9 najlepsze atrakcje San Gimignano i okolic. Co zobaczyć San Gimignano? Toskański chill! - BelSole

9 najlepsze atrakcje San Gimignano i okolic. Co zobaczyć San Gimignano? Toskański chill!

San Gimignano to obowiązkowa pozycja dla wszystkich osób podróżujących po Toskanii.  To miasto to prawdziwa perła regionu. To olśniewające miasteczko, ma do zaoferowania całą masę niezwykłych zabytków. Jeśli jesteście ciekawi co warto zobaczyć w tym mieście to przeczytajcie nasz artykuł. Jakie są atrakcje San Gimignano? Co można robić w San Gimignano? Koniecznie sprawdźcie nasz artykuł.

 

Duomo di San Gimigiano

 

San Gimignano katedra

Duomo San Gimignano, jest to najpiękniejszy kościół w mieście. Znany jest również jako Collegiata di Santa Maria Assunta.  Przede wszystkim kościół ten słynie ze wspaniałych malowideł na ścianach świątyni  i wielu fresków. To świetna okazja by zapoznać się z dziełami artystów takich jak Taddeo di Bartolo czy  Lippo Memmi ! Ważną informacją jest to, że w kasie można kupić bilety łączone, z innymi atrakcjami.

 

Torre Grossa i Palazzo Comunale

 

Torre Grossa

Wieże San Gimignano są najbardziej znanym symbolem miasta, ale tak naprawdę były dość niepraktyczne. Bogate rodziny o dużych wpływach stworzyły je, aby pokazać, że po prostu mogą. Jednakże właściciele tak naprawdę nie używali ich do niczego konkretnego. Polecamy wspiąć się na Torre Grossa, która jest najwyższą wieżą w San Gimignano. Jej budowę rozpoczęto w 1300 roku, a na szczyt prowadzi aż 218 schodów. Z góry zobaczycie piękny widok na miasto i okolice.
Do Torre Grossa dostaniecie się przez Palazzo Comunale , a te średniowieczne eksponaty z pewnością warte są obejrzenia. Czasem zobaczycie ciekawe przedmioty, a czasem wizerunki świętych. Chyba najważniejszym pomieszczeniem, na które należy zwrócić uwagę, jest Pokój Dantego, nazwany na cześć słynnego poety, który odwiedził go jako ambasador w 1300 roku.

Torre Rognosa

 

Torre Rognosa

Torre Rognosa, znana również jako dell’Orologio lub del Podestà, jest prawdopodobnie najlepiej zachowaną więżą w San Gimignano. Wznosi się nad Piazza del Duomo z Palazzo Vecchio del Podestà. Została zbudowana około 1200 roku, należała do rodziny Gregori i rodziny Oti. Ma prawie 52 metry wysokości i jest drugą najwyższą wieżą w mieście, po Torre Grossa. Kształt przypomina kwadrat i jest zbudowana z kamienia.. Nazwa „Rognosa” wzięła się stąd, że po przeniesieniu burmistrza służyła jako więzienie i odwiedzali ją ci, którzy mieli „rogne”.

 

Piazza della Cisterna

 

Piazza della Cisterna

Jednym z najważniejszych zabytków San Gimignano jest Piazza della Cisterna. To właśnie te zbiorniki pod zimią sprawiają, że plac tak nazwano. Wybudowano je w XIII wieku, a obecnie możemy podziwiać wokół urocze kawiarenki czy sklepiki z pamiątkami. Punktem na który warto zwrócić uwagę jest znajdująca się w samym centrum kamienna studnia. W każdy czwartek można przejść się na targ, który zaczyna się o 8:00 i kończy o 13:00. Warto tam zajrzeć, by poobserwować życie mieszkańców.

 

Piazza del Duomo

 

Kolejną, uroczą atrakcją w San Gimignano jest Piazza del Duomo, który znajduje się tuż obok słynnego Piazze della Cisterna. Wokół placu Duomo znajduje się wiele innych ciekawych atrakcji, takich jak Torre Grossa – najwyższa wieża w mieście, Ratusz oraz Collegiata Santa Maria Assunta. Zwłaszcza średniowieczna atmosfera z historycznymi domami arystokratycznymi i wysokimi wieżami emanuje wyjątkowym klimatem, który najlepiej można podziwiać z dużych schodów kościoła.

 

Kościół Św. Augustyna

 

Kościół Sant'Agostino

Zaraz po katedrze, najważniejszym kościołem w San Gimignano jest kościół Świętego Augustyna, który zbudowano w XIII wieku. Z zewnątrz wygląda dość prosto i niepozornie, ale taki był ówczesny styl. W środku znajdują się wspaniałe dzieła sztuki oraz ławy na których można usiąść i się pomodlić. Najbardziej znanym dziełem sztuki jest cała seria fresków Benozza Gozzoli, przedstawiająca życie św. Augustyna. Można zobaczyć je zaraz za ołtarzem. Warto też zajrzeć do dołączonego dziedzińca, który dobudowano nieco później pod koniec XV wieku.

 

Spacer wzdłuż murów miasta

 

san gimignano mury miejskie

Jeśli macie czas, możecie się przespacerować wzdłuż XIII-wiecznych murów otaczających Stare Miasto San Gimignano. To najlepszy sposób na zwiedzanie, a widoki są wspaniałe i znajdziecie tam ciekawe bramy. Niektóre z nich są oryginalne, a inne zostały zbudowane przez Medyceuszy w XV i XVI wieku.  Porta San Giovanni, (zbudowana w XIII wieku), posiada niezwykły łuk, który ma za zadanie podtrzymywać wartownię, natomiast Porta San Matteo pochodzi z XII wieku.

Museo Archeologico

 

Muzeum Archeologiczne prezentuje historyczne znaleziska z okolic San Gimignano. Znajdziecie tam także opisy technik stosowanych w produkcji szkła i ceramiki w tych epokach. Wystawa podzielona jest na dwie część, a jedna z nich poświęcona jest sztuce etrusko-rzymskiej,  druga natomiast rzemieślniczej produkcji: szkła i ceramiki.  Zbiory etruskie pochodzą z okolicznych cmentarzy i resztek osad między z czasów między 700 a 1000 roku p.n.e. Obok pałacu znajduje się  Torre Grossa z pięknym widokiem o której wspomnieliśmy wcześniej.

 

Palazzo Vecchio del Podesta

 

Torre Grossa

Palazzo Vecchio del Podestà znajduje się w San Gimignano na głównym placu Piazza del Duomo. Wznosi się z niego Torre Rognosa. Początkowa budowa sięga XII wieku, jednakże odnowiono go w XIII wieku, a potem jeszcze został powiększony w 1300 roku. Kiedy siedziba burmistrza  przeniosła się do Palazzo Nuovo, dawny budynek został na nowo nazwany jako Palazzo Vecchio. W 1500 roku powstał we środku teatr, który w kolejnych wiekach był wielokrotnie restaurowany.

Reasumując, mimo, że San Gimignano wydaje się malutkim miasteczkiem, jest tam wiele do zobaczenia. Najlepiej jak poświęcicie na zwiedzanie około jednego dnia, aby móc na spokojnie zobaczyć wszystkie atrakcje. Zobaczcie jakie jeszcze są najlepsze miejsca do zobaczenia w Toskanii w naszym ostatnim artykule.

Zobacz także:

 

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz