Aktualne Ceny w Chorwacji w 2023, czy jest drogo czy tanio? Ceny wycieczek do Chorwacji 2023

Po oficjalnej zmianie waluty 1.1.2023 roku z chorwackiej kuny na euro, zastanawiacie się pewnie jak teraz wyglądają ceny w Chorwacji w 2023? Czy jest drogo lub drożej niż było? Jak wyglądają ceny w sklepach, ile kosztują wakacje w Chorwacji w 2023 i jakie są ceny noclegów i hoteli? Przygotowaliśmy dla Was specjalnie zestawienie cen po zmianie waluty w Chorwacji. Zapraszamy!

 

Ceny w Chorwacji w 2023 po wprowadzeniu euro

 

Niektóre produkty i usługi mogą stać się droższe po wprowadzeniu euro zwłaszcza jeśli sprzedawcy odpowiednio zmienili wcześniej ceny. Pamiętajcie, że sprzedawcy są zobowiązani do podawania obu cen w kunach i euro przez pierwszy rok w Chorwacji – więc pole do manipulacji będzie mniejsze. Warto pamiętać, że wprowadzenie euro może mieć również pozytywny wpływ na stabilność cen, a także na handel i inwestycje w kraju.

Jak zmieniły się ceny przez ostatni rok w Chorwacji? Niestety trochę podrożało, jednak inflacja w Chorwacji nie była tak mocna jak w Polsce. Zobaczmy razem, zacznijmy od cen hoteli w Chorwacji, cen w restauracjach, potem przejdziemy przez ceny wakacji w Chorwacji w 2023, cen w sklepach w Chorwacji do cen taksówek i promów. Skomponujecie sobie z tego odpowiedni zestaw cen w zależności od tego czy sami planujecie sobie wycieczkę na Chorwację, czy lecicie z biurem podróży. Na początek noclegi:

 

Ceny noclegów i hoteli w Chorwacji w 2023

 

ceny hoteli Chorwacja

Ile kosztuje nocleg, apartament i hotel w Chorwacji? To oczywiście zależy od konkretnego miejsca, przygotowaliśmy parę miejsc i klas obiektów jakie możecie wybrać. Ceny uwzględniają sezon wysoki. Zacznijmy od Zadaru, dobrze oceniany hotel 3-gwiazdkowy w Zadarze kosztuje od 300 PLN za dwie osoby za noc. W Splicie za podobnej klasy lokal, należy zapłacić już więcej, co prawda znaleźliśmy ceny od 400 PLN, jednak średnia to około 500 – 600 PLN za dobę. Ceny w Dubrowniku, zaczynają się od 500 PLN za dobrej klasy lokal, jednak jeśli zarezerwujecie lokal zbyt późno, musicie zapłacić zdecydowanie więcej.

Ile trzeba zapłacić za tani nocleg w Chorwacji? Za tanie, ale za to dobrze oceniane lokale w Chorwacji możecie zapłacić nawet 140 PLN za dobę za dwie osoby. Da się więc tanio znaleźć lokal w Chorwacji, minusem często może być jednak miejsce i jego oddalenie od cywilizacji. Jeśli jednak szukacie spokoju, to może być idealna opcja.

 

Ceny w restauracjach w Chorwacji

 

ceny w restauracjach w Chorwacji
Ceny w restauracji chorwackiej w Splicie Konoba Korta

Ceny w restauracjach w Chorwacji w 2023 odrobine wzrosły, ile kosztuje obiad w Chorwacji? Oczywiście najtaniej przygotować sobie obiad czy śniadanie w apartamencie, jednak kuchnia chorwacka jest tak pyszna – że zalecamy by chociaż spróbować obiadu w lokalu na miejscu. Ile kosztuje obiad dla jednej osoby w Chorwacji?

Posiłek składający się z 3 potraw to wydatek około 21 – 30 EUR w średniej klasy restauracji, za obiad w lepszej restauracji zapłacicie nawet 50 EUR za osobę. Fast foody na ulicy to koszt od 1 do 5 EUR za burka, kanapki czy inne formy szybkiego posiłku. Cevapi to koszt od 6 do 11 EUR,  za podstawową pizzę margharitę zapłacicie 6 – 7 EUR. Za kawę należy zapłacić 1 – 2 EUR. Ceny bardzo podobne do tych we Włoszech w 2023 roku.

 

Ceny wycieczek do Chorwacji w 2023

 

ceny wakacji w Chorwacji 2023

Ile kosztuje wycieczka do Chorwacji na lato 2023? Ceny są oczywiście przeróżne, jednak mniej więcej za osobę należy zapłacić około 3500 – 3900 PLN za opcję all inclusive na tydzień wakacji na riwierze. Najtańsza opcja jaką udało się nam znaleźć, lecz z własnym dojazdem to 545 PLN za sam nocleg w czerwcu bez wyżywienia. Najtańsza wycieczka samolotem ze śniadaniami za tydzień to koszt około 1400 PLN za osobę, najtańsza opcja all inclusive z przelotem samolotem to koszt 1869 PLN w maju lub 2119 PLN w październiku.

Jak widzicie ceny wycieczek na Chorwację na lato 2023, różnią się od siebie zdecydowanie w zależności od standardu obiektu, terminu czy regionu. Gdybyśmy mieli wybierać najlepszy stosunek jakości do ceny pewnie wybralibyśmy tą ofertę za 2656 PLN we wrześniu z opcją all inclusive na 7 dni.

 

Ceny w sklepach w Chorwacji w 2023

 

ceny w sklepach w Chorwacji
Ceny w sklepie spar.hr

Oto ceny w sklepach i marketach jakie znaleźliśmy dla Was w Chorwacji w 2023 roku. Ceny zostały już zmienione z kun na euro. Ceny jakie dla Was przygotowaliśmy są ze sklepów Spar, Studenac, Lidl i sklepów typowo osiedlowych w chorwackich miasteczkach. 

Ile kosztują produkty i jedzenie w Chorwacji? Zobaczcie w poniższym zestawieniu:

Jabłka 1 EUR / kg
Masło kostka 2,89 EUR 
Chleb 1 EUR
Burek w markecie 1 EUR
Sok pomarańczowy 2 EUR
Napój sojowy 2 EUR / 1 l
Kiełbaski wieprzowe 5 EUR / 1 kg
Krvavica  5 EUR 
Woda 1,5 l 0,7 EUR
Wino 3 – 10 EUR
Wino Grasevina 6 EUR
Wino Kolarić 3 EIR
Jogurt 0,6 EUR
Wędlina Narezak 13 EUR / kg
Klementynki (w sezonie) 1 EUR
Migdały 7 EUR / kg
Ser Gouda 7 EUR / kg
Mleko 1,2 EUR / 1 l
Makaron 0,87 EUR / 400 g
Ciasteczka Jaffa 1,5 EUR / 250 g
Czekolada Dorina 2,25 EUR / 300 g
Choco Napolitanke ciastka 3,3 EUR / 0,5 kg
Czekolada Riki riza 0,7 EUR
Piwo Pivovare Medvedgrad 1,3 EUR
Piwo Pan i Zlatni Pan 2,8 EUR / 2 l
Papier Toaletowy 3,7 EUR / 10 rolek

Ile kosztuje wino w Chorwacji?

Koszt wina w Chorwacji nie jest oczywisty, cena za butelkę w zasadzie zaczyna się od 2,5 EUR, nie ma górnego limitu – jednak za cenę około 6 do 10 EUR kupicie na prawdę przyzwoite wino w sklepie, a za mniej przyzwoite wino od lokalsa 🙂

Ile kosztuje oliwa w Chorwacji?

Cena za butelkę 1 litrową oliwy w Chorwacji to około 6 – 8 EUR

Ile kosztuje rakija w Chorwacji?

Rakija w dużych sklepach i supermarketach, może nawet kosztować od około 11 EUR za litr.

Ile kosztują papierosy w Chorwacji

Cena za paczkę papierosów w Chorwacji wynosi około 4,5 EUR.

Chorwacja jest krajem, w którym ceny są wyższe niż w niektórych innych krajach Europy Wschodniej, ale niższe niż w większości krajów Europy Zachodniej. W zależności od miejsca i okresu, ceny noclegów i jedzenia mogą być podobne lub nieco niższe niż w krajach Europy Zachodniej, ale ceny rozrywki i transportu mogą być niższe.

 

Ile kosztuje paliwo w Chorwacji?

 

ceny paliwa w Chorwacji 2023

Ceny paliwa zmieniają się jak w kalejdoskopie na dzień dzisiejszy, czyli na początek 2023 roku cena paliwa w Chorwacji wyniosła 1,33 EUR za litr, jednak pamiętajcie, że może jeszcze skoczyć lub zmaleć przed wakacjami.  Diesel w Chorwacji w 2023 roku jest droższy i kosztuje 1,591 EUR za litr. Najlepiej wcześniej sprawdzić na trasie gdzie najtaniej zatankować jadąc do Chorwacji – omijajcie stacje na autostradach, często tam jest najdrożej. 

 

Ceny taksówek w Chorwacji

 

Ile kosztuje taxi na Chorwacji zależy od tego w jakim mieście wylądowaliście. Najdroższy za kilometr będzie Split i Zadar gdzie zapłacicie ponad 1 EUR za km, najtańsze Dubrovnik, Osijek i Rijeka z ceną poniżej 1 EUR za km. Opłata startowa najdroższa będzie w Zadarze, Dybrovniku, Rijece, gdzie zapłacicie 3,3 EUR za start. Zdecydowanie tańsza będzie Pula i Split za start. 

 

Ceny promów w Chorwacji

 

Split Ancona prom cena

Promy w Chorwacji to często nie jest najtańszy sposób transportu, jednak czasami nie ma innego wyboru. Za prom z Puli do Wenecji należy zapłacić 80 EUR, wszystkie promy które płyną na dłuższych trasach będą raczej kosztować powyżej 50 EUR. Za te krótkie trasy zapłacicie zdecydowanie mniej, na przykład prom Split – Hvar należy zapłacić około 19 EUR, za prom z Drvenika do Sucuraj tylko trochę ponad 3 EUR.

 

Ceny atrakcji w Chorwacji w 2023

 

Split Zwiedzanie

W Chorwacji macie piękne darmowe plaże oraz mniej darmowe, w zasadzie płatne atrakcje. Ile kosztują atrakcje w Chorwacji?

  • Za wstęp do Parku Narodowego Jeziora Plitwickie należy zapłacić około 40 EUR w sezonie,
  • Bilet do Aquapark Dalmatia to koszt około 30 EUR
  • Wstęp do podziemi Pałacu Dioklecjana kosztuje około 4 EUR za bilet
  • Wycieczka całodniowa do wodospadów Krka ze Splitu to koszt 38 EUR
  • Rejs półzanurzalną łodzią to cena 18 EUR za 45 min.
  • Jednodniowe wycieczki z Dubrownika do Czarnogóry lub Mostaru w Bośni i Hercegowinie to koszt około 50 EUR za dzień za osobę.
  • 3-godzinny rafting po rzece Cetina kosztuje od 27 EUR za osobę. 
  • Całodzienna wycieczka ze Splitu do Parku Narodowego Jeziora Plitwickie z rejsem łodzią i przejażdżką kolejką zapłacicie od 99 EUR.

 

Czy w Chorwacji jest drogo czy tanio?

 

ceny w Chorwacji

I tak i nie, jak widzieliście powyżej, da się zorganizować w miarę tanie wakacje w Chorwacji w 2023 roku, czy to z biurem podróży czy to samemu. Ważnym jest odpowiednie planowanie, wczesne przygotowanie się do wycieczki i oczywiście ocena swoich możliwości finansowych. Z roku na rok jest co raz drożej w Chorwacji, jednak nie oznacza to, że nie można zaplanować tanich wakacji w Chorwacji. Przy odpowiednim planie, będziecie mogli przygotować tygodniowy wypoczynek w cenie poniżej 1400 PLN za osobę, bez żadnych wyrzeczeń i problemów. My Chorwację z całego serca Wam polecamy, jeśli jednak szukacie tańszych destynacji – zobaczcie ceny w Albanii w 2023 roku i ceny w Czarnogórze w 2023.

Niemniej jednak, inflacja na poziomie krajowym w Chorwacji jest zwykle niższa niż w Polsce. Warto jednak pamiętać, że ceny różnią się w zależności od regionu i sezonu, więc najlepiej jest sprawdzić aktualne ceny na stronach internetowych hoteli, restauracji, sklepów i biur podróży przed planowaniem wycieczki.

Dodaj komentarz