Top 11: Co kupić w Albanii? Co przywieźć? Zakupy - BelSole

Top 11: Co kupić w Albanii? Co przywieźć? Zakupy

Jesteście na wakacjach i zastanawiacie się co kupić w Albanii? Albania to zakupowy miks bałkan, bliskiego wschodu i komunizmu. Dziś możecie tutaj zaopatrzyć się tutaj w jedne z najtańszych produktów w Europie o naprawdę dobrej jakości! Co więc kupić w Albanii i co przywieźć? Oto przewodnik zakupowy po tym nowo odkrywanym turystycznym kraju,

 

Zakupy w Albanii

 

Wiele z wymienionych tutaj rzeczy dostaniecie na starych targach lub w sklepach z pamiątkiami. Popularnym targiem jest Kruje i jego stary bazar, tam dostaniecie wiele ciekawych pamiątek i prezentów z Albanii. Bardzo ważne jest też w jaki sposób będziecie wracać do Polski – jeśli będzie to samolot, pamiętajcie o limitach płynów w bagażu podręcznym, wszystko powyżej 100 ml musi być nadane w bagażu rejestrowanym. Jeśli będziecie jechać samochodem, takiego problemu mieć nie będziecie – jednak pamiętajcie o limitach ile możecie wwieźć alkoholu do Polski z Albanii. Mocne alkohole: 1 litr, wino niemusujące: 4 litry, piwo: 16 litrów. Jeśli wwozicie sery, pamiętajcie o lodówce lub schłodzeniu opakowania, żeby się Wam nie zepsuło na trasie. Konieczne też jest wymienienie części gotówki na albańską walutę LEK, niektóre ze sklepików nie posiadają terminali.

 

Kawa

 

kawa albania

Albańczycy kochają kawę, piją ją z uwielbieniem – zwłaszcza na sposób turecki. W Albanii jest parę znanych producentów kawy, których produkty warto kupić jako pamiątkę lub prezent z Albanii. Opakowania kawy do parzenia znajdziecie w marketach i sklepach z pamiątkami w największych kurortach. Dzięki położeniu blisko Włoch, w Albanii pije się także klasyczne espresso. W Albanii możecie kupić specjalne tygielki do parzenia kawy na sposób turecki.

 

Dywan, Qilim

 

kilim Albania

Dywany Kilim możecie kupić na Bałkanach oraz na bliskim wschodzie, w Albanii produkuje się je w wielu miejscach dalej na sposób tradycyjny i tka się je ręcznie. Znajdziecie wiele wersji tych dywaników, od małych modlitewnych po duże dywany, które ciężko będzie Wam przewieźć przez granicę. Tkane są z owczej wełny, a ich ceny w najdroższych sklepach potrafią wynieść ponad 500 EUR. Gdzie kupić dobre kilimy? Najlepiej na starych bazarach, na przykład Kruja.

 

Oliwa z oliwek

 

oliwa Albania

Jak wszędzie na południu Europy, także w Albanii produkuje się oliwę. Dzięki odpowiedniemu klimatowi – jest ona jedną z lepszych na starym kontynencie i na Bałkanach. Obecnie średnia produkcja oliwy z oliwek w Albanii wynosi 17 000 do 20 000 ton rocznie.  Jaką oliwę kupić w Albanii? Musai Olive Oil, Gjikondi Extra Virgin, Kallmet. Możecie także kupić oliwę od lokalnego rolnika na targu, co także polecamy!. Niektóre z zakładów oferują wycieczki jak na przykład Musai. Możecie także nabyć duże oliwki z regionu Berat jako dodatek do zakupów.

 

Rakia

 

rakia Albania

Raki, Rakia to słynny alkohol w Albanii i na Bałkanach, jego wersję możecie kupić w Grecji czy też w innych sąsiednich krajach. Czym jest Rakia? Jest to wersja grappy, mocnego alkoholu z winogron, podobnego do wódki o lekko winogronowym posmaku z mocną anyżową nutą. Butelka Raki w Albanii kosztuje kilka euro i często sprzedawana jest w zdobionych butelkach. Jak mocna jest Raki? Zazwyczaj ma od 40 do 60 % alc.

W Albanii Raki jest popularnym prezentem dla kogoś chorego, by pomóc mu w regeneracji i zdrowieniu.

 

Pamiątki z flagą albańską

 

pamiątki Albania

Albańczycy mają fioła i bzika na punkcie małych pamiątek i suvenirów z flagą i symbolem narodowym Albanii. Co możecie kupić? Małe proporczyki, breloki, wszelkiej maści mini flagi czy też magnesy. Ceny są zazwyczaj symboliczne, pamiętajcie by zaopatrzyć się w albańską walutę LEK przed wyruszeniem na zakupy.

 

Przyprawy

 

przyprawy Albania

Nie cała Albania słynie z przypraw, jednak jej południowa część wiele tutaj czerpie z Grecji i vice versa. Jakie przyprawy warto kupić w Albanii? Bazylię, liście laurowe, rozmaryn, miętę, pietruszkę – wszystkie z nich możecie kupić suszone w specjalnych woreczkach lub na wagę. Łatwo je przewieźć i nadają się idealnie na prezent dla fana gotowania! Cena za taki woreczek to już 1 EUR.

 

Sery, Kaçkavall, Feta

 

sery Albania

Albania ma swoje regionalne sery które są warte spróbowania! Jakie sery warto kupić w Albanii? Kaçkavall to popularny półtwardy ser z Albanii, produkuje się go z mleka owczego. W Albanii dość szeroko odnosi się do definicji tego sera i wiele z produktów można nazwać Kaçkavall, często podaje się go w restauracjach jako darmowe czekadełko. Zobaczcie co ciekawego możecie zjeść z serem w Albanii.

Produkty pochodzenia zwierzęcego niepochodzące z państwa członkowskiego UE, nie mogą być wwożone do UE.

 

Popielniczka bunkier

 

bunkier Albania

To dość osobliwa i ciekawa pamiątka z Albanii. Popielniczki w kształcie bunkrów nadają się na prezent z Albanii dla palacza. Bunkry to symbol Albanii i jest ich niemal 173 000 w całym kraju! Budowane były przez komunistyczne rządy Envera Hodży od 1960 do 1983 roku. Dziś są tylko reliktem zeszłego systemu, pamiątką i memem w internecie. Wiele bunkrów znajdziecie obok atrakcji Durres i jego centrum.

 

Çifteli

 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Jurgen Pecnikaj (@jurgenpecnikaj)

Cifteli to regionalny tradycyjny albański instrument muzyczny z tylko dwiema strunami. Możecie kupić wiele wersji tej małej gitarki, głównie na starych targach i sklepach z pamiątkami. Cifteli pochodzi z północnej Albanii a także częściowo z Kosowa. Prawdziwe Cifteli nie jest tanie i sprawdzajcie czy nie kupujecie chińskiej podróbki.

 

Koniak Skënderbeu 

 

skenderbeu koniak

Na koniec naszych zakupów w Albanii, kolejny mocny alkohol. Skenderbeu leżakowany jest jedynie w beczkach wykonanych z drewna dębowego. Składa się z raki, śliwek, winogron, cytryn i miodu. Skënderbeu to pseudonim Jerzego Kastrioty, słynnego w Albanii powstańca i bohatera narodowego. Butelka na miejscu kosztuje od 6 EUR za 0,7. Koniak Skënderbeu jest na tyle popularny, że dostaniecie go także w sklepach w Polsce – więc bez obaw jeśli zapomnicie go kupić w Albanii.

Zobacz także:

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz