Albania waluta? Jakie pieniądze, czy Euro? - BelSole

Albania waluta? Jakie pieniądze, czy Euro?

Wczasy w Albanii jestały się ostatnio bardzo popularne i w sieci panuje lekki zamęt i przemyślenia jaka w zasadzie waluta obowiązuje w Albanii? Czy można płacić w Euro? Czy da się płacić kartą czy trzeba gotówką?

Jaka waluta w Albanii?

Wiecie już jakie dokumenty wziąć do Albanii, ale jakie pieniądze? Jaką walutę? W Albanii od 16.02.1926 roku obowiązuje oficjalna albańska waluta, która nazywa się Lek – kiedyś była jeszcze dzielona na qindarki, jednak nie są one już wydawane. Lek zastąpił złoto jako walutę w Albanii – wcześniej kraj nie posiadał swojej własnej waluty.

Najpopularniejszymi banktotami są 200 L, 500 L, 1000 L, 2000 L oraz 5000 L. Z bilonów znajdziecie 1 L, 5 L, 10 L, 20 L, 50 L oraz 100 L. Od Aleksandra Macedońskiego wzięła się nazwa albańskiej waluty, którego imie skracane jest właśnie do Leka. 

Monety i bankoty wydawane są przez Bank Albanii i możecie je dostać w kantorach na miejscu w kraju. Lek jest wart około 3 – 4 polskich groszy. 1000 L jest warte około 37 PLN.

Czy w Albanii można płacić w Euro?

Euro jest co raz bardziej popularne w Albanii i zasadniczo w wielu turystycznych miejscach będziecie mogli zapłacić w EUR. Jednak nie liczcie na szczęście, lepiej wcześniej zaopatrzyć się także w leki.

Płatność kartą w Albanii

Spokojnie zapłacicie kartą w Albanii w dużych hotelach, marketach lub też na lotniskach, jednak ciężko Wam będzie zapłacić w małych sklepach, apartamentach lub taksówkach. Musicie wziąć ze sobą część gotówki by móc pokryć te opłaty. 

Zobacz także:

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz