Co zobaczyć na Hvar? Czy warto tam jechać? - BelSole

Co zobaczyć na Hvar? Czy warto tam jechać?

Hvar to bardzo ciekawa wyspa. Zobaczycie na niej piękne panoramy, fascynujące historyczne miasta i pola lawendy. Wprawdzie nie jest to najtańsze miejsce, ale warto tu zajrzeć, choć na jeden dzień. Co zobaczyć na Hvar?

Jak dopłynąć?

Na wyspę dostaniecie się promem ze Splitu (120 minut) albo Drvenika ( 35 inut), na południe od Makarskiej w Środkowej Dalmacji. Zabieracie swoje auto? To musicie wziąć prom w kierunku Stari Grad ze Splitu albo Sućuraj  z Drveniku. Podróżując pieszo możecie jeszcze wybrać katamaran na trasie Split – Jelsa oraz Spit – Hvar.

Jak poruszać się po wyspie?

Oczywiście najłatwiej swoim autem, jednak musicie wiedzieć, że drogi są dość kręte i strome. Na wyspie funkcjonuje też sprawie komunikacja autobusowa. Godziny kursowania są zsynchronizowane z działaniem promów. Jeśli lubicie aktywny wypoczynek, polecamy zwiedzanie Hvaru na rowerze. Są tutaj trasy dla wymagających, pełne długich i stromych podjazdów asfaltowych, ale i fragmenty pagórkowate wzdłuż wybrzeża oraz zupełnie płaskie odcinki. Rower bez problemu wypożyczycie na wyspie.

Co zobaczyć na Hvar?

Miasto Hvar

Do Hvaru zawijają jachty celebrytów i bogaczy. W sezonie są tu imprezy do rana. Poza zabawą warto pospacerować po kamiennych uliczkach. Jeśli nie będzie za gorąco polecamy pieszą wycieczkę do Fortu Spanjola, skąd jest piękna panorama miasta oraz widok na Wyspy Piekielne.

Stari Grad

Stari Grad jest najstarszym miastem wyspy. Założyli go greccy koloniści w 384 r.pod nazwą Faros. Miasteczko jest pełne placyków i wąskich uliczek, które układają się w labirynty. Spacerując, ma się wrażenie, jakby czas się tu zatrzymał w miejscu. Co zobaczyć w Starim Gradzie? Najbardziej rozpoznawalnym budynkiem jest Twierdza Petera Hektorovica z XVI w. Warto przyjrzeć się jej murom, ponieważ Hektorovic wyrył na nich ponad 20 inskrypcji po łacinie oraz po włosku. Warto też wejść na Wzgórze Glavica. Ze szczytu rozpościera się piękny widok na miasto, zatokę, oraz na równinę Starego Gradu, wpisaną na listę UNESCO. Jest to miejsce ukształtowane jeszcze przez Greków i niezmienione do naszych czasów. 

Wyspy Piekielne (Pakleni otoci)

Archipelag 20 wysepek swoją nazwę zawdzięcza sosnowej żywicy, która po przerobieniu na smołę służyła dawniej do uszczelniania drewnianych konstrukcji. Obecnie wyspy znane są  z przepięknych plaż dla naturystów. Dopłynąć na nie można łodziami z Hvaru.

Vroboska

Nie wiedząc czemu Vroboska nazywana jest „małą Wenecja”. Najmniejsze miasto Hvaru, nie ma żadnych kanałów ani spektakularnych mostów. A nie przepraszamy – jest jeden kamienny mostek. Panuje to senna, rybacka atmosfera. Miłośnicy muzeów zainteresują się Ribarskim Muzejem. Zobaczycie w nim historię rybołówstwa na wyspie.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz