15 NOWE darmowe atrakcje i Praga. Tanie zwiedzanie Pragi, darmowe parkingi i nie tylko - BelSole

15 NOWE darmowe atrakcje i Praga. Tanie zwiedzanie Pragi, darmowe parkingi i nie tylko

Inflacja daje w kość, ceny biletów szybują w kosmos – dlatego mamy dla Was listę tego co można za darmo zobaczyć w Pradze, darmowe atrakcje, ciekawe miejsca i tanie zwiedzanie Pragi to może być coś co Wam pomoże w oszczędzeniu trochę grosza. Przy dzisiejszych cenach w Pradze warto przemyśleć co za darmo zwiedzić i robić w Pradze. Zapraszamy!

 

Jak tanio zwiedzić Pragę?

 

zwiedzanie Pragi tanio

Praga to jedna z najbliższych stolic europejskich dla Polaków dostępna samochodem. Dlatego przy dzisiejszych cenach lotów warto pomyśleć o zwiedzeniu Pragi jeśli szukacie tanich wakacji. Da się Pragę zwiedzić tanio, a niektóre z wymienionych poniżej atrakcji są darmowe. Jeśli chodzi o nocleg polecamy przejrzeć najtańsze (DOBRZE OCENIANE) opcje na przykład tutaj znajdziecie Hotele i hostele z opinią powyżej 8 z ceną poniżej 250 PLN za parę za dzień. Warto też pomyśleć o noclegu pod Pragą, jeśli jedziecie samochodem.

Darmowe Parkowanie w Pradze

Pamiętajcie, że parkowanie w Pradze w centrum może być drogie, dlatego dobrze wybrać na przykład Park & Ride w dzielnicach oddalonych od centrum takich jak na przykład Běchovice – parkowanie w takich miejscach jest darmowe. Zacznijmy jednak obiecaną listę darmowych i tanich atrakcji w Pradze. Zapraszamy!

 

Most Karola

 

Most Karola w Pradze

To chyba największa i najlepsza darmowa atrakcja w Pradze. Słynny most Karola możecie oczywiście zobaczyć za darmo. Spacer z jednego na drugi brzeg Wełtawy ponad 516 metrowym mostem to przyjemność dla oka. Znajduje się tutaj mnóstwo figur i dzieł sztuki – po 15 figur zdobi każdą ze stron mostu – łącznie jest ich 30. Most Karola wybudowano w XIV wieku.

 

Wzgórze Petrin

 

Wieża widokowa Petřín

Na lewym brzegu Wełtawy znajduje się kolejna darmowa atrakcja Pragi – czyli Wzgórze Petrin. Jest to zielony teren pełen parków, zieleńców i ogrodów. Znajduje się tutaj także sporo atrakcji, takich jak Mur Głodowy, obserwatorium astronomiczne, wieża Petrin oraz wiele pomników i rzeźb takich jak na przykład pomnik ofiar komunizmu. Ze wzgórza Petrin rozciąga się piękny widok na stare miasto w Pradze, Wełtawę i wiele atrakcji Pragi (w tym tych darmowych 🙂 ). Na wzgórze Petrin możecie też wyjechać kolejką.

 

Zamek w Pradze

 

Zamek w Pradze

Część Hradu, czyli zamku w Pradze jest dostępna za darmo do zwiedzania. Jest to jeden z największych zamków na świecie – do tego jest tak blisko Polski! Zamek Praski góruje nad centrum miasta i znajdziecie tutaj wiele ciekawych zaułków i punktów widokowych na miasto. Znajdziecie tutaj między innymi Katedrę Świętego Wita, Złotą uliczkę czy ogrody zamkowe. 

Zamek w Pradze otwarty jest dla zwiedzających od 6:00 do 22:00. To idealne miejsce dla szukających darmowych atrakcji w Pradze.

 

Zegar astronomiczny

 

Zegar Astronomiczny w Pradze

To przepiękny zabytek Pragi, do tego możecie podziwiać go zupełnie za darmo. praski zegar astronomiczny mieści się na wieży Ratusza w Pradze. Jest to jeden z trzech najstarszych zegarów astronomicznych na świecie, powstał w 1410 roku. Zegar jest bogato zdobiony, kalendarz i tarcza astronomiczna mają wiele detali i złoceń – polecamy przyjrzeć się temu dziełu. 

Zegar Astronomiczny jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Pragi. Co godzinę gromadzi się tam tłum, który obserwuje, jak mechanizmy zegara ożywają.

 

Ściana Lennona

 

Ściana Lennona Praga

Ściana Lennona to powstała w latach 80 ubiegłego wieku ściana z graffiti i tekstami piosenek Beatlesów. Znajduje się ona blisko ambasady francuskiej w Pradze. Mur był symbolem walki o wolność Prażan i opozycji wobec komunistów. Podobny mur możecie znaleźć w Hong Kongu gdzie powstał on przy okazji protestów politycznych w 2014 roku. 

 

Mala Strana

 

Mala Strana

Mala Strana to romantyczna dzielnica pełna krętych uliczek po zachodniej stronie Wełtawy. Blisko z tego miejsca do Zamku Praskiego, Ściany Johna Lennona, Wzgórza Petrin czy Pałacu Wallensteina. Do 1784 roku było to samodzielne miasto, założone zostało w 1257 roku przez króla Przemysława Ottokara II.

To idealne miejsce na spokojny spacer, romantyczną kolację z partnerem lub partnerką i darmowe zwiedzanie Pragi.

 

Rynek w Pradze

 

Rynek w Pradze

Co za darmo zwiedzić w Pradze? Rynek w Pradze jest jednym z najważniejszych i najbardziej malowniczych miejsc w stolicy Czech. Zlokalizowany w historycznym centrum miasta, rynek przyciąga zarówno turystów, jak i lokalnych mieszkańców. Jego główną atrakcją jest piękna architektura, która odzwierciedla bogatą historię Pragi. Na rynku znajduje się wiele kawiarni, restauracji i sklepów, w których można spróbować lokalnych specjałów i zakupić pamiątki. Przy rynku znajdziecie takie atrakcje jak: Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem, Pomnik Jana Husa czy Praski Zegar astronomiczny.

Wizyta na Rynku w Pradze to nie tylko szansa na zakupy i delektowanie się regionalnym jedzeniem, ale także okazja do podziwiania piękna i atmosfery tego historycznego miejsca.

 

Plac Wacława

 

Plac Wacława Praga

To modne miejsce w centrum Pragi. Plac Wacława to jedno z najpopularniejszych miejsc spotkań w Pradze. Znajdziecie tutaj prócz restauracji i kawiarenek Muzeum Narodowe w Pradze, pomnik Świętego Wacława oraz stacje metra. Blisko jest z Placu Wacława do innych ciekawych miejsc w okolicy w Pradze, w tym do rynku praskiego, zegara astronomicznego czy dzielnicy żydowskiej.

 

Dzielnica Żydowska

 

Dzielnica Żydowska Praga

Co za darmo zobaczyć w Pradze? Dzielnica żydowska w Pradze, znana również jako Josefov, to niezwykłe miejsce o bogatej historii i kulturowym dziedzictwie. Leżąca w samym sercu stolicy Czech, ta malownicza dzielnica jest jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych skupisk żydowskich w Europie. Jej korzenie sięgają XIII wieku, a jej atmosfera jest nasycona historią i duchowością.

Spacerując po brukowanych uliczkach dzielnicy żydowskiej, można z łatwością wczuć się w dawne czasy i zrozumieć znaczenie tego miejsca dla żydowskiej społeczności Pragi. Zachowane budynki, synagogi i cmentarze stanowią świadectwo życia i losów praskich Żydów. Jednym z najważniejszych zabytków jest Stary Cmentarz Żydowski, gdzie tysiące nagrobków gęsto ustawionych wśród kamienic tworzy niepowtarzalną atmosferę.

 

Katedra św. Wita

 

Katedra św. Wita

Katedra Świętego Wita w Pradze jest jednym z najważniejszych i najbardziej imponujących zabytków architektonicznych w Czechach. Jej majestatyczne wieże i gotyckie detale przyciągają uwagę odwiedzających nie tylko z Polski. To monumentalne miejsce kultu stanowi serce historycznej dzielnicy zamkowej i symbol narodowej duchowości Czech. 

Wstęp do katedry jest bezpłatny, jednak istnieje duża część, do której dostęp jest możliwy tylko po zakupie biletu. Zarówno katedra, jak i wieża są warte odwiedzenia. Z góry wieży można podziwiać przepiękny widok na panoramę miasta. 

 

Pałac Wallensteina

 

pałac Wallensteina

Ogród Wallensteina, który znajduje się za stacją metra Malostranska na Małej Stranie, jest drugim co do wielkości ogrodem w centrum Pragi. Jego najważniejszym elementem jest imponująca Sala terrena, ozdobiona freskami przedstawiającymi wojny trojańskie, oraz loggia. Otoczona jedną stroną sztuczną grotą stalaktytową, zwana grotą, sala ta jest dominującym punktem tego miejsca. Ogród Wallensteina jest także domem dla brązowych posągów greckich bogów, marmurowej fontanny Herkulesa i ryb ozdobnych, a także wolier ze zwierzętami. Roślinność w ogrodzie jest bujna i różnorodna, obejmująca ukształtowane żywopłoty, dojrzałe dęby i klony, a także tulipany i magnolie. W okresie letnim odbywają się tu koncerty muzyki klasycznej oraz przedstawienia teatralne. Warto zaznaczyć, że ogród jest otwarty codziennie od czerwca do października w godzinach od 7:30 do 17:30.

 

Brama Prochowa

 

Wieża prochowa Praga

Czasami jest mylona z wieżą ratuszową. Ta 65 metrowa gotycka wieża w centrum Pragi przyciąga turystów i dostępna jest do podziwiania (z zewnątrz) zupełnie za darmo. Jej mroczne i gotyckie detale przypominają dlaczego Praga to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Na Bramie Prochowej istnieje taras widokowy dla turystów (płatny)

 

Tańczący Dom

 

Tańczący dom

To dość nowy budynek na naszej liście. Powstał on w 1996 roku na bazie projektu Vlado Milunica i Franka Gehry. Tańczący Dom to awangardowy biurowiec w centrum Pragi o charakterystycznym wykręconym kształcie, warto podjechać i zobaczyć to dzieło. Jeśli jednak nie macie czasu, możecie sobie odpuścić – część Czechów nie przepada za tym budynkiem. Mają do niego podobny stosunek jak Irlandczycy do Iglicy w Dublinie.

 

Głowa Kafki w Pradze

 

Świat się kręci, głowa Kafki także ta nowoczesna rzeźba kręci się co około jedną godzinę przez 15 min. Znajduje się w Pradze: Franz Kafka – Otočná hlava przy Charvátova – mapkę atrakcji Pragi znajdziecie na dole artykułu.

 

Festiwale wina w Pradze

 

Kiedy jest Burcak
Porcja Burcaka

W zasadzie nie tylko w Pradze, ale w całych Czechach od mniej więcej września do końca listopada odbywają się różne i ciekawe festiwale wina i Burczoka w Czechach. Czym jest Burczok, już pisaliśmy – jednak warto spróbować go na miejscu, zwłaszcza że jest w cenie taniego wina. Wejścia na takie festiwale zazwyczaj są płatne, jednak w cenie macie często lampkę lub wino – więc nie wychodzi to specjalnie drogo. Aktualne wydarzenia możecie sprawdzić tutaj: https://www.vinarskecentrum.cz/o-vine/vinarske-akce Polecamy!

 

Mapa atrakcji (darmowych także) w Pradze

najlepsze atrakcje Praga

1) Most Karola 2) Zegar astronomiczny 3) Rynek w Pradze 4) Kościół Tyński 5) Dzielnica Żydowska i Stary Cmentarz Żydowski 6) Wieża Prochowa 7) Wyspa Kampa 8) Mala Strana 9) Zamek na Hradczanach oraz Katedra Świętego Wita 10) Złota Uliczka 11) Wieża widokowa Petrin 12) Vysehrad 13) Obracająca się głowa Franza Kafki 14) Muzeum Franza Kafki 15) Ściana Lennona 16) Klementynum  17) Plac Wacława

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz