13 najlepsze atrakcje i Zadar. NAJPIĘKNIEJSZY zachód słońca! Co zobaczyć w Zadarze? - BelSole

13 najlepsze atrakcje i Zadar. NAJPIĘKNIEJSZY zachód słońca! Co zobaczyć w Zadarze?

Zadar – miasto jak ze snów, skąpane w słońcu. Położone w malowniczej Chorwacji skrywa historię sięgającą starożytnych czasów. Co warto zobaczyć odwiedzając perłę Adriatyku? Jakie są najlepsze atrakcje Zadaru? Co zobaczyć w Zadarze? Poznaj nasz ranking top 13 miejscówek! Oto nasz poradnik i przewodnik po Zadarze.

 

Zwiedzanie Zadaru

 

Zwiedzanie Zadaru

Jak zwiedzać Zadar?  Zadar oraz jego główna turystyczna część położona jest na niewielkim półwyspie o długości 1,3 km oraz szerokości 500 m. Stare miasto bez problemu przejdziecie na nogach i większość z najważniejszych atrakcji i zabytków Zadaru znajduje się właśnie tutaj. Jeśli chcecie zobaczyć okoliczne atrakcje warto wypożyczyć samochód lub skorzystać z promu bądź komunikacji zbiorowej. Tak samo dostaniecie się też z lotniska do miasta, za 25 HRK dostaniecie się do samego centrum Zadaru.

Promami dostaniecie się na pobliskie wyspy, operuje tutaj Jadrolinija. Bilety możecie kupić na https://www.jadrolinija.hr/en/ferry-croatia lub w kasie.

Większość jednak najciekawszych miejsc w Zadarze znajdziecie na tej liście właśnie w centrum. Miłego zwiedzania Zadaru!

 

Stare Miasto

 

stare miasto Zadar

Miejsce, w którym przenika się antyk, średniowiecznie i lata 90-te ubiegłego stulecia. Znajdziecie tu przepiękne, starożytne budowle, w tym powstały na fundamentach z okresu rzymskiego kościół świętego Donata, śliczne kamienice i wąskie uliczki. Popołudniami Stare Miasto robi się gwarne, a każdy zakątek wypełnia szum rozmów turystów. Warto zajrzeć tu rankiem, gdy starówka dopiero budzi się do życia – można swobodnie spacerować, w spokoju podziwiając piękno zabytków.

 

Brama Lądowa

 

brama miejska w Zadarze

Brama Lądowa, pochodząca z XVI wieku, została wzniesiona w celu oddzielenia głównej części miasta od jego otoczenia. Zasadniczym celem budowli była oczywiście funkcja obronna. Dzięki fortyfikacjom i bramie ze zwodzonym mostem Zadar stał się dobrze zabezpieczoną twierdzę. Dziś brama Lądowa jest uznawana za najlepiej zachowany zabytek renesansowy miasta. Ze względu na swoje znaczenie dla historii i kultury budowla została zresztą wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ma 3 wejścia – dwa boczne przeznaczone są dla pieszych, a środkowe – dla samochodów (dawniej służyło ono do przejazdów konnych). Przyglądając się misternym zdobieniom bramy Lądowej zauważycie wenecki symbol – lwa świętego Marka oraz płaskorzeźbę św. Chryzogona, uznawanego za patrona miasta.  

 

Katedra św. Anastazji

 

Katedra Zadar

Katedra w Zadarze, zwana katedrą św. Anastazji (Sveta Stošija), to jeden z najpiękniejszych budynków Starego Miasta. Spacerując jego uliczkami, koniecznie zajrzyjcie do tej romańskiej świątyni. Została wzniesiona w XII i XIII wieku, stanowiąc idealny przykład architektury swoich czasów. Znajdziecie tu dwie, piękne rozety, liczne, misternie zdobione łuki, ażurowy, sprawiający wrażenie utkanego z cienkiej przędzy ołtarz oraz monumentalne kolumny. Będąc w katedrze warto skierować swoje kroki do położonej obok, wysokiej na 54 metry, dzwonnicy. Możecie wspiąć się po schodach na sam szczyt, skąd zobaczycie najpiękniejszą panoramę miasta. Zdecydowanie warto!

 

Kościół św. Chryzogona

 

Kościół Chryzogona Zadar

Kościół Świętego Chryzogona (Crkva sv. Krševana) – patrona Zadaru, to kolejny obiekt sakralny, któremu warto poświęcić czas podczas zwiedzania miasta. Stanowi idealną scenerię do widokowych zdjęć. Ta romańska świątynia, zbudowana w miejscu rzymskiego emporium, skrywa w środku zjawiskowy, barokowy ołtarz wykonany z białego marmuru. Ołtarz otaczają cztery rzeźby świętych, którzy byli ważnymi postaciami dla mieszkańców Zadaru. Całość prezentuje się naprawdę okazale.

 

Morskie organy

 

Morskie organy Zadar

Morskie organy (morske orgulje) to najbardziej rozpoznawalna atrakcja Zadaru. Usłyszycie tu muzykę graną przez naturę. Białe, marmurowe schody skrywają pod spodem 37 rur. Całość prezentuje się dość ekstrawagancko. Słowo „ekstrawagancko” zmienia się jednak na „niezwykle pięknie”, gdy wody Adriatyku – wpadając do środka rur – uruchamiają muzykę. Za każdym razem, kiedy fale uderzają o ściany „tub”, na zewnątrz wydobywają się melodie. Możecie więc usłyszeć tu najprawdziwszy, morski koncert! Wyjątkową instalację w 2005 roku powołał do życia lokalny architekt – Nikola Bašić. Od tego czasu Morske orgulje przyciągają tłumy, spragnione relaksujących dźwięków. Warto wybrać się tu wieczorem, gdy dzień powoli przemienia się w noc – muzyka natury idealnie kołysze Was do snu.

 

Rzymskie forum

 

Rzymskie forum Zadar

Przy placu Zeleni Trg zobaczycie najstarszą, bo sięgającą I wieku p.n.e., część Zadaru – starożytne forum. Co prawda w większości zostały tu jedynie ruiny antycznych zabudowań (do naszych czasów dobrze zachowały się kolumny, schody oraz kamienny chodnik), ale i tak warto zajrzeć w ten zakątek miasta, żeby móc obcować z odległą historią. Forum najpiękniej wygląda późnym popołudniem i nocą, gdy poszczególne elementy zabudowań są podświetlone. W połączeniu z zabytkowym kościołem Świętego Donata w tle i orzeźwiającą, adriatycką bryzą, tworzy romantyczną aurę.

 

Kalelarga

 

Kalelarga

Kalelarga (ulica Siroka), jest głównym deptakiem Starego Miasta w Zadarze, mającym około kilometra długości. Łączy plac Narodni Trg z miejscem, gdzie znajdują się pozostałości rzymskiego forum. W dosłownym tłumaczeniu „Kalelarga” oznacza po prostu „szeroką ulicę” (od słów: Calle Larga). To tu skupia się życie towarzyskie Zadaru, słychać ożywione rozmowy mieszkańców oraz niekończące się zachwyty turystów. Możecie przysiąść w jednej z licznych restauracji lub kawiarni i chłonąć piękno miasta, zatapiając się w jego gwarnej atmosferze.

Warto wybrać się tutaj na zakupy i kupić coś z Chorwacji.

Narodni trg

 

Narodni trg Zadar

Narodni trg to kolejny, uroczy plac Zadaru. Jest popularnym miejscem spotkań wśród mieszkańców. Utkany gęstą siecią klimatycznych kawiarni, zaprasza na małą czarną. Dajcie się więc skusić i popijając espresso zanurzcie się w chwilach słodkiego odprężenia. Przyjrzycie się pobliskim zabudowaniom. Przy Narodni trg dostrzeżecie charakterystyczną wieżę strażniczą z zegarem, od 1803 roku niestrudzenie odmierzającym minuty i godziny. Warto zatrzymać wzrok również na romańskim pałacu Ghirardini, z okazałym balkonem z XV wieku. 

Zobaczcie także: Jakie gniazdka są w Chorwacji? Czy potrzebna przejściówka?

Rejs gondolą

 

Rejs gondolą Zadar

Wiedzieliście, że w Zadarze możecie poczuć klimat Wenecji i gondol? Tutejsi gondolierzy, nazywani barkajoli, trudnią się morskim przewozem od XIV wieku. To właśnie wtedy chorwaccy wioślarze otrzymali oficjalną zgodę od włodarzy miasta na wykonywanie swojej pracy, tj. na transport ludzi oraz towarów drogą wodną. Dziś barkajoli kursują przede wszystkim z turystami, chcącymi podziwiać uroki Zadaru z wód Adriatyku. Króciutka, bo licząca nieco ponad 70 metrów trasa, pozwala przedostać z jednej do drugiej części portu (Stare Miasto ze współczesną zabudową Zadaru). Przeprawa morska z chorwackimi gondolierami to zdecydowanie jedna z przyjemniejszych atrakcji.

 

Zachód słońca w Zadarze

 

Zachód słońca w Zadarze

Zachody słońca w Zadarze rozsławił sam Alfred Hitchock twierdząc, że są one najpiękniejsze na świecie. Trzeba przyznać, że reżyser miał 100% rację. Popołudniem polecamy więc wybrać się na nadmorską promenadę, gdzie poza koncertem Organów morskich odbywa się równie magiczny koncert kolorów.

Zachód słońca w Zadarze

Zobaczycie, jak po błękitnym, mieniącym się czerwono-różowo-pomarańczowymi barwami niebie, przesuwa się jasne słońce, by ostatecznie schować się w bezbrzeżnym Adriatyku. Cudowny pokaz potęgi natury jest warty każdej sekundy, którą mu poświęcicie (i przedzierania się przez tłumy turystów ?).

 

Nacionalni Park Kornati

 

Park Kornati

Jeśli wybraliście Zadar jako Waszą wakacyjną bazę wypadową lub zostajecie w mieście dłużej niż na kilka godzin, warto zarezerwować czas na wycieczkę do zlokalizowanego w pobliżu Parku Narodowego Kornati. Dostaniecie się tam drogą morską – z portu w Zadarze wypływają statki rejsowe. Obszar parku to niemal bezludne, dzikie wyspy i wysepki (łącznie jest ich prawie 90), zanurzone w turkusie Adriatyku. Całość przywołuje skojarzenia z rajskim krajobrazem. Piękno natury w Kornati wręcz onieśmiela – wapienne skały, wysokie, białe klify i wzniesienia, pokryte soczystą zielenią roślinności, na długo pozostaną w Waszej pamięci.

 

Mapa atrakcji Zadaru

 

atrakcje Zadar mapa

1) Brama lądowa w Zadarze 2) Katedra w Zadarze 3) Cerkiew Św. Chryzogona 4) Cerkiew Św. Donata 5) Morskie Organy 6) Zachody Słońca w Zadarze 7) Posąg Spiridion Brusina 8) Forum Romanum w Zadarze 9) Kalelarga / Siroka ulica 10) Narodni trg

 

Kiedy lecieć do Zadaru?

 

Spiridion Brusina
Chorwacki przyrodnik i paleontolog Spridon Brusina. Może zastanawia się kiedy lecieć do Zadaru?

Przygotowaliśmy dla Was też informację kiedy lecieć do Zadaru. Zobaczcie jak wygląda pogoda w Chorwacji od września do listopada oraz pogoda w Chorwacji w zimie.

Kto choć raz zawitał do Zadaru ten nie będzie zdziwiony, że przyznano mu tytuł „Najlepszej Europejskiej Destynacji 2016 roku”. To jedno z najbardziej urokliwych miast Dalmacji, skrywające wielowiekową historię. Odkryjcie najlepsze atrakcje Zadaru i czerpcie pełnymi garściami z piękna chorwackich wakacji.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz