14 najlepsze atrakcje, Kopenhaga i okolice. Co zobaczyć w Kopenhadze? Co zwiedzić? - BelSole

14 najlepsze atrakcje, Kopenhaga i okolice. Co zobaczyć w Kopenhadze? Co zwiedzić?

Kierujecie się do Kopenhagi i chcielibyście wiedzieć co zobaczyć? Jak atrakcje turystyczne Kopenhagi warto odwiedzić? Co zwiedzić w Kopenhadze i okolicy? Koniecznie sprawdźcie co robić w tym mieście!

Kopenhaga nie brzmi jak popularny kierunek wakacyjny, a jednak wędruje tam wielu turystów. Najlepszym okresem na odwiedziny stolicy Danii jest lato, kiedy pogoda jest najprzyjemniejsza. Kopenhaga, ze względu na swoje położenie nie oferuje upałów, a temperatura w lecie będzie w sam raz na komfortowe zwiedzanie miasta.

 

Co zobaczyć w Kopenhadze?

 

Zwiedzanie Kopenhagi

Kopenhaga jest stolicą i najludniejszym miastem Danii. W lipcu 2018 roku liczyła 775 033 mieszkańców. Stanowi rdzeń większego obszaru miejskiego Kopenhagi i obszaru metropolitalnego Kopenhagi. Kopenhaga jest położona na wschodnim wybrzeżu wyspy Zelandii; niewielka część miasta znajduje się na Amager i jest oddzielone od Malmö w Szwecji cieśniną Øresund. Most Øresund łączy oba miasta drogą i koleją przez cieśninę.

Kopenhaga ma eklektyczną mieszankę architektury, ale jej najbardziej charakterystycznym stylem budowlanym jest styl renesansu holenderskiego, który jest widoczne w wielu starszych budynkach w centrum miasta. W Kopenhadze znajduje się kilka muzeów i galerii, w tym Muzeum Narodowe, Muzeum Thorvaldsens i Ny Carlsberg Glyptotek. W mieście znajduje się też wiele parków, w tym Ogrody Frederiksberg i Ogrody Tivoli.

Kościół w Kopenhadze
Frederiks Kirke, czyli luterański kościół z największą kopułą w Skandynawii.

Jak zwiedzać Kopenhagę? Po przyjeździe do Kopenhagi możesz poruszać się na kilka różnych sposobów. Jeżeli planujesz zwiedzać tylko główne zabytki, to prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie chodzenie. Wszystko jest stosunkowo blisko siebie, a Kopenhaga jest miastem bardzo przyjaznym dla pieszych.

Jeżeli chcesz zwiedzić większą część miasta lub nie masz ochoty na spacer, masz kilka innych możliwości. Miasto ma rozbudowany system transportu publicznego, który obejmuje autobusy, pociągi i metro. Inną opcją jest wypożyczenie roweru. To świetny sposób na zwiedzanie miasta, a także dobra zabawa! Jest kilka firm, które oferują wypożyczanie rowerów i zazwyczaj można je znaleźć w pobliżu atrakcji turystycznych. Zacznijmy jednak listę najlepszych atrakcji turystycznych Kopenhagi!

 

Ogrody Tivoli

 

Ogrody Tivoli

Ten park rozrywki jest tak sławny, że niektórzy ludzie przyjeżdżają do Kopenhagi tylko po to, by odwiedzić Ogrody Tivoli. Nawet jeśli nie macie ochoty na zabawę, to warto zobaczyć to miejsce dla samych dekoracji. Ogrody Tivoli są drugim najstarszym parkiem rozrywki na świecie, a dzieciaki szczególnie będą zachwycone tym miejscem. Na  szczególne wyróżnienie  zasługuje Star Flyer, karuzela, która leci na wysokość 80 metrów nad ziemią. Wejście jest płatne, a oprócz tego zapłacicie także za atrakcje.

 

Pomnik Małej Syrenki

 

Pomnik Małej Syrenki

Ten pomnik jest najbardziej znanym w całym mieście. Ta rzeźba syreny to ikona miasta i znajduje się przy promenadzie. Została stworzona  na podstawie tytułowej baśni Hansa Christiana Andersena. – „Mała syrenka”. Co Was pewnie zdziwi – jest naprawde malutka! Niektórzy uważają, że jest to najbardziej przereklamowana atrakcja Kopenhagi, ale przekonajcie się sami:)

 

Strøget

 

Stroget

Ta najpopularniejsza ulica w Kopenhadze ciągnie się od Placu Ratuszowego, aż do placu Kongens Nytorv. W jej okolicy znajduje się większość najsławniejszych atrakcji Kopenhagi. Wydawać by się mogło, że ten deptak nigdy się nie kończy, ale niezależnie od tego, czy macie ochotę na zakupy w sieciówkach czy w ekskluzywnych sklepach, to są szanse, że znajdziecie tutaj to, czego szukacie. Jest jednym z największych deptaków na świecie, nawet jeśli ceny nie są dla ludzi o słabych nerwach. 🙂

 

Nyhavn

 

Nyhavn

Nyhavn to historyczne wybrzeży przy starym kanale, gdzie możecie ujrzeć drewniane łodzie.  Wszędzie wokół znajdują się kawiarnie i restauracje. Ceny są tam dość wysokie, ale widoki całkiem satysfakcjonujące. Pewnie trudno w to uwierzyć, ale przez większość swojego istnienia była to brzydka część miasta. Obecnie to jedno z najlepszych miejsc na relaks przy kawie lub piwie latem. Nyhavn jest także silnie związany ze literaturą, gdyż domy o numerach 18, 20 i 67 należały do pisarza Hansa Christiana Andersena.

 

Nationalmuseet

Muzeum Narodowe w Kopenhadze to taka atrakcja, w której spędzicie cały dzień i nawet się nie połapiecie:). Znajdziecie tutaj mnóstwo dzieł ze wszystkich epok w historii Danii. Wspaniała kolekcja o wikingach będzie gratką dla wszystkich wielbicieli historii. Niezwykłym jest sposób ukazania niektórych ekspozycji: efekty świetlne, dźwiękowe, to wszystko sprawia, ze zwiedzanie staje się przyjemnością.

 

Christiansborg

 

Pałac Christiansborg to największy zamek w Skandynawii. Mieści parlament kraju, urząd premiera, sąd najwyższy i królową. Jest to zatem jedyny budynek na świecie, w którym mieszczą się wszystkie gałęzie władzy. W tym miejscu znajdował się zamek od czasu założenia Kopenhagi w 1167 roku. Obecny pałac został ukończony dopiero w 1928 roku. Kompleks pałacowy Christiansborg jest otwarty dla publiczności. Nie jest to jednak pojedyncza atrakcja, a składa się z kilku mniejszych (zarówno płatnych, jak i bezpłatnych). Jednym z nich jest Tårnet, 106-metrowa wieża, która jest najwyższym budynkiem w zabytkowej części Kopenhagi. Jest to najwyższy punkt w mieście i oferuje wspaniały widok na centrum miasta. Wejście na górę jest bezpłatne, ale czasami są długie kolejki. Jego godziny otwarcia:

Wtorek-sobota: 11:00-21:00.

Niedziela: 11:00-17:30

Polecamy zobaczyć jeszcze wspaniałą bibliotekę oraz Wielką salę ozdobioną gobelinami.

 

Jazda rowerem po Kopenhadze

 

Jazda rowerem po Kopenhadze

Kopenhaga,tak jak i Amsterdam jest bardzo przyjazna dla każdego kto chce jeździć na rowerze. Prawie każdy, kto tu mieszka, regularnie dojeżdża do pracy lub szkoły. Miasto jest płaskie, bez dużych wzniesień, co zdecydowanie pomaga w jeździe. Ścieżki rowerowe są bardzo szerokie i prowadzą wszędzie, a ponieważ pomaga to zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza, rząd zachęca ludzi do jazdy na rowerze, jeśli muszą podróżować w ciągu dnia. W Kopenhadze jest niezliczona ilość wypożyczalni, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie. Bywają nawet rowery z nawigacją GPs :).

Ogród Botaniczny w Kopenhadze

 

Ogród Botaniczny w Kopenhadze

Rozłożone na 10 hektarach, w środku miasta. Zawiera całą gamę roślin z całego świata.  Szklarnie pochodzą z lat 70. XIX wieku, ale i tak największe wrażenie robi oranżeria z 1874r. Niektóre z obecnych roślin mają nawet 200 lat, natomiast w ogrodach występuje ponad 13 000 gatunków roślin.

 

Christiania

 

Christiania

To gmina, która powstała w 1971 roku na bazie ruchu kontrkulturowego i stanowi ciekawą atrakcję. Prawie pół wieku po założeniu nadal kwitnie, chociaż po drodze sprawy przybrały nieprzyjazny obrót, ponieważ ludzie, którzy tu mieszkają i pracują, kłócą się z rządem duńskim o większą autonomię. Można go chyba opisać jako spokojny park, z historycznymi magazynami wojskowymi i koszarami, przejętymi przez pracownie artystów, sklepy ekologiczne, restauracje i kawiarnie. Jak i w Amsterdamie, łatwo znaleźć tam ludzi palących marihuanę.

 

Zamek Rosenborg

 

Zamek Rosenborg

Pałac ten został zbudowany przez Christiana IV na początku XVII wieku. Jego długie panowanie i udział w wojnie 30-letniej, która przetoczyła się przez Europę, uczyniły go jednym z najsłynniejszych królów skandynawskich. Wnętrze tego luksusowego pałacu niewiele się zmieniło na przestrzeni wieków, z historycznymi gobelinami przedstawiającymi konflikty między Danią a Szwecją. Można też zobaczyć pokoje króla, zajrzeć do jego łazienki czy zobaczyć, gdzie pisał swoją korespondencję. Koniecznie sprawdźcie XVII-wieczne szkło weneckie w pokojach wieży i kolekcje zastawy stołowej Flora Danica – w końcu należą do najlepszych na świecie.

 

Zamek Amalienborg

 

Zamek Amalienborg

Amalienborg jest uważany za jeden z największych i najlepszych przykładów duńskiej architektury rokokowej. Niegdyś letni pałac, od 179
roku oficjalna rezydencja królewska. Teren składa się z czterech identycznych budynków otaczających plac zamkowy. Na środku placu zamkowego stoi imponujący pomnik króla Fryderyka V, który był założycielem Amalienborga. Jeśli jesteście w Kopenhadze, musicie to zobaczyć – zwłaszcza w południe, kiedy odbywa się zmiana warty.

 

Round Tower

 

Round Tower

Rundetaarn, czyli okrągła wieża, to wieża astronomiczna z XVII wieku. Jest to jeden z najstarszych tego typu obiektów w Europie. Co ciekawe, aby wejść na górę, nie wchodzi się po schodach, ale schodzi się po spiralnej rampie. Zaproponowano takie rozwiązanie, by mogły wjeżdżać także konie czy powozy. Wysokość okrągłej wieży wynosi około 36 metrów, co wystarczy, aby zobaczyć panoramę. To naprawdę świetny widok na miasto.

 

Kastellet

 

Kastellet

Kastellet to jedna z najbardziej imponujących i najlepiej zachowanych fortec w północnej Europie. Twierdzę zaprojektowano w kształcie pentagramu. Na jego terenie znajduje się wiele budynków, takich jak wiatrak i kościół, a także służy po prostu jako park publiczny. Budowę tego historycznego miejsca rozpoczął Chrystian IV w 1626 roku. Zamek pełnił rolę obronną, miał obronić się przed Brytyjczykami w bitwie pod Kopenhagą w 1807 roku. Miejscowi odwiedzają Kastellet, aby cieszyć się przyjemnym spacerem w słoneczny dzień. Turyści natomiast, odwiedzają ten fort ze względu na jego bogate dziedzictwo, a dzieci uwielbiają bawić się z ptakami i zwierzętami.

 

Ratusz w Kopenhadze

 

Ratusz w Kopenhadze

Ratusz w Kopenhadze został zbudowany w 1903 roku. Jest to jeden z najwyższych budynków w Kopenhadze, a jego 105,6-metrowa wieża oferuje wspaniały widok na miasto. Jest to również otwarty budynek publiczny, do którego można wchodzić w godzinach otwarcia. Jedynie do wieży potrzebujecie być eskortowani przez przewodnika.

Podsumowując, Kopenhaga to miasto w którym nie można się nudzić. Jest wiele atrakcji wartych zobaczenia i na szczęście większość z nich znajduje się w samym centrum. To bardzo wygodne, biorąc pod uwagę niezbyt tanią komunikację. Zajrzyjcie jeszcze do naszego artykułu o tym jak się dostać z lotniska w Kopenhadze do centrum.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz