18 najlepsze atrakcje, Praga i okolice. Co zobaczyć w Pradze? Turystyczne i nietypowe miejsca - BelSole

18 najlepsze atrakcje, Praga i okolice. Co zobaczyć w Pradze? Turystyczne i nietypowe miejsca

Nasi południowi sąsiedzi mają jedno z najpiękniejszych miast Europy! Praga to przepiękne miejsce, jeśli planujecie wycieczkę do Pragi zapewne chcecie wiedzieć gdzie są najlepsze atrakcje Pragi? Jakie są najlepsze i najciekawsze miejsca w Pradze oraz co zobaczyć w Pradze? Co warto zwiedzić w stolicy Czech? Oto przewodnik i poradnik po zwiedzaniu Pragi. Zapraszamy!

 

Co zobaczyć w Pradze?

 

zwiedzanie Pragi

Planując podróż do Pragi, należy pamiętać o kilku sprawach. Po pierwsze, Praga jest bardzo popularnym miejscem turystycznym, dlatego ważne jest, aby zarezerwować pokój w hotelu lub na Airbnb z dużym wyprzedzeniem. Po drugie, Praga jest stosunkowo małym miastem, więc łatwo się po nim poruszać pieszo lub korzystając z doskonałego systemu transportu publicznego. Wreszcie, ze względu na swoją popularność jako cel podróży turystycznych, Praga może być dość zatłoczona w okresach największego natężenia ruchu, takich jak lato czy Boże Narodzenie. Jeżeli jednak zaplanujesz swoją wizytę w sezonie letnim lub poza nim, przekonasz się, że Praga jest bardzo przyjaznym miastem, w którym jest wiele do zobaczenia i zrobienia.

 

Zegar Astronomiczny w Pradze

 

Zegar Astronomiczny w Pradze

Co zobaczyć w Pradze? Zegar Astronomiczny w Pradze jest wspaniałym dziełem średniowiecznej inżynierii. Został stworzony w XIV wieku i do dziś tyka. Zegar składa się z trzech głównych elementów: tarczy astronomicznej, tarczy kalendarzowej i wskazówki godzinowej. Tarcza astronomiczna pokazuje pozycje słońca i księżyca na niebie, a także znaki zodiaku. Tarcza kalendarza pokazuje dni tygodnia, miesiące roku i ważne święta. Wskazówka godzinowa pokazuje czas za pomocą unikalnego systemu 24-godzinnego.

Zegar Astronomiczny jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Pragi. Co godzinę gromadzi się tam tłum, który obserwuje, jak mechanizmy zegara ożywają. Cyfry na zegarze uderzają w dzwon aby zasygnalizować godzinę, a cyfry na tarczy poruszają się, aby wskazać czas. Zegar jest fascynującym przykładem średniowiecznej techniki i warto go odwiedzić, gdy będziesz w Pradze. Warto wspomnieć, że dzisiejsze wizerunki na kalendarzu są kopią i rekonstrukcją.

 

Zamek w Pradze

 

Zamek w Pradze

Co zwiedzić w Pradze? Zamek Praski znajduje się w Czechach i jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w tym kraju. Zamek jest dużym kompleksem, w skład którego wchodzi kilka pałaców, kościołów i innych budynków. Zamek Praski jest także siedzibą prezydenta Republiki Czeskiej. Wiele osób odwiedza Zamek Praski każdego roku, by zobaczyć jego piękną architekturę. Góruje on nad miastem, jednak spokojnie wejdziecie na wzgórze – nie jest, aż tak wysokie jak się wydaje.

Ile kosztuje bilet na zamek w czeskiej Pradze? Bilet łączony na 4 atrakcje (Pałac Królewski, Bazylika, Złota Uliczka i Katedra Świętego Wita)  zapłacicie 250 CZK za bilet normalny i 125 CZK za ulgowy. Za wejście na wieżę Katedry należy zapłacić 150 CZK i 80 CZK. Dzieci poniżej 6 roku życia wchodzą za darmo.

 

Most Karola

 

Most Karola w Pradze

Most Karola to historyczny most przecinający rzekę Wełtawę w Pradze, w Czechach. Jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Budowa rozpoczęła się w 1357 roku pod patronatem króla Karola IV, a most został ukończony na początku XV wieku. Most jest ozdobiony szeregiem posągów i płaskorzeźb, z których wiele jest o tematyce religijnej. Jest to najstarszy stojący most w Pradze i jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych miasta.

Brama Most Karola
Staroměstská mostecká věž i stare miasto w tle.

Most Karola jest jednym z najpopularniejszych celów turystycznych w Pradze, odwiedza go ponad 1,5 miliona osób rocznie. Most ma około 520 metrów długości od bramy do bramy. Zaprojektował go Peter Parlel.

Oto lista posągów na Moście Karola w Pradze: Posąg Świętego Wacława, Świętego Jana z Mathy, Świętego Feliksa, Świętego Walezego, Świętego Iwana, Świętego Wojciecha, Świętego Luthgarda, Świętego Mikołaja, Świętego Wincentego, Świętego Prokopa, Świętego Franciszka z Asyżu, Ksawerego oraz Borgia, Świętej Ludmiły, Świętego Krzysztofa, Świętego Józefa, Świętej Barbary, Iwony, Małgorzaty i Elżbiety, Maryi, Świętej Anny, Cyryla, Metodego, Jana Chrzciciela, Świętego Norberta, Świętego  Kosmy, Świętego Damiana, Świętego Zygmunta, Świętego Augustyna, Świętego Kajetana, Świętego Filipa i Świętego Wita.

 

Mala Strana

 

Mala Strana

Mala Strana to historyczna dzielnica Pragi, stolicy Czech. Znajduje się na zachodnim brzegu Wełtawy, tuż pod Zamkiem Praskim. Mala Strana oznacza dosłownie „Małą Stronę”, co odnosi się do jej położenia po południowej (mniejszej) stronie zamku. W języku angielskim często nazywana jest „Małą Dzielnicą”

Dzielnica ta jest zamieszkana od XII wieku i była niezależnym miastem do 1784 roku, kiedy to została przyłączona do Pragi. Na Malej Stranie znajduje się wiele najważniejszych zabytków Pragi, Muzeum Kafki, Most Karola i Wyspa Kampa. Dzielnica znana jest także z żywego życia nocnego. Mala Strana jest popularnym miejscem turystycznym, a jej wąskie uliczki są często zatłoczone przez turystów. Jednak w tej dzielnicy mieszka też wielu mieszkańców, którzy doceniają jej urok i atmosferę. Jeśli chcesz uciec od zgiełku miasta, Mala Strana jest idealnym miejscem na relaks i podziwianie najpiękniejszych praskich zabytków.

 

Rynek w Pradze

 

Rynek w Pradze

Co warto zobaczyć w Pradze? Targowisko Praskie, położone w sercu miasta, jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych. Jest to świetne miejsce, w którym można znaleźć pamiątki, prezenty i wyroby ręczne. Targowisko jest otwarte codziennie od wczesnego rana do późnej nocy. Jest tu wiele straganów z tradycyjnym czeskim jedzeniem, takim jak czeska klobasa (kiełbasa), svickova (pieczeń wołowa z sosem śmietanowym) czy knedliki. Można też znaleźć świeże owoce i warzywa, sery, miód i wypieki. Są też stoiska z biżuterią, ubraniami i innymi pamiątkami.

Rynek jest świetnym miejscem do obserwowania ludzi i chłonięcia atmosfery miasta. Jest to także świetne miejsce na znalezienie okazji na pamiątki i prezenty. Jeśli szukasz wyjątkowych i niezapomnianych wrażeń, praska giełda jest zdecydowanie warta odwiedzenia!

Na Rynku odbywa się także słynny jarmark bożonarodzeniowy w Pradze.

 

Plac Wacława

 

Plac Wacława Praga

Plac Wacława jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Pragi. Jest to duży plac w centrum miasta, który jest popularny zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Plac nosi imię świętego Wacława, patrona Republiki Czeskiej. Na placu znajduje się wiele restauracji i kawiarni, a także kilka hoteli. Plac jest popularnym miejscem spotkań mieszkańców i turystów. Na placu znajduje się również kilka pomników, w tym pomnik świętego Wacława i Muzeum Narodowe.

 

Dzielnica Żydowska

 

Dzielnica Żydowska Praga

Dzielnica Żydowska w Pradze jest jedną z najlepiej zachowanych i najbardziej klimatycznych dzielnic miasta. Znajduje się na terenie Josefova, dawnego getta żydowskiego, i obejmuje wiele fascynujących zabytków, takich jak Synagoga Staro-Nowa (najstarsza czynna synagoga w Europie), Cmentarz Żydowski i Synagoga Pinkasa.

Dzielnica ma długą i bogatą historię sięgającą XII wieku, kiedy to została założona przez króla Władysława II. Przez wieki była domem dla dużej i żywej społeczności żydowskiej, która wniosła znaczący wkład w czeską kulturę i gospodarkę. W XIX wieku dzielnica stopniowo asymilowała się z resztą miasta, ale nadal zachowuje swój charakterystyczny charakter.

 

Kościół Tyński

 

Kościół Tyński

Kościół Matki Bożej przed Tynem w Pradze, powszechnie znany jako Kościół Tyński, to wybitny kościół gotycki znajdujący się na Rynku Starego Miasta w Pradze. Jest jednym z najbardziej godnych uwagi zabytków architektonicznych w mieście i od wieków stanowi dominujący element panoramy miasta. Kościół jest poświęcony Marii Pannie i służy jako jeden z najważniejszych kościołów Pragi od 1380.  Zewnętrzną część kościoła zdobią liczne posągi i rzeźby, w tym charakterystyczna złota figura Madonny z Dzieciątkiem na centralnej wieży. Boczne wieże mają po 80 metrów wysokości. Wnętrze kościoła jest równie ozdobne, z bogatym sufitem, witrażami i imponującym ołtarzem głównym. Kościół Tyński jest popularnym celem turystycznym i jednym z najczęściej odwiedzanych kościołów w Pradze.

Jest to zdecydowanie atrakcja warta jednego z najładniejszych miast w Czechach.

 

Klementynum 

 

Klementynum w Pradze to zabytkowy kompleks budynków w stolicy Czech. Mówi się, że jest to jedna z największych bibliotek na świecie. Mieści się w niej Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej oraz Biblioteka Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Praskiego. Clementinum zostało założone w 1622 roku w kolegium jezuickim. Jednak dopiero w 1722 roku, zaczęło przybierać swoją obecną formę. W 1781 roku cesarz Józef II uznał Clementinum za instytucję publiczną i wtedy stało się ono otwarte dla studentów Uniwersytetu Praskiego.

Dziś Klementynum jest Narodowym Zabytkiem Kultury Republiki Czeskiej i nadal służy jako biblioteka i instytucja badawcza. Kompleks Clementinum zajmuje powierzchnię prawie 20 000 metrów kwadratowych i obejmuje kilka dziedzińców, ogrodów i budynków. Najbardziej godna uwagi jest barokowa Sala Biblioteczna, ozdobiona freskami Jana Lukasa Krackera, w której znajduje się ponad 200 000 książek. Inne atrakcje to Kaplica Lustrzana, wieża obserwacyjna i drukarnia Merkur. Clementinum jest otwarte dla zwiedzających przez cały rok, zazwyczaj w godzinach od 10:00 do 17:00, 17:30 lub 18:00 w soboty. Ile kosztuje wstęp do Klementinum? Dorośli muszą zapłacić 300 CZK za bilet, studenci i uczniowie 200 CZK, a dzieci poniżej 6 roku życia wejdą tutaj za darmo.

 

Wyspa Kampa

 

Wyspa Kampa

Wyspa Kampa to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Pradze. Położona w samym sercu miasta, jest znana z pięknej scenerii i wyjątkowej atmosfery. Odwiedzający mogą korzystać z wielu atrakcji na wyspie, takich jak spacery i jazda na rowerze, piknikowanie i pływanie. Na wyspie znajduje się też kilka restauracji i kawiarni, co sprawia, że jest to idealne miejsce na relaks i podziwianie wspaniałych widoków Pragi, dla miłośników sztuki miasto przygotowało wystawę rzeźb pod otwartym niebem.

 

Twierdza Vyšehrad

 

Twierdza Vyšehrad

Twierdza Wyszehrad jest jednym z najważniejszych historycznych miejsc w Pradze. Znajduje się na wzgórzu z widokiem na miasto i od X wieku służyła jako twierdza obronna. Twierdza ma długą i skomplikowaną historię, w ciągu wieków była wielokrotnie przebudowywana i rozbudowywana. Dziś jest popularnym celem turystycznym, a wiele jej starych budynków i elementów pozostało nienaruszonych. Turyści mogą zwiedzać mury twierdzy, wieże i inne pozostałości, a także pobliski cmentarz, na którym spoczywają niektóre z najbardziej znanych osobistości Czech. W jej centrum znajdziecie bazylikę Świętego Piotra i Pawła.

 

Katedra św. Wita

 

Katedra św. Wita

Katedra św. Wita to największy i najważniejszy kościół w Pradze. Jest siedzibą arcybiskupa Pragi i głównym kościołem Republiki Czeskiej. Katedra jest romańsko-gotycką budowlą o długości 124 m, szerokości 60 m i wysokości 96 m. Główna wieża ma 102 m wysokości i cztery piętra. Katedra ma trzy nawy i dwanaście kaplic. Wnętrze jest ozdobione freskami, rzeźbami i witrażami.

Budowa katedry św. Wita rozpoczęła się w 1344 roku. Kamień węgielny został położony 21 listopada 1344 roku przez Jana Luksemburskiego. Katedra została ukończona dopiero w XX wieku, a ostatnie szlify wykonano w 1929 roku.

Wita, patrona Czech, a także zawiera grobowce wielu czeskich królów i świętych. Znajdziecie tutaj kaplice Wacława, Wojciecha, Doroty, Agaty, Ludmiły i Jana

Katedra św. Wita jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Pragi, odwiedza ją ponad 1,8 miliona osób rocznie. W katedrze wciąż regularnie odbywają się msze.

Katedra otwarta jest od 9:00 do 16:00 od poniedziałku do soboty i od 12:00 do 16:00 w niedzielę w sezonie zimowym (listopad do marzec) oraz godzinę dłużej w sezonie letnim. W niektóre dni, w tym święta, godziny mogą się różnić. 

Ile kosztuje bilet do Katedry Św. Wita? Możecie tutaj wejść za darmo do części świątyni, jednak jeśli chcecie zwiedzić całość głównej nawy musicie zapłacić za wstęp (na przykład w karnecie z zamkiem praskim)

 

Kościół św. Mikołaja

 

Kościół św. Mikołaja w Pradze, w Czechach, to piękny kościół w stylu barokowym położony na Rynku Starego Miasta. Kościół został zbudowany na początku XVIII wieku i jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Pradze. Zewnętrzna część kościoła jest ozdobiona bogatymi rzeźbami, a wnętrze jest równie bogate, z wielkimi organami i wspaniałymi witrażami. Odbywają się tutaj też codzienne (prawie) koncerty około godziny 18:00 – jednak aktualne godziny musicie sprawdzić już na miejscu

 

Wieża Prochowa

 

Wieża prochowa Praga

Wieża Prochowa jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków w Pradze. Znajduje się na Rynku Starego Miasta i została zbudowana w 1475 roku. Wieża wzięła swoją nazwę od tego, że była używana w XVIII wieku jako magazyn prochu strzelniczego. Wieża Prochowa ma 65 metrów wysokości, a na jej szczycie znajduje się platforma widokowa (na wysokości 44 metrów), z której można podziwiać wspaniałe widoki na miasto. Tworzy ona pierwszy odcinek Traktu Królewskiego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o historii Pragi, Wieża Prochowa jest świetnym miejscem, by zacząć. Wieża jest otwarta dla zwiedzających, a na parterze znajduje się wystawa, która opowiada o przeszłości miasta. Wieża Prochowa jest obowiązkowym punktem zwiedzania dla każdego, kto odwiedza Pragę.

Wieża Prochowa w Pradze czynna jest codziennie od 10:00 do 18:00 w styczniu, lutym, marcu, październiku i listopadzie. Od 10:00 do 19:00 w kwietniu, maju i wrześniu. Od 10:00 do 20:00 w grudniu oraz od 9:00 do 21:00 w czerwcu, lipcu i sierpniu.

Bilet normalny do Wieży Prochowej kosztuje 150 CZK, ulgowy to koszt 100 CZK.

 

Stary Cmentarz Żydowski

 

Stary Cmentarz Żydowski w Pradze

Stary Cmentarz Żydowski w Pradze jest jednym z najstarszych zachowanych cmentarzy żydowskich w Europie. Znajduje się w Dzielnicy Żydowskiej w Pradze i zawiera ponad 12 000 grobów. Cmentarz został założony w 1439 roku i był użytkowany do 1786 roku. 

 

Muzeum Kafki

 

Muzeum Kafki Praga

Muzeum Kafki w Pradze to muzeum poświęcone życiu i twórczości Franza Kafki, jednego z najważniejszych pisarzy XX wieku. Muzeum mieści się przy Cihelná 635 na Malej Stranie. Zwiedzający mogą zobaczyć oryginalne meble i rzeczy osobiste pisarza, a także rekonstrukcję jego gabinetu. W muzeum znajdują się także interaktywne eksponaty opowiadające o życiu i twórczości Kafki.

Muzeum Kafki w Pradze jest otwarte codziennie od 9:00 do 18:00. Bilet normalny do Muzeum Franza Kafki kosztuje 240 CZK, ulgowy bilet to koszt 160 CZK. Dzieci poniżej 6 roku życia mają wstęp wolny.

Pamiętajcie by podejść też do słynnej kręcącej się głowy Franza Kafki w Pradze: Franz Kafka – Otočná hlava przy Charvátova – mapkę atrakcji Pragi znajdziecie na dole artykułu.

 

Ściana Lennona

 

Ściana Lennona Praga

Ściana Lennona w Pradze jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów miasta. Ściana była pierwotnie zwykłą częścią architektury miasta, ale stała się sławna, gdy w 1980 roku namalowano na niej portret Johna Lennona. Od tego czasu ściana jest symbolem pokoju i miłości i stała się popularnym celem wycieczek turystów z całego świata. 

 

Wieża widokowa Petřín

 

Wieża widokowa Petřín

Wieża obserwacyjna Petřín jest obowiązkowym punktem zwiedzania dla każdego, kto odwiedza Pragę. Wysoka na 63 metry wieża oferuje wspaniałe widoki na panoramę miasta. Wybudowana w 1891 roku wieża miała pierwotnie służyć jako punkt obserwacyjny Wystawy Światowej. Dziś zwiedzający mogą wjechać windą na szczyt wieży, gdzie mogą podziwiać panoramę Pragi.

Osoby, które chcą jak najlepiej wykorzystać wizytę na wieży obserwacyjnej Petřín, powinny pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, zabierz ze sobą aparat fotograficzny – widoki z góry naprawdę zapierają dech w piersiach. Po drugie, na górę wieży prowadzi 299 stopni. Po trzecie, aby uzyskać najlepsze widoki, wybierz się w pogodny dzień.

Wieża Petrin czynna jest od 10:00 do 18:00 od stycznia do marca, od 9:00 do 20:00 w kwietniu i maju, od 9:00 do 21:00 od czerwca do września oraz od 10:00 do 20:00 od października do grudnia. Wieża czynna jest cały tydzień. Wstęp kosztuje 150 CZK za bilet normalny i 100 CZK za ulgowy.

Niezależnie od tego, czy jesteś entuzjastą architektury, czy po prostu szukasz zapierającego dech w piersiach widoku, wieża obserwacyjna Petřín jest obowiązkowym punktem zwiedzania podczas wizyty w Pradze.

 

Co zobaczyć w Pradze, mapa

 

mapa atrakcji Pragi

1) Most Karola 2) Zegar astronomiczny 3) Rynek w Pradze 4) Kościół Tyński 5) Dzielnica Żydowska i Stary Cmentarz Żydowski 6) Wieża Prochowa 7) Wyspa Kampa 8) Mala Strana 9) Zamek na Hradczanach oraz Katedra Świętego Wita 10) Złota Uliczka 11) Wieża widokowa Petrin 12) Vysehrad 13) Obracająca się głowa Franza Kafki 14) Muzeum Franza Kafki 15) Ściana Lennona 16) Klementynum  17) Plac Wacława

Co warto jeszcze zobaczyć w Pradze?

 

teatr narodowy w Pradze
Widok na Teatr Narodowy w Pradze nad Wełtawą

O czym nie napisaliśmy co warto zwiedzić w Pradze a co powinno się tu jeszcze znaleźć: Muzeum Narodowe w Pradze, Galeria Narodowa w Pradze, Dom Reprezentacyjny (námestí Republiky 5), Strahov, Teatr Narodowy w Pradze nad Wełtawą, Tańczący Dom, Praskie Zoo, 

 

Co zjeść w Pradze?

 

Co zjeść w Pradze

W Pradze jest wiele wspaniałych miejsc, w których można dobrze zjeść i na pewno znajdziesz coś dla siebie, niezależnie od tego, czego szukasz. Jeżeli chcesz spróbować tradycyjnego czeskiego jedzenia, jest tu wiele restauracji, które serwują pyszne dania, takie jak gulasz, svickova (polędwica wołowa w sosie śmietanowym) i knedliki. Na deser polecamy trdelnik, czyli 'tradycyjny’ czeski deser. 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz