Top 10: Najlepsze atrakcje SAMOS, czy warto? Co zobaczyć? - BelSole

Top 10: Najlepsze atrakcje SAMOS, czy warto? Co zobaczyć?

Zapraszamy Was na zwiedzanie Samos, powiemy Wam jakie atrakcje warto zobaczyć na Samos, co robić na Samos i oczywiście czy warto lecieć na Samos. Poradnik ten i przewodnik opisze Wam najlepsze atrakcje Samos i plaże na wyspie. To nowoodkryte przez polskich turystów miejsce czeka na zwiedzanie! Zapraszamy!

 

Zwiedzanie Samos

 

pomnik Pitagoras Samos
Pomnik poświęcony Pitagorasowi

Zanim zapytacie Samos, czy warto? Opowiemy Wam o samej wyspie. Samos to nieduża wyspa na Morzu Egejskim, położona bardzo blisko wybrzeża tureckiego. Niegdyś Samos było potężnym państwem-miastem w regionie o czym mogą świadczyć zabytki Samos wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, takie jak Pitagorio, Akwedukt Eupalinosa czy Herajon na Samos

Z Samos pochodzą także takie persony jak Pitagoras i Epikur, więc jest to wyspa z bogatą historią i dużą ilością ciekawych atrakcji.

Na Samos możecie dostać się promem z Aten do miasta Samos lub samolotem na lotnisko na Samos. Na samej wyspie warto wypożyczyć albo samochód albo skuter by z łatwością dostać się do głównych punktów na wyspie – możecie skorzystać też z autobusów KTEL, jednak mogą być one zawodne.

Duża część atrakcji skoncentrowana jest po wschodniej części wyspy, więc jeśli macie ograniczony czas a nie 7 dni na Samos, to możecie ograniczyć zwiedzanie do najważniejszych atrakcji Samos. Mapkę z atrakcjami macie poniżej. 

 

Pitagorio / Pythagórion

 

Pitagorio
Widok na Pitagorio

Co zwiedzić w Samos? Miasto dawniej znane jako Tigani, dziś Pitagorio na cześć urodzonego w tym mieście Pitagorasa, słynnego matematyka. Miasteczko znajduje się na południowym wybrzeżu przy małej zatoczce.

Pitagorio jest bardzo małą miejscowością, liczy tylko 1500 mieszkańców, a jego centrum spokojnie pokonacie na nogach i zwiedzicie w całości bez samochodu.

Pod tą samą nazwą Pythagórion w mieście znajduje się park archeologiczny wpisany na Listą Światowego Dziedzictwa UNESCO. W mieście jak i w okolicach jest wiele ruin z okresu świetności Samos jako potęgi morskiej VI wieku p.n.e, dlatego warto wybrać się tutaj na spacer i wycieczkę będąc na Samos.

Co zobaczyć w Pitagorio? Niebieską uliczkę, Muzeum Archeologiczne, Bazylikę wczesnochrześcijańską w parku archeologicznym, pomnik Pitagorasa.

 

Herajon

 

herajon

Atrakcja na Samos? Herajon to duże sanktuarium poświęcone bogini Herze. Znajduje się 6 km na południe od Pitagorio. Według mitów i tradycji, to właśnie na Samos urodziła się Hera, pod drzewem lygos. Według wielu, jest to jedna z trzech najlepszych atrakcji Samos obok Pitagorio i tunelem Eupalinos. Dowody archeologiczne wskazują, że obszar ten był zamieszkały już w epoce brązu. Herodot z zachwytem opisywał tą świątynie, twierdząc, że jest największą ze wszystkich znanych świątyń. Miejsce jest trochę mniej zadbane i odbudowane niż na przykład taki Pałac Knossos na Krecie.

Pierwsza świątynia  wybudowana w VIII wieku p.n.e miała 33 m długości, druga miała już 100 m długości, ostatnia wielka grecka świątynia miała 108 m długości.

Bilet do Herajonu kosztuje 6 EUR dla osób dorosłych i 3 EUR dla dzieci. Park Archeologiczny otwarty jest od 8:30 do 15:30, we wtorki muzeum jest nieczynne.

 

Kokkari

 

Kokkari atrakcje
Lazurowe wody Kokkari

Co zwiedzić na Samos? Kokkari to niezwykle fotogeniczna miejscowość na północy wyspy, około 11 km od Samos. Ta rybacka wioska ma niezwykły klimat i wiele plaż wokół na które można się udać po zwiedzaniu tego małego miasteczka. Jednym z ważnych zabytków Kokkari jest kościół Agios Nikolaos oraz port w Kokkari.

Z Kokkari możesz też iść na 8 km spacer do górskiego miasteczka Vourliotes z pięknymi widokami na okolicę.

 

Wodospady Potami

 

potami
Plaże Potami

Jeśli chcecie zobaczyć także piękne naturalne atrakcje, powinniście podjechać do Potami – po pierwsze na piękną plażę, a po drugie by zobaczyć wodospady Potami, które są położone 750 m od plaży w głąb lądu. Aby zobaczyć wszystkie wodospady Potami trzeba kawałek przejść, a część trasy należy przepłynąć. Weźcie koniecznie buty do pływania! Przy pierwszym wodospadzie, trzeba się trochę wspiąć – do tego kamienie są dość ostre.

Woda ma około 150 cm głębokości.

 

Rejsy łodzią na Samiopoula

 

Samiopoula

Jeśli będziecie mieć już dość Samos, możecie udać się na Małe Samos – czyli wyspę Samiopoula. Na wyspie nie ma wielu atrakcji kulturalnych, zobaczycie tutaj głównie piękną plażę w zatoczce. Łodzie zazwyczaj wypływają z Pitagorio, rejst trwa od 4 do 5 h i kosztuje od 30 do 45 EUR za osobę. 

 

Tunel Eupalinosa

 

To jedna z najlepszych atrakcji Samos – przez wielu niedoceniana, jednak pokazuje jak zaawansowane w przeszłości było Samos. Tunel Eupalinosa ma 1036 m długości i w przeszłości służył on jako akwedukt dla dzisiejszego miasta Pitagorion. Wydrążony on został w wysokiej na 236 m górze, by doprowadzić wodę ze wzgórz Kastro do centrum miasta. Średnia wysokość tunelu wynosi około 1,75 cm.

Architektem był Eupalinos z Megary zatrudniony przez tyrana Polikratesa w VI wieku p.n.e. a budowali go prawdopodobnie jeńcy i niewolnicy z Lesbos. Tunel budowano od 8 do 10 lat.

W tunelu woda była transportowana rurą wykonaną z terakoty. 

Bilet do tunelu Eupalinosa kosztuje 8 EUR dla dorosłych i 4 EUR dla dzieci. Otwarty jest we wszystkie dni prócz wtorków od 8:30 do 15:30

Wejście południowe do tunelu znajduje się około 2 km na północ od Pythagoreion i można do niego dojechać samochodem lub pieszo. Północne wejście do tunelu znajduje się na terenach Agiades gdzie trzeba podejść 20 min.

 

Samos miasto

 

miasto Samos

Tak to jest na Samos, że miasta zmieniały swoją nazwę – dziś Samos, a kiedyś Vathi. Miasto zostało założone w 1832 roku, by pełnić rolę stolicy wyspy. Znajdziecie tutaj wiele ciekawych wąskich uliczek, wiele tawern i kawiarni. Jest to też miejsce, gdzie kursują promy z Aten.

Warto tutaj zobaczyć Bulwar, muzeum archeologiczne, muzeum wina Samos, plac Pitagorasa czy kościoły Agios Theodoros, Nikolaos i Spyridon.

Klimat miasteczek na Samos porównalibyśmy do tych na Rodos.

 

Klasztor Panagia Spiliani 

 

Panagia Spiliani
Dzwonnica w klasztorze

Założony w 1586 roku klasztor to jedna z najciekawszych atrakcji Samos. Znajduje się niedaleko Pitagorion na wzgórzu do którego prowadzi prawie 100 stopni. To dobre miejsce na panoramiczne zdjęcia okolicy, bo widok z klasztoru na zatokę oraz wybrzeże Samos i tureckie jest wspaniały.

 

Trekking po Samos

 

Samos trekking
Piękne widoki na Samos

Samos to piękna wyspa gdzie pomimo małego rozmiaru znajdziecie wiele parków narodowych i rezerwatów oraz oczywiście ścieżek widokowych w górach i na wybrzeżu Samos.

Warto udać się na trekking i trasy wokół góry Kerkis (1433 m n.p.m.) na zachodzie wyspy a także Ampelos z Profitis Ilias (1153 m n.p.m.) w centrum wyspy. Warto się przejść także trasami wokół Kokkari i udać się do uroczej górskiej miejscowości Vourliotes. Możecie też użyć mapy Martina Lipki http://lipka-online.de/samos/k-walks.pdf

 

Plaże na Samos

 

najpiękniejsze plaże samos
Widowiskowe Plaże na Samos

Jest ich tyle, że przygotowaliśmy specjalnie dla Was oddzielny tekst o plażach na Samos, który bardzo polecamy!

 

Mapa Atrakcji Samos

 

najlepsze atrakcje Samos mapa

1) Pitagorio 2) Tunel Eupalinosa 3) Klasztor Panagia Spiliani  4) Rejsy na Samiopoula 5) Miasto Samos 6) Herajon 7) Wodospady Potami 8) Kokkari 9) Góry Kerkis

 

Samos, czy warto?

 

Samos jest nieoczywistym miejscem dla zwiedzania dla fanów historii czy pięknych starych miast, to miejsce jest w zasadzie przez polskich turystów dopiero odkrywane.  To wyspa z tradycją, pełna pięknych i ciekawych atrakcji, na co najmniej parę dni – daleko jej co prawda do takich miejsc jak Kreta czy Cypr jednak i sama wyspa jest zdecydowanie mniejsza, więc i atrakcji na Samos musi być trochę mniej. Warto według nas lecieć na Samos i na własne oczy zobaczyć (legendarne) miejsce narodzin Hery czy też Pitagorasa lub Epikura. Podsumowując bardzo polecamy! Bawcie się dobrze, zwiedzajcie i odpoczywajcie! 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz