14 najlepsze atrakcje, Turyn. Co zobaczyć w Turynie i okolicy, co zwiedzić?

Turyn to przepiękne miejsce, jeśli chcielibyście polecieć do Turynu to pewnie chcecie wiedzieć gdzie są najlepsze atrakcje turystyczne Turynu? Jakie są najciekawsze miejsca w Turynie oraz co tam zobaczyć? Co warto zwiedzić w popularnym mieście północnych Włoch ? Zapraszamy na przewodnik i poradnik po Turynie i jego atrakcjach turystycznych.

 

Co zobaczyć w Turynie?

 

zwiedzanie Turynu

Po pierwsze, planując podróż do Turynu, musicie pamiętać, że północne Włochy są droższe niż południowe i Wasza podróż będzie bardziej kosztowna niż sądzicie. Warto abyście wcześniej zarezerwowali nocleg aby być pewnym najlepszej ceny.  Turyn to duże miasto, w którym nie będziecie mieć problemów z kwestią transportu – co ciekawe jest to także stolica motoryzacji. Oto przewodnik i poradnik po zwiedzaniu Turynu. Zapraszamy Was do czytania!

 

Plac San Carlo

 

Plac San Carlo

Piazza San Carlo wybudowany jest w stylu barokowym, a został założony w XVI i XVII wieku i składa hołd Karolowi Boromeuszowi, który był wpływowym kardynałem i arcybiskupem. Pośrodku tego placu, stoi brązowy posąg księcia Sabaudii, a na jego obrzeżach znajdują się kościoły Santa Cristina i San Carlo Borromeo. Plac jest otoczony szeregiem łuków i budynków wyłożonych marmurem, które nadają mu ciekawą symetrię. Jeśli szukacie spokojnego miejsca na kawę lub lunch, Plac San Carlo jest idealnym wyborem ze względu na wiele kawiarni i restauracji, które mieszczą się pod łukami.

 

Palazzo Carignano

 

Palazzo Carignano

Wizytę w mieście, można kontynuować w kierunku pobliskiego pałacu Carignano, znajdującego się na placu o tej samej nazwie. W pałacu mieści się Muzeum Włoskiego Risorgimento i przedstawia historię Włoch poprzez liczne teksty, dokumenty, filmy czy obrazy. Nie przegapcie sali, w której spotkał się pierwszy włoski parlament!  Tuż za Pałacem Carignano można również podziwiać Piazza Carlo Alberto, czyli piękny plac z konnym pomnikiem króla Sardynii Carlo Alberto.

 

Muzeum Egipskie

 

Muzeum Egipskie Turyn

To fantastyczne i pouczające muzeum znajduje się między Piazza San Carlo, a Piazza Castello w centrum Turynu. Poświęcone jest archeologii i historii starożytnego Egiptu. Muzeum to jest marzeniem miłośników historii i zawiera ogromną ilość artefaktów i wystaw. Stworzone zostało w 1833 r., a jego oryginalna kolekcja została sprowadzona z innych muzeów i przez lata znacznie się powiększała. Godne uwagi są przedmioty, które obejmują różne posągi Sekhmeta, Seti II i Ramzesa, sarkofag Ibi, a także skrypty szczegółowego papirusu pełnego hieroglifów i różne, gliniane dzbanki codziennego użytku. Jest około 6500 eksponatów, w tym posągi, sarkofagi oraz przedmioty pogrzebowe, mumie, papirusy, amulety i klejnoty. Dostępne są wycieczki z przewodnikiem, aby uzyskać dobry wgląd w historię, a Ci którzy wolą zwiedzanie we własnym tempie, mogą kupić przewodnik audio.

 

Plac Zamkowy

 

Plac Zamkowy

Ten plac jest bez wątpienia najważniejszym i najbardziej znanym placem w Turynie i mieści wiele kultowych budynków. Położony jest w centrum starego miasta. Piazza Castello to ogromna przestrzeń publiczna, gdzie widać życie mieszkańców. To właśnie tutaj przesiaduje wiele ludzi wieczorem. W tym miejscu znajdziecie zarówno Pałac Królewski, jak i Palazzo Madama wraz z Królewską Zbrojownią i Teatrem Królewskim. Ponadto jest tam wiele kawiarni i restauracji, a także piękne fontanny i posągi do podziwiania. Odwiedzając Turyn, plac ten jest bez wątpienia jednym z najlepszych miejsc do rozpoczęcia pieszej wycieczki i podziwiania zabytków fantastycznej architektury i historycznych budynków, które można tu znaleźć.

 

Pałac Madama

 

Pałac Madama

Turyn jest pełen ekstrawaganckich pałaców i historycznych budynków, a Palazzo Madama to drugi pałac znajdujący się na Placu Zamkowym. Stworzono go w I wieku p.n.e., oryginalny pałac stał przez setki lat w czasach Cesarstwa Rzymskiego, a w kolejnych latach był mocno modyfikowany i rozbudowywany. Na początku pełnił funkcję fortyfikacji obronnej, dopiero w XIII wieku budynek stał się pałacem. Na frontowej fasadzie pałacu, stojącego na placu Castello znajduje się rząd ozdobnych kolumn i palisada ozdobiona rzeźbami. Wewnątrz pałacu można wejść po bogato zdobionych schodach i podziwiać wysublimowaną dekadencję różnych pomieszczeń i korytarzy.

Palazzo Reale w Turynie

 

Palazzo Reale

Pałac Królewski w Turynie to wspaniały budynek, który powstał w XVI wieku. Rezydujący na Piazza Castello pałac zajmuje centralną pozycję w Turynie i od setek lat jest symbolem władzy. Budynek ma prosty układ z kwadratowym układem i centralnym dziedzińcem – frontowa fasada ma białą kamieniarkę i wiele małych ozdobnych okien, dzięki czemu wydaje się bardziej dostojny. Wewnątrz znajduje się mnóstwo bogato zdobionych pokoi ze stylem i elegancją, jakiej można oczekiwać od włoskiego Pałacu Królewskiego. Po wnętrzu dostępne są wycieczki z przewodnikiem, które pozwalają podziwiać takie pomieszczenia jak Sala Tronowa i Galeria Daniela.

 

Brama Palatina

 

brama Palatina

Jest to jedna z wielu rzymskich ruin, które nadal stoją we współczesnym Turynie. Porta Palatina służy jako najlepiej zachowana rzymska brama na świecie z I wieku. Początkowo ta ogromna brama służyła jako punkt dostępu do centrum miasta przez mury miejskie, które niegdyś otaczały starożytny Turyn. Dwie duże, okrągłe wieże przy bramie mają ozdobne zwieńczenia, a środkowy odcinek muru zawiera wiele pojedynczych łuków. W okolicy dominuje brama i wieże o wysokości odpowiednio 30 i 26 metrów. Jest usytuowana w przyjemnym, publicznym parku Porta Palatina i na pewno warto na nią zerknąć podczas pobytu.

 

Katedra Turyńska

 

Katedra Turyńska

Zbudowany na miejscu trzech poprzednich kościołów, Duomo di Torino jest doskonałym przykładem architektury renesansowej. Powstał w 1491 roku, położony jest obok Pałacu Królewskiego, a poświęcony został patronowi Turynu – Giovanniemu Battisty. Frontowa fasada wykonana jest z białego marmuru i jest prosta, ale efektowna, a stopnie wychodzą na Piazza san Giovanni. Wewnątrz katedry znajduje się mnóstwo elementów konstrukcyjnych, w tym fantastyczne freski i marmurowe posągi znanych postaci religijnych. Wolnostojąca dzwonnica stoi obok katedry  i można się na nią wspiąć, aby podziwiać niewiarygodne widoki na Turyn. Duomo jest szczególnie popularne ze względu na Całun Turyński, którym niegdyś był owinięty Jezus, a obecnie można zobaczyć w Katedrze.

 

Molle Antonelliana

 

Molle Antonelliana

Prawdopodobnie jest to najbardziej charakterystyczny budynek w całym Turynie. Molle Antonelliana góruje nad otaczającą panoramą, a jego ogromna spiczasta bazylika jest ikoną miasta. Powstała w 1889 roku, choć wygląda na znacznie starszą. Budynek pierwotnie był żydowską synagogą, ale obecnie mieści Narodowe Muzeum Kina i jest w rzeczywistości najwyższym muzeum na świecie. Rozłożone jest na pięciu różnych piętrach muzeum jest podzielone na różne gatunki, w tym science fiction i horror. Dla każdego miłośnika filmu i kina jest to doskonałe miejsce do odwiedzenia i zapewni wiele godzin zabawy i eksploracji.

Molle Antonelliana

W nocy, bazylika budynku jest pięknie oświetlona i pełni rolę latarni morskiej widocznej z wielu punktów miasta. Wycieczka do Turynu nie jest kompletna bez obejrzenia Antonelliana, a także znajdującego się w nim muzeum, więc koniecznie się tam udajcie. Kolejną ważną atrakcją Mole Antonelliana jest panoramiczna winda o przezroczystych ścianach, która zawiezie Cię na szczyt pomnika. Idealne miejsce, aby cieszyć się widokiem 360° na Turyn.

 

Kościół San Lorenzo

 

Kościół San Lorenzo

Kościół kiedyś pełnił rolę kaplicy królewskiej. Umiejscowiony jest przy Piazza Castello, a wybudowany w XVII wieku w latach 1668-1687, jako dzieło Guarino Guariniego. Wnętrze tego rzymskokatolickiego kościoła jest bogato zdobione i zdecydowanie zasługuje na uwagę. Jego fasada jest utrzymana w stylu podobnym do sąsiadujących budynków.

 

Basilica di Superga

 

Jeżeli zaczniecie wspinać się na szczyty pasma górskiego Superga, na wschód od Turynu, znajdziecie piękną Bazylikę Superga. Stojąc w centrum Turynu, możecie też spojrzeć w stronę góry i zobaczyć Bazylikę umieszczoną na szczycie. Zbudowano ją  w 1731 roku i zaprojektowano przez Filipo Juvarra, Bazylika ma styl barokowy i piękny pomarańczowo-biały design z wieloma kolumnami i ozdobną dekoracją. Główna bazylika góruje nad kościołem i jest otoczona dwiema pięknymi wieżami, podczas gdy wnętrze jest ozdobione kopułą, która wpuszcza dużo światła przez szereg łukowatych okien. Wspaniałe widoki na Turyn i okolice!

 

Stadion w Turynie

 

Stadion Juventusu Turyn

Dla fanów piłki nożnej polecamy odwiedzić stadion starej damy! Stadion Juventusu mieści, aż 41 254 widzów i warto udać się tutaj na mecz, żeby poczuć ten fantastyczny sportowy klimat.

 

Tor Fiata na dachu

 

tor na dachu Turyn

Na dachu byłej fabryki Fiata możecie znaleźć tor testowy dla samochodów produkowanych w fabryce. Budynek powstał w 1923 roku i został zaprojektowany przez Giacomo Matte-Trucco.

 

Muzeum Motoryzacji w Turynie

 

Muzeum Motoryzacji

Oto przed Wami muzeum traktujące o samochodach i ich produkcji. Znajdziecie tutaj ponad 200 rzadkich modeli samochodów. Wejście dziś do Muzeum Motoryzacji w Turynie jest darmowe. Czynne jest w poniedziałek: od 10 do 14 i od wtorku do niedzieli: od 10 do 19.

 

Atrakcje Turynu podsumowanie

 

Podsumowując, jak widzicie zdecydowanie warto odwiedzić Turyn! Włoski klimat jest naprawdę niesamowity, a kuchnia włoska uważana za jedną z najlepszych na świecie. Będąc w Włoszech zadbajcie o to, by przynajmniej raz wypić pyszne espresso i spróbować lokalnych potraw.

 

Dajcie nam znać, jeśli uważacie, że coś jeszcze powinniśmy dodać do naszej listy atrakcji w Turynie. Natomiast jeśli chcielibyście udać się do pobliskiego Mediolanu to sprawdźcie co warto zobaczyć w Mediolanie. 🙂

Zobacz także:

 

Dodaj komentarz