14 najlepsze atrakcje, Kopenhaga i okolice. Co zobaczyć w Kopenhadze? Co zwiedzić?

Kierujecie się do Kopenhagi i chcielibyście wiedzieć co zobaczyć? Jak atrakcje turystyczne Kopenhagi warto odwiedzić? Co zwiedzić w Kopenhadze i okolicy? Koniecznie sprawdźcie co robić w tym mieście!

Kopenhaga nie brzmi jak popularny kierunek wakacyjny, a jednak wędruje tam wielu turystów. Najlepszym okresem na odwiedziny stolicy Danii jest lato, kiedy pogoda jest najprzyjemniejsza. Kopenhaga, ze względu na swoje położenie nie oferuje upałów, a temperatura w lecie będzie w sam raz na komfortowe zwiedzanie miasta.

 

Co zobaczyć w Kopenhadze?

 

Zwiedzanie Kopenhagi

Kopenhaga jest stolicą i najludniejszym miastem Danii. W lipcu 2018 roku liczyła 775 033 mieszkańców. Stanowi rdzeń większego obszaru miejskiego Kopenhagi i obszaru metropolitalnego Kopenhagi. Kopenhaga jest położona na wschodnim wybrzeżu wyspy Zelandii; niewielka część miasta znajduje się na Amager i jest oddzielone od Malmö w Szwecji cieśniną Øresund. Most Øresund łączy oba miasta drogą i koleją przez cieśninę.

Kopenhaga ma eklektyczną mieszankę architektury, ale jej najbardziej charakterystycznym stylem budowlanym jest styl renesansu holenderskiego, który jest widoczne w wielu starszych budynkach w centrum miasta. W Kopenhadze znajduje się kilka muzeów i galerii, w tym Muzeum Narodowe, Muzeum Thorvaldsens i Ny Carlsberg Glyptotek. W mieście znajduje się też wiele parków, w tym Ogrody Frederiksberg i Ogrody Tivoli.

Kościół w Kopenhadze
Frederiks Kirke, czyli luterański kościół z największą kopułą w Skandynawii.

Jak zwiedzać Kopenhagę? Po przyjeździe do Kopenhagi możesz poruszać się na kilka różnych sposobów. Jeżeli planujesz zwiedzać tylko główne zabytki, to prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie chodzenie. Wszystko jest stosunkowo blisko siebie, a Kopenhaga jest miastem bardzo przyjaznym dla pieszych.

Jeżeli chcesz zwiedzić większą część miasta lub nie masz ochoty na spacer, masz kilka innych możliwości. Miasto ma rozbudowany system transportu publicznego, który obejmuje autobusy, pociągi i metro. Inną opcją jest wypożyczenie roweru. To świetny sposób na zwiedzanie miasta, a także dobra zabawa! Jest kilka firm, które oferują wypożyczanie rowerów i zazwyczaj można je znaleźć w pobliżu atrakcji turystycznych. Zacznijmy jednak listę najlepszych atrakcji turystycznych Kopenhagi!

 

Ogrody Tivoli

 

Ogrody Tivoli

Ten park rozrywki jest tak sławny, że niektórzy ludzie przyjeżdżają do Kopenhagi tylko po to, by odwiedzić Ogrody Tivoli. Nawet jeśli nie macie ochoty na przejażdżkę kolejką górską lub karuzelą, jest to niezapomniane miejsce na spacer dzięki romantycznym XIX-wiecznym przedstawieniom Orientu. Po Bakken, również w Kopenhadze, Ogrody Tivoli są najstarszym parkiem rozrywki na świecie, a jeśli macie dzieci, to one szczególnie będą zachwycone tym miejscem. Na  uwagę zasługuje Star Flyer, karuzela, która wznosi jeźdźców na wysokość 80 metrów nad ziemią. Wejście jest płatne, a oprócz tego zapłacicie także za atrakcje.

 

Pomnik Małej Syrenki

 

Pomnik Małej Syrenki

Ten pomnik jest z pewnością najbardziej rozpoznawalnym w Kopenhadze. Syrenka siedząca na skale obok promenady Langelinie to ikona miasta. Rzeźbiarz Edvard Eriksen stworzył  ją w 1913 roku jako hołd dla autora Hansa Christiana Andersena i jest inspirowany tytułową baśnią Andersena. Kiedy zbliżycie się do syrenki, z pewnością zaskoczy Was to, jak naprawdę jest mała. Niektórzy uważają, że jest to najbardziej przereklamowana atrakcja Kopenhagi.

 

Strøget

 

Stroget

Ta najpopularniejsza ulica ciągnie się od Placu Ratuszowego, aż do placu Kongens Nytorv. W jej okolicy znajduje się większość najpopularniejszych atrakcji Kopenhagi. Wydawać by się mogło, że ten deptak biegnie w nieskończoność, ale niezależnie od tego, czy macie ochotę na zakupy w sieciówkach czy w ekskluzywnych sklepach, to są szanse, że znajdziecie tutaj to, czego szukacie. Jest jednym z największych deptaków na świecie, nawet jeśli ceny nie są dla ludzi o słabych nerwach. 🙂

 

Nyhavn

 

Nyhavn

Nyhavn to historyczne nabrzeże, znajdujące się obok XVII-wiecznego kanału, w którym wciąż cumują stare drewniane statki. Po obu stronach kanału znajdują się wysokie, malowane domy z XVII i XVII wieku, na parterze których mieszczą się bary, restauracje i kawiarnie z miejscami do siedzenia na zewnątrz. Pewnie trudno w to uwierzyć, ale przez większość swojego istnienia była to obskurna część miasta. Obecnie to jedno z najlepszych miejsc na relaks przy kawie lub piwie latem. Nyhavn jest także silnie związany ze światem literatury, gdyż domy o numerach 18, 20 i 67 były domami pisarza Hansa Christiana Andersena.

 

Nationalmuseet

 

Muzeum Narodowe w Kopenhadze to taka atrakcja, w której można stracić godziny, nie zdając sobie z tego sprawy. Znajdziecie się tutaj niezwykłe bogactwo artefaktów ze wszystkich epok przeszłości Danii. Wspaniała kolekcja o wikingach będzie gratką dla wszystkich wielbicieli historii. Niezwykłym jest sposób ukazania niektórych ekspozycji: efekty świetlne, dźwiękowe, to wszystko sprawia, ze zwiedzanie jest przyjemnością.

 

Christiansborg

 

Pałac Christiansborg to największy zamek w Skandynawii. Mieści się w nim zarówno parlament narodowy, urząd premiera jak i Sąd Najwyższy i królowa. W ten sposób jest to jedyny budynek na świecie, w którym znajdują się wszystkie gałęzie rządu. Zamek w tym miejscu stał od założenia Kopenhagi w 1167 roku. Obecny pałac został ukończony dopiero w 1928 roku. Kompleks pałacowy Christiansborg jest udostępniony do zwiedzenia. Jednakże, nie stanowi on jednej  atrakcji, a składa się z kilku mniejszych (zarówno płatnych, jak i darmowych). Jedną z nich jest Tårnet, czyli wysoka na 106 m wieża, która jest najwyższą budowlą w zabytkowej części Kopenhagi. Jest najwyższym punktem w mieście i zapewnia wspaniały widok na śródmieście. Wejście na górę jest bezpłatne, ale czasami są długie kolejki. Jej godziny otwarcia:

Wtorek-sobota: 11:00-21:00.

Niedziela: 11:00-17:30

Polecamy zobaczyć jeszcze wspaniałą bibliotekę oraz Wielką salę ozdobioną gobelinami.

 

Jazda rowerem po Kopenhadze

 

Jazda rowerem po Kopenhadze

Kopenhaga jest jednym z najbardziej przyjaznych miast dla rowerzystów na świecie. Prawie każdy kto tu mieszka, jeździ regularnie do pracy lub szkoły. Miasto jest płaskie, bez większych wzniesień, co z pewnością pomaga podczas jazdy. Ścieżki rowerowe są bardzo szerokie, można nimi dojechać wszędzie, a ponieważ pomaga to ograniczyć zanieczyszczenie powietrza, rząd zachęca się ludzi do jazdy na rowerze zawsze, gdy muszą odbyć podróż w ciągu dnia. Istnieje niezliczona ilość firm oferujących wynajem w Kopenhadze, więc na pewno znajdziecie coś dla siebie. Są nawet rowery z zainstalowanym tabletem z ekranem dotykowym oraz z wbudowanym GPS!

 

Ogród Botaniczny w Kopenhadze

 

Ogród Botaniczny w Kopenhadze

Ogród Botaniczny zajmuje 10 hektarów  w samym centrum Kopenhagi, ogrody te są tak samo cenione ze względu na swoje bogactwo botaniczne, jak majestatyczną konstrukcje z żelaza i szkła, w której się znajdują. Szklarnie pochodzą z lat 70. XIX wieku, a najbardziej imponujący z nich to kompleks oranżerii wybudowany w 1874 roku. Niektóre z tutejszych gatunków mają nawet 200 lat, a sumie w ogrodach wystawionych jest ponad 13 000 gatunków roślin.

 

Christiania

 

Christiania

To gmina, która powstała w 1971 roku na bazie ruchu kontrkulturowego. Prawie pół wieku później nadal kwitnie, chociaż po drodze sprawy przybrały nierówny obrót, ponieważ ludzie, którzy tu mieszkają i pracują, kłócą się z rządem duńskim o większą autonomię. Najlepiej opisać go jako spokojny park, z historycznymi magazynami wojskowymi i koszarami przejętymi przez pracownie artystów, sklepy ekologiczne, restauracje i sale muzyczne. Jak i w Amsterdamie, łatwo znaleźć tam ludzi palących marihuanę.

 

Zamek Rosenborg

 

Zamek Rosenborg

Pałac ten zbudował Christian IV na początku XVII wieku. Jego długie panowanie i zaangażowanie w wojnę trzydziestoletnią, która przetoczyła się przez Europę , sprawiły, że stał się jednym z najbardziej znanych skandynawskich królów. Wnętrza tego wystawnego pałacu prawie nie zmieniły się od wieków i zawierają historyczne gobeliny przedstawiające konflikty między Danią i Szwecją. Możecie także zobaczyć komnaty króla, zajrzeć do jego łazienki lub zobaczyć, gdzie pisał swoją korespondencję. Koniecznie obejrzyjcie kolekcje XVII-wiecznego szkła weneckiego i zastaw stołowych Flora Danica w komnatach wieży – należą one do najlepszych na świecie.

 

Zamek Amalienborg

 

Zamek Amalienborg

Amalienborg jest uważany za jeden z największych i najwspanialszych przykładów duńskiej architektury rokoko. Kiedyś to był pałac letni, obecnie oficjalna rezydencja królewska od 1794 roku. Obszar składa się z czterech identycznych budynków, które otaczają plac zamkowy. Na środku placu zamkowego stoi imponujący pomnik króla Fryderyka Piątego, który był założycielem Amalienborga. Jeśli jesteście w Kopenhadze, jest to zdecydowanie miejsce, które warto odwiedzić – zwłaszcza w południe kiedy to odbywa się widowiskowa zmiana warty.

 

Round Tower

 

Round Tower

Rundetaarn, czyli okrągła wieża to XVII-wieczna wieża astronomiczna. Jest jednym z najstarszych tego typu w Europie. Jest to naprawdę wspaniały punkt widokowy na miasto. Co ciekawe aby wejść na górę nie będziecie szli po schodach, a po spiralnej  rampie. A to wszystko po to aby konie lub powozy mogły także wjechać.  Wysokość Round Tower wynosi około 36 metrów wysokości i jest to zupełnie wystarczająco aby dobrze widzieć miasto.

 

Kastellet

 

Kastellet

Kastellet to jedna z najbardziej imponujących i najlepiej zachowanych fortyfikacji w Europie Północnej Kastellet  została zaprojektowany w formie pentagramu. Na jego terenie znajdziecie wiele budynków w tym wiatrak i kościół, a oprócz tego służy też jako park publiczny. Budowę tego historycznego miejsca rozpoczął Christian IV w 1626 roku. Kastellet miał funkcję obronną, miał chronić  przed Anglią w bitwie o Kopenhagę w 1807 roku. Miejscowi odwiedzają Kastellet, aby cieszyć się przyjemnym spacerem w słoneczny dzień. Turyści odwiedzają tę fortyfikacje ze względu na jej bogate dziedzictwo, a dzieci podobno uwielbiają bawić się z tutejszymi ptakami i zwierzętami.

 

Ratusz w Kopenhadze

 

Ratusz w Kopenhadze

Kopenhaski ratusz  został wybudowany w 1903 roku.  Jest jednym z najwyższych budynków w Kopenhadze i oferuje wspaniały widok na miasto z wieży o wysokości 105,6 metra. Jest to również otwarty budynek publiczny, do którego możecie wchodzić i wychodzić, kiedy chcecie, w godzinach otwarcia. Jedynie do wieży musicie być eskortowani przez przewodnika.

 

Podsumowując, Kopenhaga to miasto w którym nie można się nudzić. Jest wiele atrakcji wartych zobaczenia i na szczęście większość z nich znajduje się w samym centrum. To bardzo wygodne, biorąc pod uwagę niezbyt tanią komunikację. Zajrzyjcie jeszcze do naszego artykułu o tym jak się dostać z lotniska w Kopenhadze do centrum.

Zobacz także:

Dodaj komentarz