Zarobki w Szwecji - ile wynoszą? Pensja minimalna w Szwecji w 2023 roku - BelSole

Zarobki w Szwecji – ile wynoszą? Pensja minimalna w Szwecji w 2023 roku

Ile zarabia się w Szwecji? To pytanie z pewnością nurtuje wiele osób rozważających podjęcie pracy za granicą kraju. Powszechnie uważa się, że wynagrodzenia w krajach skandynawskich należą do najwyższych w Europie. Z tego powodu sprawdzimy, ile wynoszą zarobki w Szwecji w 2023 roku. Przyjrzymy się pensji minimalnej w Szwecji w 2023 roku, a także odpowiemy na pytanie, jakie są średnie zarobki w Szwecji. Zapraszamy do lektury.

Pensja minimalna w Szwecji w 2023 roku. Ile zarabia się w Szwecji?

Rozstrzygnięcie kwestii zarobków w Szwecji rozpocznijmy od sprawdzenia, jakie są najniższe ustawowe wynagrodzenia w tym kraju. Pensja minimalna w Szwecji nie jest odgórnie określana przez władze krajowe, a regulują ją związki zawodowe właściwe dla konkretnej branży.

Pewnych informacji na ten temat mogą dostarczać zarobki osób, które wykonują prace niewymagające większych kwalifikacji. Przykładowo kelnerzy w Szwecji zarabiają zwykle około 21 000 koron (czyli około 8550 złotych), a personel sprzątający – 24 000 tysiące koron (ponad 9770 złotych). Zarobki w Szwecji są więc znacznie wyższe niż w Polsce – wystarczy tylko wspomnieć, że minimalna pensja w naszym kraju to obecnie 3490 złotych brutto, natomiast średnie wynagrodzenie w Polsce oscyluje w granicach 7065 złotych. Wynika więc z tego, że Szwedzi wykonujący najprostsze zawody w wielu przypadkach zarabiają więcej niż wykwalifikowani specjaliści z Polski. 

 

Średnie wynagrodzenie w Szwecji w 2023 roku. Ile zarabia statystyczny Szwed? 

Na koniec sprawdźmy jeszcze, jakie są średnie zarobki w Szwecji w 2023 roku. Informacji na ten temat dostarcza Szwedzki Urząd Statystyczny. Według udzielonych przez niego informacji, średnie wynagrodzenie w Szwecji w 2023 roku wynosi około 39 800 koron szwedzkich, co w przeliczeniu daje 16 202 złotych. Zarobki w Szwecji są więc znacznie większe niż w Polsce, a średnia pensja w tym kraju jest ponad dwa razy wyższa niż ta odnotowywana w naszej ojczyźnie.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz