31 darmowe atrakcje w Wiedniu i okolicy, co zobaczyć za darmo w Wiedniu? - BelSole

31 darmowe atrakcje w Wiedniu i okolicy, co zobaczyć za darmo w Wiedniu?

Wybieracie się do stolicy Austrii na wycieczkę i szukacie darmowych atrakcji w Wiedniu? Jakie tanie ciekawe miejsca można zobaczyć i co za darmo można zwiedzić w Wiedniu? Odpowiemy na to oraz inne inflacyjne pytanie takie jak, gdzie tanio zjeść w Wiedniu i kiedy są darmowe niedziele w muzeach w Wiedniu. Zapraszamy!

 

Darmowe zwiedzanie Wiednia

 

tanie zwiedzanie Wiednia

Wiedeń nie jest tanim miastem, ceny w Austrii potrafią być wysokie, powie Wam to każdy turysta odwiedzający Wiedeń. Czy jednak da się tanio zwiedzić Wiedeń? Co za darmo zobaczyć w Wiedniu? Jeśli się minimalnie dostosujecie, to atrakcji darmowych zobaczycie całkiem sporo – w tym dużą część tych najlepszych atrakcji Wiednia. Zobaczcie więc jak budżetowo i inflacyjnie zwiedzić Wiedeń. Oto lista tanich i darmowych atrakcji Wiednia.

 

Katedra Świętego Szczepana

 

Katedra Świętego Szczepana w Wiedniu
Katedra Świętego Szczepana w Wiedniu

Katedra Świętego Szczepana to jeden z najważniejszych zabytków Wiednia przy głównym i centralnym placu miasta. Obecna katedra jest trzecią świątynią znajdującą się w tym miejscu. Jej wieża ma ponad 136 metrów wysokości i wznosi się nad charakterystycznym dachem. Ta gotycka katedra oferuje darmowe wejście – co prawda niektóre z części Katedry Świętego Szczepana w Wiedniu są płatne, jednak do głównej części wejdziecie za darmo! Do części świątyni wejdziecie za darmo także w darmowe niedziele.

 

Ogrody Schonbrunn

 

Ogrody Schonbrunn
Ogrody Schonbrunn w Wiedniu

W przeciwieństwie do samego Pałacu Schonbrunn i Zoo, wejście do ogrodów jest w pełni darmowe! Jest to jedno z miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajdziecie tutaj wiele rzeźb, fontann i małej architektury czy atrakcji takich jak labirynt z żywopłotu. Na wzgórzu w parku znajduje się Glorieta, czyli budowla z punktem widokowym na cały park. Prócz wzgórza powinniście zobaczyć także Fontannę Neptuna i ruiny rzymskie, które ruinami nie są, tylko konstrukcją z 1778 roku.

 

Darmowe Muzea w pierwszą niedzielę miesiąca

 

Jak prawie każde szanujące się duże miasto w Europie, także Wiedeń posiada darmowe wejścia do muzeów w mieście w pierwszą niedzielę miesiąca. Pamiętajcie, że niektóre z miejsc potrzebują zabookowania slotu czasowego i 'kupienia’ darmowego biletu. Oto miejsca, które możecie zwiedzić za darmo w Wiedniu w pierwszą niedzielę miesiąca:

Wien Museum Karlsplatz
Hermesvilla
Romermuseum
Neidhart Fresken
Otto Wagner Hofpavillion Hietzing
Otto Wagner Pavillon Karlsplatz
Pratermuseum
Virgilkapelle
Ausgrabungen Michaelerplatz
Musa Muzeum
Musa Start Gallery
Musa Artothek
Muzeum Beethovena
Beethoven Pasqualatihaus
Haydnhaus
Mozartwohnung
Schubert Geburtshaus
Schubert Sterbewohnung
Johann Strauss Wohnung

 

Park Prater

 

Park Prater Wiedeń
Park Prater z miejscami do odpoczynku i lunaparkiem w tle

Park Prater to chyba najpopularniejszy lub drugi najpopularniejszy park w Wiedniu w Leopoldstadt. Pierwsze wzmianki o tym terenie były już w 1162 roku, kiedy to cesarz Fryderyk podarował ziemie rodzinie de Prato. Dziś znajduje się tutaj duży park, park rozrywki Wurstelprater, Idealne miejsce na kiełbaskę, odpoczynek i może wypad do lunaparku?

 

Japoński ogród Setagaya

 

To kolejny ogród na liście darmowych atrakcji Wiednia. Tym razem w stylu japońskim. Nazwa ogrodu pochodzi od tokijskiej nazwy dzielnicy Seagaya, zaprojektowany został przez architekta Kena Nakajime. Ogród czynny jest od marca do końca października, codziennie od 7:00 rano do 18:00 w marcu, 20:00 w kwietniu i wrześniu, 21:00 od maja do sierpnia oraz do 19:00 w październiku. 

Bambusowa brama w południowo-zachodniej części parku wzorowana jest na Ogrodzie Pałacowym z Kioto, znajdziecie tutaj też herbaciarnię.

 

Stadtpark i Belvedere

 

Stadtpark Wiedeń

Wiedeń miastem darmowych ogrodów? Chyba tak! Park miejski znajduje się w centrum Wiednia, dojedziecie tutaj też kolejką. Znajdziecie tutaj spokój, zieleń, dużo sztuki w postaci rzeźb znanych person z Wiednia i Austrii. Na głodnych i spragnionych czekają kawiarenki i restauracje serwujące lokalną kuchnie. Przez park miejski przepływa Wiental Kanal, znajdziecie tutaj też słynną rzeźbę złotego Johanna Strausa. Nie, to nie Mozart 🙂

 

Ratusz w Wiedniu

 

jarmark bozonarodzeniowy ratusz wieden
Jarmark Bożonarodzeniowy pod Ratuszem w Wiedniu

Ratusz w Wiedniu to przepiękna budowla oferująca darmowe zwiedzanie i wejściówki. Rathaus można za darmo zwiedzić z przewodnikiem, pomimo tego, że nadal pełni on swoją funkcję. Zwiedzić możecie sale herbowe, miejsca urzędowania kultowe schody oraz sale reprezentacyjne.

Zwiedzać ratusz w Wiedniu można w poniedziałki, środy i piątki o 13:00. Pot ratuszem przed świętami znajdziecie magiczny Jarmark Bożonarodzeniowy w Wiedniu.

 

Koncerty Mozartowskie

 

Opera w Wiedniu
A to Opera w Wiedniu, pod nią możecie za darmo oglądać operę na specjalnych telebimach.

Pewnie słyszeliście o słynnych koncertach wiedeńskich, często jednak bilety na to wydarzenie są bardzo drogie lub ciężko je dostać. Na szczęście, często w mieście można za darmo przyjść na koncert na otwartym powietrzu. Jak na przyklad przed Wiedeńską Operą Narodową czy przed Pałacem Schonnbrun. Aktualne informacje o terminarzach znajdziecie na stronie Narodowej Opery Wiedeńskiej na https://www.wiener-staatsoper.at/. Olbrzymi ekran wystawiany jest na ścianie opery (często od strony Karntner Strase)

 

Naschmarkt

 

Market w Wiedniu

Dobra, może wejście jest za darmo – jednak warto mieć parę euro by zrobić mini zakupy na tym markecie. Znajdziecie tutaj wiele lokalnych produktów, nie tylko do jedzenia ale także do przywiezienia do Polski jako pamiątka. Zobaczcie co warto kupić w Wiedniu i Austrii.

 

Hundertwasserhaus

 

Hundertwasserhaus

Kolorowe domki w Wiedniu? To architektoniczna atrakcja mieszcząca się przy Kegelgasse 36-38. Wyjątkowy budynek kojarzący się z Gaudim. Ta kolorowa i dziwna budowla stanowi ciekawą i darmową atrakcję Wiednia. Warto tutaj podejść i zobaczyć to dzieło architektów Josefa Krawina i Petera Pelikana.

 

Brunnenmarkt

 

To kolejny z placów handlowych w Wiedniu – jest to także największy plac handlowy w stolicy Austrii. Tak samo jak na Naschmarkt możecie zakupić tutaj wiele produktów i pamiątek – polecamy też zajrzeć tutaj podczas świąt bożonarodzeniowych w Wiedniu. Możecie tutaj także kupić świąteczne smakołyki w tym okresie.

 

Cmentarz Centralny

 

Cmentarz Centralny w Wiedniu

To wyjątkowa atrakcja Wiednia, tanaturystyka czyli turystyka cmentarna – a Wiedeń cmentarz ma wspaniały. Monumentalny cmentarz, pełen rzeźb i sztuki z pięknym Kościołem św. Karola Boromeusza w jego centrum to miejsce gdzie znajdziecie groby Bethovena, Bramsa czy piosenkarza Falco. Polecamy na spacer pełen przemyśleń i spokoju.

Jeśli lubicie cmentarze, koniecznie powinniście zobaczyć ten w Mediolanie.

 

Darmowe wycieczki po Wiedniu

 

Darmowe Zwiedzanie Wiednia

Możecie też skorzystać z darmowych wycieczek chodzonych po Wiedniu (Free Walking Tours), często 'wolontariusze’ oprowadzają grupy po mieście i opisują atrakcje i historię Wiednia. Zazwyczaj przyjmuje się, że za taką darmową wycieczkę, należy się tip dla przewodnika – to zostawiamy już po Waszej stronie, sama aktywność jest darmowa.

 

Darmowe zwiedzanie kościołów w Wiedniu

 

Karlskirche Wiedeń
Karlskirche w Wiedniu

Kościoły zazwyczaj otwarte są dla wiernych, dlatego jeśli szukacie darmowych atrakcji w Wiedniu, w tym zabytków sakralnych w zasadzie większość kościołów umożliwia darmowe wejście w jakiś sposób do świątyni. Powyżej na zdjęciu jeden z ciekawszych kościołów w Wiedniu czyli Karlskirche w centrum.

 

Gdzie tanio zjeść w Wiedniu?

 

Kolar Wiedeń
Restauracja, pub Kolar w Wiedniu w centrum miasta.

Czy w Wiedniu są tanie restauracje? Tak, znajdzie się parę i to nawet całkiem przyzwoitych. Wielu turystów poleca Vienna Sausage przy Schottenring 1, fastfood z kiełbaskami i hot-dogami. Dobrze oceniany jest także Kolar z przekąskami i piwem przy Kleeblattgasse 5. Jeśli macie ochotę na większy obiad w wiedeńskim stylu, polecamy Gasthaus Elsner przy Neumayrgasse 2.

 

Darmowe atrakcje Wiednia mapa

 

Darmowe atrakcje Wiednia mapa

1) Katedra Świętego Szczepana 2) Ogrody Schonbrunn 3) StadtPark 4) Park Prater 5) Ratusz w Wiedniu 6) Opera w Wiedniu 7) Naschmarkt 8) Hundertwasserhaus (kolorowe domki w Wiedniu) 9) Brunnenmarkt 10) Karlskirche 11) Wien Museum Karlsplatz (darmowe niedziele) 12) Romermuseum (darmowe niedziele) 13) Neidhart Fresken (darmowe niedziele) 14) Otto Wagner (darmowe niedziele) 15) Pratermuseum (darmowe niedziele) 16) Musa Muzeum (darmowe niedziele) 17) Muzeum Beethovena (darmowe niedziele) 18) Haydnhaus (darmowe niedziele) 19) Mozartwohnung (darmowe niedziele) 20) Schubert Sterbewohnung (darmowe niedziele) 21) Johann Strauss Wohnung (darmowe niedziele) 22) Pozostałe punkty nie zmieściły się na mapie 🙁

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz