9 najlepsze atrakcje San Gimignano i okolic. Co zobaczyć San Gimignano? Toskański chill!

San Gimignano to obowiązkowa pozycja dla wszystkich osób podróżujących po Toskanii.  To miasto to prawdziwa perła regionu. To olśniewające miasteczko, ma do zaoferowania całą masę niezwykłych zabytków. Jeśli jesteście ciekawi co warto zobaczyć w tym mieście to przeczytajcie nasz artykuł. Jakie są atrakcje San Gimignano? Co można robić w San Gimignano? Koniecznie sprawdźcie nasz artykuł.

 

Duomo di San Gimigiano

 

San Gimignano katedra

Duomo San Gimignano, znane jest również jako Collegiata di Santa Maria Assunta. Jest to rzymskokatolicki kościół i jednocześnie jedno z najciekawszych miejsc do odwiedzenia w mieście. Przede wszystkim, kościół ten słynie z fantastycznych malowideł ściennych i wielu fresków wewnątrz kościoła. Prace artystów takich jak Taddeo di Bartolo, Domenico Ghirlandaio i Lippo Memmi zdobią ten kościół i sprawiają, że jest to obowiązkowy punkt dla wszystkich miłośników sztuki! Ważna informacja jest taka, że w kasie biletowej można  kupić bilety łączone, które umożliwiają zwiedzanie wieży, Muzeum Civici i kościoła w lepszej cenie.

 

Torre Grossa i Palazzo Comunale

 

Torre Grossa

Wieże San Gimignano są najbardziej znanym atrybutem miasta, ale w rzeczywistości były dość niepraktyczne. Zostały zbudowane przez bogate i potężne rodziny, aby udowodnić, że po prostumogą (i rywalizować w dość fallicznej rywalizacji, aby zobaczyć, kto może zbudować najwyższy). Jednakże, ich właściciele tak naprawdę nie używali ich do niczego innego. Najlepszą wieżą do zdobycia jest Torre Grossa, czyli najwyższa wieża w San Gimignano. Budowę rozpoczęto w 1300 roku, a na górę prowadzi aż 218 stopni. Ze szczytu można podziwiać spektakularne widoki na miasto i okolicę.

Dostęp do Torre Grossa odbywa się przez Palazzo Comunale  (Ratusz), a historyczne wystawy tutaj są zdecydowanie warte obejrzenia. Jest kilka ciekawych przedmiotów, w tym niektóre ze specjalnymi wizerunkami świętych. Jednym z najważniejszych pomieszczeń, na które należy zwrócić uwagę, jest Sala Dantego, nazwana na cześć słynnego poety, który odwiedził ją jako ambasador w 1300 roku. Ściany są pokryte dziełami sztuki, ale najbardziej imponujący jest fresk autorstwa Lippo Memmi przedstawiający siedzącą Maryję otoczoną świętymi i aniołami.

 

Torre Rognosa

 

Torre Rognosa

Torre Rognosa, znana również jako dell’Orologio lub del Podestà, jest jedną z najwyższych i najlepiej zachowanych wież w San Gimignano. Wznosi się na Piazza del Duomo z Palazzo Vecchio del Podestà. Została zbudowana około 1200 roku, należała do rodziny Gregori i rodziny Oti. Ma prawie 52 metry wysokości i jest drugą najwyższą wieżą w mieście, po Torre Grossa. Wieża ma kształt prawie kwadratowy i jest zbudowana z kamienia o dość regularnych przeciągach. Nazwa „Rognosa” wzięła się stąd, że po przeniesieniu burmistrza służyła jako więzienie, gdyż odwiedzali ją ci, którzy mieli „rogne”.

 

Piazza della Cisterna

 

Piazza della Cisterna

Jednym z najważniejszych zabytków San Gimignano jest Piazza della Cisterna. Swoją nazwę zawdzięcza podziemnym cysternom, które wybudowano już w 1287 roku. Szczególnie piękne są tutaj zabytkowe zabytkowe kamienice, w których obecnie mieści się wiele przytulnych kawiarni, lodziarni i małych sklepików z pamiątkami. Punktem kulminacyjnym i prawdopodobnie jednym z najpopularniejszych miejsc do robienia zdjęć na tym trójkątnym placu, jest piękna średniowieczna kamienna studnia. W każdy czwartek w Piazza della Cisterna odbywa się duży cotygodniowy targ San Gimignano. Rynek zaczyna się o 8:00 i kończy o 13:00, warto tam zajrzeć, by poobserwować życie mieszkańców.

 

Piazza del Duomo

 

Kolejną, uroczą atrakcją w San Gimignano jest Piazza del Duomo, który znajduje się tuż obok słynnego Piazze della Cisterna. Wokół placu Duomo znajduje się wiele innych ciekawych atrakcji, takich jak Torre Grossa – najwyższa wieża w mieście, Ratusz oraz Collegiata Santa Maria Assunta. Zwłaszcza średniowieczna atmosfera z historycznymi domami arystokratycznymi i wysokimi wieżami emanuje wyjątkowym klimatem, który najlepiej można podziwiać z dużych schodów kościoła.

 

Kościół Sant’Agostino

 

Kościół Sant'Agostino

Po katedrze, kolejnym najważniejszym kościołem w San Gimignano jest kościół Sant’Agostino, który zbudowano w XIII wieku. Z zewnątrz wygląda dość prosto, ale taki był styl tamtejszych czasów. Całą elegancję zachowano we wnętrzu, w którym znajdują się wspaniałe dzieła sztuki. Najbardziej znanym dziełem sztuki jest seria fresków Benozza Gozzoli, przedstawiająca życie św. Agostino, które można zobaczyć za ołtarzem. Warto też zajrzeć do dołączonego krużganka, który dobudowano nieco później pod koniec XV wieku.

 

Spacer wzdłuż murów miasta

 

san gimignano mury miejskie

Jeśli macie czas, możecie się przespacerować wzdłuż XIII-wiecznych murów otaczających Stare Miasto San Gimignano – historyczne centrum. Widoki są wspaniałe i znajdziecie tam ciekawe bramy, niektóre oryginalne, a inne zbudowane przez Medyceuszy, którzy kontrolowali miasto w XV i XVI wieku.  Porta San Giovanni, którą zbudowano w XIII wieku, ma niezwykły segmentowy łuk podtrzymujący wartownię, natomiast Porta San Matteo pochodzi z XII wieku. Porta delle Fonti, na wschodnim krańcu prowadzi do klimatycznej fontanny publicznej, pochodzącej ze średniowiecza, której łuki kryją wcześniejszą kamienną fontannę Lombardii z IX wieku.

 

Museo Archeologico

 

Muzeum Archeologiczne pokazuje znaleziska z okresu etruskiego, rzymskiego i średniowiecznego pochodzące z obszaru San Gimignano, z opisami technik stosowanych w produkcji szkła i ceramiki w różnych okresach. Wystawa podzielona jest na dwa działy: jeden poświęcony sztuce etrusko-rzymskiej z dowodami osadnictwa na tym terenie z VII-I wieku p.n.e., drugi przeznaczony dla rzemieślniczej działalności produkcyjnej, takiej jak szkło i ceramika, poświadczona w miasto w średniowieczu. Zbiory etruskie pochodzą  z lokalnych nekropolii i osiedli z siódmego do pierwszego wieku p.n.e. Obok pałacu znajduje się wspaniała Torre Grossa,
z której można podziwiać niepowtarzalną i niezapomnianą panoramę.

 

Palazzo Vecchio del Podesta

 

Torre Grossa

Palazzo Vecchio del Podestà znajduje się w San Gimignano na Piazza del Duomo. Wznosi się z niego Torre Rognosa. Początkowa budowa sięga XII wieku, jednakże przebudowano go w XIII wieku, a następnie jeszcze powiększony w 1300 roku. Kiedy siedziba podestà (czyli burmistrza) przeniosła się do Palazzo Nuovo, dawny budynek został przemianowany na Palazzo Vecchio. W 1500 roku powstał we wnętrzu teatr, który w kolejnych wiekach był wielokrotnie restaurowany.

 

Podsumowując, mimo, że San Gimignano wydaje się malutkim miasteczkiem, jest tam wiele do zobaczenia. Najlepiej jak poświęcicie na zwiedzanie około jednego dnia, aby móc na spokojnie zobaczyć wszystkie atrakcje. Zobaczcie jakie jeszcze są najlepsze miejsca do zobaczenia w Toskanii w naszym ostatnim artykule.

Zobacz także:

 

 

Dodaj komentarz