Czy w Albanii jest bezpiecznie? Albania bezpieczeństwo 2021 - BelSole

Czy w Albanii jest bezpiecznie? Albania bezpieczeństwo 2021

W poniższym artykule przedstawimy Wam, które aspekty bezpieczeństwa w Albanii to tylko plotki a które są realnym zagrożeniem. Jeśli więc zastanawiacie się czy w Albanii jest bezpiecznie i jaka jest przestępczość, przeczytajcie poniższe punkty. Specjalnie dla Was, Albania i bezpieczeństwo w 2021.

Przestępczość w Albanii

Albania to nie jest tak bezpieczny region i kraj jak dla przykładu Włochy czy Cypr. Ogólnie jeśli trzymacie się regionów turystycznych, nie powinniście się niczego obawiać i jest to bezpiczne miejsce. Na co uważać w Albanii? Na pewno na kieszonkowców i typowe przestępstwa takie jak kradzieże czy rozboje. Albania to także bardziej ciężki kaliber przestępstw i przestępczości – w 2014 w mieście Lazarat rozpętała się regularna bitwa pomiędzy mieszkańcami hodującymi marihuanę a policją, użyto broni palnej, granatników i moździerzy – z obu stron. Nie jest to typowy widok dla turysty w kraju, którym się zwiedza – chyba, że jest to ekstremalny turyzm! 

Brzmi to ekstremalnie, ale bez obaw – przestępczość taka i zjawiska to głównie wewnętrzna sprawa Albańczyków, rzadko dochodzi o przemocy wobec turystów – Albańczycy widzą swoją szansę na to aby uszczknąć trochę ruchu turystycznego po zamknięciu ruchu. Możecie więc czuć się bezpiecznie w Albanii o ile nie jesteście handlarzami narkotyków.

Jeśli jesteście grupą młodych mężczyzn, chcących znaleźć młode Albanki na clubbing czy na imprezę na plaży – też uważajcie by nie przesadzić i nie być niekulturalnym, sprawa honoru rodziny, zwłaszcza na wsi w Albanii to ważniejsza rzecz niż jakiś tam turysta 🙂

Przekręty i pułapki na turystów w Albanii

Na co uważać w Albanii? Przekrętów jest trochę na które musicie uważać – uważajcie na fałszywą walutę w kantorach, nakładki na bankomaty (podobne, które były w Polsce), pilnujcie swoich kart kredytowych. Więcej o oszustwach i przekrętach na turystów przeczytacie w tym artykule.

Zagrożenia naturalne

Albania to region o wzmożonej aktywności sejsmicznej. W 2019 roku silne trzęsienie ziemi o sile 6.4 uderzyło w tereny obok Tirany, częste słabe trzęsienia ziemi są także powszechne. Albania to też ciepły kraj, pamiętajcie o czapkach i nawodnieniu na plaży lub na trekkingu!

Granica z Kosowem i broń palna w Albanii

Szacuje się, że w Albanii jest przechowywane ponad 200 000 sztuk nielegalnej broni, uzbrojone gangi mogą szabrować w okolicach granicy z Kosowem. Dodatkowo uważajcie na nierozbrojone miny z konfliktów transgranicznych z przed wielu lat przy granicy z nieuznawaną republiką Kosowa. Ogólnie, lepiej nie zapuszczać się w te rejony i będzie ok 🙂

Zobacz także:

 

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz