11 najlepsze atrakcje Split i okolicy (Nowe w 2023). Co zobaczyć w Splicie? - BelSole

11 najlepsze atrakcje Split i okolicy (Nowe w 2023). Co zobaczyć w Splicie?

Zapraszamy Was do Splitu! Pokażemy Wam najlepsze atrakcje, które Split ma Wam do zaoferowania. Powiemy co zobaczyć w Splicie i okolicy, co zwiedzić i co robić w Splicie. Oto przewodnik i poradnik po Splicie i po najlepszych atrakcjach turystycznych Splitu

 

Split co zobaczyć?

 

Split Zwiedzanie

Witajcie w Splicie! Jak zwiedzać Split? Miasteczko posiada małe ale bardzo ciekawe stare miasto, najważniejsze atrakcje Splitu rozsiane są właśnie po tym małym uroczym centrum. Jednak nie wszystko jest w zasięgu spaceru, niektóre z atrakcji jak Salona czy wyspy Hvar, Brac lub Vis są trochę oddalone i potrzebujecie dodatkowego transportu oraz czasu na zwiedzenie tych miejsc. Obok starego miasta Splitu znajduje się jedna z najciekawszych atrakcji Splitu czyli wzgórze i park Marjan – znajdziecie tutaj pełno ciekawych miejsc, zieleni i doskonałych plaż z lazurową wodą! Warto udać się tutaj na trekking w Splicie.

Co zobaczyć w Splicie? listę zobaczycie poniżej. Ile czasu trzeba na zwiedzanie Splitu? Samo centrum spokojnie możecie zwiedzić w jeden dzień bez zbędnych problemów – jednak jeśli chcecie dokładniej przyglądnąć się centrum to musicie poświęcić minimum 2 dni.

Zacznijmy więc listę najlepszych atrakcji w Splicie!

 

Pałac Dioklecjana

 

Pałac Dioklecjana

Co koniecznie zobaczyć w Splicie? Bez wątpienia najważniejszą i najbardziej niezwykłą atrakcją Splitu jest wpisany na listę UNESCO Pałac Dioklecjana, wzniesiony na przełomie III i IV wieku. To miejsce, które na stałe wpisało się w tkankę miejską. Ogromna budowla, wzniesiona z białego kamienia i marmuru, pełniła dwie funkcje: letniej rezydencji władcy oraz bazy wojskowej. Cały kompleks zajmował powierzchnię prawie 40.000 m2! Ze starożytnego zespołu zabudowań do dziś najlepiej zachowały się: katedra Świętego Domniona (dawne mauzoleum), dzieciniec – perystyl oraz podziemia pałacowe, które obecnie są wykorzystywane podczas festiwali, targów czy wydarzeń kulturalnych. Jako ciekawostkę dodamy, że pałacowe korytarze to dzisiejsze uliczki starówki, w których znajdują się kamienice zamieszkiwane przez około 3000 osób! To najlepiej obrazuje rozmach, z jakim wzniesiony został Pałac Dioklecjana. 

 

Świątynia Jowisza

 

Zabytek w Pałacu Dioklecjana.

Ta świątynia poświęcona rzymskiemu bogu Jowiszowi znajduje się w Pałacu Dioklecjana. Powstała mniej więcej w 305 roku naszej ery. Świątynia znajduje się w zachodniej, religijnej części pałacu. Warto zwrócić na płaskorzeźby nad wejściem do świątyni, między innymi Heliosa, Herkulesa, Jowisza czy Trytona.

 

Katedra św. Domniona w Splicie

 

Katedra św. Domniona w Splicie

Co zwiedzić w Splicie? Historia katedry Świętego Domniona (katedrala sv. Duje) sięga początków IV wieku. Wtedy wzniesiono najstarszą część budowli, pełniącą funkcję mauzoleum Dioklecjana. Ze starożytnego okresu pochodzą korynckie kolumny, które możecie zobaczyć wewnątrz świątyni. Budynek przejął rolę chrześcijańskiego kościoła dopiero pod koniec VII wieku, dzięki staraniom pierwszego arcybiskupa Splitu. Od tego czasu katedrę wielokrotnie przebudowywano, dlatego też zobaczycie tu elementy różnych stylów architektonicznych. Największe wrażenie robią romańskie, drewniane drzwi, prowadzące do wnętrza świątyni, ozdobione płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z życia Chrystusa. W środku katedry znajduje się skarbiec, w którym ukryte są relikwie świętego Domniona. Zwiedzając kościół skorzystajcie z okazji i wejdźcie na wieżę – roztacza się stąd malownicza panorama Splitu.

 

Varos

 

To klimatyczna dzielnica na zachodzie półwyspu na którym leży Split. To stare przedmieścia Splitu z wąskimi kamiennymi uliczkami. Najciekawsze tereny są od strony wzgórza Merjana (Marjan) – z stromymi podwórkami, przejściami i kamiennymi kamienicami. Polecamy przejść się tędy idąc na Wzgórze i Park Marjan.

 

Kościół św. Franciszka

 

Kościół Świętego Franciszka to jedna z najbardziej rozpoznawalnych świątyń w Splicie. Jest zlokalizowany tuż przy fontannie w nadbrzeżnej części miasta (Rivie) i góruje ponad pozostałymi zabudowania gotycką wieżą. Wewnątrz świątyni zobaczycie XVI-wieczny krucyfiks oraz grobowce wybitnych, zasłużonych mieszkańców Splitu. Obok kościoła znajduje się budynek klasztorny z biblioteką, w której zgromadzono ponad 3000 książek, w tym prawdziwe, białe kruki, datowane na XVI wiek. Jeśli wybieracie się na spacer portowym nadbrzeżem, warto przy okazji zajrzeć do kościoła św. Franciszka.

 

Port i nadmorska promenada

 

promenada Split

Historia miasta, ze względu na jego położenie, związana jest z morzem. Nic dziwnego, że najważniejszą rolę w rozwoju Splitu odgrywał port. Dziś wyruszają z niego statki pasażerskie, zabierając turystów m.in. na pobliskie wyspy (Hvar, Korčulę), a także do Trogiru, Rijeki, Wenecji i Ankony. Wzdłuż nadbrzeża znajdziecie przyjemną trasę spacerową – Splitska Riva, ciągnącą się aż do pobliskiej góry Marjan. Wieczorami nadmorska promenada przemienia się w wypełnione szumem rozmów miejsce spotkań. Im bliżej starówki, tym więcej kawiarni i restauracji, które tętnią nocnym życiem. Koniecznie zajrzyjcie tu po zmroku – grana na żywo muzyka stwarza niepowtarzalny klimat!

 

Vocni Trg

 

Vocni Trg Split

Vocni Trg zlokalizowany jest pomiędzy trzema zabytkami: barokowym pałacem rodu Milesi, wenecką wieżą oraz pomnikiem Marko Marulica, zwanego przez Chorwatów ojcem rodzimej literatury. Choć oficjalna nazwa placu to Trg Braće Radić, wśród mieszkańców Split znany jest jako Vocni Trg. Określenie wiąże się z historią miejsca – w dawnych czasach odbywał się tu targ, na który przybywali okoliczni handlarze, sprzedający kolorowe, soczyste owoce. Dziś Vocni Trg jest wypełniony kafejkami, restauracjami oraz lokalnymi sklepikami, przyciągającymi nie tylko mieszkańców miasta, ale i turystów, spragnionych lokalnych smaków. Zatrzymajcie się więc na chwilę, żeby rozkoszować się południowym słońcem i pięknem architektury.

 

Deptak Marmontova

 

Deptak Marmontova

Ulica Marmontova to główny deptak Splitu, który oczaruje Was pięknem secesyjnej architektury.  Nazwa została nadana na cześć Napoleona, który choć okupował miasto, to jednocześnie przyczynił się do modernizacji i rozkwitu stolicy Dalmacji. Przy deptaku Marmontova powstała biblioteka i czytelnia dla frankofilów oraz pierwsze kino w mieście. Dziś ulica pełni przede wszystkim rolę reprezentacyjną i rozrywkową – znajdziecie tu kafejki, sklepy oraz butki luksusowych marek. Zwróćcie uwagę na ciekawą fontannę Figa i Prija oraz znajdujący się w pobliżu targ rybny. Koniecznie zajrzyjcie również na zlokalizowany tuż obok Trg Republike – zjawiskowo piękny plac, dzięki któremu poczujecie klimat włoskiej Wenecji.

 

Wzgórze i Park Marjan

 

Park Marjan

Jeśli chcecie zrobić przerwę od zwiedzania zabytków i poszukujecie oazy zieleni, wybierzcie się do miejskiego parku Marjan.  Jego centralną część stanowi niewielkie, bo mające 178 metrów wysokości, wzgórze. Roztacza się stąd malowniczy widok na okolicę – panoramę Splitu, pobliskie mariny z kołyszącymi się jachtami i turkus migoczącego w promieniach słońca Adriatyku. Miejsce jest popularne zwłaszcza wśród mieszkańców, którzy przychodzą do parku na spacery z psami, na jogging lub na spacery w cieniu drzew. W parku Marjan znajduje się ogród botaniczny, mini zoo i plac zabaw dla dzieci. To idealny pomysł na spędzenie leniwego popołudnia wśród chorwackiej przyrody.

 

Salona

 

Salona Split

Zaledwie kilka kilometrów od Splitu znajdują się ruiny starożytnej Salony. To jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Chorwacji. Pierwsze wzmianki o Salonie znaleziono w zapisach z II wieku p.n.e.! Zobaczycie tu m.in. ruiny rzymskiego forum, amfiteatru, bazyliki, pozostałości systemu łaźni i term czy wczesnochrześcijańskiego cmentarza Manastirine. Teren jest rozległy, ale każde z miejsc oznaczono tabliczkami informacyjnymi, więc na pewno się nie zgubicie 😉 Weźcie pod uwagę, że ruiny antycznej Salony są na otwartej, nieosłoniętej przestrzeni (brak drzew), dlatego warto zaopatrzyć się w czapeczkę z daszkiem i mieć pod ręką coś do picia.

 

Plaże Splitu

 

Plaże Splitu

Jeśli planujecie zostać w Splicie na kilka dni, skorzystajcie z uroków wylegiwania się na pobliskich plażach i z orzeźwiających kąpieli w krystalicznie czystych wodach Adriatyku. Niespełna kilometr od starówki znajdziecie miejską, popularną plażę Bačvice. Ma dobrze przygotowaną infrastrukturą i jasny piasek, co należy do rzadkich widoków w Chorwacji – większość plaż jest żwirowo-kamienista. Jeśli szukacie bardziej ustronnych miejsc, zafundujcie sobie chwile relaksu na Kaštelet czy Kasjuni (obie plaże są kamieniste), położonych nieopodal wzgórza Marjan. W pobliżu Splitu macie do wyboru jeszcze: żwirowo-betonową, niewielką plaża Ovčice, żwirkową, przyjemną plażę Ježinac oraz położoną w spokojnej zatoce i w otoczeniu zieleni drzew plażę Firule. Wybór idealnego miejsca na wygrzewanie się w promieniach słońca, z szumem Adriatyku w tle, należy do Was! 😉

 

Mapa atrakcje Splitu

 

atrakcje Split mapa

1) Pałac Dioklecjana 2) Sfinks 3) Katedra św. Domniona w Splicie 4) Kościół św. Franciszka 5) Port i nadmorska promenada w Splicie 6) Vocni Trg 7) Deptak Marmontova 8) Park Marjan 9) Plaże Splitu

Bez względu na to, czy zdecydujecie się spędzić w Splicie kilka chwil czy kilka dni, miasto Was oczaruje. Jest idealnym kierunkiem na wymarzone wakacje – klimatyczne, wąskie uliczki usiane zabytkami, malownicze krajobrazy, słońce, czyste plaże i lazur Adriatyku. Odkryjcie więc piękno miasta, poznając najlepsze atrakcje Splitu.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz