Co zobaczyć w Cinque Terre? Najlepsze atrakcje Cinque Terre, trekking, pociągi i plaże - BelSole

Co zobaczyć w Cinque Terre? Najlepsze atrakcje Cinque Terre, trekking, pociągi i plaże

Co zobaczyć w Cinque Terre? Jak się tam dostać? Jakie są atrakcje Cinque Terre? Na wszystkie pytania odpowiemy w naszym przewodniku! Cinque Terre jest wysoko na liście miejsc do odwiedzenia we Włoszech dla wielu turystów i podróżników. Atmosfera i naturalne piękno Cinque Terre to główne atrakcje, a każda z pięciu wiosek ma swoją własną osobowość i klimat. Jeśli macie wystarczająco dużo czasu, to warto zwiedzać Cinque Terre w ciągu kilku dni. Miasteczka są stosunkowo małe i można między nimi podróżować pociągiem w zaledwie kilka minut.

Jeśli natomiast macie niewiele czasu, z pewnością możecie zobaczyć to, co najlepsze w Cinque Terre w jeden dzień.

 

Monterosso al mare

 

monterosso al mare

Monterosso al Mare jest bardzo klimatyczne. Jeśli marzycie o klasycznych wakacjach na plażach osłoniętych długimi parasolami, to na pewno Wam się tu spodoba. Plaża jest bezpłatna, ale za leżaki lub parasole trzeba niestety zapłacić. Monterosso al Mare ma kilka pięknych małych kościołów, w tym św. Jana Chrzciciela i pobliskie Oratorium Confraternita dei Bianchi.  Wysoko znajduje się kościół Madonna di Soviore w stylu barokowym, który miał pełnić role obronne.  Monterosso ma prawdopodobnie najwięcej sklepów z pięciu wiosek Cinque Terre, i jako jedyne ma piaszczystą plażę..

 

Vernazza

 

Vernazza

To piękne miasto posiada kolorowe domki, któe kryją się na stromym klifie. Warto usiąść przy brzegu gdy małe łódki kołyszą się w porcie. Znajdziecie tam także okrągłą wieżę i mury obronne, co znaczy, że miałą pełnić funkcje obronne oraz przypomina o wcześniejszych wojnach. Aby doświadczyć najpiękniejszych widoków , wejdźcie wysoko na cypel naprzeciwko wieży:). Co roku, 20 lipca Vernazza świętuje dzień swojego patrona fajerwerkami i festiwalem św. Małgorzaty. Często mówi się, że to miasto jest najpiękniejszym ze wszystkich pięciu.

 

Corniglia

 

Corniglia

Corniglia, jedyna wioska w Cinque Terre, nie leży bezpośrednio nad morzem. Miasto wznosi się na ponad 182 metry nad poziomem morza, a jeśli przyjedziecie pociągiem, to będziecie musieli pokonać aż 382 stopnie, aby dotrzeć do wioski. Na szczycie widnieje gotycko-liguryjski kościół Św. Piotra z 1334 roku. Jest dobrym przykładem gotyku z początku XV wieku, posiadający  malowane wnętrze i XII-wieczną chrzcielnicę. Corniglia oferuje wspaniały widok po skalistym zboczu w kierunku morza. Skorzystajcie  punktów widokowych, gdzie będziecie mogli zrobić sobie świetne zdjęcie. Głównym punktem miasteczka jest  plac Largo Taragio, gdzie znajduje się Pomnik Poległych i Oratorium Santa Caterina. Strome schody  prowadzą do przystani z przystanią.

 

Riomaggiore

 

Riomaggiore

To właśnie tutaj XIX-wieczny włoski artysta Telemaco Signorini często się tu zatrzymywał i za pomocą swoich obrazów zwrócił uwagę całego świata na to miejsce. Najważniejszą rzeczą, której nie można przegapić w Riomaggiore, jest zabytkowy kościół św. Jana Chrzciciela, czyli najważniejsza budowla sakralna w mieście. Poświęćcie też trochę czasu i podziwiajcie jej piękną, neogotycką fasadę. Stamtąd udajcie się do zamku z lat 60. XII wieku, a z tarasów można podziwiać wspaniałe widoki. Jeśli starczy Wam czasu, udajcie się z zamku w dół ulicy Via Colombo do przystani, czyli najczęściej fotografowanego i znanego miejsca Riomaggiore. Zamówcie przy porcie Aperol Spritz i podziwiajcie kolorowe domki miasta.

 

Manarola

 

Manarola

Główne atrakcje Manaroli zlokalizowane są przede wszystkim wzdłuż Via Discovolo, głównej ulicy miasta. Rozpoczyna się ona na szczycie, kościołem San Lorenzo z 1338 roku, który jest gotycki na zewnątrz i barokowy w środku. Jadąc w dół w stronę portu dotrzecie do Piazza Capellini, a następnie do przystani. Jest ona zdecydowanie najpiękniejszą częścią wioski i to właśnie jest najczęściej fotografowana część Cinque Terre. Manarola najpiękniejsza jest podczas zachodu kiedy, ostatnie promienie słońca padają na budynki i wszystko nabiera ciepłej barwy.

 

Szlaki trekkingowe

 

Szlaki trekkingowe Cinque Terre

O ile między miasteczkami możecie poruszać się pociągiem, to dla chętnych są dostępne także trasy trekkingowe. Są one bardzo wąskie i  prowadzą pośród winnic  oraz gajów oliwnych. Najbardziej popularnym szlakiem Cinque Terre jest “Błękitny Szlak”, zwany także trasą niską, który prowadzi przez wszystkie miasteczka. Niestety, obecnie otwarte są jedynie odcinki na trasie Monterosso al Mare – Vernazza – Corniglia. Pozostałe dwa, w tym słynna Trasa Zakochanych (około 1km odcinek z Riomaggiore do Manaroli), zostały zniszczona kilka lat temu po osunięciu się ziemi.  Ponowne otwarcie szlaku planowane jest na rok 2024. Błękitny szlak jako jedyny jest także płatny. Poziom trudności nie jest wysoki, aczkolwiek początkujący mogą mieć czasem problem.  Trasa gwarantuje piękne widoki i wspaniałe doświadczenie.

spacer po Cinque Terre

Reszta szlaków to trasy wysokie, które są bezpłatne i bardziej wymagające. Łączą się w różny sposób, więc można je dowolnie przejść, w zależności od tego na co mamy ochotę i jak długo chcemy iść.

Podsumowując, Cinque Terre to jedno z najromantyczniejszych miejsc w Włoszech. Malownicze trasy trekkingowe pozwolą na obserwowanie miejscowej fauny i flory, a kolorowe, ułożone kaskadowo budynki są urocze i  charakterystyczne dla tego regionu. Jeśli tylko macie taką możliwość to spróbujcie poświęcić na Cinque Terre chociaż 2-3 dni, aby móc w pełni poczuć klimat miasteczek, a najlepszą bazą wypadową jest położona niedaleko La Spezia. Natomiast, gdy chcecie zobaczyć miasta bez tłumów , to najlepiej zarezerwować nocleg w jednym z pięciu miasteczek – rano i wieczorem liczba jednodniowych turystów się zmniejsza, gdy wycieczkowicze wracają do innych miejscowości. Jeżeli macie ochotę sprawdzić jakie są jeszcze najpiękniejsze miejsca we Włoszech to koniecznie sprawdźcie nasz artykuł!

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz