22 najlepsze atrakcje, Budapeszt i okolice. Co zobaczyć w Budapeszcie? Najciekawsze miejsca - BelSole

22 najlepsze atrakcje, Budapeszt i okolice. Co zobaczyć w Budapeszcie? Najciekawsze miejsca

Budapeszt to bardzo często odwiedzana europejska stolica, jedna z ulubionych miejsc Polakó.  Znajduje się kilka godzin jazdy od Polski, więc to dobry kierunek na długi weekend czy kilkudniowy urlop. Miasto jest rozległe i nie sposób zwiedzić wszystkie zabytki w jeden dzień. Optymalny czas na poznanie najważniejszych miejsc to 3-4 dni.  Jest to miasto wielu łaźni, więc zachęcamy do wybrania się do którejś z nich na jednodniową wycieczkę. Oto przewodnik i poradnik po Berlinie po najlepszych i najciekawszych miejscach Budapesztu. Co warto zobaczyć w stolicy Węgier?  Poznajcie najciekawsze atrakcje Budapesztu dzięki naszemu przewodnikowi!

 

Budapeszt atrakcje i ciekawe miejsca

 

Szabadság Bridge
Szabadság Bridge czyli most wolności łączący Budę i Pest

Budapeszt to stolica Węgier i jedno z najpiękniejszych stolic Europy. Leży nad Dunajem i jest podzielone na dwie części: Budę oraz Pest. W Budzie są zabytki, takie jak Zamek Królewski i Wzgórze Gellerta, natomiast Pest to raczej rozrywkowe centrum, gdzie leży m.in. Parlament, Bazylika św. Stefana czy popularna Aleja Andrassy.  Budapeszt słynie ze znakomitych  termalnych źródeł, które są świetne do odpoczynku po całym dniu intensywnego zwiedzania. Miasto ma także  wiele muzeów czy parków, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Przed Wami lista najlepszych atrakcji Budapesztu! Zapraszamy!

 

Baszta Rybacka

 

Baszta Rybacka Budapeszt

Baszta Rybacka wygląda niczym bajkowy zamek Disneya, z którego rozciąga się najpiękniejsza panorama na rzekę Dunaj, na parlament i Peszt. Zbudowana została w 1902 roku, w stylu neogotyckim i neoromańskim i jest niebywale popularnym miejscem na zdjęcia – zapewne ze względu na architekturę. Baszta Rybacka posiada aż 7 wież. Każda z nich ma pomnik jednego z pierwszych wodzów  dzięki którym narodził się naród węgierski. Zobaczycie obok także kościół św. Macieja, która zachwyca przepięknym dachem. Co ciekawe, Baszta Rybacka nigdy nie miała być tylko fortyfikacją. Tak naprawdę  jego architekt liczył, że stanie się tym, do czego ludzie używają ją dzisiaj, czyli znakomitym punktem widokowym na miasto.

 

Parlament w Budapeszcie

 

Parlament w Budapeszcie

Parlament w Budapeszcie jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych siedzib w Europie. Został zbudowany nad Dunajem w 1902 roku i jest to największy budynek w kraju oraz siedziba Zgromadzenia Narodowego. To ogromna budowla, która zajmuje ponad 18tys. metrów kwadratowych.  Jeśli macie ochotę , możecie wziąć udział w wycieczkach z przewodnikiem, który oprowadzi Was po budynku i poznacie historię miasta i inne ciekawostki.  Takie zwiedzanie trwa ok. 50 minut. Warto rozważyć kupienie biletów znacznie wcześniej, ponieważ zwłaszcza w sezonie, czekać na Was będą długie kolejki.

 

Bazylika św. Stefana

 

Bazylika św. Stefana

To największa budowla w całym kraju. Ta bazylika należy do najważniejszych budowli na Węgrzech. Można tam zobaczyć relikwie –  prawą rękę Stefana, który był pierwszym władcą kraju. Jest to święte miejsce, dlatego pamiętajcie o odpowiednim okryciu: kobiety muszą zakryć ramiona i kolana – tak jak w innych kościołach. U podstawy kopuły jest punkt widokowy i chętni mogą spojrzeć na miasto z góry. W pogodny dzień jest to świetne miejsce na zobaczenie panoramy Budapesztu. W Bazylice często odbywają się  koncerty organowe, które zachwycą fanów muzyki klasycznej.

 

Plac Bohaterów

 

Plac Bohaterów w Budapeszcie

Plac Bohaterów to największy plac na Węgrzech, który znajduje się na końcu Alei Andrássy. Znajduje się tam znany pomnik przedstawiający siedmiu wodzów plemion węgierskich, którzy podobno przyprowadzili Węgrów do Kotliny Karpackiej. Tak właśnie został zapoczątkowany naród węgierski. Na placu znajduje się również Pomnik Tysiąclecia, poświęcony bohaterom, którzy zdecydowali się oddać życie za niepodległość swojego kraju. Plac często bywa miejscem organizacji wydarzeń kulturalnych i politycznych. W roku 2001 został odnowiony do wyglądu, który widzimy po dzień dzisiejszy.

 

Zamek Królewski w Budapeszcie

 

Zamek w Budapeszcie

Zamek Królewski znajduje się na samym szczycie Wzgórza Zamkowego i często bywa porównywany z tym w Pradze. Zamek był rezydencją królów węgierskich i został zbudowany w 1265 roku. Pierwotna budowla została zastąpiona prawdopodobnie w latach 1749-1769, przez barokowy pałac, który możemy oglądać dzisiaj. W zamku mieści się Węgierska Galeria Narodowa, w której można zobaczyć sztukę węgierską z XV wieku w kilku stylach. Mieści się tu również Węgierskie Muzeum Narodowe, które posiada kilka eksponatów prezentujących węgierską historię i tych z dziedziny archeologii.

Kościół św. Macieja

 

Kościół św. Macieja

Kościół św. Macieja to neogotycki kościół  i jest bardzo wyjątkowym kościołem w Europie pod względem wizualnym. W środku zobaczycie ogromne sklepione sufity i rozmaite dekoracje. Jest on również bardzo charakterystyczny ze względu na swój dach. Pierwszy kościół, na którym został zbudowany obecny, wybudowano w XI wieku, ale niestety całkowicie został zniszczony. Budynek, który widzicie obecnie powstał w XIV wieku, a następnie został  odnowiony w XIX wieku. Jednakże, podczas ataku Turków w XVI wieku, przekształcono  go w meczet. Znajduje się zaraz przy Baszcie Rybackiej. Kościół ma bardzo żywe kolory i wzory, których na próżno szukać w europejskich kościołach.

 

Wyspa Małgorzaty

 

Wyspa Małgorzaty

Jest to wyspa położona na środku Dunaju, o długości 2,5 km. Praktycznie cały teren pokrywa park i miejsca rekreacyjne jak np boiska. Jedną z najbardziej znanych atrakcji wyspy jest „muzyczna fontanna”, z której woda „tańczy” w rytm muzyki klasycznej. Wyspa każdego roku jest także miejscem występowania najpopularniejszego w Budapeszcie festiwalu Sziget, który ściąga do miasta całe tłumy młodych ludzi. Na wyspie, istnieje kilka wypożyczalni, które wynajmują wózki golfowe i inne pojazdy z własnym napędem, dzięki czemu bez problemu zwiedzicie wyspę. Fani porannego joggingu będą zachwyceni, ponieważ wyspę otacza pokryta gumą bieżnia o długości 5,5 km i jest ona popularnym miejscem do biegania dla osób, którzy chcą uciec od zgiełku miasta.

 

Góra Gellerta

 

Góra Gellerta

Wzgórze Gellerta leży na południe od Wzgórza Zamkowego i jest jednym z obowiązkowych punktów wycieczki.  Wznosi się na wysokości 235 m.n.p.m. i jest ulubionym miejscem turystów na oglądanie panoramy miasta. To także fantastyczne miejsce na zachód słońca. Oczywiście o ile lubicie wycieczki! 🙂 Jednakże, jeśli chcecie się wybrać na obejrzenie zachodu słońca to koniecznie zaopatrzcie się w latarkę na podróż powrotną do domu. Znajdziecie tam np. wysoką na 40 metrów Statuę Wolności ( oczywiście węgierską wersję:)) Świetny spot z dala od ścisłego centrum, które trzeba zobaczyć podczas wizyty w Budapeszcie!

 

Buty na brzegu Dunaju

 

Buty na brzegu Dunaju

Będąc po stronie Pesztu, udajcie się koło parlamentu, nad rzekę. Idąc na południe, zobaczycie promenadę wraz z butami porozstawianymi przy brzegu, o których czasem się mówi „Buty na brzegu Dunaju”, których widok może nieco „otrzeźwić”. Jest to pomnik ku czci Żydów, których zabito w tym mieście w czasie II wojny światowej. Jeśli chcielibyście w spokoju poczytać książkę lub porozmyślać, to jest to miejsce, w którym można się zatrzymać i zrelaksować.

 

Aleja Andrássy

Ta ulica jest węgierską wersją francuskich Champs Élysées. Jest to wielki bulwar, z mnóstwem luksusowych marek, który łączy centrum miasta z Placem Bohaterów. Zaczynając wycieczkę w centrum miasta, mijacie po drodze ekskluzywne sklepy, a następnie idziecie wśród pięknych willi, z których wiele z nich jest obecnie ambasadami. Po drodze natkniecie się także o imponującą operę. Aleja jest bardzo przyjemnym miejscem na spacer, zwłaszcza w upalne dni, ponieważ jesteście wtedy zasłonięci od słońca drzewami, posadzonymi wzdłuż ulicy.

 

Termy Gellerta

 

Termy Gellért

Jednymi z najwspanialszych spa w mieście są łaźnie Gellerta, które obejmują basen na świeżym powietrzu, jacuzzi czy saunę fińską, a także kilka innych basenów. To tutaj najczęściej wędrują turyści spragnieni odpoczynku. Dla gości, dostępnych jest 13 basenów i łaźni termalnych, o temperaturze od 26 do 40 stopni Celsjusza. Są także sauny, łaźnie parowe, dla tych co lubią się wypocić. 🙂  Za dodatkową opłatą, dostępne są również masaże i inne zabiegi spa. Cały kompleks został po raz pierwszy wybudowany w latach 1912-1918 w stylu secesyjnym, ale niestety został poważnie zniszczony podczas II wojny światowej. Dlatego całe uzdrowisko zostało  odnowione w 2008 roku, aby przywrócić ich dawny szyk.  Łaźnie są otwarte przez cały tydzień dla chętnych na odrobinę spokoju i odpoczynku.

 

Zamek Vajdahunyad

 

Vajdahunyad

Zamek Vajdahunyad znajduje się na terenie Parku Miejskiego. Po raz pierwszy został wykonany z drewna na Wystawę Tysiąclecia w 1896 roku. Stał się wtedy jedną z ulubionych atrakcji Expo i dlatego został przebudowany z kamienia. Poszczególne części przedstawiają różne odmiany stylu barokowego, romańskiego oraz gotyckiego. Na ten budynek składa się kilka innych węgierskich zabytków, które istniały już gdy ten był projektowany.

Centralna Hala Targowa

 

Centralna Hala Targowa

Hala otworzono w 1897 roku. Ten ogromny, kryty targ jest zwykle pełen turystów, ale także wielu mieszkańców Budapesztu przyjeżdża tu na świeże warzywa, owoce i pyszne kiełbaski. Jest to jedna z licznych hal w Budapeszcie, gdzie możecie zakupić przeróżne artykuły spożywcze. Od innych hal z produktami, wyróżnia ją fakt, że znajduje się tam wiele sklepów z pamiątkami, które nie są dostępne w innych. W markecie znajdziecie także stragany z jedzeniem, serwujące langosz, czyli popularne placki z kwaśną śmietaną i serem. To najlepsze miejsce by spróbować lokalnych potraw Węgier.

 

Szimpla Kert

Z zewnątrz  łatwo pomylić Szimpla Kert z jakimś zaniedbanym, obdrapanym budynkiem, jednakże, wewnątrz nie wygląda jak zwykłe miejsce. Szimpla Kert jest naprawdę oryginalnym barem w Budapeszcie, a pierwszą rzeczą, którą zauważycie, wchodząc do baru jest po prostu ciemność. Potem łatwo zauważyć inne rzeczy jak stare, dziwne meble, ale też dzieła sztuki, kolorowe neony, kule dyskotekowe czy rośliny zwisające z sufitu. Na pierwszy rzut oka, miejsce może się wydawać nieco hipsterskie, ale to jest właśnie klimat tego miejsca. Możecie nawet napić się piwa w starym trabancie! W Szimpla Kert znajduje się wiele tematycznych barów, fantastyczny jest niedzielny targ rolników, gdzie producenci z całego świata schodzą się, by sprzedawać swoje towary – głównie lokalnie uprawiane owoce, warzywa i kwiaty, chleb. Są tam też najlepsze pasty i sery, a także węgierskie stragany z jedzeniem ulicznym.

 

Park miejski

Na samym początku Park Miejski był prywatnym, królewskim wykorzystywanym głównie przez szlachtę do polowań . W XVIII i XIX wieku, teren powoli został przekształcony w publiczny park. To ważne by nadmienić, że jest on jednym z pierwszych na świecie parków publicznych. To dobre miejsce na spacer, szczególnie z dziećmi, które będą zachwycone parkiem zoologicznym. Znajdziecie tam też łaźnię termalną Szechenyi i uroczy zamek Vajdahunyad. Wspaniałą atrakcją jest też jezioro, na którym w zależności od pory roku będzie można jeździć na łyżwach w zimie lub popływać łódką.

 

Most Łańcuchowy w Budapeszcie

 

Most Łańcuchowy w Budapeszcie

Most został zbudowany pod koniec XIX wieku i już wtedy był największym wiszącym mostem w Europie. Obecnie jest także najbardziej znanym mostem na Dunaju, łączy oba miasta – Budę i Peszt. Niestety, w trakcie II wojny światowej wycofujące się wojska hitlerowskie wysadziły w powietrze wszystkie mosty w Budapeszcie. Z tego też powodu Most Łańcuchowy został całkowicie przebudowany i ponownie otwarto go w 1949 roku. Jest z pewnością najbardziej urokliwym z mostów w mieście, więc pamiętajcie, abyście przeszli przez niego chociaż raz. nie zapomnijcie o obowiązkowym zdjęciu z widokiem na most!

 

Wielka Synagoga w Budapeszcie

 

Synagoga Budapeszt

Wielka Synagoga jest największą synagogą w Europie, a także drugą na świecie, która może pomieścić aż 3000 osób. Jej początki datuje się na rok  1854, a wyposażona jest w widowiskowe detale, eleganckie cegły i zjawiskowe witraże. Synagoga jest wybitnym dziełem wartym zobaczenia.  Piękne wieże wskazują na inspiracje style orientalnym. Wnętrze jest tajemnicze, łączące w sobie elementy mauretańskie, jak np. zdumiewające organy. Jeśli się Wam spodoba, to zachęcamy do odwiedzenia Park Pamięci Wallenberga i pobliskie Węgierskie Muzeum Żydowskie, bo na pewno lepiej pozwolą Wam przybliżyć temat.

 

Termy Szechenyi

Termy Szechenyi działają już od 1913 roku. Od ponad 100 lat w pełni wykorzystują podziemne źródła wody termalnej i są uważane za największe łaźnie lecznicze w całej Europie! To duże wyróżnienie, ze względu na to, że to Islandia zazwyczaj widzie prym jeśli chodzi o żródła geotermalne. W ofercie uzdrowiska znajduje się szeroka gama udogodnień, a luźna atmosferze sprawi, że z łatwością spędzicie tam cały dzień, korzystając z licznych basenów i saun bez wglęgu na porę roku. Jest to zdecydowanie jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Budapesztu i dlatego właśnie stolica Węgier została nazwana „Miastem Łaźni”.

 

Węgierska Opera Państwowa

 

Węgierska Opera Państwowa

Węgierska opera wybudowana została w 1884 roku w stylu neorenesansowym, na rozkaz cesarza Franciszka Józefa. Na zewnątrz budynku widnieją posągi Ferenca Erkela, który był twórcą węgierskiego hymnu narodowego, a także Ferenca Liszta-kompozytora węgierskiego. Widownia pomieści aż 1200 miejsc i uważa się za jedną z najlepszych na świecie pod kątem przedstawień operowych. Chociażby z tego powodu przydałoby się kupić bilet na spektakl. 🙂  Jeśli natomiast nie znajdziecie na niego czasu to dostępne są wycieczki z przewodnikiem, lecz zazwyczaj trzeba je rezerwować z wyprzedzeniem.

 

Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie

Otwarte w 1906 roku muzeum, skupia się na węgierskich artystach i historii kraju, choć nie brakuje dzieł popularnych na całym świecie artystów jak Tycjan, Monet, Manet czy Rafaello. Zbiory dotyczą czasów starożytnych i sięgają aż do współczesności. W galerii znajdują się wystawy stałe, jak i również tymczasowe, więc sprawdźcie stronę internetową, aby dowiedzieć się, co ciekawego się dzieje podczas Waszej wizyty w mieście.

 

House of Terror

House of Terror Budapeszt

House of Terror to muzeum w Budapeszcie, które upamiętnia ofiary terroru komunistycznego i faszystowskiego, które miały miejsce w Węgrzech w latach 1944-1989. W muzeum znajdują się eksponaty, fotografie i filmy dokumentujące historię terroru na Węgrzech oraz losy ofiar tych organizacji. Muzeum ma na celu upamiętnienie ofiar terroru oraz zachęcenie do refleksji nad przeszłością i jej wpływem na teraźniejszość. House of Terror jest jednym z najważniejszych miejsc pamięci w Budapeszcie i warto je odwiedzić, jeśli interesujesz się historią Węgier i komunizmu.

 

Węgierskie Muzeum Narodowe

Węgierskie Muzeum Narodowe jest najstarszym tego typu muzeum na Węgrzech i znajduje się w śródmieściu w budynku klasycystycznym. Dokumentuje ono historię Węgier od czasów prehistorycznych, aż po czasy nowożytne. W muzeum znajduje się wiele stałych wystaw, które wyjaśniają historię kraju za pomocą znalezisk archeologicznych i historycznych pamiątek. Oddzielna wystawa poświęcona jest szacie koronacyjnej św. Stefana – pierwszemu królowi Węgier. Co kilka miesięcy odbywa się nowa wystawa czasowa. Na pewno fani historii znajdą tam dla siebie wiele interesujących eksponatów i informacji.

 

Zwiedzanie Budapesztu

 

zwiedzanie Budapesztu

Budapeszt to piękne miasto o bogatej historii i kulturze, a zwiedzanie tego miasta może być bardzo emocjonujące i satysfakcjonujące. Oto kilka pomysłów na zwiedzanie Budapesztu:

  1. Przejdź się po Budzie: Buda to południowa część Budapesztu, gdzie znajduje się wiele zabytków i atrakcji turystycznych, takich jak Zamek Królewski, Kościół Macieja i Góra Gellért. Możesz zwiedzić te miejsca piechotą lub skorzystać z kolejki linowej, aby dostać się na szczyt Góry Gellért.
  2. Przejdź się po Pest: Pest to północna część Budapesztu i centrum miasta. Możesz odwiedzić tutaj takie miejsca jak Parlament, Bazylika św. Stefana, Plac Bohaterów i Ratusz. Warto też wybrać się na spacer wzdłuż Dunaju i odwiedzić mosty Budapesztu, takie jak Most Łańcuchowy i Most Elżbiety.
  3. Skorzystaj z wycieczek po mieście: Jeśli chcesz poznać Budapeszt od kuchni, możesz wziąć udział w jednej z wycieczek po mieście, które oferują zarówno wycieczki piesze, jak i wycieczki autokarowe. Możesz też skorzystać z usług przewodników miejskich, którzy oprowadzą Cię po najważniejszych zabytkach i atrakcjach Budapesztu.
  4. Odwiedź termalne źródła: Budapeszt słynie z termalnych źródeł, które są idealne do relaksu i odpoczynku po całym dniu zwiedzania. Możesz wybrać się do jednej z wielu termalnych łaźni lub kąpielisk, takich jak Széchenyi Termál Bath czy Rudas Termál Bath.
  5. Zwiedź muzea i galerie: Budapeszt ma wiele ciekawych muzeów i galerii, w których możesz poznać miasto i jego historię.

 

Podsumowując, patrząc na dość długą listę atrakcji w Budapeszcie, już wiecie, że na pewno nie będziecie się nudzić. Obojętnie czy wybieracie się w zimie, czy w lecie, to będziecie mieć mnóstwo rzeczy do zobaczenia.  Jednakże, jeśli odwiedzacie stolicę Węgier od końca listopada do stycznia to wiedzcie, że nie możecie ominąć Jarmarku Bożonarodzeniowego w Budapeszcie.

Zobacz także:

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz