14 najlepsze atrakcje, Turyn. Co zobaczyć w Turynie i okolicy, co zwiedzić? - BelSole

14 najlepsze atrakcje, Turyn. Co zobaczyć w Turynie i okolicy, co zwiedzić?

Turyn to przepiękne miejsce, jeśli chcielibyście polecieć do Turynu to pewnie chcecie wiedzieć gdzie są najlepsze atrakcje turystyczne Turynu? Jakie są najciekawsze miejsca w Turynie oraz co tam zobaczyć? Co warto zwiedzić w popularnym mieście północnych Włoch ? Zapraszamy na przewodnik i poradnik po Turynie i jego atrakcjach turystycznych.

 

Co zobaczyć w Turynie?

 

zwiedzanie Turynu

Po pierwsze, planując podróż do Turynu, musicie pamiętać, że północne Włochy są droższe niż południowe i Wasza podróż będzie bardziej kosztowna niż sądzicie. Warto abyście wcześniej zarezerwowali nocleg aby być pewnym najlepszej ceny.  Turyn to duże miasto, w którym nie będziecie mieć problemów z kwestią transportu – co ciekawe jest to także stolica motoryzacji. Oto przewodnik i poradnik po zwiedzaniu Turynu. Zapraszamy Was do czytania!

 

Plac San Carlo

 

Plac San Carlo

Zbudowany w stylu barokowym Piazza San Carlo został założony ku czci Karola Boromeusza – znanego kardynała. Obecny wygląd zawdzięczany jest Charlesowi Castellamone, który stworzył jego projekt. Na środku placu stoi brązowy posąg księcia Sabaudii, a na jego obrzeżach znajduje się kościół San Carlo Borromeo.  Jeśli szukacie dobrego miejsca na obiad lub kawę, to dobrze trafiliście, ponieważ pod arkadami znajduje się wiele kawiarni i restauracji.

 

Palazzo Carignano

 

Palazzo Carignano

Zwiedzanie miasta można kontynuować w kierunku pobliskiego Palazzo Carignano, znajdującego się na placu o tej samej nazwie. W pałacu mieści się Muzeum Włoskie Risorgimento, które przedstawia historię Włoch poprzez liczne teksty, dokumenty, filmy i obrazy. Nie przegapcie zwiedzania sali, w której zebrał się pierwszy włoski parlament! Tuż za Palazzo Carignano można również podziwiać Piazza Carlo Alberto, czyli piękny plac z konnym pomnikiem Carla Alberto, będącego królem Sardynii. Zwiedzanie budynku można wykonać korzystając z jednej z kilku tras zwiedzania.

 

Muzeum Egipskie

 

Muzeum Egipskie Turyn

Muzeum Egiptu należy zdecydowanie do tych najbardziej pouczających w Turynie. Znajduje się w samym centrum Turynu. Zawiera obszerne informacje na temt archeologii i historii starożytnego Egiptu. To muzeum spodoba się każdemu kto uwielbia historyczne fakty, eksponaty i Egipt. Muzeum zostało założone w roku 1833, natomiast pierwsza kolekcja została przywieziona z innych muzeów i znacznie się poszerzyła przez ostatnie lata. W muzeum znajdziecie około 6500 eksponatów, w tym posągi, sarkofagi, mumie, papirusy z hieroglifami, amulety i gliniane naczynia.  Dla chętnych są dostępne wycieczki z przewodnikiem, także audio.

 

Plac Zamkowy

 

Plac Zamkowy

Ten plac jest bez wątpienia najważniejszym i najbardziej znanym placem w Turynie i mieści wiele znanych budynków obok siebie. W tym miejscu możecie dojrzeć zarówno Pałac Królewski, jak i Palazzo Madama wraz z Królewską Zbrojownią i Teatrem Królewskim. Znajduje się w centrum starego miasta. Piazza Castello to ogromna przestrzeń, gdzie można przypatrywać się życiu mieszkańców. To właśnie tutaj przesiaduje wiele ludzi wieczorem. Ponadto jest tam wiele kawiarni i restauracji, na wieczorną kolację.  Podczas odwiedzin Turynu, warto właśnie w tym miejscu rozpocząć swoją  wycieczkę i podziwianie zabytków  architektury i historycznych budynków, które można tu znaleźć.

 

Pałac Madama

 

Pałac Madama

Turyn jest pełen luksusu, zabytkowych budynków i ekstrawagancji więc nie będziecie zdziwieni gdy zobaczycie Palazzo Madama na Placu Zamkowym. Łączy on ze sobą różne style architektoniczne. Pierwszy pałac, który zbudowano w I wieku p.n.e, ustał się przez wieki pod rządami Cesarstwa, a przez następne lata go intensywnie rozbudowywano i odnawiano.  Początkowo była to twierdza obronna, jednak dopiero po jakimś czasie, a dokładniej w XIII wieku budowla została pałacem. Fasadę frontowa pałacu zdobi ozdobna kolumnada oraz palisada.

 

Palazzo Reale w Turynie

 

Palazzo Reale w Turynie to zabytkowy budynek w centrum miasta, który służy jako rezydencja włoskich królów i ważnych książąt. Zawiera wiele pokoi i apartamentów ozdobionych freskami i obrazami, a także bogato zdobione sale tronowe. Został zbudowany w latach 1645-1690 i jest jednym z najważniejszych przykładów stylu barokowego we Włoszech. Jest teraz otwarty dla zwiedzających i zawiera również kilka muzeów i instytucji kulturalnych. Bilet wstępu kosztuje 15 EUR.

 

Brama Palatina

 

brama Palatina

Rzymska ruina, która przetrwała do dziś – a właściwie jedna z wielu.  Kiedyś należało przejść przez ta bramę, aby się dostać do centrum miasta przez mury miejskie otaczające miasto. Tak się składa, że Porta Palatina jest najlepiej wyglądającą na świecie, konkretnie z tego samego czasu. Jest częścią Parku Archeologicznego, który został otwarty w 2006 roku. Dwie duże, okrągłe wieże bramy mają ozdobne zwieńczenia, a pośrodku muru znajduje się kilka pojedynczych łuków. W okolicy góruje brama i wieże o wysokości 30 i 26 metrów. Znajduje się w parku miejskim Porta Palatina.

 

Katedra Turyńska

 

Katedra Turyńska

Zbudowany na miejscu trzech wcześniejszych kościołów, Duomo di Torino jest doskonałym przykładem architektury renesansowej. Zbudowany w 1491 roku, znajduje się obok Pałacu Królewskiego i jest poświęcony patronowi Turynu, Giovanniemu Battiście. Fasada frontowa jest wykonana z białego marmuru i jest prosta, ale uderzająca. Wewnątrz katedry znajduje się wiele elementów ozdobnych jak wspaniałe freski i marmurowe posągi znanych postaci religijnych. Schody wychodzą na Piazza San Giovanni, a obok katedry znajduje się wolnostojąca dzwonnica, na którą można się wspiąć, aby podziwiać niesamowite widoki na Turyn. Duomo jest szczególnie popularne ze względu na Całun Turyński, którym niegdyś był owinięty Jezus po ukrzyżowaniu i można go teraz zobaczyć w katedrze w bocznej kaplicy.

 

Molle Antonelliana

 

Molle Antonelliana

Jesteśmy prawie pewni, że to najznamienitsza budowla w całym Turynie. Nosi miano najwyższego muzeum na świecie. Molle Antonelliana wznosi się ponad inne budynki i jest łatwy do zobaczenia dla oka.  Został założony w 1889 roku i jest ikoną miasta. Z początku była to synagoga, ale obecnie mieści Muzeum Kina Narodowego. Kolejną ważną atrakcją Mole Antonelliana jest panoramiczna winda o przezroczystych ścianach, która zawiezie Was na wysokość 85 metrów skąd będziecie mogli zobaczyć widoki.

Molle Antonelliana

W nocy, bazylika budynku jasno świeci i pełni rolę latarni morskiej widocznej z daleka.

 

Kościół San Lorenzo

 

Kościół San Lorenzo

Kościół służył niegdyś jako kaplica królewska. Umiejscowiony jest na Piazza Castello i został zbudowany w XVII wieku w latach 1668-1687 przez Guarino Guariniego. Jego fasada została zachowana w stylu sąsiedniej zabudowy, więc nic nie odbiega od siebie.  Wnętrze tego rzymskokatolickiego kościoła jest bogato zdobione i z pewnością zasługuje na uwagę.  Dzięki silnej konstrukcji, budynek nie został zniszczony w czasie II wojny światowej.

 

Basilica di Superga

Idąc na szczyt pasma górskiego Superga, znajdziecie piękną Bazylikę Superga. Jeśli stojąc w Turynie spojrzycie w stronę gór, to bardzo prawdopodobne, że uda Wam się dojrzeć zarys bazyliki  Zbudowano ją  w 1731 roku w stylu barokowym, z wieloma kolumnami i dekoracjami. Najważniejsze by pamiętać, że nie tyle zjawiskowa jest sama bazylika, co sama trasa do niej.  Oferuje wspaniałe widoki na Turyn i okolice!

 

Stadion w Turynie

 

Stadion Juventusu Turyn

Dla fanów piłki nożnej polecamy odwiedzić stadion starej damy! Stadion Juventusu mieści, aż 41 254 widzów i warto udać się tutaj na mecz, żeby poczuć ten fantastyczny sportowy klimat.

 

Tor Fiata na dachu

 

tor na dachu Turyn

Na dachu byłej fabryki Fiata możecie znaleźć tor testowy dla samochodów produkowanych w fabryce. Budynek powstał w 1923 roku i został zaprojektowany przez Giacomo Matte-Trucco.

 

Muzeum Motoryzacji w Turynie

 

Muzeum Motoryzacji

Oto przed Wami muzeum traktujące o samochodach i ich produkcji. Znajdziecie tutaj ponad 200 rzadkich modeli samochodów. Wejście dziś do Muzeum Motoryzacji w Turynie jest darmowe. Czynne jest w poniedziałek: od 10 do 14 i od wtorku do niedzieli: od 10 do 19.

 

Atrakcje Turynu podsumowanie

 

Podsumowując, jak widzicie zdecydowanie warto odwiedzić Turyn! Włoski klimat jest naprawdę niesamowity, a kuchnia włoska uważana za jedną z najlepszych na świecie. Będąc w Włoszech zadbajcie o to, by przynajmniej raz wypić pyszne espresso i spróbować lokalnych potraw.

 

Dajcie nam znać, jeśli uważacie, że coś jeszcze powinniśmy dodać do naszej listy atrakcji w Turynie. Natomiast jeśli chcielibyście udać się do pobliskiego Mediolanu to sprawdźcie co warto zobaczyć w Mediolanie. 🙂

Zobacz także:

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz