11 najlepsze atrakcje w Kotorze i okolicy. Kotor, co zobaczyć? Przewodnik i poradnik - BelSole

11 najlepsze atrakcje w Kotorze i okolicy. Kotor, co zobaczyć? Przewodnik i poradnik

Kotor jest jednym z najbardziej urokliwych miast Czarnogóry. Miejscowość położona u podnóża Lovcen, nad turkusowym morzem, przyciąga turystów, spragnionych pięknych widoków. Wyjątkowego klimatu dodaje otoczenie średniowiecznych murów obronnych, za którymi skrywa labirynt wąskich uliczek i klimatycznych placów. Jakie są najlepsze atrakcje Kotoru? Co zobaczyć, wybierając się do tego urokliwego miasteczka? Poznajcie ranking najpiękniejszych miejsc w Kotorze i okolicy!

 

Zwiedzanie Kotoru

 

Zwiedzanie Kotor

Kotor to małe miasteczko w Czarnogórze, leżące nad Boką Kotorską czyli Zatoką Kotorską. To jedno z najpiękniejszych miasteczek w Czarnogórze, pełne ciekawych atrakcji. To także popularne wśród turystów miasteczko w Czarnogórze, w sezonie potrafi być tutaj tłoczno. Zabytki i atrakcje Kotoru mieszczą się głównie w małym centrum, jednak część z nich mieści się w okolicach Kotoru – gdzie albo będziecie musieli wypożyczyć samochód, albo podpłynąć łodzią albo po prostu pójść na spacer. To jedno z najciekawszych miejscowości w Czarnogórze, warte zwiedzania. To też wizytówka kraju, panoramy Kotoru zapewne zdobią niejedno zestawienie najlepszych atrakcji Czarnogóry.

Kotor leży nad zatoką, jednak do pełnego morza adriatyckiego trochę mu jeszcze brakuje, znajdziecie tutaj plaże, jednak więcej ich będzie przy ujściu zatoki do Morza Adriatyckiego lub nad samym morzem.

W pobliżu Kotoru znajdziecie dwa lotniska, Tivat i Podgorica – dojazd z Podgoricy do Kotoru to około 89 km oraz 1 h 40 min, z lotniska Tivat około 7,5 km i 9 min drogi. Zacznijmy więc Zwiedzanie Kotoru! Zapraszamy!

 

Brama Morska w Kotorze

 

Brama Morska w Kotorze

Brama Morska już w czasach średniowiecza stanowiła główne wejście, oddzielające miasto od zatoki. Obecny, renesansowy wygląd (portal i bogate zdobienia), zawdzięcza przebudowie, która miała miejsce w XVI wieku. Przed bramą umieszczono dwie armaty, a nad nią widnieje napis „Obcego nie chcemy, swojego nie oddamy” i najważniejsza data we współczesnej historii miasta – 21.11.1944 roku. To właśnie w tym dniu Kotor został wyzwolony spod faszystowskiej okupacji.

 

Forteca Świętego Jana

 

Forteca Św Jana Kotor

Ruiny twierdzy (fortecu) Świętego Jana położone są na wzniesieniu tuż za miastem. W słoneczny, upalny dzień, dojście tutaj może być niemałym wyzwaniem, tym bardziej że na szczyt wiedzie blisko 1500 schodów! Jeśli jednak macie odpowiednie buty na nogach, butelkę wody w plecaku i kapelusz (czapkę), chroniący przed lejącym się z nieba żarem, warto podjąć trud dotarcia do ruin. Co prawda pozostałości po twierdzy Świętego Jana nie robią oszałamiającego wrażenia, ale – wbrew pozorom – nie one są tutaj najważniejsze. Na wzgórze warto przyjść dla widoku, jaki się stąd roztacza. Zobaczycie zapierającą dech w piersiach panoramę Kotoru i zjawiskowej Zatoki Kotorskiej. 

 

Gurdić bastion

 

Gurdic bastion Kotor

Poza wspomnianą już Bramą Morską do Kotoru prowadziły jeszcze dwa, inne wejścia. Jednym z nich była Brama Południowa, połączona z bastionem Gurdić, który swoją nazwę zawdzięcza wypływającemu w pobliżu źródełku. Do tej części miasta dociera zdecydowanie mniej turystów, więc będziecie mogli w spokoju przyjrzeć się masywnej, średniowiecznej twierdzy, strzegącej wejścia do Kotoru.

 

Katedra św. Tryfona

 

Katedra św. Tryfona

Budowę katedry Świętego Tryfona datuje się na 1166 rok, jednak warto wiedzieć, że powstała ona na planie wcześniej istniejącego kościoła z IX wieku. Świętego Tryfona uważa się za patrona Kotoru, a jego kult jest obecny zarówno wśród katolików, jak i wyznawców prawosławia. Na przestrzeni wieków, romańska katedra wielokrotnie ulegała zniszczeniom, spowodowanym silnymi trzęsieniami ziemi. W XIX wieku bryła budynku była w tak złym stanie, że konstrukcja groziła zawaleniem. Na szczęście udało się przeprowadzić prace rekonstruktorskie, dzięki którym katedra Świętego Tryfona została uratowana. Jeśli zdecydujecie się zajrzeć do wnętrza świątyni, z pewnością będzie Wam towarzyszyć uczucie, że jest ono dość surowe. Poza fragmentami bizantyjskich fresków, XIV-wiecznym ołtarzem, marmurowym tabernakulum i pochodzącą z XI chrzcielnicą, brak tu wyróżniających się zdobień. W tutejszym skarbcu spoczywa za to najważniejsza relikwia – głowa Świętego Tyfona.

 

Cerkiew Świętego Mikołaja w Kotorze

 

Cerkiew Świętego Mikołaja w Kotorze

Przy placu Świętego Łukasza Waszą uwagę przykują dwie, neobizantyjskie wieże. To charakterystyczne elementy cerkwi św. Mikołaja, które sprawiają, że świątynia wyróżnia się spośród innych budowli sakralnych w Kotorze. Niestety, na skutek pożaru z 1896 roku oryginalna cerkiew Świętego Mikołaja spłonęła, a obecną „wersję” zbudowano na przestrzeni lat 1902-1909. We wnętrzu zobaczycie piękne, bogato zdobione ikony oraz obrazy przedstawiające czterech ewangelistów – Marka, Jana, Mateusza i Łukasza.

 

Rynek w Kotorze

 

Rynek w Kotorze

Kotor jest najlepiej zachowanym, średniowiecznym miastem, pełnym małych, placyków i wąskich uliczek. Brak tu wyraźnego, dużego rynku z ratuszem, tak charakterystycznego dla dużych miast europejskich. W Kotorze funkcję podobną do rynku pełni centralny plac, nazywany Placem Broni. Możecie tu przysiąść na małej czarnej w jednej z klimatycznych kawiarni lub skosztować lokalnych potraw w restauracjach, serwujących dania kuchni bałkańskiej. 

 

Stare Miasto w Kotorze

 

Stare Miasto w Kotorze

Jak już wspomnieliśmy, Kotor jest świetnie zachowanym, średniowiecznym miastem o niezwykłym klimacie. Jego starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Trudno się temu dziwić – stare miasto zajmuje tu obszar około 1 km2 i jest po brzegi wypełnione zabytkami. Zaczynając od obiektów sakralnych, takich jak: katedra św. Tryfona, cerkiew Świętego Łukasza czy kościół Świętej Klary, poprzez XVI-wieczną wieżę zegarową, na Placu Prawosławnym kończąc. Poza typowymi, wymienianymi w przewodnikach zabytkami, oczaruje Was klimat starego miasta. Wieczorami starówka rozbrzmiewa muzyką i gwarem rozmów, a do spacerów zapraszają wąskie uliczki, tworzące pajęczą sieć – łatwo się w nią zaplątać, jednak błądzenie po tak klimatycznych miejscach, to sama przyjemność! 

 

Twierdza Kotor

 

Twierdza Kotor

Kotor, ze względu na świetnie zachowane mury miejskie, z daleka wygląda jak średniowieczne miasto-twierdza. Pierwsze próby zbudowania fortyfikacji wokół miasta podjęli już Ilirowie w II wieku p.n.e., jednak to dopiero w XV wieku Wenecjanom, pod których panowanie dostał się Kotor, udało się zakończyć budowę murów obronnych z masywnymi bastionami. Fortyfikacje rozciągają się na obszarze 4,5 kilometra i osiągają wysokość 20 metrów. Mury prowadzą od zabytkowej części miasta aż na Samotne Wzgórze, do twierdzy Świętego Jana. Na przestrzeni wieków fortyfikacje sprawdziły się kilkukrotnie, chroniąc Kotor i jego mieszkańców przed najazdami wrogów. Dopiero w 1814 roku Anglikom, kierowanym przez admirała Williama Hoste, udało się zdobyć twierdzę.

 

Wyspa Świętego Jerzego

 

Wyspa Świętego Jerzego

Wyspa Świętego Jerzego (Sveti Đorđe) to niewielka, bo mająca powierzchnię zaledwie 90 na 45 metrów, naturalna wyspa, położona w Zatoce Kotorskiej, w pobliżu miasta Perast. Od IX wieku zamieszkiwali ją mnisi, którzy zbudowali tu klasztor im. Świętego Jerzego – stąd nazwa wyspy. Kiedyś na wyspie działała szkółka żeglarska, do której uczęszczały dzieci zamożnej szlachty i ważnych osobistości państwowych. Obecnie na wyspie mieści się jedynie zabytkowy klasztor, który otaczają strzeliste cyprysy. Wstęp na wyspę nie jest dozwolony dla turystów, ale można ją podziwiać podczas zwiedzania innej, pobliskiej wyspy – Matki Boskiej na Skale.

 

Park Narodowy Lovcen w pobliżu Kotoru

 

Lovcen

Park Narodowy Lovcen to obowiązkowa atrakcja dla wszystkich tych, którzy uwielbiają odkrywać piękno przyrody. Krajobrazy są tu niezwykłe – zobaczycie rzadko spotykane gatunki fauny i flory, a także stworzone przez siły natury zapadliska, kotliny oraz jaskinie. Lovcen ma dla mieszkańców Czarnogóry szczególne znaczenie – to od nazwy góry, pokrytej ciemnymi lasami, powodującymi, że z daleka masyw sprawia wrażenie czarnego, pochodzi nazwa kraju. Lovcen pełni więc ważną funkcję zarówno z przyrodniczego, jak i kulturowego punktu widzenia. Pasmo górskie można odkrywać zakątek po zakątku, wybierając się na trekking (tras jest tu bez liku, więc amatorzy wspinaczki będą zachwyceni!) lub „w trybie przyśpieszonym”, podróżując samochodem. Widoki ze szczytów, np. z Jezerskiego Vrhu, są obłędne! Zobaczycie bajkową panoramę Zatoki Kotorskiej i Adriatyku, mieniącego się różnymi odcieniami błękitu. Jesteśmy przekonani, że zdjęciom nie będzie końca, a zapierający dech w piersiach krajobraz na długo pozostanie w Waszej pamięci.

 

Gospa od Škrpjela

 

Gospa od Škrpjela

Wyspa Matki Boskiej na Skale (Gospa od Škrpjela) to druga, obok wyspy Świętego Jerzego, wyspa Zatoki Kotorskiej, zlokalizowana w pobliżu miejscowości Perast. Z Kotoru kursują tu statki wycieczkowe. W przeciwieństwie do Sveti Đorđe, Gospa od Škrpjela jest sztuczną wyspą, usypaną z kamieni. Pierwszy kościół wzniesiono tu już w XV wieku. Wraz ze stopniowym powiększaniem powierzchni wyspy, rozbudowywano świątynię. W 1630 roku powstał kościół Matki Boskiej na Skale, który można podziwiać do dziś. Jego wnętrze jest bogato zdobione, z marmurowym, XVIII-wiecznym ołtarzem, barokowymi obrazami, zdobiącymi ściany oraz gotyckim obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Widoki z wyspy są przepiękne! Można zobaczyć panoramę wybrzeża, z wyróżniającym się Perast i Kotorem w tle.

 

Mapa atrakcji Kotoru

 

najlepsze atrakcje Kotor

1) Brama Morska 2) Katedrala Svetog Tripuna 3) Twierdza Kotor 4) Rynek w Kotorze 5) Cerkiew Świętego Mikołaja w Kotorze 6) Gurdić bastion 7) Forteca Świętego Jana 8) Park Narodowy Lovcen

 

Kotor nazywany jest często małym Dubrovnikiem. Porównanie jest zresztą trafne – oba miasta, wskutek znalezienie się po weneckim protektoratem, mają podobną architekturę. I oba są niezwykle piękne! Dzięki świetnie zachowanym fortyfikacjom, Kotor ma jednak swój unikatowy, nieco tajemniczy klimat, a sieć wąskich uliczek, którymi usiane jest stare miasto, urzeka turystów. Koniecznie odwiedźcie tę nadmorską twierdzę i zobaczcie najlepsze atrakcje Kotoru.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz