Ceny w Chorwacji w 2024, czy jest drogo czy tanio? Chorwacja, ceny wakacji lato 2024 - BelSole

Ceny w Chorwacji w 2024, czy jest drogo czy tanio? Chorwacja, ceny wakacji lato 2024

Minął rok z euro na Chorwacji, jak przez ten czas zmieniły się ceny w Chorwacji? Jakie są ceny w Chorwacji w 2024? Ile kosztują wakacje i wycieczka do Chorwacji? Mamy dla Was zestawienie cen w sklepach w Chorwacji w 2024, cen życia, hoteli, jedzenia i nie tylko! Czy jest drogo w Chorwacji po wprowadzeniu euro? Wszystko znajdziecie poniżej.

 

Ceny w Chorwacji w 2024 po wprowadzeniu euro

 

Ceny w Chorwacji przez ostatni rok wzrosły, pytanie czy wpływ na to miało wprowadzenie euro? Zasadniczo, samo wprowadzenie euro minimalnie podniosło ceny w Chorwacji, nie ma co się oszukiwać, że tak nie było – jednak ten wzrost jest mniejszy niż opisywany często w mediach. Większy wpływ na ceny w Chorwacji ma jednak inflacja. Zobaczcie jak ceny zmieniły się przez ostatni rok i jak wyglądają ceny w Chorwacji w 2024 roku. Zaczynamy od noclegów.

 

Ceny noclegów i hoteli w Chorwacji w 2024

 

ceny hoteli Chorwacja

Zacznijmy od cen noclegów w Chorwacji. Ile kosztuje hotel w Chorwacji w 2024 roku? Ceny nieznacznie podrożały, w zależności od standardu macie wiele opcji w rozsądnych cenach. Za standard na początek przyjmijmy noclegi w hotelach trzygwiazdkowych, jeden nocleg w weekend dla dwóch osób.

Najtańszy dobrze oceniany nocleg w całej Chorwacji jaki znaleźliśmy to doba za 107 PLN w wakacje dla dwóch osób.

Noclegi w hotelach pięciogwiazdkowych zaczynają się od 700 PLN za dobę, za 1100 PLN znajdziecie ofertę w dobrym miejscu z widokiem na morze.

 

Ceny w restauracjach w Chorwacji

 

Cena obiadu w Chorwacji
Oto cena zestawów Lunchowych w Chorwacji (dla grupy) (cena obiadów w Chorwacji)

Mamy dla Was ceny z restauracji w Chorwacji z ostatniej wycieczki do Zadaru. Ceny w restauracjach w Chorwacji w 2024 są minimalnie droższe niż rok wcześniej. Za śniadanie w restauracji należy zapłacić mniej więcej 10 EUR za osobę. Sałatka w restauracji będzie kosztować około 15 EUR, burgery mniej więcej 17 EUR, dania główne to koszt mniej więcej 20 EUR. Za zupę rybną zapłacicie mniej więcej 7 EUR w restauracji.

Cena w restauracjach w Chorwacji
Cena obiadu dla jednej osoby w Chorwacji w restauracji

Posiłek składający się z 3 potraw to wydatek około 25 – 35 EUR w średniej klasy restauracji, za obiad w lepszej restauracji zapłacicie nawet 60 EUR za osobę. Fast foody na ulicy to koszt od 2 do 6 EUR za burka, kanapki czy inne formy szybkiego posiłku. Cevapi to koszt od 6 do 11 EUR,  za podstawową pizzę margharitę zapłacicie około 7 EUR. Za kawę należy zapłacić 1 – 2 EUR. Ceny bardzo podobne do tych we Włoszech w 2024 roku.

Najdroższe będą dania z czerwonego mięsa i z ryb. Za danie główne z ośmiornicą lub rybą dnia trzeba zapłacić od 20 do 30 EUR.

 

Ceny wycieczek do Chorwacji w 2024

 

ceny wakacji w Chorwacji 2023

Ile kosztuje wycieczka do Chorwacji na lato 2024?

Jak wysoka jest cena letniej wycieczki do Chorwacji w roku 2024? Możemy się spotkać z znacznymi różnicami w kosztach, ale orientacyjnie za jednoosobowy, tygodniowy pobyt z opcją all inclusive na riwierze, możemy zapłacić między 3500 – 3900 PLN. Najmniej kosztowną propozycją, którą udało nam się odszukać, aczkolwiek wymaga ona indywidualnego dojazdu, było około 500 PLN za miejsce noclegowe w czerwcu bez żadnego wyżywienia (najtańsze wakacje w Chorwacji 2024). Najtańsza oferta tygodniowej podróży samolotem, zawierająca śniadania, to wydatek rzędu 1600 PLN na osobę, podczas gdy najmniej kosztowna opcja all inclusive, uwzględniająca przelot samolotem wynosi 2169 PLN w maju lub 2319 PLN w październiku.

Jak widzicie ceny wycieczek na Chorwację na lato 2024, różnią się od siebie zdecydowanie w zależności od standardu obiektu, terminu czy regionu. Gdybyśmy mieli wybierać najlepszy stosunek jakości do ceny pewnie wybralibyśmy tą ofertę za 3200 PLN za osobę w październiku na 7 dni.

 

Ceny w sklepach w Chorwacji w 2024

Oto przegląd tego co najważniejsze dla Chorwatów, czyli cen życia w Chorwacji w 2024. Ceny produktów spożywczych niewiele wzrosły od ostatniego roku – jednak są wyjątki. Oto ceny w sklepach i marketach w Chorwacji w tym roku.

Ceny ciastek w Chorwacji
Ceny ciastek w Chorwacji

Ile kosztują produkty i jedzenie w Chorwacji w 2024? Zobaczcie w poniższym zestawieniu:

Jabłka 1,3 EUR / kg
Masło kostka 2,9 EUR
Chleb 1,09 EUR
Burek w markecie 1 EUR
Sok pomarańczowy 2 EUR
Napój sojowy 2,3 EUR / 1 l
Kiełbaski wieprzowe 6 EUR / 1 kg
Krvavica  6 EUR
Woda 1,5 l 0,9 EUR
Wino 5 – 10 EUR
Wino Grasevina 7 EUR
Wino Kolarić 3 EUR
Jogurt 0,7 EUR
Wędlina Narezak 14 EUR / kg
Klementynki (w sezonie) 1 EUR
Migdały 8 EUR / kg
Ser Gouda 8 EUR / kg
Mleko 1,2 EUR / 1 l
Makaron 1 EUR / 400 g
Ciasteczka Jaffa 1,5 EUR / 250 g
Czekolada Dorina 2,25 EUR / 300 g
Choco Napolitanke ciastka 3,4 EUR / 0,5 kg
Czekolada Riki riza 0,8 EUR
Piwo Pivovare Medvedgrad 1,3 EUR
Piwo Pan i Zlatni Pan 2,8 EUR / 2 l
Papier Toaletowy 4 EUR / 10 rolek

Ile kosztuje wino w Chorwacji?

cena wina w Chorwacji
Cena wina w Chorwacji

Koszt wina w Chorwacji nie jest oczywisty, cena za butelkę w zasadzie zaczyna się od 3 EUR, nie ma górnego limitu – jednak za cenę około 7 do 12 EUR kupicie na prawdę przyzwoite wino w sklepie. Zdecydowanie mniej zapłacicie za wino u Chorwata.

Ile kosztuje oliwa w Chorwacji?

Cena za butelkę 1 litrową oliwy w Chorwacji to około 7 – 9 EUR

Ile kosztuje rakija w Chorwacji?

Cena alkoholu w Chorwacji
Cena alkoholu w Chorwacji

Rakija w dużych sklepach i supermarketach, może nawet kosztować od około 15 EUR za litr.

Ile kosztują papierosy w Chorwacji

Cena papierosów w Chorwacji
Cena papierosów w Chorwacji

Cena za paczkę papierosów w Chorwacji wynosi około 4,7 EUR.

Niektóre produkty spożywcze mogą być tańsze w Chorwacji niż w Polsce, m.in. ze względu na lokalną produkcję czy mniejsze koszty logistyczne.

1. Owoce morza i ryby: Chorwacja, ze swoim położeniem nad Morzem Adriatyckim, to kraj o silnej tradycji rybackiej. Bogactwo rodzajów ryb i owoców morza powoduje, że są one tam często tańsze niż w Polsce. Jednak uważajcie na ceny na  turystycznych marketach w centrach miast. Często ceny są tam wysokie.

2. Wina: Chorwacja jest krajem znanym z winiarstwa, a lokalne winnice oferują wysokiej jakości produkty często w niższych cenach niż importowane z innych krajów wina dostępne w Polsce.

3. Warzywa i owoce: W sezonie, świeże warzywa i owoce, szczególnie te uprawiane lokalnie jak oliwki, figi, pomarańcze czy cytryny mogą być tańsze niż w Polsce, z uwagi na niższe koszty transportu i świeżość produktów.

Przyczyną tych różnic cenowych jest kilka czynników. Po pierwsze, produkty lokalne są często tańsze ze względu na eliminację kosztów sprowadzania towarów z zagranicy. Po drugie, Chorwacja ma dogodne warunki naturalne do produkcji pewnych produktów

 

Ile kosztuje paliwo w Chorwacji?

 

Cena paliwa w Chorwacji w wakacje 2023
Cena paliwa w Chorwacji w wakacje

Ceny paliwa zmieniają się jak w kalejdoskopie, na początek 2024 roku cena paliwa w Chorwacji wyniosła 1,32 EUR za litr, jednak pamiętajcie, że może jeszcze skoczyć lub zmaleć przed wakacjami.  Diesel w Chorwacji w 2024 roku kosztuje 1,38 EUR za litr. Najlepiej wcześniej sprawdzić na trasie gdzie najtaniej zatankować jadąc do Chorwacji – omijajcie stacje na autostradach, często tam jest najdrożej.

 

Ceny taksówek w Chorwacji

 

Ile kosztuje taxi na Chorwacji zależy od tego w jakim mieście wylądowaliście. Najdroższy za kilometr będzie Split i Zadar gdzie zapłacicie ponad 1.1 EUR za km, najtańsze Dubrovnik, Osijek i Rijeka z ceną poniżej 1 EUR za km. Opłata startowa najdroższa będzie w Zadarze, Dybrovniku, Rijece, gdzie zapłacicie 3,3 EUR za start.

 

Ceny atrakcji w Chorwacji w 2024

 

Cena atrakcji w Chorwacji

W Chorwacji macie piękne darmowe plaże oraz mniej darmowe, w zasadzie płatne atrakcje. Ile kosztują atrakcje w Chorwacji?

  • Za wstęp do Parku Narodowego Jeziora Plitwickie należy zapłacić około 40 EUR w sezonie.
  • Bilet do Aquapark Dalmatia to koszt około 30 EUR
  • Wstęp do podziemi Pałacu Dioklecjana kosztuje około 4 EUR za bilet
  • Wycieczka całodniowa do wodospadów Krka ze Splitu to koszt 38 EUR
  • Rejs półzanurzalną łodzią to cena 28 EUR za 45 min.
  • Jednodniowe wycieczki z Dubrownika do Czarnogóry lub Mostaru w Bośni i Hercegowinie to koszt około 60 EUR za dzień za osobę.
  • 3-godzinny rafting po rzece Cetina kosztuje od 37 EUR za osobę.
  • Całodzienna wycieczka ze Splitu do Parku Narodowego Jeziora Plitwickie z rejsem łodzią i przejażdżką kolejką zapłacicie od 99 EUR.

Uwaga, niektóre z cen będą aktualizowane w wakacje 2024.

 

Czy w Chorwacji jest drogo czy tanio?

 

Cena burka w Chorwacji
Ceny burka w Chorwacji – jest tanio 🙂

Czy Chorwacja jest droga? To zależy, jak na to spojrzeć. Jak już pokazano powyżej, w 2024 roku można zaplanować dość przystępne finansowo wakacje w Chorwacji, niezależnie od tego, czy korzystasz z biura podróży, czy planujesz wszystko samodzielnie. Kluczowe jest tutaj odpowiednie zaplanowanie wyjazdu, wcześniejsze przygotowanie oraz realistyczna ocena swoich finansów. Rzeczywiście, ceny w Chorwacji rosną z roku na rok, ale nie oznacza to, że nie da się zorganizować tam ekonomicznego urlopu. Z odpowiednim planem, moglibyście zaplanować tygodniowy odpoczynek za mniej niż 1600 PLN na osobę, bez konieczności rezygnacji z czegokolwiek ani napotkania na jakiekolwiek problemy.”My Chorwację z całego serca Wam polecamy, jeśli jednak szukacie tańszych destynacji – zobaczcie ceny w Albanii w 2024 roku i ceny w Turcji w 2024.

 ceny w sklepach w Chorwacji
Rachunek ze sklepu w Chorwacji, ceny w sklepach

Niemniej jednak, inflacja na poziomie krajowym w Chorwacji jest zwykle niższa niż w Polsce. Warto jednak pamiętać, że ceny różnią się w zależności od regionu i sezonu, więc najlepiej jest sprawdzić aktualne ceny na stronach internetowych hoteli, restauracji, sklepów i biur podróży przed planowaniem wycieczki.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz