Albania, jaka religia tutaj panuje? Jaka jest? - BelSole

Albania, jaka religia tutaj panuje? Jaka jest?

Przygotowaliśmy dla Was już informację jaka religia panuje w Albanii, czy jest to katolicyzm, prawosławie czy może islam jest w Albanii? Na wszystko odpowiemy, bo odpowiedź nie jest oczywista.

Zaczniemy od tego, że jak to bywa w kotle bałkańskim, nie jest tak, że w w Albanii jest tylko jedna religia, występują tutaj dwie religie o których warto wspomnieć.

Jaka religia jest w Albanii? W co się wierzy?

Ponad 58,8 % badanych w Albanii deklaruje należność do Islamu – to całkiem sporo jak na kontynent europejski, gdzie większość krajów w okolicach to kraje prawosławne lub katolickie. Jacy muzułmanie żyją w Albanii? To głównie Sunnici w przytłaczającej większości do tego jeszcze odłam Bektaszyzmu. 

16,8 % badanych deklaruje przynależność do chrześcijaństwa, najwięcej chrześcijan jest na północy kraju, gdzie w niektórych regionach jest ich nawet 90 do 100%. Najmniej chrześcijan jest na wschodzie oraz w centrum kraju

Część z nich to wyznawcy prawosławia, 6,75% ludności Albanii deklaruje przynależność do albańskiego kościoła prawosławnego – są to głównie Albańczycy i Grecy.

Sprawdźcie też czy w Albanii jest bezpiecznie.

Ponad 5% Albańczyków deklaruje przynależność do innej wiary a 2,5% nie deklaruje przynależności do żadnej religii a 16% nie zaznaczyło żadnej religii

Religia w Albanii

Przez wiele lat komunistycznych rządów religie i praktyki religijne były w tym kraju tłamszone. Wierzącym groziły surowe kary, a wielu duchownych zostało zabitych. Dziś religia nie stanowi dla wielu Albańczyków głównego czynnika kierującego życiem. Religia w Albanii to głównie kwestia historyczna i dziedziczna, aniżeli duchowa.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz