13 najlepsze atrakcje, Liberec nieznany? Co zobaczyć w Libercu? Okolice i najpiękniejsze miejsca - BelSole

13 najlepsze atrakcje, Liberec nieznany? Co zobaczyć w Libercu? Okolice i najpiękniejsze miejsca

Liberec położony jest blisko granic Polski i wielu z polskich turystów postanowiło odwiedzić naszych południowych sąsiadów. Opowiemy Wam co zobaczyć w Libercu podczas wycieczki do Liberca. Jakie atrakcje Liberec ma do zaoferowania, co zwiedzić w okolicy oraz jakie atrakcje turystyczne w Libercu są najlepsze. Zapraszamy!

Liberec jest piątym co do wielkości miastem w Czechach, położonym na północy kraju, u podnóża gór Izerskich. Bywa nazywane „Perełką Północnych Czech” i słynie z pięknej architektury, znakomitych zabytków oraz atrakcji turystycznych. Wśród nich najbardziej znane są neorenesansowy ratusz na głównym rynku miasta, wieża Ještěd, funkcjonująca jako stacja telewizyjna, hotel i restauracja czy nowoczesne centrum nauki IQlandia. Liberec oferuje również wiele aktywności na świeżym powietrzu dzięki bliskości gór i licznych parków. Oto przed Wami lista najlepszych atrakcji Liberca!

 

Zoo w Libercu

 

Zoo w Libercu
Zoo w Libercu

Co zobaczyć w Libercu? Zaczynamy od Ogrodu Zoologicznego. Zoo w Libercu jest najstarszych ogrodem zoologicznym w Czechach, otwartym w 1904 roku. Obecnie na obszarze 14 hektarów prezentowanych jest około 170 gatunków zwierząt, co czyni to miejsce jednym z największych tego typu obiektów w Czechach. Wśród wielu atrakcji, znajduje się tam między innymi unikatowa ekspozycja białych tygrysów. Zoo znajduje się w centrum miasta, bilet do Zoo w Libercu kosztuje 160 CZK dla osoby dorosłej w lecie, 130 CZK w zimie. Dzieci zapłacą odpowiednio 120 CZK oraz 90 CZK. Bilety online są tańsze o 10 CZK. Kupicie je tutaj: https://vstupenky.zooliberec.cz/

 

Domy Wallensteina

 

Domy Wallensteina
Domy Wallensteina

Domy Wallensteina (znane również jako Wallensteinovy domy) to zabytkowe budynki znajdujące się w Libercu, w Republice Czeskiej. To najstarsze zachowane domy w Libercu. Te barokowe budynki zostały wybudowane w latach 1678 – 1682 i są dziś jednym z najważniejszych zabytków miasta. Domy swoją nazwę zawdzięczają Albrechtowi z Wallensteina, który kupił Liberec oraz okoliczne włości.

 

iQLANDIA

 

Iqlandia
Dzieciaki bawiące się w IQLandia

Co robić w Libercu kiedy pada? Warto pobawić się w naukowca! iQLANDIA to nowoczesne centrum nauki znajdujące się w Libercu w Czechach, które jest popularną atrakcją turystyczną. Oferuje ono interaktywne wystawy i eksperymenty, które pozwalają zwiedzającym na naukę przez zabawę. iQLANDIA oferuje wiele atrakcji, w tym planetarium z pokazami 3D, laboratoria naukowe oraz wystawy dotyczące różnych dziedzin nauki, od biologii po fizykę. Bilet do iQLANDIA kosztuje 320 CZK dla osoby dorosłej oraz 210 CZK dla dziecka. iQPARK to koszt 220 CZK i 170 CZK, iQPLANETARIUM 70 CZK. Ceny te są cenami online, jeśli kupicie bilet na miejscu – będzie drożej o około 50 – 70 CZK.

 

Rynek w Libercu

 

Rynek w Libercu to centrum historyczne miasta i jego wizytówka i jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów. W centrum placu znajduje się renesansowy ratusz, wyróżniający się swoją architekturą i wieżą, z której rozpościera się widok na całe miasto. Na rynku odbywają się różne imprezy, targi i festiwale, które przyciągają mieszkańców miasta oraz gości. Warto też tutaj przyjść na obiad i kufel piwa 🙂

 

Teatr w Libercu

 

Teatr w Libercu
Teatr w Libercu, nam przypomina bryłę teatru Słowackiego w Krakowie

Teatr w Libercu, oficjalnie nazwany Teatrem F.X. Šaldy, to ważne centrum kulturalne miasta, którego historia sięga 1833 roku. Obecnie Teatr prowadzi różnorodne spektakle, w tym opery, balet, oraz sztuki dramatyczne, przyciągając różnorodną publiczność z całego regionu.

 

Muzeum północnoczeskie

 

Muzeum północnoczeskie
Muzeum północnoczeskie w Libercu

Co zobaczyć w Libercu? Muzeum Północnoczeskie, jest jednym z najstarszych i najważniejszych muzeów w Republice Czeskiej. Zostało założone w 1873 roku. Muzeum oferuje różnorodne wystawy, które skupiają się na historii, kulturze i przyrodzie regionu, a także prowadzi badania naukowe w dziedzinie archeologii, historii, geologii i botaniki. Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli od 10:00 do 19:00. 

 

Ratusz w Libercu

 

Ratusz w Libercu
Wizytówka miasta, Ratusz w Libercu

Najlepsza atrakcja Liberca? Ratusz w Libercu to piękny zabytek architektury neorenesansowej, który dominuje na centralnym placu miasta. Została zbudowana w latach 1888-1893 na bazie projektu Franza Neumanna. Do środka można wejść by móc podziwiać wyjątkowe wnętrze. Ratusz w Libercu przyciąga wielu turystów swoją estetyką i bogactwem detali architektonicznych. Wiele z osób twierdzi, że ratusz w Libercu jest podobny do tego w Wiedniu.

 

Stary Zamek

 

Liberec Chateau
Zamek w Libercu

Stary Zamek Liberec, znany również jako Liberec Chateau, to zabytkowy budynek wybudowany w stylu klasycystycznym. Aktualnie zamek nie jest dostępny do zwiedzania w środku.

 

DinoPark

 

DinoPark
DinoPark w Libercu

DinoPark w Libercu to atrakcja dla całej rodziny, która łączy edukację z zabawą. Ten park tematyczny oferuje realistyczne modele dinozaurów, interaktywne wystawy, spektakle i plac zabaw, dzięki czemu goście mogą nauczyć się więcej o prehistorycznym świecie tych fascynujących stworzeń. Bilet do DinoPark w Libercu kosztuje 210 CZK dla dziecka i 250 CZK dla dorosłego.

 

Wieża Jested Jeszczed

 

Wieża Jested Jeszczed
Wieża Jeszczed

To bardzo znana atrakcja Liberca. Wieża Ještěd to ikoniczny element krajobrazu Liberca, położona na szczycie góry Ještěd. Została zbudowana w latach 1966-1973 i służy jako wieża transmisyjna oraz hotel z restauracją. Dzięki niezwykłej konstrukcji i unikalnemu kształtowi wieża została uznana za narodowy pomnik kultury w Czechach, a z jej szczytu roztacza się spektakularny widok na całą okolicę. Do wieży prowadzi kolejka linowa, można też dojechać własnym samochodem. Parking na górze kosztuje 250 CZK. 

 

Ogród botaniczny w Libercu

 

Ogród botaniczny w Libercu

Ogród Botaniczny w Libercu to wspaniałe miejsce do nauki i relaksu, gdzie można doświadczyć różnorodności roślin z całego świata. Na terenie ogrodu znajdują się tropikalne szklarnie z egzotycznymi roślinami, ogród skalny, a także różne wystawy tematyczne prezentujące florę różnych stref klimatycznych. Ciekawe miejsca na odpoczynek w Libercu.

 

Zamek Sloup

 

zamek Sloup

Co zobaczyć w okolicy Liberca? Zamek Sloup, położony w okolicach Liberca, to wyjątkowy zamek wydrążony w skale, umieszczony w olbrzymim bloku piaskowca. Ten średniowieczny zamek oferuje fascynujący wgląd w życie w dawnych czasach i przyciąga turystów swoją niezwykłą architekturą oraz malowniczym widokiem na okolicę. Zwiedzanie Zamku Sloup kosztuje 100 CZK, parking jest darmowy.

 

Góry Izerskie / Jizerskie

 

góry izerskie

Góry Jizerskie są niewielkim, ale malowniczym pasmem górskim położonym na pograniczu Czech, Polski i Niemiec. Są idealnym miejscem dla miłośników aktywnego wypoczynku, oferując szereg szlaków turystycznych, tras rowerowych, a zimą – tras narciarskich. Charakteryzują się pięknymi krajobrazami, bogatą florą i fauną oraz licznymi atrakcjami turystycznymi, takimi jak liczne schroniska, punkty widokowe czy rezerwaty przyrody.

Z wymienionych atrakcji powyżej zobaczcie także budynek Łaźni miejskich (galeria), którego nie wymieniliśmy – ale jest warty zobaczenia.

 

Co zjeść w Libercu?

 

co zjeść w Libercu

Czego warto spróbować w Libercu? Podczas pobytu w Libercu warto spróbować typowych czeskich dań. Na pewno nie można opuścić słynnego gulaszu, serwowanego z knedlikami, czy innej popularnej potrawy, Svíčková na smetaně, czyli pieczonego mięsa z sosem śmietanowym. Nie można również pominąć tradycyjnej czeskiej kuchni pubowej, czyli np. smażonego sera czy kiełbasek z kapustą. Wśród deserów króluje Trdelník, czyli wypiekany na rożnie i posypany cukrem ciastowy wałek. Wiele z tych potraw można spróbować w gospodach i restauracjach na terenie Liberca.

Z restauracji które możemy polecić są: Budvarka, Chicago Bar & Grill, Radnicni sklipek oraz Steak House Liberec.

 

Mapa atrakcji Liberec

 

najlepsze atrakcje Liberec

1) Rynek i Ratusz w Libercu 2) DinoPark 3) Zamek w Libercu 4) Zoo w Libercu 5) Wieża Jested / Jeszczed 6) Domy Wallensteina 7) iQLANDIA 8) Teatr w Libercu 9) Muzeum północnoczeskie 10) Ogród botaniczny w Libercu

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz