14 najlepsze atrakcje Brać. Co zobaczyć na Brać? Najlepsze miejsca na Brać - BelSole

14 najlepsze atrakcje Brać. Co zobaczyć na Brać? Najlepsze miejsca na Brać

Wyspa Brać ma wszystko, czego może oczekiwać turysta. Piękne plaże, imponujący górski krajobraz i urokliwe niewielkie miasteczka sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Lista tego, co zwiedzić na Brać jest bardzo długa i trudno w trakcie jednego wyjazdu zobaczyć wszystkie interesujące zakątki. Podpowiadamy, co zobaczyć na Brać i jakie atrakcje turystyczne na Brać są najciekawsze.

 

Co zobaczyć na Brać?

 

zwiedzanie Brać
Miasteczko Pucisca na Brać

Brać to największa wyspa Dalmacji, a jej powierzchnia wynosi około 395 kilometrów kwadratowych. Linia brzegowa Brać zajmuje obszar 180 kilometrów kwadratowych, i występuje na niej wiele atrakcyjnych plaż, idealnych na wypoczynek nad morzem. W pobliżu Brać znajduje jeszcze popularniejsza wyspa Hvar. Atrakcje na Brać z każdym rokiem cieszą się jednak rosnącą popularnością, a sama wyspa jest coraz chętniej odwiedzana przez turystów z Polski. I nie można się temu dziwić, bo lista tego, co zobaczyć na Brać jest naprawdę długa. Zobaczcie nasz ranking top 10 atrakcji turystycznych na Brać. 

 

Plaża Złatni Rad

 

Plaża Złatni Rad
Słynna Plaża Złatni Rad

Zwiedzanie Brać warto rozpocząć od najbardziej popularnego miejsca na wyspie, jakim jest plaża Zlatni Rad znajdująca się w miasteczku Bol. To bez wątpienia jedna z największych atrakcji turystycznych na Blać, której zdjęcia widnieją w większości przewodników turystycznych zachęcających do zwiedzania Chorwacji. Plaża Zlatni Rad wyróżnia się charakterystycznym wyglądem przypominającym cypel wbijający się w morze. Plaża składa się z tysięcy małych kamyczków o perłowej barwie. a jej rajskiego wyglądu dopełnia krystalicznie czysta błękitna woda. Nie ma wątpliwości, że to zdecydowany lider zestawienia atrakcji na Brać. 

 

Vidova Góra 

 

Vidova Góra 
Widok z Vidova Góra

Najwyższy szczyt wyspy to idealne rozwiązanie dla osób lubiących aktywność fizyczną, które zastanawiają się, co robić na Brać. Góra ma wysokość 778 m n.p.m, więc jest stosunkowo niska, jak na standardy do których przyzwyczajeni są turyści z Polski. Niech Was jednak nie zmylą pozory – wędrówka na jej szczyt, a zwłaszcza możliwość podziwiania roztaczającego się stamtąd widoku, to jedno z największych atrakcji Brać. Spacer na jej szczyt zajmuje około 2-3 godzin, a cudownymi krajobrazami ze szczytu mogą napawać się też bardziej leniwi turyści, gdyż na Brać można wjechać samochodem. Bez wątpienia ścisła czołówka rankingu zatytułowanego “Najlepsze miejsca na Brać”. 

 

Plaża Lovrečina

 

plaża lovrecina
Lazurowe wybrzeże przy plaży Lovrecina

Na liście atrakcji Brać nie mogło również zabraknąć kolejnej plaży. Lovrečina położona na obszarze między miejscowościami Pučišća a Postira. Plaża znajduje się tuż przy niewielkiej, ale za to wyjątkowo malowniczej zatoczce. Miękki złoty piasek i otaczająca ją bujna roślinność sytuują ją wśród czołówki najpiękniejszych plaż nie tylko na Brać, ale również w całej Chorwacji.  Miejsce to jest idealną odpowiedzią na pytanie, co zobaczyć na Brać, jeżeli chce się na chwilę odpocząć od zgiełku charakterystycznego dla lokalizacji obleganych przez turystów. Plaża Lovrečina jest znacznie mniej popularna niż Długi Rad, dlatego idealnie sprawdzi się dla osób, szukających cichszych i mniej zatłoczonych atrakcji na Brać. 

 

Wioska Dol 

 

Najlepsze miejsca na Brać będą niekompletne bez niezwykle malowniczej wioski Dol, leżącej około 3 kilometrów od miejscowości Postira. Odwiedzając Dol, możesz zobaczyć, jak wygląda życie na typowej chorwackiej wsi, gdzie czas płynie wolniej, a ludzie żyją znacznie spokojniejszym rytmem. W miejscowości znajdują się również zabytki, które z czystym sumieniem można zaliczyć do najciekawszych atrakcji na Brać, takie jak Zamek Gospodnetić, czy niewielki, ale przyciągający uwagę Kościół Dziewicy Maryi. Teren wokół Dol otaczają jaskinie, w których niegdyś mieszkali ludzie. Wizyta w Dol to znakomita sposobność, by zapoznać się z kulinarnymi atrakcjami Brać w postaci specjałów dalmackiej kuchni.

 

Pustelnia Blaca 

 

Braca Brać

Odpowiedź na pytanie “Co zobaczyć na Brać” nie obejmuje wyłącznie naturalnych perełek. Atrakcje turystyczne na Brać to również przyciągające uwagę obiekty architektoniczne, czego najlepszym przykładem jest Pustelnia Blaca, czyli imponujący klasztor obronny, wzniesiony w XVI wieku. Turyści znajdą tu tunele wydrążone w skałach, a także budynki kościoła i klasztoru, nad którymi góruje skalisty klif. Widok jest oszałamiający, a miejsce to bez wątpienia należy do ścisłej czołówki najlepszych miejsc na Brać. Dodajmy tylko, że wnętrze kompleksu zostało zaadaptowane do roli muzeum i otwarte dla zwiedzających. Bilet do Pustelni Blaca kosztuje 7 euro w przypadku dorosłych i 2 euro dla dzieci do 14 roku życia. Pustelnia Blaca znajduje się w południowej części wyspy. Bez wątpienia topowa atrakcja Brać. 

 

Kościół Chrystusa Króla w miejscowości Selca

 

Zwiedzanie Brać daje również możliwość zetknięcia się z perełkami architektonicznymi mieszczącymi się na tej wyspie. Jednym z nich jest na pewno Kościół Chrystusa Króla znajdujący się w niewielki miejscowości Selca. Jego rozmiary nie są może zbyt imponujące, ale biały kamień z którego został wykonany i niezwykle estetyczne ozdoby, budzą wrażenie harmonii i spokoju, plasując kościół wysoko w rankingu najlepszych miejsc na Brać. W samej miejscowości również znajdziemy kilka ciekawych rzeczy. Jedną z nich jest kamieniołom z czasów starożytnych Rzymian. Selca jest też odpowiedzią na pytanie, co zobaczyć na Brać, będąc polskim turystą. W miejscowości znajduje się wiele rzeźb znanych postaci, a jedna z nich przedstawia podobiznę Jana Pawła II. Polacy odwiedzający wyspę wiedzą już zatem, co zwiedzić na Brać. 

 

Miasteczko Škrip 

 

Skrip Brać

Zwiedzanie Brać daje również niezapomnianą okazję do zobaczenia niewielkich, ale za to nad wyraz urokliwych wiosek. Do takich z pewnością należy Škrip, malutkie miasteczko, a jednocześnie najstarsza osada na wyspie Brać. Škrip powstał jeszcze w epoce brązu, co wskazuje na długie ślady osadnictwa na tym terenie. Wioska jest malownicza położona na wzniesieniu rozpościerającym się nad Adriatykiem. W miejscowości znajduje się kilka charakterystycznych punktów, takich jak kamienna wieża, czy pozostałości po  XVI-wiecznym pałacu rodziny Ceriniciów. W Škrip można odwiedzić również Muzeum Wyspy Brać. Miejscowość to jedna z wiodących atrakcji Brać, którą bez wątpienia docenią miłośnicy historii. 

 

Park przyrody Sutivan 

 

Sutivan

Park przyrody Sutivan to idealna opcja dla rodziców, którzy chcą znaleźć odpowiedź na zagwozdkę brzmiącą “co robić na Brać z dziećmi”. Obiekt jest położony około dwóch kilometrów od centrum miasteczka Sutivan. Znajduje się tam mini zoo i ogród botaniczny, a do dyspozycji odwiedzających zostały również oddane obiekty sportowe. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które zastanawiają się, co zobaczyć na Brać, a jednocześnie odpocząć od gorącego chorwackiego słońca. Odpowiedzią jest wizyta w parku przyrody Sutivan i relaks w cieniu rzucanym przez drzewa.

Kamienne rzeźby na trasie Povlja – Sumartin

 

Nasz przegląd najciekawszych atrakcji Brać zakończymy czymś zupełnie inny niż prezentowaliśmy wcześniej. Dla osób zwiedzających wyspę samochodem mamy podpowiedź, co robić na Brać – poszukać specyficznych rzeźb znajdujących się na trasie Povlja – Sumartin na wysokości miejscowości Novo Selo. Na jednej z polan postawiono liczne rzeźby z podobiznami zwierzęcymi i ludzkimi, które wykonał jeden z okolicznych mieszkańców. Niektóre z nich są ukryte pomiędzy drzewami i wysoki trawami, więc ich znalezienie wymaga sporej spostrzegawczości. Bez wątpienia jest to jedna z najciekawszych alternatyw na to, co zobaczyć na Brać.  

 

Miasteczka Brać

 

Milna
Milna

Na Brać pełno jest małych uroczych rybackich miasteczek, które także polecamy zwiedzić – to jedne z najlepszych atrakcji turystycznych na Brać. Oto niektóre z nich, które polecamy zobaczyć na Brać – powyżej możecie zobaczyć miasteczko Milna na zachodzie wyspy.

Kolejną wioską jest Bol, niedaleko od Zlatniego Ratu:

Bol
Bol na Brać

Na północy wyspy, znajduje się Supetar – który ma połączenie promowe ze Splitem.

Supetar
Supetar na Brać

Kolejnym polecanym przez nas miasteczkiem jest Pucisca na północnym brzegu Brać.

Pucisca

 

Atrakcje Brać, podsumowanie

 

Monasterium Brać
Monasterium Dominikanskie w pobliżu Bol

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego zestawienia wiesz już, co zobaczyć na Brać. Atrakcje turystyczne na Brać są bez wątpienia bardzo urozmaicone – swój mały raj na ziemi znajdą tu miłośnicy plażowania, zwolennicy spacerów górskich, jak i zapaleni turyści, którzy uwielbiają podziwiać unikatowe obiekty architektoniczne. Zwiedzanie Brać to znakomita wakacyjna przygoda. Mamy nadzieję, że odwiedzając wyspę, będziesz wiedział, co robić na Brać. 

 Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz