Top 8: Najlepsze atrakcje Turku. Co zobaczyć i co zwiedzić? - BelSole

Top 8: Najlepsze atrakcje Turku. Co zobaczyć i co zwiedzić?

Jedziecie na wycieczkę do Turku i Helsinek? Zastanawiacie się co zwiedzić w tej dawnej stolicy Finlandii? Jakie są najlepsze atrakcje Turku? Co warto zobaczyć? Ten poradnik pomoże Wam w zwiedzaniu Turku, Moomin World i okolic.

 

Katedra w Turku

 

Turku Katedra

Ewangelicko-luterańska Katedra w Turku leży zaraz nad brzegami Aury. Jest charakterystycznym punktem widokowym miasta. Jest to jedna z dwóch najstarszych wciąż użytkowanych budowli w Finlandii. Budowana była w latach 1276 do 1300. Świątynia jest zaprojektowana w stylu gotyckim.

Katedra Turku

Niestety została poważnie uszkodzona w 1827 roku podczas wielkiego pożaru. Do dziś jest to najważniejsza świątynia w Finlandii. Wejście do Katedry w Turku jest darmowe, możecie wejść do muzeum katedralnego za 2 EUR od gościa.

 

Centrum Turku

 

Turku Stare Miasto

Centrum i Stare Miasto Turku jest relatywnie małe ale bardzo ciekawe. Główne miejsca, które warto zobaczyć to na pewno bulwary Aury, Rynek Główny oraz uliczki wokół tych miejsc. Turku kiedyś było stolicą Finlandii i jest najstarszym miastem tego kraju z 1229 roku, dlatego znajdziecie tutaj też parę ciekawych i starych miejsc. Należy dodać, że było to też najważniejsze miasto Szwedów kiedy Finlandia była częścią Szwecji. 

 

Turku Hala Targowa

 

Turku Hala Targowa

Liczycie na zakupy w Finlandii? Polecamy odwiedzić lokalny market mieszczący się w Hali Tagowej w centrum miasta. Turun Kauppahalliin pełna jest małych restauracji i sklepików z żywnością, zanim coś kupicie sprawdźcie ceny w Finlandii by nie wpaść w turystyczną pułapkę.

Market Turku

Hala czynna jest od poniedziałku do piątku od 8 do 18 i w soboty od 8 do 16. Znajdziecie tam piekarnie, sklepy z serami, sklepy mięsne, restauracje, kawiarnie. Sam budynek powstał w 1896 roku i znajdziecie go przy Eerikinkatu 16. Jeśli chcecie zrobić większe zakupy możecie pomyśleć o odwiedzeniu Hali Targowej w Helsinkach.

Zamek Turku

 

Turku Zamek

Zamek Turku znajduje się przy ujściu Aury do zatoki pełnej małych wysepek. To w raz z katedrą drugi najstarszy wciąż użytkowany budynek w Finlandii. Wybudowany został w 1280 roku, służył od tego czasu jako bastion Szwedów. Zamek w Turku jest dziś najczęściej odwiedzanym muzeum w Finlandii. Aby zwiedzić ten zamek musicie zakupić bilet i zarezerwować wizytę online na https://kuntapalvelut.fi/turunmuseot/courses.php?l=en#pos-9-26-139. Bilet normalny kosztuje od 12 do 14 EUR w zależności od sezonu. Bilety dla dzieci kosztują 5 do 6 EUR. Muzeum w większość dni czynne jest od 10 do 18. Co ciekawe, w 1562 roku zamieszkała w Turku Katarzyna Jagiellonka po ślubie z Janem III księciem Finlandii, długo tutaj nie pomieszkała bo rok później została pojmana z mężem przez Króla Szwecji Eryka XIV i zamieszkała w zamku pod Sztokholmem.

 

Dolina i wyspa Muminków Moominworld

 

Moomin world wyspa i dolina muminków

Dolina Muminków Moominworld znajduje się 15 km od centrum Turku w miescowości Naantali, możecie tam podjechać komunikacją zbiorową lub autem. Moominworld jest miejscem dla fanów Muminków i znajdziecie tam wszystkie dobrze znane Wam miejsca, Domek Muminków, pomost, mostek, dom kąpielowy czy ogród Paszczaka. Znajdziecie też miejsce gdzie spotkacie słynną Bukę czy Hatifnaty. Oczywiście wyspa jest pełna także innych atrakcji, znajdziecie tutaj plażę, pocztę, sklepy czy kuchnię Mamy Muminka. Będziecie też w stanie zjeść obiad na wyspie Muminków. Pamiętajcie, że Moominworld jest czynne krótko w sezonie i jest zamknięty na ZIMĘ! W końcu Muminki śpią. Jednak jest weekend w lutym kiedy odbywa się tak zwany Winter Magic i wtedy na parę dni/jeden dzień Dolina jest otwarta dla zwiedzających. Zazwyczaj Moomin World jest mocno oblegane. Bilet jednorazowy kosztuje 31 EUR na jeden dzień lub 39 EUR na dwa dni + ewentualnie bilet za Moomin Bus z Turku 5,80 EUR za osobę.

 

Muzeum Rekodzieła i Skansen w Turku

 

Turku Muzeum Rękodzieła

Ta drewniana mini wioska/dzielnica znajduje się w centrum zaraz przy Wzgórzu Klasztornym. Luostarinmäki to jedyny jednolity obszar domów drewnianych w Turku, który przetrwał pożar w 1827 roku. Budynki, które mają ponad 200 lat, znajdują się na swoich pierwotnych miejscach Znajdziecie tam Muzeum na otwartym powietrzu poświęcone rękodziełu i historii Turku. Polecamy tą atrakcje, możecie poczuć się jak przeniesieni w czasie. Wstęp kosztuje 8 EUR i muzeum czynne jest głównie wiosną i latem.

 

Aboa Vetus & Ars Nova

 

Aboa Vetus & Ars Nova

Ta nietypowa atrakcja Turku, to muzeum łączące ze sobą Park Archeologiczny z Muzeum Sztuki Współczesnej. Muzeum archeologiczne to jedyne takie muzeum w Finlandii, dosłownie – nie ma innych w Finlandii. Aboa Vetus to dzielnica miasta odkryta pod ziemią. Ruiny Aboa Vetus obejmują pozostałości sześciu średniowiecznych domów, które dziś można zwiedzić. Piwnice tych budynków pochodzą z XIV i XV wieku. Ars Nova to za to część ze sztuką współczesną i wieloma wystawami i stałą wystawą z 650 pracami. Bilety kosztują 8 i 12 EUR.

 

Archipelag Turku

 

Możecie się wybrać rowerem nad zatokę lub promem z centrum Turku na wycieczkę po archipelagu wokół Turku parowcem Ukkopekka. W okresie letnim dopłyniecie do wymienionego już Naantali. Bilet kosztuje 28 EUR w jedną stronę lub 32 EUR w dwie strony. Jak widzicie promem możecie dopłynąć do miejscowości w której znajduje się Moomin World więc często atrakcje oferują pakiety wspólne dla rejsu promem i wejścia na Wyspę Muminków.

 

Inne ciekawe atrakcje Turku

 

Turku co zobaczyć

Co jeszcze warto zobaczyć w Turku? Jakie atrakcje? Warto także zajrzeć do Muzeów Biologicznego, Muzeum Sztuki oraz Muzeum Morskiego.  Warto także przyglądnąć się Cerkwii św. Aleksandry w Turku zaraz obok centralnego placu w Turku. Przejdźcie się także Mostem Teatralnym nad rzeką Aurą.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz