Walentynki we Włoszech, jak Włosi obchodzą Walentynki? - BelSole

Walentynki we Włoszech, jak Włosi obchodzą Walentynki?

Zastanawiacie się jak wyglądają Walentynki we Włoszech i jak tą tradycje obchodzą pary i single? Czy Włosi obchodzą walentynki tak samo jak Polacy? Czy San Valentino jest świętem? Zobaczcie jak Walenty świętuje w Italii.

Czy we Włoszech obchodzi się Walentynki?

Po pierwsze, tak we Włoszech obchodzi się oczywiście Walentynki, Włochy to ojczyzna miłości, więc Włosi i Włoszki nie mogli odpuścić sobie takiej okazji. We Włoszech nazywane są świętem zakochanych La Festa Degli Innamorati. Tradycja walentynek sięga już czasów rzymskich kiedy to w połowie lutego odbywały się Luperkalia, czyli obchody związane z cyklem życia i śmierci. Niektóre z rytuałów podczas świąt miały seksualny podtekst powiązany z płodnością. Papież Gelazjusz I postanowił zmienić profil tego święta i poświęcić je miłości ale bez podtekstów seksualnych. Święto to zostało poświęcone Świętemu Walentemu z Terni z Umbrii, który do dziś kojarzony jest z miłością i jest jej patronem. Dziś w Bazylice w Terni młodzi Włosi co roku w niedziele poprzedzającą 14 lutego składają przyrzeczenia miłości.

Festiwal poświęcony regionowi Terni oraz Świętemu Walentemu
Festiwal poświęcony regionowi Terni oraz Świętemu Walentemu

To nie jedyny Święty Walenty kojarzony z tym dniem, wiele miasteczek we Włoszech ma swoje własne obchody z własnymi Świętymi Walentymi. 

Jak wyglądają 14 lutego Walentynki we Włoszech? 

Walentynki od dawna we Włoszech to święto miłości i wiosny, chociaż ta zaczyna się ponad miesiąc później. Jak Włosi obchodzą walentynki? Zależy od regionu, w Vico del Gargano miasto ustrojone jest tysiącami pomarańczy a uliczkami miasta prowadzona jest procesja. Picie w Apulii soku pomarańczowego przynosi szczęście i radość. W Pozzoleone organizuje się specjalne targi świętego Walentego. Na Sardynii za to świętuje się 2 dni,… jeden w maju drugi w październiku. 

Z tradycyjnych wierzeń, przesądne włoszki wierzą, iż pierwszy mężczyzna którego zobaczą 14 lutego będzie ich mężem lub przynajmniej będzie podobny do przyszłego partnera. 

I teraz najważniejsze, co dać komuś z Włoch na Walentynki? Macie chłopaka Włocha lub dziewczynę Włoszkę? Najlepiej kupić oczywiście bukiet kwiatów oraz słynne czekoladki Baci stworzone przez Perugine. W każdej pomadce/cukierku znajduje się papierek z romantyczną frazą. Możecie też pomyśleć o włoskiej kolacji. Włoskie Walentynki nie są raczej kojarzone z świętem gdzie anonimowo wysyła się swojej sympatii kartkę, są raczej głównie dla już zakochanych. 

Buon San Valentino  ❤️❤️❤️

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz