16 najlepsze atrakcje Pafos i okolicy. Co zwiedzić i co zobaczyć w Pafos? - BelSole

16 najlepsze atrakcje Pafos i okolicy. Co zwiedzić i co zobaczyć w Pafos?

Cypryjski Pafos to miasto pełne nie tylko wielu miejsc wartych odwiedzenia ale również nietypowych atrakcji Pafos, które warto zobaczyć. W mieście można robić wiele ciekawych rzeczy. Oto nasza propozycja dla wszystkich, którzy wyjeżdżają do Pafos na weekend lub na nieco dłużej. Co zwiedzić w Pafos, co zobaczyć? Gdzie iść na plażę w Pafos? Jakie atrakcje turystyczne czekają na Was w Pafos? Zapraszamy na przewodnik i poradnik po Pafos!

 

Co zobaczyć w Pafos?

 

pafos cypr
Deptak w Pafos na Cyprze

Pafos to największe miasto na zachodzie wyspy, tutaj też jest lotnisko do którego dolecicie z wielu polskich miast tanimi liniami lotniczymi. Pafos nie jest duże, jednak żeby się po nim poruszać fajnie mieć samochód – zwłaszcza jeśli chcecie dostać się do atrakcji w okolicy Pafos. Nie oznacza to jednak, że bez samochodu się nie da – są lokalne linie autobusowe pomiędzy najważniejszymi punktami w mieście.

Pafos ile dni

Centrum Pafos zlokalizowane jest w zasadzie w dwóch miejscach, pierwszym z nich jest centrum nowego Pafos z bulwarem, parkiem archeologicznym i grobowcami królów zaraz nad morzem. Tutaj znajdziecie też bardzo dobre lokalne tawerny jak na przykład The Windmill (polecamy!), w tej części miasta także znajdziecie plażę w centrum oraz parę innych pomniejszych atrakcji. Stare miasto Pafos znajduje się trochę w głębi miasta i zostało odnowione przed tym jak Pafos zostało miastem kultury – znajdziecie też tam całkiem sporo ciekawych rzeczy oraz super widok na miasto z góry, jednak to właśnie część przy brzegu morza Pafos jest atrakcyjniejsza. Zacznijmy więc zestawienie najlepszych atrakcji w Pafos! (AKTUALIZACJA 2023!)

 

Grobowce Królewskie

 

grobowce królewskie pafos

Starożytne Groby Królewskie to zabytek wpisany na Listę światowego dziedzicwa UNESCO oddalony o około dwa kilometry od samego Pafos. Zdecydowanie warto tu przyjechać. To kompleks podziemnych grobowców wykutych w skale datowany na czwarty wiek przed naszą erą. W grobowcach składano ciała arystokratów i urzędników miejskich, a nie królów ale to niewielki szczegół, który wcale nie sprawia, że Groby Królewskie nie są warte odwiedzenia. Grobowce zbadano dopiero w drugiej połowie XX wieku. Niestety, przez wiele lat grobowce notabli były rozkradane.

Park Archeologiczny Pafos (Roman Odeon)

 

park archeologiczny pafos

Gigantyczny park archeologiczny to rzymskie i greckie ruiny zachowane w całkiem dobrym stanie. Paphos Archeological Park, którego częścią są wspomniane wyżej katakumby, wpisany jest na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Możemy tu zobaczyć wspaniale zachowanie mozajki w Domu Tezeusza i Ajona. Jednym z największych zabytków jest zachowana mozajka z Orfeuszem. Można tu również zobaczyć ruiny starego teatru mogącego pomieścić do 1200 gości. Wstęp 4,5 EUR.

 

Park Akamas

 

 

akamas cypr
Piękne widoki z górek na półwyspie Akamas na Cyprze

To jeden z najpiękniejszych Parków Narodowych na Cyprze. Park Akamas znajduje się mniej więcej 40 – 50 min drogi z Pafos. Znajdziecie tutaj sporo ścieżek trekkingowych czy miejsc na przejażdżkę jeepem lub quadem. Możecie podpłynąć łodzią do Lara Beach czy wizytówki tego miejsca jakim jest Blue Lagoon! Spacer z parkingu przy Łaźniach Afrodyty do Blue Lagoon to trochę ponad 1 h spaceru w jedną stronę. Polecamy!

błękitna Laguna
Błękitna Laguna, Blue Lagoon w Akamas

Paphos Zamek

 

pafos zamek

Zamek w Pafos nie przypomina zamków, które znamy jako Polacy ale również warto go zobaczyć Przy wejściu do portu zbudowano tu bizantyjski fort mający strzec dostępu do zatoki. Później przebudowano go w XIII wieku po wielkim trzęsieniu ziemi w 1222 roku. W 1570 budowlna zniszczona przez Wenecjan, odbudowana przez imperium osmańskie. Później wykorzystynwany jako więzienie i… magazyn soli. Od 1935 roku chroniony zabytek. Dziś zamek to jedna z najwięksych atrakcji turystycznych. Dostępny do zwiedzania za symboliczną opłatą.

 

Bulwar w Pafos, Aleja Posejdona

 

bulwar pafos

Najważniejsza ulica cypryjskiego miasta przy której zlokalizowane są hotele, restauracje i bary. Wieczorami aleja zamienia się w prawdziwe centrum imprezowego życia w Pafos, W dzień przechadzając się wzdłuż ulicy można podziwiać piękny widok na morze.

 

Plaża w centrum Pafos

 

pafos plaza

Plaża w samym centrum Pafos to atrakcja, której nie da się przegabić. Popularna plaża nadaje się na szybkie opalanie i kąpiel praktycznie dla każdego bowiem plaża jest zarówno plażą kamienistą, jak i piaszczystą. Plażę w Pafos umieściliśmy w naszym zestawieniu najlepszych plaż na Cyprze.

 

Agia Kyriaki Chrysopolitissa

 

Agia Kyriaki Chrysopolitissa

Było coś dla ciała to teraz coś dla ducha. Kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa, według niektórych podań, to właśnie w tym miejscu biczowano św. Pawła. Pamiątką tego wydarzenia jest kamień znajdujący się przy świątyni. Sam kościół wzniesiono około roku 1500. Budynek wielokrotnie przebudowywano, służył też różnym wyznaniom. Kościółek można zwiedzać. W kościele znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, a w weekendy odbywają się tu polskojęzyczne msze.

 

Kolumna św. Pawła

 

kolumna pafos

To właśnie o tym miejscu wspominamy kilka zdań powyżej. Kamień przy którym biczowano św. Pawła gdy przybył na wyspę by krzewić chrześcijaństwo. Kamień o dużym znaczeniu religijnym i turystycznym bardzo łatwo rozpoznać.

 

Wrak MV Demetrios II

 

wrak mv demetrios


Statek MV Demetrios II to zbudowana w 1964 roku w Niemczech jednostka handlowa, która w marcu 1998 roku osiadła na mieliźnie przy latarni morskiej z 1888 roku. Przechadzając się przez centrum cypryjskiej miejscowości wrak statku można podziwiać bez najmniejszych przeszkód. Stał się jednym z bardziej charakterystycznych punktów w krajobranie Pafos.

 

Wrak Edro III

 

wrak edro III

Kolejnym charakterystycznym punktem zachodniocypryjskiego krajobrazu jest inny wrak – wrak frachtowca Edro III. W 2011 roku statek z banderą ze Sierra Leone płynął z Limassol na Rodos. W wyniku sztormu statek został zrzucony na skały zaraz przy wybrzeżu wyspy. Wrak znajduje się bardzo blisko brzegu co sprawiło, że stał się jednym z częściej fotografowanych punktów na wyspie.

 

Klasztor św. Neofita

 

monasterium paphos

Klasztor Świętego Neofita to malowniczo położony męski klasztor prawosławny wzniesiony w obecnej formie około 1500 roku położony około 15 kilometrów na zachód od Pafos. Według lokalnej legendy klasztor założono w miejscu w którym w skałach mieszkał św. Neofit. Podobno to właśnie on w 1170 roku ozdobił ściany jaskini freskami, dokończonymi przez mnicha Teodora w 1183 roku. We wnętrzu klasztoru znajduje się cela Neofita oraz świątynia, obok dostępne do zwiedzania muzeum prawosławnej sztuki sakralnej.

 

Wąwóz Avakas

 

akavas wąwóz

Wąwóz Avakas położony jest około 16 kilometrów na zachód od miasteczka. To idealne miejsce dla tych, którzy chcą trochę pochodzić. Ściany wąwozu sięgają nawet 30 metrów wysokości, a sam wąwóz ma aż 3 kilometry. Trasa przez wąwóz uczęszczana jest przez turystów i sportowców amatorów, ale wąskie przesmyki sprawiają, że przejście tędy wcale nie jest tak łatwe i krótkie jak mogłoby się wydawać. Atrakcja jest darmmowa.

Zobacz także: Ile dni na Pafos? Na ile lecieć do Pafos i okolic?

 

Lara Beach

 

lara beach

Dojazd na plażę Lara Beach to zadanie dość trudne ale trud dojazdu rekompensują widoki, które zobaczymy po dotarciu do celu. Naprawdę warto tu przyjechać chociaż plaża oddalona jest od samego Pafos o około 27 kilometrów. Piaszczysta plaża to miejsce ściągające nie tylko turystów, ale i teren lęgowy żółwi. Jeśli macie niskoprofilowe opony i auto z małym prześwitem to akurat to miejsce z naszej listy atrakcji w Pafos możecie sobie podarować. Bardziej wytrwałym proponujemy blisko godzinny spacer z White River Beach.

 

Cerkiew Theoskepasti

 

Kolejna świątyna na naszej liście, wprawdzie prawosławna ale wcale nie odbiera jej to uroku, to cerkiew Theoskepasti. Świątynia powstała podobno w miejscu, które za sprawą cudu zostało zasłonięte mgłą w trakcie arabskiego najazdu na Cypr w XI wieku. Obecna świątynia powstała w 1923 roku, więc nie jest zbyt starym zabytkiem. Według podań we wnętrzach Cerkwii Theoskepasti znajduje się ikona wykonana przez ewangelistę Łukasza.

 

Coral Bay

 

coral bay
6 kilometrów od Pafos znajduje się trzecia plaża, którą polecamy odwiedzić. Coral Bay to cała znajdująca się tu zatoka ale wśród turystów najbardziej znana jest oczywiście charakterystyczna piaszczysta plaża. W przeciwieństwie do wymienionej wcześniej plaży tu dojeżdża się naprawdę łatwo, łatwo tu zaparkować i zażywać kąpieli słonecznych. Niestety – te pozytywne cechy sprawiają że na Coral Bay wręcz roi się od turystów.

 

Agios Neofytos Catpark

 

catpark cypr

Kocie sanktuarium jest miejscem w którym na Cyprze mieszka prawie 1000 kotów. To miejsce przede wszystkim dla miłośników czworonogów ale nawet jaśli nie przepadacie za kotami to warto przyjść i zobaczyć bo kocie schronisko jest naprawdę niezwykłe. Ośrodek codziennie dokarmia swoich podopiecznych i dba o wizyty u weterynarzy. Od założenia kociego sanktuarium udało się znaleźć dom dla prawie 800 kotów! Przyjeżdżając tu warto zostawić kilka EUR na pomoc dla zwierząt.

 

Zwiedzanie Pafos podsumowanie

 

hotele w pafos
Hotele w Pafos

Jak widzicie Pafos i okolice pełne są ciekawych atrakcji turystycznych, interesujących miejsc i zabytków. Polecamy Pafos – jeśli jednak nie wiecie dalej co wybrać zobaczcie też atrakcje Larnaki i atrakcje Limassol

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz