10 najlepsze atrakcje i Macedonia Północna, co zobaczyć w Macedonii? Niedocenione miejsca! - BelSole

10 najlepsze atrakcje i Macedonia Północna, co zobaczyć w Macedonii? Niedocenione miejsca!

Macedonia Północna nie jest popularnym kierunkiem podróży. Nawet Ci, którzy wybierają się na Bałkany, częściej wybierają pobliską Albanię z niesamowitymi plażami, niż mało znaną Macedonię. To duży błąd, bo właśnie dzięki temu, ten kraj, oferuje piękne krajobrazy bez tłumów turystów.  Wybieracie się na Bałkany i chcecie odwiedzić Macedonię? Jakie są darmowe i płatne atrakcje Macedonii Północnej?  Zobaczcie co warto zobaczyć w Macedonii. Wszystko znajdziecie w naszym przewodniku!

 

Kanion Matka

 

Kanion Matka Macedonia

Jest to jeden z najpopularniejszych terenów rekreacyjnych w niedalekiej odległości od stolicy – Skopje, który przez cały rok przyciąga do siebie zarówno mieszkańców, jak i turystów.  To spektakularne miejsce tak naprawdę nie zostało stworzone przez naturę. W 1938 roku zbudowano zaporę na rzece Tresce, tworząc ty samym sztuczne jezioro, otoczone wysokimi górami. Najstarsze tego typu jezioro w Macedonii Północnej. Możecie tam na przykład uprawiać liczne sporty, takie jak piesze wędrówki czy spływy kajakowe. W okolicy znajdziecie także kilka starych klasztorów. Największą atrakcją zdecydowanie jest przepłynięcie łódką wzdłuż kanionu aż do jaskini Vrelo.

 

Ochryda

 

Ochryda
Najpopularniejsze miasteczko Macedonii wśród turystów

Ochryda jest najbardziej popularnym i najchętniej odwiedzanym przez turystów miastem w Macedonii. Wędrówka po starych brukowanych uliczkach to sama przyjemność. Zobaczycie zachwycającą architekturę, a jej urocze małe restauracje i kawiarnie będą idealnym, by zrobić chwilę przewy i spróbować lokalnych potraw. Do jego najpopularniejszych atrakcji należy urzekająca Twierdza Samuela, górująca nad miastem oraz kościół św. Klemensa i Pantelejmona – jeden z najbardziej imponujących kościołów w Ochrydzie. Kobiety natomiast powinny kupić sobie (a najlepiej dostać) biżuterię z pereł, z których słynie Ochryda.

Więcej o atrakcjach Ochrydy.

Skopje

 

Skopje atrakcje

Stolica Macedonii jest intrygującym i interesującym miejscem do odwiedzenia. Posiada dość eklektyczną architekturę, która obejmuje piękne meczety z epoki osmańskiej, ogromne budynki będące przykładem neoklasycyzmu i sporą liczbę posągów z nowoczesnych czasów. Zamieszkane jest aż od ponad 6000 lat  i rządzone było dotychczas przez liczne królestwa. Jakie są najpopularniejsze miasta Skopje? Imponująca twierdza Kale z VI wieku  czy kamienny most, który znajdują się w herbie miasta. Przechadzając się po wielce klimatycznym Starym Bazarze w Skopje, poczujecie się jak na Wielkim Bazarze w Stambule. Położone nad brzegiem rzeki Wardar, Skopje, z pewnością warto odwiedzić będąc w Macedonii.

 

Cerkiew św. Jana w Kaneo

 

Cerkiew św Jana w Kaneo
Jedna z najsłynniejszych atrakcji Macedonii jaką jest ta świątynia.

Cerkiew św. Jana w Kaneo jest najbardziej charakterystycznym zabytkiem Ochrydy, to ikona całej Macedonii. Położony jest na klifie z widokiem na piękne Jezioro Ochrydzkie i okoliczne góry jest niezaprzeczalnie obowiązkowym punktem zwiedzania Ochrydy. Do cerkwi znanego również jako św. Jana Teologa, można dotrzeć idąc pod górę, wzdłuż brzegu Jeziora Ochrydzkiego. I pomimo tego, że nie można wejść do samego budynku, widok jest wart odwiedzenia tego miejsca. Kościół został zbudowany jeszcze przed powstaniem Imperium Osmańskiego. W prawdzie dokładna data tego wydarzenia nie jest znana, ale szacuje się, że został zbudowany w XIII wieku. Zanim zejdziecie z powrotem do miasta, koniecznie wejdźcie na punkt widokowego nad budowlą, z którego ujrzycie najlepszy widok na cerkiew i pozwoli Wam sfotografować to typowe, pocztówkowe zdjęcie z Ochrydy.

 

Park Narodowy Mawrowo

 

Mawrowo
Macedonia to także dobre miejsce na trekking w górach

Mawrowo, jest to największy park narodowy w kraju. Ma on wiele do zaoferowania miłośnikom wypoczynku na świeżym powietrzu. Dosłownie przez cały rok można odkrywać jego wspaniałe krajobrazy: konno, kajakiem lub na nartach, a także pieszo lub na rowerze – jak macie ochotę! Podczas rejsu łodzią zobaczycie na wpół zanurzony kościół św. Mikołaja, który po prostu odejmie Wam mowę. Dzięki wspaniałemu naturalnemu pięknu, Mawrowo jest koniecznym do odwiedzenia, miejscem w Macedonii. Park nazwano tak, dzięki malowniczej wiosce – Mawrowo.  Jest to dom dla największego sztucznego jeziora w Macedonii Północnej. Jako, że to właśnie tutaj znajdują się tu najwyższe szczyty kraju, w zimie można uprawiać wspinaczkę czy narciarstwo, a widoki są naprawdę spektakularne.

 

Prilep

 

prilep
Przepiękne miejsce w Macedonii jakim jest Prilep

Prilep położony jest pod wzgórzem, ozdobionym ruinami starej fortecy. W dawnych czasach, miasto było siedzibą rządzącą średniowiecznym królestwem, dlatego istnieje tam wiele fantastycznych kościołów i klasztorów położonych w okolicy. Wędrówka do fortecy z X wieku jest obowiązkowym punktem, aby móc podziwiać wspaniałe widoki na niżej położone miasto. Po drodze, być może miniecie wiele dziwnych formacji skalnych, takich jak intrygujący Kamienny Słoń. Spacery po bazarze w Prilep to miły sposób na powolne popołudnie. Liczne kościoły w mieście mają swój niecodzienny klimat, dlatego uważamy, że warto udać się tam choćby na jeden dzień.

 

Kratovo

 

kamienne lalki Macedonia

Ta zadziwiająca wioska, położona jest w kraterze wygasłego już wulkanu na zboczach góry Osogowo. Kratovo znane jest również ze średniowiecznych mostów i wież, więc to wspaniałe miejsce dla wielbicieli historii i architektury. Swego czasu było ważnym miastem górniczym, zanim zostało znacznie zmodernizowane, dlatego podczas zwiedzania można poczuć prawdziwą nostalgię panującą w powietrzu.

 

Park Narodowy Pelister

 

dzikie konie Pelister
W Macedonii, w tym w Pelister możecie spotkać… dzikie konie

Pelister znany jest ze szlaków turystycznych i różnorodnej flory i fauny. To miejsce jest pełne wspaniałej natury i wprost idealne na spacery. To właśnie tam turyści i wędrowcy mają szansę spotkać sarnę czy dzika. Znany ośrodek narciarski obok Mavrovo, Pelister jest bardzo kameralnym miejscem, w którym można skorzystać z 1172 metrów zjazdu, zupełnie bez tłumów! Jednakże, oprócz wspaniałych naturalnych kempingów, w całym parku znajduje się wiele hoteli, więc nie będziecie mieć problemu ze znalezieniem noclegu.

 

Stobi

 

Stobi

Stobi, czyli starożytne miasto Paeonia, jest to najsłynniejsze stanowisko archeologiczne w Macedonii Północnej. Znajduje się około 1 h samochodem z Skopje lub około 2 h pociągiem. Bilet kosztuje 120 MKD, czyli około 2 EUR.

 

Vodoca

 

Vodoca

Na powyższym zdjęciu możecie zobaczyć słynny Kościół św. Leontiego na dziedzińcu klasztoru Vodoca. Znajduje się on na południu kraju, około 140 km od Skopje, możecie tutaj podjechać jadąc na przykład do Salonik. To spokojne miejsce, jednak mała atrakcja jeśli chcecie tutaj specjalnie podjechać ze stolicy Macedonii.

Podsumowując, według Nas warto odwiedzić Macedonię, póki wciąż pozostaje nieodkryta i nieturystyczna. Dzięki temu ceny wciąż są atrakcyjne i nie ma problemu z noclegami, nawet w samym środku sezonu.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz