12 najlepsze atrakcje KRK, co zobaczyć na KRK? Zwiedzanie, przewodnik i poradnik - BelSole

12 najlepsze atrakcje KRK, co zobaczyć na KRK? Zwiedzanie, przewodnik i poradnik

Zapraszamy Was na zwiedzanie KRK, znanej wśród polskich turystów chorwackiej wyspy. Odpowiemy, co zobaczyć na Krk, jakie atrakcje czekają na Was na Krk i co zwiedzić na Krk. Poradnik ten i przewodnik odpowie też na to jakie atrakcje turystyczne na Krk są warte zwiedzania. Zapraszamy!

Oto pierwsze z najlepszych i najciekawszych miejsc na Krk, czyli miasto Krk!

 

Miasto KRK

 

krk
Centrum KRK i marina

Co zobaczyć na Krk? Miasteczko Krk znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy Krk, więc musicie przejechać przez całe centrum wyspy. Krk liczy sobie trochę ponad 6 800 mieszkańców. Krk przez długi czas była włoską wyspą z dużą ilością włoskich obywateli więc i miasteczko było pełne Włochów – dziś jest ich tutaj już niewielu. Co zobaczyć w Krk? To urocze małe miasteczko z pięknym starym miastem, klimatycznym portem i znanym placem Kamplin w centrum miasta.

 

Plaża Vela Baska

 

Plaza Baska
Plaza Baska

 

To jedna z najlepszych plaż w Chorwacji, znajduje się ona na wyspie Krk, na jej południowym brzegu. Plaża Baska jest plażą głównie żwirową z małymi fragmentami plaży piaszczystej. Znajdziecie tutaj mnóstwo infrastruktury przyplażowej, restauracji, kawiarni i hoteli.

Woda jest tutaj lazurowa, widoki na pobliskie klify nadają się na sesję na instagrama 😉 Polecamy przejść się ścieżkami trekkingowymi po pobliskim wybrzeżu, znajdziecie tutaj wiele innych ciekawych plaż na Krk.

 

Plaże KRK

 

Plaże Krk

Nie oznacza to, że nie ma innych plaż na wyspie Krk. Znajdziecie ich tutaj na prawdę sporo. Zacznijmy od tego, że w okolicy Baski jest pełno małych zatoczek z piaszczystymi i żwirowymi plażami, na przykład Plaża Jablanova, Vela Luka, Uvala Vela Draga, Gnjilova czy Mali Raj. To tylko mały fragment na południu wyspy, na północy Krk znajdziecie Pešja, Plaza Rupa, Pješčana, Javna czy słynna Soline z kąpielami błotnymi. Duża część z nich, zwłaszcza ta przy miasteczkach ma niezbędną infrastrukturę do plażowania, te dziksze wymagają od Was przyniesienia prowiantu i ręcznika 😉

 

Plaża Soline

 

kąpiele błotne KRK

Dzięki unikalnemu umiejscowieniu o zasobom… błota, plaża Soline to idealne miejsce na kąpiel błotną i terapię dla Waszej skóry. Plaża znajduje się w zatoce na wschodzie wyspy, niedaleko Soline. To także dobre miejsce dla dzieciaków, będą mogły spokojnie pobrudzić się bez obaw o reakcję rodziców a do tego bardzo długo plaża jest płytka.

Błoto z Soline podobno dobrze działa na reumatyzm.

 

Vrbnik

 

Vrbnik

Vrbnik to urocza miejscowość na wschodzie wyspy od strony kontynentu. Vrbnik leży na wzniesieniu z którego będziecie mieć piękny widok na wyspę, zatokę i Chorwację. W mieście warto zobaczyć fortecę, zabytkowe mury, stare centrum. Ciekawostką jest to, że podobno w Vrbniku znajduje się najwęższa ulica na świecie Klančić mająca tylko 40 cm w najwęższym miejscu. W Vrbniku znajduje się też monument na cześć litery V Głagolicy chorwackiej, jednemu z najstarszych słowiańskich alfabetów.

 

Szlak Głagolicy

 

Szlak Głagolicy
Pomnik litery L

Szlak Głagolicy to wiele rzeźb i monumentów poświęconych chorwackiej głagolicy, czyli chorwackiemu starosłowiańskiemu alfabetowi. To właśnie tutaj, na KRK odkryto tak zwaną tablicę/płytę z Baśki pochodzącej z XI wieku zapisanej właśnie znakami głagolicy. Jednemy z najstarszych słowiańskich pism i alfabetów. Najwięcej znaków znajdziecie na trasie do Baski przy drodze numer 102.

 

Monasterium na Kosljun

 

Monasterium na Kosljun

Kosjlun to mała wysepka w zatoczce wewnątrz Krk. Znajduje się ona blisko Punat i Krk. Na wyspie znajdziecie Franjevački samostan Navještenja Marijina czyli monasterium franiszkańskie. Dopłyniecie tutaj taxi-łódką z Punat. Miejsce jest spokojne i urocze, prócz zabudowań kościelnych znajdziecie tutaj także muzeum. Wejście dla zwiedzających jest biletowane.

 

Most na KRK

 

Most KRK

Jeśli jedziecie na Krk samochodem to raczej nie pominiecie tej atrakcji. Most KRK to postawiony w 1980 roku most, który ułatwia podróż turystom i mieszkańcom z Chorwacji na KRK. Ma on ponad 1430 metrów długości i jest jednym z największych betonowych łukowych mostów na świecie. Przejazd przez most na KRK od 2020 jest darmowy. Wielu przejeżdżających tędy ceni sobie widoki z mostu, pamiętajcie by jednak nie stawać bez powodu.

 

Špilja biseruljka

 

Jaskinia na KRK

To ciekawa atrakcja KRK ukryta pod ziemią. Jest to jaskinia z niezwykłymi formacjami skalnymi, stalaktytami i stalagmitami. Znajduje się ona niedaleko wioski Rudine. Najniższy punkt tej jaskini mieści się 13 metrów pod poziomem morza.

Wejście do jaskini Špilja biseruljka na KRK kosztuje 6 EUR za osobę dorosłą i 4 EUR za dziecko

 

Kościół Świętej Łucji w Jurandvor

 

kosciol Jurandvor

W Jurandvor, przy drodze do Baski mieści się niepozorny kościół Świętej Łucji. Związany z nim jest jeden z najważniejszych zabytków KRK i Chorwaji, czyli płyta z Baski z chorwacką głagolicą z XI wieku. Płyta ma, aż 1 m wysokości na 2 m szerokości i waży ponad 800 kg. Płyta z Baśki była płytą nagrobną, a napisy na niej traktują o darowiznach od króla Dymitra dla kościoła. W kościele niestety póki co znajdziecie tylko replikę, ze względu na wrażliwość wapienia z którego wykonana jest oryginalna płyta z Baśki. Kościółek jest mały i powinniście tutaj po prostu podjechać na małą przerwę jadąc do Baski na plażę 🙂

 

Ruiny Fulfinum 

 

Krk przez wieki związane było z Rzymem i Włochami. Znajdziecie tutaj także ruiny starożytnych rzymskich miast. Jednym z nich jest Fulfinum mieszczący się na północy wyspy. Ruiny może nie są duże, jednak są pięknie umiejscowione blisko plaży w zagajniku z widokiem na zatokę.

 

Winnice KRK

 

Winnice Krk
Winnice w okolicy Vrbnik

Na Krk znajdują się także winnice, nie jest ich co prawda dużo – jednak są warte uwagi. Po pierwsze możecie zwiedzać, a po drugie możecie w nich testować lokalne wyroby i wina. Najwięcej winnic  znajduje się w okolicy Vrbnik, na przykład Katunar. 

Jak widzicie, na Krk może nie ma wielkich epickich ruin czy ogromnych parków archeologicznych. Wyspa jest mała i raczej swojska, z małymi wioskami i rybackimi miasteczkami. Polecamy odwiedzić Krk nie tylko w sezonie, ale może zwłaszcza poza sezonem by odpocząć od zgiełku miast i tłumu. Zapraszamy do Krk!

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz