziwy rozkwit i rozbudowa budynku przypada na XI wiek. W późniejszym okresie król Alfons VI przekazał zamek zakonowi templariuszy, którzy przemianowali go na klasztor. Budynek możecie podziwiać jedynie z zewnątrz – turyści nie są tu wpuszczani. Istnieje jednak sposób, żeby dostać się do środka – wystarczy… zarezerwować nocleg w hostelu, znajdującym się w zamku San Servando.

 

Puerta de Bisagra

 

Puerta de Bisagra

Puerta de Bisagra to główna brama miejska powstała w X wieku, w czasach panowania arabskich władców. Puerta de Bisagra funkcjonuje również jako „Bisagra Antigua” – określenie to jest używane w celu odróżnienia bramy od powstałej w XVI wieku Puerta de Bisagra Nueva. W okresie panowania muzułmańskiego brama Bisagra Antigua pełniła funkcję głównego wejścia do Toledo, jednak po wybudowaniu wspomnianej nowej bramy przestano z niej korzystać. To spowodowało, że przez wieku Puerta Antigua zaczęła tracić swoją dawną świetność i stała się ruiną. Dopiero działania restauratorskie z początków XX wieku sprawiły, że brama została odkryta na nowo i dziś może cieszyć oczy turystów zwiedzających Toledo. 

 

Plac Zocodover

 

Plac Zocodover

Tętniący gwarem Plaza de Zocodover jest swoistym sercem miasta. To miejsce, w którym toczy się życie towarzyskie Toledo, odbywają się festiwale i organizowane są najważniejsze wydarzenia. Plac spowija gęsta sieć kawiarni, restauracji i cukierni. Rozchodzą się tu główne, zabytkowe ulice Toledo. Na Plaza de Zocodover znajdziecie też punkt informacji turystycznej, w którym zostanie Wam udzielone wsparcie w zakresie planowania zwiedzania (otrzymacie tu również darmową mapę Toledo). 

 

Katedra Najświętszej Marii Panny

 

Katedra Toledo

Być w Toledo i nie zwiedzić tutejszej katedry Najświętszej Marii Panny to grzech 😉 Kościół jest jednym z najlepszych przykładów gotyckiej architektury sakralnej w całej Hiszpanii. Powstał na fundamentach meczetu z VIII wieku, który z kolei wzniesiono w miejscu chrześcijańskiej świątyni z VI wieku – czytając takie ciekawostki trudno się dziwić, że Toledo nazywane jest Miastem Trzech Kultur. Katedra jest zbudowana z białego kamienia z Olihuelas, ma wysoką na 100 metrów, strzelistą wieżę oraz przepiękne, misternie zdobione portale głównej fasady. Warto podkreślić, że w tutejszej zakrystii mieści się prawdziwy cud – pinakoteka z dziełami słynnych malarzy, takich jak Rubens, Caravaggio, Velásquez czy El Greco. Katedra w Toledo to prawdziwa uczta dla oczu i duszy!

 

Synagoga Santa María la Blanca

 

Synagoga Santa María la Blanca

Po przekroczeniu progu synagogi Santa María la Blanca pierwsze, co zaobserwujecie, to widoczne w zdobieniach wpływy arabskie. Pod tym względem budowli bliżej do meczetu niż synagogi. Co ciekawe, od XV wieku świątynia nie pełniła roli ani jednego, ani drugiego miejsca kultu – po wygnaniu wyznawców judaizmu z Hiszpanii, synagogę przemianowano na kościół chrześcijański. Santa María la Blanca została zbudowana w XII wieku w charakterystycznym dla tamtego okresu stylu mudejar.  Warto zajrzeć do synagogi (kościoła), żeby zachwycić się białymi wnętrzami, kasetonowym sufitem oraz półokrągłymi łukami, wspartymi na zdobionych filarach.

 

Synagoga El Tránsito w Toledo

 

Synagoga El Tránsito w Toledo

Synagoga znajduje się w dawnej, żydowskiej dzielnicy Toledo i została założona w XIV wieku przez Samuel ha-Levi Abulafia – skarbnika króla Piotra I. Początkowo budowla miała służyć jako prywatne miejsce skupienia i modlitwy, jednak z czasem stała się świątynią, w której gromadzili się wierni z całego Toledo. Misterne zdobienia ścian z motywem kwiatowym, przeplatane napisami w języku hebrajskim i arabskim, sprawiają niesamowite wrażenie. Dziś znajduje się tu Muzeum Sefardyjskie, któremu przyświeca idea rozpropagowania wiedzy o dziejach i kulturze Żydów, zamieszkujących niegdyś tereny Kastylii.

 

Klasztor San Juan de los Reyes

 

Klasztor San Juan de los Reyes

Co zwiedzić w Toledo? Monasterio de San Juan de Los Reyes został wzniesiony w XV wieku przez katolickich monarchów jako symbol siły wiary chrześcijańskiej oraz dla upamiętnienia zwycięstwa z Portugalczykami w bitwie pod Toro. Pierwotnie klasztor miał służyć rodzinie królewskiej jako mauzoleum, jednak ostatecznie tej roli nie spełnił. Monasterio de San Juan de Los Reyes pełni za to rolę perły architektury późnego gotyku w Toledo. Zachwycą Was zarówno bogato zdobione wieże, imponujące krzyżowe sklepienia oraz misternie rzeźbione krużganki, jak i urokliwy ogród na dziedzińcu. 

 

Spacer po uliczkach Toledo

 

Toledo centrum

Co warto zobaczyć w Toledo? Poza konkretnymi zabytkami na mapie Toledo, polecamy również najzwyczajniejszy, a jednocześnie niezwykły, spacer ulicami miasta. Pozwólcie sobie zgubić się w labiryncie wąskich i krętych uliczek. Spróbujcie odnaleźć przenikające się wpływy muzułmańskie, żydowskie i chrześcijańskie w architekturze Toledo. Zachwyćcie się kolorowymi kwiatami, zdobiącymi balkony budynków mieszkalnych. Na koniec przysiądźcie w jednej z klimatycznych cukierni, żeby w towarzystwie małej czarnej rozsmakować się nie tylko w pięknie miasta, ale i tutejszym przysmaku – marcepanie. 

 

Muzeum El Greco

 

Muzeum el greco Toledo

Atrakcja Toledo? Museo del Greco mieści się w żydowskiej dzielnicy Toledo. Warto tu zawitać z co najmniej dwóch powodów – po pierwsze po to, żeby poznać historię artysty, który był jedną z najważniejszych postaci w dziejach Toledo, po drugie – żeby móc na żywo zobaczyć obrazy znane z podręczników z historii. Nie każdy wie, że El Greco był hiszpańskim malarzem i rzeźbiarzem greckiego pochodzenia (stąd jego przydomek – El Greco, czyli po prostu Grek). Przybył do Toledo w celu realizacji zleceń, a został w mieście na lata. Muzeum mieści się w dawnym domu El Greco. 

 

Mirador del Valle

 

Mirador dek Valle

Na koniec warto spojrzeć na Toledo z szerszej perspektywy, tj. z punktu widokowego. Polecamy Mirador del Vale – zobaczycie zapierającą dech w piersiach panoramę miasta z pałacem Alkazar, wąskimi uliczkami, monumentalną katedrą oraz pięknem otaczającej Toledo przyrody. Zdecydowanie warto przespacerować się do tego punktu widokowego lub połączyć wyprawę z inną atrakcją – przejażdżką turystyczną kolejką Train Vision, która dociera wprost do Mirador del Vale.

Po zwiedzaniu Toledo możecie wybrać się do pobliskiego Madrytu i zobaczyć najlepsze atrakcje Madrytu.

 

Mapa atrakcji Toledo

 

atrakcje Toledo mapa

1) Pałac Alkazar w Toledo 2) Katedra w Toledo 3) Plac Zocodover 4) Zamek San Servando 5) Puerta de Bisagra 6) Synagoga Santa María la Blanca 7) Synagoga El Tránsito 8) Klasztor San Juan de los Reyes 9) Muzeum El Greco 10) Mirador del Valle 11) Stacja Toledo

Toledo to jedno z tych miast Hiszpanii, które po prostu trzeba zobaczyć. Piękno architektury, mnogość zabytków, klimatyczne kawiarnie, wykwintne restauracje i cudowna pogoda kuszą turystów. Warto spędzić tu więcej niż jeden dzień, żeby móc samemu wybrać, które spośród zabytków i wyjątkowych miejsc staną się Waszymi faworytami, jeśli chodzi o najlepsze atrakcje Toledo.

Zobacz także:

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz