Co zobaczyć w Cinque Terre? Najlepsze atrakcje Cinque Terre, trekking, pociągi i plaże

Co zobaczyć w Cinque Terre? Jak się tam dostać? Jakie są atrakcje Cinque Terre? Na wszystkie pytania odpowiemy w naszym przewodniku! Cinque Terre jest wysoko na liście miejsc do odwiedzenia we Włoszech dla wielu turystów i podróżników. Atmosfera i naturalne piękno Cinque Terre to główne atrakcje, a każda z pięciu wiosek ma swoją własną osobowość i klimat. Jeśli macie wystarczająco dużo czasu, to warto zwiedzać Cinque Terre w ciągu kilku dni. Miasteczka są stosunkowo małe i można między nimi podróżować pociągiem w zaledwie kilka minut. 

Jeśli natomiast macie niewiele czasu, z pewnością możecie zobaczyć to, co najlepsze w Cinque Terre w jeden dzień.

 

Monterosso al mare

 

monterosso al mare

Monterosso al Mare jest bardzo klimatyczne. Jeśli marzycie o klasycznych wakacjach na plaży, z długimi rzędami parasoli na plażach, to na pewno Wam się tutaj spodoba. Plaża jest bezpłatna, lecz za leżaki lub parasole trzeba uiścić opłatę. W Monterosso al Mare znajduje się kilka pięknych, malutkich kościołów, w tym kościół św. Jana Chrzciciela i pobliskie oratorium Confraternita dei Bianchi. Na urwisku nad morzem zbudowano średniowieczną Torre Aurora, aby chronić miasto przed częstymi atakami piratów. Wysoko w górze, na drodze do Vernazzy, kościół pielgrzymkowy Madonna di Soviore ma malowane barokowe wnętrze i spektakularne widoki. Sanktuarium serwuje pielgrzymom i turystom proste posiłki składające się z lokalnych potraw. Monterosso posiada zdecydowanie najwięcej opcji na zakupy wśród pięciu wiosek Cinque Terre, więc to tutaj zaopatrzcie się w wszelkie pamiątki.

 

Vernazza

 

Vernazza

To piękne miasteczko mieści się między skalistymi klifami, z kolorowymi domami, które wydają się ułożone jeden na drugim wzdłuż stromej, wąskiej głównej ulicy. Wszystko rozlewa się na śliczny, mały placyk, a pod nim małe łódki kołyszą się w skalistym basenie portowym. Okrągła wieża i kilka fragmentów starych genueńskich murów obronnych przypominają o wojnie Genui z Pizą w 1100 roku. Jeszcze wcześniej miasto zostało ufortyfikowane jako twierdza wojskowa do obrony miast Cinque Terre przed najazdami piratów saraceńskich. Aby uzyskać najlepsze widoki, wejdźcie po schodach na cypel na przeciwko wieży i obejrzyjcie się za siebie.  Co roku 20 lipca Vernazza świętuje swojego patrona fajerwerkami i festiwalem w święto Św. Małgorzaty. Często mówi się o tym mieście jako najpiękniejszym ze wszystkich należących do Parku Narodowego.

 

Corniglia

 

Corniglia

Jako jedyna wioska w Cinque Terre, Corniglia nie znajduje się bezpośrednio nad morzem. Miasto wznosi się ponad 182 metry nad poziomem morza i jeśli przyjedziecie pociągiem, to aby dotrzeć do wioski będziecie musieli pokonać łącznie 382 stopnie. Na szczycie, po prawej stronie znajduje się kościół San Pietro. Jest to dobry przykład lokalnego stylu gotyckiego z początku XV wieku, z malowanym wnętrzem i XII-wieczną chrzcielnicą.  Corniglia ma wspaniałe widoki, które roztaczają się ze wzniesienia na skalistym zboczu nad morzem. Skorzystajcie z wielu punktów widokowych, takich jak ten z tarasu Santa Maria i świeckiej wieży. Punktem centralnym jest główny plac Largo Taragio z Pomnikiem Poległych i oratorium Santa Caterina. Stromymi schodami z kilkoma rampami można dostać się do mariny z małą zatoką i mariną. W górnej części wsi warto odwiedzić kościół San Pietro z 1334 roku, zbudowany w stylu gotycko-liguryjskim.

 

Riomaggiore

 

Riomaggiore

To właśnie tutaj często przebywał XIX-wieczny włoski artysta Telemaco Signorini i poprzez swoje obrazy zwrócił na miasto uwagę, czyniąc ją pierwszą z pięciu „odkrytych” przez turystykę. Wśród rzeczy, których nie można przegapić w Riomaggiore, znajduje się zabytkowy kościół Św. Jana Chrzciciela, czyli główny budynek religijny. Poświęćcie też trochę czasu, aby zatrzymać się na placu i podziwiać piękną neogotycką fasadę. Stamtąd można udać się do zamku z 1260 roku, a z tarasów możecie podziwiać wspaniały widok.  Jeśli będziecie mieć jeszcze czas, to z zamku udajcie się w dół via Colombo, aby dotrzeć do mariny, czyli najczęściej fotografowanego i znanego miejsca w Riomaggiore. Przy porcie zamówcie sobie drinka i dołu podziwiajcie kolorowe domki miasteczka.

 

Manarola

 

Manarola

Najważniejsze atrakcje Manaroli znajdują się głównie wzdłuż głównej ulicy miasta, na via Discovolo. Rozpoczyna się od góry, kościołem San Lorenzo z 1338 roku, który na zewnątrz jest w stylu gotyckim, a w środku w stylu barokowym. Na placu, oprócz wspaniałej panoramy na miasto i morze, znajdziecie również dzwonnicę. Idąc ulicą napotkacie budynek z młynem i jego kołem, od którego podobno pochodzi nazwa miasta – „magna Roea”, czyli magna rota, czyli duże koło młyńskie. Idąc dalej w dół dotrzecie do Piazza Capellini, a potem do przystani , czyli najbardziej malowniczej części wioski i najczęściej fotografowanej części Cinque Terre. Manarola najpiękniejsza jest podczas zachodu kiedy, ostatnie promienie słońca padają na budynki i wszystko nabiera ciepłej barwy.

 

Szlaki trekkingowe

 

Szlaki trekkingowe Cinque Terre

O ile między miasteczkami możecie poruszać się pociagiem, to są dostępne także trasy trekkingowe. Są one wąskie i  prowadzą pośród winnic tarasowych oraz gajów oliwnych. Najbardziej popularnym szlakiem Cinque Terre jest “Błękitny Szlak”, zwany także trasą niską, który prowadzi przez wszystkie miasta. Niestety, obecnie otwarte są jedynie odcinki na trasie Monterosso al Mare – Vernazza – Corniglia. Pozostałe dwa, w tym słynna Trasa Zakochanych (około kilometrowy odcinek z Riomaggiore do Manaroli), zostały zniszczona kilka lat temu po tym jak osunęła się tam ziemia. Ponowne otwarcie szlaku planowane jest na rok 2024. Błękitny szlak jako jedyny jest także płatny. Poziom trudności nie jest wysoki, aczkolwiek początkujący mogą mieć czasem problem. Raz idzie się w dół, raz w górę, niekiedy są schody. Trasa gwarantuje piękne widoki i wspaniałe doświadczenie.

spacer po Cinque Terre

Reszta szlaków to trasy wysokie, które są bezpłatne i bardziej wymagające. Łączą się w różny sposób, więc można je dowolnie przejść, w zależności od tego na co mamy ochotę i jak długo chcemy iść.

Podsumowując, Cinque Terre to jedno z najromantyczniejszych miejsc w Włoszech. Malownicze trasy trekkingowe pozwolą na obserwowanie miejscowej fauny i flory, a kolorowe, ułożone kaskadowo budynki są urocze i  charakterystyczne dla tego regionu. Jeśli tylko macie taką możliwość to spróbujcie poświęcić na Cinque Terre chociaż 2-3 dni, aby móc w pełni poczuć klimat miasteczek, a najlepszą bazą wypadową jest położona niedaleko La Spezia. Natomiast, gdy chcecie zobaczyć miasta bez tłumów , to najlepiej zarezerwować nocleg w jednym z pięciu miasteczek – rano i wieczorem liczba jednodniowych turystów się zmniejsza, gdy wycieczkowicze wracają do innych miejscowości. Jeżeli macie ochotę sprawdzić jakie są jeszcze najpiękniejsze miejsca we Włoszech to koniecznie sprawdźcie nasz artykuł!

Zobacz także:

Dodaj komentarz