Czy Szwecja jest droga? To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu Polaków, którzy planują turystyczną lub zawodową podróż do tego państwa. Kraje skandynawskie uchodzą za jedne z najdroższych w Europie, dlatego w naszym materiale sprawdzimy, jakie są aktualne ceny w Szwecji. Ile kosztuje nocleg w Szwecji? Jaka jest cena w sklepach i restauracjach w Szwecji? Ile kosztuje paliwo w Szwecji? Czy taksówki w Szwecji są drogie? Ile zapłacimy za popularne atrakcje w Szwecji? Tego wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.
Ceny w restauracjach w Szwecji
Ile kosztuje obiad w Szwecji
Turyści, którzy planują wyjazd do Skandynawii, z pewnością zastanawia się, ile kosztuje jedzenie w restauracjach w Szwecji. Ceny są z pewnością wyższe niż te, do których przyzwyczailiśmy się w Polsce. Poniżej podajemy uśrednione ceny za przykładowe dania (dla ułatwienia, przedstawiamy je po przeliczeniu na złotówki):
- Klasyczne szwedzkie przystawki (np. wędzony renifer) to koszt od około 80 do 100 złotych
- Zestawy lunchowe w “biznesowych” strefach szwedzkich miast to koszt około 50-70 złotych
- Średnia cena dania głównego to koszt od 85 do 140 złotych
- Lasagna w Szwecji kosztuje około 75-90 złotych
- Koszt piwa w szwedzkich barach i restauracjach to wydatek rzędu 25-40 złotych.
W kontekście tego, jakie są ceny w restauracjach w Szwecji, warto również sprawdzić, ile kosztują alternatywy często wybieranych przez turystów z całego świata, a więc popularnych fast-foodów takich jak McDonald’s. Średnia cena zestawu zawierającego burgera, frytki lub inne dodatki oraz napój w zależności od wybranego wariantu wynosi od 35 do 50 złotych.
Więcej o szwedzkiej walucie koronie.
Ceny w Hotelach w Szwecji
Ile kosztuje nocleg w Szwecji
Zacznijmy od kwestii, która z pewnością zainteresuje turystów planujących krótki urlop w kraju ze stolicą w Sztokholmie. Ile kosztuje nocleg w Szwecji? Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi – na ostateczną cenę wpływają standard i lokalizacja obiektu, jak i termin, w którym planujemy pobyt (my sprawdziliśmy cenę za szczyt sezonu wakacyjnego, na przełomie czerwca i lipca).
Cena noclegów w Szwecji w przypadku pobytu w najtańszych hostelach i hotelach osiągają wartość około 100 złotych za noc, w sytuacji gdy wybierzemy zakwaterowanie w pokojach wieloosobowych. Cena za pokój prywatny w przypadku tańszych domków letniskowych i hotelach dwu oraz trzygwiazdkowych w stolicy Szwecji zaczynają się od 150 złotych. Za pokój w czteroosobowym pokoju w Szwecji zapłacimy od 200 do 1000 złotych (w przypadku Sztokholmu nocleg w hotelu czterogwiazdkowym to koszt minimum 350 złotych za noc). Najdroższe, pięciogwiazdkowe hotele w Szwecji kosztują nawet nawet 2500 złotych za noc.
Przykładowe ceny noclegów w Sztokholmie
W kontekście tego, jaka jest cena noclegów w Szwecji, warto również przyjrzeć się innym formom zakwaterowania. Planując podróż do tego skandynawskiego kraju, można również natknąć się na oferty noclegu w domkach agroturystycznych, a nawet przystosowanych do tego łodziach. Koszt takiego zakwaterowania zaczyna się już od 80 złotych.
Ceny w sklepach w Szwecji
Ceny w marketach w Szwecji
Skoro już wiemy, jakie są ceny w restauracjach w Szwecji, warto również sprawdzić, ile kosztują produkty spożywcze. Ceny w sklepach w Szwecji są wyraźnie wyższe od tych występujących w Polsce, a stawki za poszczególne produkty w przeliczeniu na złotówki przedstawiają się następująco:
- Bochenek chleba o wadze 0,5 kg – cena od 10 do 13 złotych
- Woda mineralna (butelka o pojemności 1,5 litra) – cena od 7,50 do 10 złotych
- 500 gramów makaronu – cena od 4,50 do 6 złotych
- Coca-Cola (butelka 2-litrowa) – około 9 złotych
- Kilogram jabłek – od 12 do 14 złotych
- tuzin jajek – od 16 do 20 złotych
- kilogram pomidorów – od 15 do 17 złotych
- kilogram piersi z kurczaka – od 65 do 80 złotych
- półlitrowa butelka lokalnego piwa w supermarketach – od 7 do 9 złotych
- litrowa butelka wina dobrej jakości – od 40 do 60 złotych
- 0,7 wódki – od 75 do 135 złotych w zależności od marki
- Papierosy – ich cena zaczyna się od około 25 złotych za opakowanie.
Jak widać, ceny w sklepach w Szwecji w przypadku wielu produktów spożywczych są znacznie wyższe niż te, do których przyzwyczailiśmy się w naszym kraju. Jeżeli macie możliwość, polecamy więc zabrać na wyjazd więcej produktów spożywczych z długą datą ważności. Dzięki temu będziecie mogli zaoszczędzić na potencjalnych zakupach.
Ceny paliwa w Szwecji
Ile kosztuje paliwo w Szwecji?
Część turystów z pewnością zastanawia się, ile kosztuje paliwo w Szwecji. Powszechnie uważa się, że benzyna w krajach skandynawskich należy do najdroższych w Europie. Ceny paliwa w Szwecji przedstawiamy poniżej – aby łatwiej było Wam ocenić, czy paliwo w Szwecji jest drogie, porównamy jego cenę z tą dostępną na polskich stacjach (wszystkie podane przez nas ceny były odnotowywane w drugiej połowie maja).
- Benzyna 95 – średnia cena w drugiej połowie maja oscylowała w granicach 7,64 złotych za litr( w Polsce w analogicznym okresie było to około 6,50 złotych za litr)
- Diesiel – średnia cena w drugiej połowie maja oscylowała w granicach 8,50 złotych za litr (w Polsce w tym czasie było to ok. 6,10 złotych).
- LPG – w drugiej połowie maja średnia cena LPG wynosiła ok. 5,30 złotych (w Polsce było to średnio nieco ponad 3 złote).
Ceny taksówek w Szwecji
Cena taxi w Szwecji
Skoro sprawdziliśmy już ceny paliwa w Szwecji, warto przejść do innego zagadnienia związanego z kwestiami motoryzacyjnymi, mianowicie tego, ile kosztuje taksówka w Szwecji. Oczywiście, ciężko tutaj wskazać jednoznaczną cenę – wiele zależy bowiem od pory, w której zamawiamy przejazd, a także konkretnego miasta. Uśredniając jednak wskazania z kilku miast, możemy przyjąć, że cena taksówki w Szwecji wynosi około 7,80 złotych za 1 kilometr. Do kwoty tej warto dodać również opłatę początkową, która w większości przypadków oscyluje w granicach 21 złotych. Warto jednak pamiętać, że kwoty te mogą ulec znacznemu zwiększeniu w konkretnych przypadkach (np. w razie transportu z lotniska) lub podczas korzystania z taryfy nocnej.
Ceny autobusów i pociągów w Szwecji
Cena biletów na autobusy, metro i kolejkę
Zapewne traficie na autobus lecąc do jakiegoś lotniska typu Skavsta czy Arlanda, jeśli chcecie wiedzieć ile kosztują autobusy w Szwecji, oto odpowiedź na to pytanie:
Cena za autobus z lotniska Skavsta do Sztokholmu to 199 SEK za bilet, podróż w dwie strony to 398 SEK
Cena za bilet na autobus z lotniska Arlanda do Sztokholmu to 119 SEK za bilet / podróż w dwie strony to 189 SEK. Bilet grupowy dla 4 osób to 399 SEK
Ile kosztują bilety w autobusach miejskich w miastach? Bilet na komunikację miejską i pociągi miejskie kosztuje 38 SEK za bilet 75 minutowy.
Ceny atrakcji w Szwecji
Ile kosztują muzea w Szwecji
Na koniec przyjrzymy się kwestii, która z pewnością zainteresuje wielu turystów – ile kosztują popularne atrakcje w Szwecji? Poniżej przedstawiamy cenę najpopularniejszych muzeów i zabytków w Szwecji:
- Muzeum Nobla w Sztokholmie – cena wynosi 55 złotych za osobę dorosłą (dzieci i młodzież do 18 roku życia mogą odwiedzać placówkę za darmo, seniorzy powyżej 65 lat mogą kupić bilet za 35 złotych).
- Muzeum Vasa – ok. 74,23 złotych za bilet dla osoby dorosłej od maja do października (młodzież do 18 roku życia może zwiedzać obiekt za darmo).
- Zamek Królewski w Sztokholmie – cena za bilet normalny to ok. 74,23 złotych, natomiast ulgowy dla dzieci i młodzieży od 7 do 17 lat kosztuje ok. 37,10 złotych
- Katedra w Upsali – zwiedzanie jest darmowe, a katedra jest zazwyczaj otwarta od godziny 8:00 do 18:00 (wyjątkiem są specjalne nabożeństwa lub koncerty). Osoby zainteresowane mogą wykupić przewodnik kosztujący niespełna 4 złote.
Popularną atrakcją w Szwecji są również rejsy kanałami największych miast. Ceny rejsu w Sztokholmie zaczynają się od około 140 złotych, w Goteborgu można je znaleźć już za około 120 złotych, a w Malmo od około 75 złotych.
Zobacz także:
- Top 11: Sztokholm, najlepsze atrakcje. Co zobaczyć i zwiedzić?
- Top 8: Najlepsze atrakcje Turku. Co zobaczyć i co zwiedzić?
- Na co uważać na wakacjach? 17 sposobów na oszukiwanie turystów
AUTOR BLOGA |
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl! |