Top 9: najlepszych atrakcji w Czarnogórze - co zobaczyć? - BelSole

Top 9: najlepszych atrakcji w Czarnogórze – co zobaczyć?

Planujecie wakacje w Czarnogórze? Oprócz plażowania i uprawiania sportów wodnych warto wybrać się w głąb kraju. Czekają tam na Was Góry Przeklęte, jaskinie, głębokie kaniony i niesamowite zabytki. Dziś kierunek Czarnogóra. Co zobaczyć? Jakie najlepsze atrakcje? Oto nowy poradnik i przewodnik po Czarnogórze. Podpowiadamy!

 

Zwiedzanie Czarnogóry

 

Czarnogóra to nowy hit wśród polskich turystów. Ten mały kraj to następna Chorwacji i razem z Albanią i jej atrakcjami zdobywa serca zwiedzających oraz miłośników plaż. Co zobaczyć w Czarnogórze? Zanim zaczniecie zwiedzanie mamy dla Was parę istotnych informacji:

Po pierwsze, Czarnogóra nie jest w Unii i Schengen, więc to może wpłynąć na wasze zakupy, które przywieziecie z tego kraju. Do tego ważne jest to, że w Czarnogórze można płacić euro i euro jest walutą Czarnogóry. Zaopatrzcie się więc w EUR jadąc na wakacje do tego bałkańskiego kraju. 

Czarnogóra to także idealne miejsce na plażowanie, o tym jednak napisaliśmy w zestawieniu najlepszych plaż w Czarnogórze

 

Cetinje

 

cetinje

Cetinje to dawna stolica Czarnogóry. Była nią do 1918 r. Tutaj kształtowała się czarnogórska państwowość. Dziś jest to spokojne miasteczko, ale nadal stanowi ważny punkt historyczny, kulturowy i duchowy. Panuje tutaj całkiem inny klimat niż na wybrzeżu. Zabudowania są parterowe, a co jakiś czas widać stare pałacyki i budynki XIX-wiecznych ambasad. Warto zajrzeć do Monasteru Narodzenia Matki Bożej w Cetyni, duchowego centrum Czarnogóry. Nie omińcie też cerkwi na Ćipurze, w której leżą prochy króla Czarnogóry Mikołaja I i jego małżonki oraz budynku Bilardówki, czyli siedziby władców Czarnogóry. Jak obejrzycie wszystkie zabytki to polecamy wdrapać się na wzgórze Orlov Krš. Ze szczytu rozpościera się panorama na miasto oraz masyw Lovćen.

Miasto leży na płaskowyżu u podnóża Lovćen w połowie drogi z Podgoricy do Budvy. Dokładnie 32 km od morza. Mieszka w nim ok. 15 tys. ludzi.

 

Jezioro Szkoderskie – ptasie lotnisko

 

jezioro Szkoderskie

Jezioro Szkoderskie to największy zbiornik słodkowodny na Bałkanach. Leży na pograniczu Czarnogóry i Albanii. Linia brzegowa jest zmienna i zależy od poziomu wody. Wzdłuż niej są liczne zatoczki i wysepki. Jezioro jest rajem dla ornitologów. Zimą akwen staje się ostoją dla migrujących ptaków z północnej Europy, a nawet z Azji. Niektórzy nazywają go europejskim ptasim lotniskiem. Można tu spotkać niektóre gatunki pelikanów, kormoranów, ibisów oraz orłów.

Akwen najlepiej jest poznać, pływając po nim łódką albo statkiem. Możecie też objechać go samochodem albo rowerem.

 

Boka Kotorska – niezwykły „fiord”

 

zatoka Kotor

Zatoka Kotorska ma długość około 28 km, a linia brzegowa rozciąga się na ok. 107 km. Pomimo że wyglądem przypomina fiord, to nim nie jest. Zatoka to mocno rozczłonkowana zatoka riasowa. Wybrzeże Zatoki Kotorskiej pełne jest długich i krętych zatok, malowniczych wysepek oraz prostopadłych do lądu półwyspów. Odnogi Boki głęboko wcinają się w skaliste stoki gór Orjen. U stóp gór znajdują się stare kamienne miasteczka. Najciekawszym jest średniowieczny Kotor, wpisany na listę UNESCO; marynarski Perast oraz tonący w kwiatach i palmach Herceg Novi. Pomiędzy miastami kursuje wiele lokalnych linii autobusowych oraz promów. Dobre miejsce na zakupy w Czarnogórze i zakup pamiątek.

 

Jaskinia Lipska – magia stalaktytów

 

Jak będziecie w Cetinje to koniecznie musicie zajrzeć do Jaskini Lipskiej – to tylko 5 km od centrum miasta. Jest to największa z czarnogórskich jaskiń. System korytarzy i hal ma długość ponad 2,5 km. Zwiedzać ją można od 2015 r. Wewnątrz jaskini zobaczycie imponujące stalaktyty i stalagmity, skalne wodospady oraz podziemne jeziorka. Do wyboru macie 2 opcje zwiedzania: wersje turystyczna oraz adventure – która daje możliwość eksploracji bardziej dzikich miejsc. 

Do jaskini najlepiej jest dostać się własnym transportem. Ewentualnie można wziąć taxi z Cetinji. Bilet dla dorosłych kosztuje 10,90 EUR. A szczegóły sprawdzicie tutaj.

 

Stary Bar – średniowieczne miasto

 

Bar Czarnogóra

Co warto zwiedzić w Czarnogórze? Stary Bar to kamienne średniowieczne miasteczko wkomponowane w skaliste zbocze masywu Rumija i Morze Adriatyckie. Miasto zostało zbudowane prawdopodobnie przez Rzymian i przechodziło z rąk do rąk. Stary Bar składa z niezamieszkałej części, gdzie znajdują się ruiny twierdzy oraz gwarnego podgrodzia. Oprócz ruin zamku, skąd jest piękny widok na okolicę, można zwiedzić wiele dobrze zachowanych zabytków. 

Pamiętajcie, że Stary Bar i współczesny kurort Bar dzieli kilka kilometrów. Do Baru dostaniecie się autobusem z większości czarnogórskich miast. Jest to też końcowa stacja kolejowa z Belgradu i Podgoricy. Miasto ma też połączenia promowe z portami Ankona i Bari po drugiej stronie Adriatyku.

 

Ulcinj – piracki port

 

ulcinj

Co jeszcze zobaczyć w Czarnogórze? Ulcinj jest najdalej wysuniętym na południe miastem Czarnogóry. Leży nad Adriatykiem, u ujścia rzeki Bojany, w pobliżu granicy z Albanią. Niegdyś był to największy port piracki osmańskich Bałkanów, dziś jest głównym ośrodkiem mniejszości albańskiej. W mieście panuje spokojna, orientalna atmosfera. Klimatu nadają mu wąskie uliczki, liczne sklepiki i stragany z owocami, maleńkie kawiarnie z przesiadującymi w nich Albańczykami oraz przechodzące się po mieście sędziwe Albanki z białymi chustami na głowach. Oprócz zabytków tj. cerkiew św., Mikołaja, meczet Ali Paszy I czy Wieży Balshaj, Ulcinj słynie z pięknych plaż. Jedną z najsłynniejszych jest tzw. Wielka Plaża (Velika Plaža) ciągnąca się aż do granicy z Albanią. Zobacz najładniejsze plaże w tej okolicy.

 

Kaniony Tary – niesamowite widoki

 

tara czarnogóra

Tara to najdłuższa rzeka Czarnogóry. Płynie wąską i głęboką doliną przez Góry Dynarskie. Na trasie 80 km tworzy jeden z najgłębszych na świecie kanionów. Jego głębokość sięga do 1300 metrów wysokości. Rozciąga się on pomiędzy miejscowościami Bistrica i Šćepan Polje.

Najbardziej charakterystycznym punktem kanionu jest most Đurđevića. Przeprawa została zbudowana w latach 1938-40. W najwyższym punkcie ma aż 116 metrów. Warto dodać, że jest to jedyne połączenie między miasteczkami Żabljakiem a Pljevlja. W 1980 roku Kanion został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. W sezonie można rzeką spłynąć pontonem, woda ta też jest czysta – sprawdźcie czy nadaje się do picia.

 

Monastyr Ostrog – klasztor wykuty w skale

 

monastyr ostrog

Najlepsza atrakcja Czarnogóry? Monastyr Ostrog to jeden z głównych ośrodków duchowych Serbskiej Cerkwi Prawosławnej. Niektórzy twierdzą, że nawet całych Bałkanów. Klasztor znajduje się ok. 40 km na północ od Podgoricy oraz ok. 15 km na południe od Niksic. Kompleks składa się z budowli: Monastyru Dolnego i wykutego w zagłębieniu pionowej skały masywu Prekornicy – Górnego. 

Klasztor założył w XVII w. Sveti Vasilije Jovanovic (św. Wasyl), który w 1665 r. musiał w obawie przed Turkami uciekać z Bośni. Monastyr odwiedza rocznie ponad 100 tys. pielgrzymów różnych wyznań. Kompleks jest otwarty całą dobę, przez siedem dni w tygodniu. Zgodnie z tradycją z Dolnego do Górnego Klasztoru należy przejść boso. Niektórzy z wiernych przemierzają drogę na kolanach. Monastyr znajduje się na wysokości 900 m n.p.m., a z jego rozpościera się piękna panorama na dolinę Bjelopavlic oraz meandrującą w niej rzekę Zetę.

Do Monastyru najłatwiej jest dojechać samochodem.

 

Góry Czarnogóry – dzikie i nieodkryte

 

lovcen

Miłośnicy gór nie będą się nudzić w Czarnogórze, ponieważ większość kraju to teren górzysty. Najciekawsze pasma to Durmitor, Lovćen i Góry Północnoalbańskie, zwane Górami Przeklętymi (Prokletije). W tym ostatnim znajduje się najwyższy szczyt Czarnogóry – Zla Kolata o wysokości 2534 m n.p.m. Góry oferują szlaki o zróżnicowanym stopniu trudności. Poza tym teren jest na tyle różnorodny, że każdy znajdzie coś dla sobie. Są tu niesamowite widoki na ostre szczyty, grzbiety i granie, wyżłobienia, kotły oraz usiane głazami doliny i jeziora. Jeśli szukacie pasm dzikich i szlaków, na których nie ma tłumów turystów – to wybierzcie Czarnogórę.

 

Mapa Atrakcji Czarnogóry

 

Czarnogóra atrakcje

1) Lovćen 2) Durmitor 3) Monastyr Ostrog 4) Kaniony Tary 5) Ulcinj 6) Stary Bar 7) Jaskinia Lipa 8) Boka Kotorska 9) Jezioro Szkoderskie 10) Cetinje

 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz