Aktualne CENY we Włoszech w 2023, czy we Włoszech jest drogo? Włochy ceny wycieczek - BelSole

Aktualne CENY we Włoszech w 2023, czy we Włoszech jest drogo? Włochy ceny wycieczek

Mamy nadzieję, że ceny we Włoszech w 2022 nie zaprzątają Wam już myśli. Z tego powodu, przygotowaliśmy dla Was odpowiedź na to, czy Włochy to drogi czy może tani kraj. Sprawdziliśmy ceny hoteli we Włoszech, ceny w restauracjach, ceny w sklepach we Włoszech czy atrakcji i taxi we Włoszech. Ale to oczywiście nie wszystko! Zobaczcie jak schudną Wasze portfele po wizycie we Włoszech!

Jeśli w 2023 roku w zimie lub w lecie , wybieracie się na wakacje do Włoch, przyda się Wam informacja o cenach noclegów, hoteli i apartamentów we Włoszech, od tego zacznijmy:

 

Ceny hoteli i noclegów we Włoszech

 

ceny hoteli we Włoszech 2023

Ceny hoteli we Włoszech przede wszystkim zależą od standardu miejsca na jakie się zdecydujecie. Jednakże, zakres cen noclegów jest na tyle szeroki, że każdy znajdzie coś dla siebie. Spokojnie znajdziecie apartamenty czy hotele do 100 PLN za osobę, czy nawet do 80 PLN za osobę w pięknych miejscach we Włoszech. Jednak typowe ceny za hotel 3-gwiazdkowy lub niezły apartament w centrum miasta to około 300 – 400 PLN za parę za dobę, resorty i miejsca nad morzem są droższe i za taki należy zapłacić około 500 PLN za dobę. Hotele 5-gwiazdkowe we Włoszech kosztują więcej, bo już około 1200 PLN za dobę do nawet 3000 PLN za dobę za najlepsze pokoje w Rzymie, w Bolonii czy w Mediolanie.

Za najtańsze kempingi i łóżka w hostelu zapłacicie już od 40 PLN/osobę za noc, ale nie w centrum miast, lecz na obrzeżach.

 

Ceny w restauracjach we Włoszech

 

ceny w restauracjach we Włoszech 2023

Ile kosztuje makaron we Włoszech? Czy dużo będzie kosztować pizza w Rzymie? Ceny za dania różnią się od tego czy weźmiecie danie na wynos, czy jecie w trattorii czy może eleganckiej restauracji.

Jeśli chodzi o przystawki, to za talerz lokalnych wędlin i serów dla dwóch osób zapłacicie ok 10 EUR, pojedyncze przystawki to cena zazwyczaj od 5 do 9 EUR.

Za podstawową pizzę jak marinarę lub margheritę należy zapłacić od 4 do 6 EUR, droższe pizze z dodatkami  to wydatek od 8 do 13 EUR w zależności od dodatków. Sprawdźcie też  ile kosztuje pizza w Mediolanie jako przykład większego miasta we Włoszech.

Jednakże, ile trzeba zapłacić za obiad we Włoszech gdzie jako primo piatto wybierzemy makaron? Ogólnie pasty kosztują od 5 EUR (za najtańsze Aglio e olio) do nawet 17 EUR za makaron z owocami morza. Za dania główne musicie zapłacić od 8- 20 EUR, za bistecca alla fiorentina należy zapłacić nawet 35 – 40 EUR za porcję. 

Do obiadu często domawia się wodę, która za butelkę kosztuje od 2 do 3 EUR, piwo za około 5 EUR lub lampkę wina za 2 – 4 EUR lub karafkę domowego wina w cenie od 5 -7 EUR, od 0,5 do 1 l. Za espresso w restauracji zapłacicie może nieznacznie drożej niż w barze – max 1,5 EUR.

 

Ceny w kawiarniach we Włoszech

 

ceny w kawiarniach we Włoszech 2023

Ile kosztuje cappuccino we Włoszech? Ceny kaw są dużo niższe niż w Polsce, ale będzie ona dużej w mierze zależeć od tego czy będziecie pić jak typowi Włosi – przy barze (al banco), czy może przy stoliku (al tavolo). Przy barze zawsze zapłacicie taniej – czy to za kawę czy jakieś słodkości. Pijąc przy stoliku, ceny mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie, więc warto mieć to na uwadze składając zamówienie. Przy barze za espresso zapłacicie od 0,70 -1,5 EUR – więcej to będzie całkowite ździerstwo. 🙂 Cappuccino oscyluje w granicach 1,3- 2,5 EUR za filiżankę.

Świeżo wyciskany sok z pomarańczy (spremuta d’ Arancia) kosztuje we Włoszech od 2 EUR do 4 EUR, a granita od 1,5 EUR do 4 EUR na południu kraju.

Rogaliki cornetto we Włoszech kosztują od 0,50 EUR za podstawowy bez nadzienia, po 2 EUR z nadzieniem Regularna cena za cornetto alla crema powinna oscylować wokół 1,5 EUR  za sztukę. Za duże canollo na Sycylii zapłacicie 2-3 euro, a za mniejsze około 1 euro.

Droższe desery we Włoszech kosztują około 5 EUR z porcję. Ceny są raczej podobne jeśli chodzi o wszystkie Tiramisu czy Panna Cotta.

 

Ceny w sklepach we Włoszech

 

ceny w sklepach we Włoszech 2023

Ceny w sklepach i supermarketach we Włoszech według nas nie odbiegają specjalnie od tych w Polsce, nie licząc lokalnych produktów włoskich, które są zdecydowanie tańsze we Włoszech. Niektóre produkty będą odrobinę tańsze od tych w Polsce, a niektóre odrobine droższe.

Soki i owoce, które rosną we Włoszech są tańsze od tych w Polsce, trochę inaczej ma się kwestia z chlebem, ziemniakami czy cebulą – tutaj taniej będzie w Polsce na targu.

Ile kosztują produkty i jedzenie we Włoszech? Zobaczcie w poniższym zestawieniu:

Woda 1,5 l 0,50 EUR
Jajka 6 szt 1,5 EUR
Oliwa 1 l 4 – 6 EUR
Makaron Barilla 1,5 EUR
Sok owocowy 1,5 EUR / l
Cytryny 1,39 EUR
Chleb tostowy 400 g  1 EUR
Chleb żytni 380 g 3 EUR
Mozarella  4 EUR / kg
Parmigiano Reggiano 15 EUR / kg
Pecorino 13 EUR / kg
Mortadella 20 EUR / kg
Piwo Moretti 0,90 EUR / 0,66
Ziemniaki 1 kg 1,5 EUR
Mleko 1l  1 EUR
Chianti Classico DOCG 7 EUR
Wino Est! Est!! Est!!! 7 EUR
Wino  2-5 EUR
Prosecco 7 EUR
Limoncello, Meloncello 10 EUR / 0,5 l
Ferrero, Nutella 900 g 5,60 EUR
Czekoladki Perugina, Baci 5 – 6 EUR
Czekolada Novi 1,40 EUR
Czekolada Ritter 1,50 EUR
Cantucci Toscani 14 EUR / kg
Ciastka Mulino Bianco 2 EUR / 0,3 kg

Ile kosztuje wino we Włoszech?

ceny wina we Włoszech

Jak widzicie ceny zaczynają się już od 1,5 EUR za butelkę, kończą na setkach euro. Ile kosztuje prosecco we Włoszech? Cena zaczyna się od 5 EUR za butelkę na promocji.

Ile kosztują papierosy we Włoszech?

Ceny kształtują się mniej więcej w zakresie 5 do 6 EUR za paczkę.

Ile kosztuje oliwa we Włoszech?

Za butelkę niezłej oliwy extra virgin, należy zapłacić od 5-10 EUR

Ile kosztuje nutella we Włoszech?

Opakowanie 900 g Nutelli kosztuje 6 EUR średnio w sklepie we Włoszech.

 

Ceny taksówek we Włoszech

 

ceny taxi we Włoszech
Oczywiście naklejka na znaku to kłamstwo 🙂

Czy taksówki we Włoszech są drogie? Zerknijcie!

Ceny taksówek zależą w głównej mierze od miasta w jakim jesteście, w Bari będzie to na przykład 0,8 – 1,1 EUR za kilometr, a cena na start 3 EUR. W Rzymie bazowa stawka wynosi około 3 EUR, a cena za km 1,1 -1,5 EUR, w Mediolanie start kosztuje 5,95 EUR, a cena za km 1,80 EUR. Jak widać, im większe miasto, tym drożej ( i dalej) 🙂

Najtańsza taryfa za km taxi we Włoszech jest w Bari, Palermo, Brescii, Genui, najdroższe taxi we Włoszech jest w Cagliari, Bergamo, Mediolanie, Como, Treviso, Vicenzie. Południowe Włochy zawsze będą trochę tańsze od północnych.

 

Ceny pociągów we Włoszech

 

ceny pociągów we Włoszech 2023

Czy pociągi we Włoszech są drogie? Ile kosztuje Frecciarossa? Przygotowaliśmy zestawienie:

We Włoszech znajdziecie kilku operatorów połączeń pociągowych, będzie to oczywiście Trenitalia, Italo czy Trenord. Kolejowe bilety nie są drogie we Włoszech i często jest to dobra alternatywa dla samochodu czy nawet samolotu.

Bilet z Bergamo do Mediolanu Centrale kosztuje 5,80 EUR.

Bilet z Neapolu do Salerno kosztuje 5,10 EUR.

Za bilet z Bari do Monopoli zapłacicie 3,40 EUR.

Ile kosztuje bilet na Frecciarossa?

Bilet z Rzymu do Mediolanu szybkimi pociągami Frecciarossa kosztuje od 54,9 EUR.

Bilet z Mediolanu do Rimini pociągami Frecciarossa kosztuje od 41,9 EUR.

 

Ceny wycieczek do Włoch lato 2023

 

ceny wycieczek do Włoch 2023

Włochy nie kojarzą się tak jak Turcja czy greckie wyspy z wakacjami all inclusive, jednak znajdziecie tutaj również oferty wakacji na południu na sezon lato 2023. Za pokój w Kalabrii lub Sycylii w hotelu 4-gwiazdkowym, ze śniadaniami i obiadokolacjami trzeba zapłacić około 2900 PLN za osobę za 7 dni. Opcje all inclusive na Sycylii w sezonie lato 2023 kosztują od 3300 PLN za osobę za 7 dni.

Na Sardynii wakacje 2022 są trochę droższe, bo od około 3400 PLN.

Ile kosztują wycieczki objazdowe po Włoszech? Ceny w 2023 zaczynają się mniej więcej od 2500 PLN za 7 dni

 

Ceny atrakcji we Włoszech

 

ceny atrakcji we Włoszech

Ile kosztują bilety na włoskie atrakcje? Czy zwiedzanie Włoch jest drogie? Zobaczcie!

W tańszych miastach, takich jak Bari czy Palermo, atrakcje nie są wcale bardzo drogie, a często nawet darmowe. Niektóre z dużych atrakcji, takie jak Bazylika Świętego Piotra są darmowe do zwiedzania.

Bilet do Koloseum z Foro Romano i Palatino kosztuje 18 EUR. W Mediolanie bilet do Duomo kosztuje 6 EUR, wejście do wszystkich obiektów Duomo (Muzeum, dach, obszar archologiczny i Katedra) 18 EUR. W Bari bilet do Castello Normanno kosztuje 6 EUR. W Katanii zwiedzanie Castello Ursino to koszt 6 EUR. Gondola w Wenecji kosztuje około 100 EUR, wejście do Muzeum Świętego Marka kosztuje 5 EUR.

Wejście do Galerii Uffizi we Florencji kosztuje 12 EUR, a wejście na kopułę Brunelleschiego na Katedrze we Florencji 30 EUR. Rejs łodzią po Amalfi to minimum 50 EUR za osobę do 1200 EUR za całą łódź.

Ile więc kosztują atrakcje we Florencji? Jak widzicie, zakres cen to mniej więcej 0 do 30 EUR za podstawowe atrakcje, oczywiście gondole, czy rejsy po Amalfi to zupełnie inna półka cenowa.

Zerknijcie też na najlepsze atrakcje Bergamo, najpiękniejsze miejsca w Wenecji oraz atrakcje warte zobaczenia we Florencji.

 

Ceny paliwa we Włoszech

 

ceny paliwa we Włoszech

Ceny mniej więcej są podobne w większości kraju – uśredniając za 1 litr paliwa 95tki dacie około 1,82 EUR, olej napędowy to około 1,75 EUR, a LPG to około 0,80 EUR.

 

Ceny autostrad we Włoszech

 

autostrady włochy ceny 2023

Ile kosztują autostrady we Włoszech? To zależy od tego jaki odcinek pokonacie – we Włoszech jest system oparty o bramki i w zależności od odcinka płacicie daną kwotę. Na początku pobieracie bilet i przy wyjeździe płacicie na bramce. Dokładny spis i opłaty na autostradach we Włoszech w 2023 już przygotowaliśmy, więc zapraszamy.

 

Czy Włochy są drogie czy tanie?

 

czy Włochy są drogie czy tanie

Wydaje się droższy od Polski, ale patrząc na obecny wzrost cen w naszym kraju, to coraz bardziej zbliżamy się do cen we Włoszech.  Spokojnie da się zwiedzać Włochy budżetowo za niewielkie pieniądze. Znajdą się również miejsca dla tych którzy szukają luksusowych wakacji, czy to w Positano, czy nad jeziorem Como.

Za typowy dzień we Włoszech powinniście zapłacić około 150 PLN za nocleg, 130 PLN za dobre jedzenie (śniadanie, pożywny lunch, sporą kolację i lody z kawą) i około 40 PLN wydacie na transport.

 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz