Włoskie wyspy koło Sycylii - która najlepsza na wakacje? TOP lista - BelSole

Włoskie wyspy koło Sycylii – która najlepsza na wakacje? TOP lista

Sycylia nie jest jedyną wyspą we Włoszech, którą warto odwiedzić. W czasie wakacji na Sycylii można zorganizować sobie wiele jednodniowych wycieczek na wyspy znajdujące się koło Sycylii. Dziś przyglądamy się wyspom archipelagu Egadów i archipelagu Liparyjskiego. Na którą warto przyjechać, a na której jest największa liczba imigrantów? Oto 10 propozycji wysp na wycieczkę z Sycylii.

Pantelleria

Pantelleria to mająca 83 kilometry kwadratowe wyspa wulkaniczna położona jedynie około 70 kiolometrów od Tunezji. Stała się słynna za sprawą operacji Corkscrew gdy siły alianckie zrzuciły na wyspę blisko 10 tysięcy ton bomb. Słynna jest również za sprawą rezydencji, którą wznósł tu słynny projektant Giorgio Armani. Pantelleria o śródziemnomorskim klimacie znana jest również z domów wykończonych włoskim dammuso oraz produkcji dobrego wina. Malownicza wyspa niedaleko Sycylii nie jest najczęściej wybieraną przez turystów wyspą ale zdecydowanie warto na nią przyjechać. Poza skalistymi plażami wyspa kusi również gorącymi źródłami, jeziorem Lago di Venere, punktem widokowym Balata dei Turchi i słynną skałą przypominającą słonia – Arco dell’Elefante.

Lampedusa

Mała wulkaniczna wyspa Lampedusa jest największą z Wysp Pelagijskich położoną blisko Tunezji. To tutaj znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż w Europie – niewielka Spiaggia ddei Conigli zwana Plażą Królików. W trakcie największego naporu nielegalnych imigrantów szturmujących Europę to nie Sycylia, a właśnie Lampedusa była miejscem w którym było ich najwięcej. Przez wysepkę zamieszkałą przez zaledwie 6300 osób i centrum obsługi imigrantów przewinęły się dziesiątki tysięcy najwybitniejszych przedstawicieli afrykańskiej ziemi. Od czasu zakończenia kryzysu wyspa próbuje odbudować swoją turystyczną pozycję ale statki z imigrantami wciąż tu przypływają. Nie dalej jak w czerwcu 2019 roku na Lampedusę przypłynął nielegalny transport kolejnych imigrantów.

Linosa

Kolejna wulkaniczna wyspa niedaleko Sycylii to Linosa. To naprawdę mała wysepka zajmująca zaledwie około 5,5 km kwadratowego. Do niewielu atrakcji wyspy można zaliczyć czarne plaże wulkaniczne, zabytki z epoki wojen punickich oraz żółwie morskie, które wybrały sobie plażę Cala Pozzolana jako miejsce lęgowe. Na wyspie mieszka jedynie około 500 stałych mieszkańców, a za sprawą małej powierzchni nie jest to najlepsze miejsce pod względem turystycznym.

Lipari

Kolejna wyspa pochodzenia wulkanicznego ale tym razem naprawdę nadająca się na wypoczynek to Lipari mająca niecałe 40 km kwadratowych. Mimo że stałych mieszkańców wyspy jest jedynie około 11 tysięcy to w sezonie turystycznym liczba mieszkańców skacze nawet do 200 tysięcy. Z wysp koło Sycylii to właśnie Lipari – największa z Wysp Liparyjskich – pochwalić się może dobrym przygotowaniem bazy turystycznej. Do zobaczenia katedra, zamek, malownicza Marina Corta oraz muzeum archeologiczne.

Salina

Salina na Morzu Tyrreńskim to druga co do wielkości z Wysp Liparyjskich mająca powierzchnię nieco ponad 26 kilometrów kwadratowych. Wyspa powstała dzięki aktywności sześciu wulkanów wznosi się na wysokość ponad 900 m n.p.m. Do atrakcji wyspy zaliczyć można możliwość skosztowania charakterystycznego wina Malvasia oraz uprawianych tu kaparów oraz malowniczą górę Monte dei Porri i sanktuarium Madonna del Terzito.

Favignana

Favignana położona jest zaledwie około 7 kilometrów od Sycylii. Jest największą wyspą należącą do archipelagu Egadów i w przeciwieństwie do większości włoskich wysp koło Sycylii ta nie ma pochodzenia wulkanicznego. Favignana ma powierzchnię około 20 km kwadratowych. Wizyta na wyspie nie spodoba się raczej obrońcom zwierząt – wiosną organizowana jest tu tradycyjna rzeź tuńczyków – mattanza chociaż większość dochodów mieszkańców wyspy pochodzi z turystyki. Turystów ściągają tu dwie piękne wyspy Cala Rossa i Lido Burrone. Poza tym nie ma tu zbyt wiele do roboty. Dzięki dobremu połączeniu z Sycylią wypad na Faviganę nadaje się na jednodniową wycieczkę.

Levanzo

Po największej czas również na najmniejszą wyspę z archipelagu Egadów. Levanzo położona jest około 13 km od miasta Trapani słynnego z przepięknych salin. Wysepka ma 5,8 km kwadratowego. Większość z 450 stałych mieszkańców Levanzo zamieszkuje jedno miasteczko. Do atrakcji zaliczyć można grotę Grotta del Genovese w której znaleziono rysunki z czasów paleolitu. Poza tym atrakcjami turystycznymi Levanzo jest wypomniana niewielka miejscowość oraz malownicze widoki i możliwość kąpania się w morzu oraz starożytne ruiny. Latem można tu dotrzeć łodzią z Trapani. Latają też wodoloty.

Marettimo

Kolejna wyspa w archipelagu Egadów na który poza Favignaną i Levanzo składa się jeszcze Formica i Maraone. Marettimo oddalona jest około godziny podróży od Trapani. Wyspa ma około 10,4 km kwadratowego powierzchni co czyni ją drugą co do wielkości w kompleksie wysp. Główną atrakcją wyspy jest miejscowość o tej samej nazwie oraz góra Monte Galcone wznosząca się 686 m n.p.m. Poza tym największą atrakcją wyspy jest możliwość leniwego spędzania czasu na przepięknych plażach, kąpiele i nurkowanie.

Panarea

Kolejna z wysp archipelagu Liparyjskiego na Morzu Tyrreńskim to Panarea mająca 3,3 kilometry kwadratowe powierzchni. To kolejna wulkaniczna wyspa ale nie jest już tak wielką atrakcją turystyczną jak Lipari. Na stałe mieszka tu niecałe 300 osób ale zwłaszcza ze względu na celebrytów odwiedzających wysepkę jej popularność ciągle rośnie i w sezonie pojawia się tu z roku na rok więcej turystów. Poza ciekawymi widokami do atrakcji wysepki zaliczyć można ruiny Capo Milazzese, gorące źródła oraz dobre przygotowanie dla turystów chcących trochę ponurkować.

Stromboli

Wulkan Etna nie jest jedynym czynnym wulkanem który można zobaczyć we Włoszech. Wyspa Stromboli w archipelagu Wysp Liparyjskich sformowana jest przez aktywny wciąż wulkan wznoszący się na wysokość 926 m n.p.m. Na niewielkiej wyspie mającej tylko ponad 12 km kwadratowych powierzchni mieszka na stałe około 600 osób. Wulkan jest największą atrakcją. Wybuchał w 2002, 2003, 2007, 2013, 2014, a ostatnio wczoraj (tekst publikujemy 4 lipca 2019 roku) doszło tu do jednej dużej i 20 mniejszych erupcji wulkanu. Wejście na wulkan możliwe jest z przewodnikiem. Wycieczka trwa około 5-6 godzin. Poza wulkanem warto zwrócić uwagę również na przepiękne czarne wulkaniczne plaże.

Alicudi

Ze wszystkich Wysp Liparyjski to Alicudi jest wyspą najbardziej wysuniętą na zachód. Wyspa na Morzu Tyrreńskim ma 5,2 km kwadratowego powierzchni i podobnie jak większość wysp w okolicach Sycylii również ta jest wyspą pochodzenia wulkanicznego. Na stałe mieszka tu około 120 osób. Jak łatwo zgadnąć nie ma tu zbyt wielu atrakcji turystycznych. Nie ma tu nawet dróg i aut, a wszelkie zapasy dostarczane są za pomocą hydrolotu i łodzi. Transport na wyspie to tylko siła ludzkich mięśni lub mułów i osłów. Właściwie jedyną atrakcją wyspy jest możliwość spokojnego odpoczynku chociaż baza noclegowa jest miniaturowa.

Filicudi

Kolejna z wysp liparyjskich to położona na północ od Sycylii Filicudi mająca 9,5 kilometra kwadratowego powierzchni. Wulkaniczna wyspa powstała za sprawą aktywności czterech nieaktywnych już wulkanów. Do największych atrakcji wyspy zaliczyć można groty i jaskinie w tym popularną Grotta del Bue Marino (nie mylić z tą na Sardynii). Turystów przyciągają tu również skały wynurzające się z wód Morza Tyrreńskiego, które zobaczyć można z wyspy. Na wyspkie jest kilka małych osad ale na stałe mieszka tu niecałe 300 osób.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz