14 najpiękniejsze miasteczka w Czechach. Najładniejsze czeskie miasta, miejscowości! - BelSole

14 najpiękniejsze miasteczka w Czechach. Najładniejsze czeskie miasta, miejscowości!

Ze swoją urzekającą mieszanką brukowanych uliczek, średniowiecznej architektury i bajkowych zamków, nic dziwnego, że Republika Czeska jest jednym z najbardziej popularnych celów turystycznych w Europie. Od tętniącej życiem Pragi po spokojne piękno Czeskiego Krumlowa – w tym uroczym środkowoeuropejskim kraju każdy znajdzie coś dla siebie. Oto dziewięć najbardziej malowniczych miast Republiki Czeskiej.

 

Czeski Krumlov

 

Czeski Krumlov
Widok na stare centrum Czeskiego Krumlova, miejsce z którego zrobiono to zdjęcie to okolice zamku w Krumlovie

To małe miasto w południowych Czechach jest często nazywane „żywym muzeum” i łatwo zrozumieć dlaczego. Kręte uliczki, osobliwe domy i przepiękny zamek z widokiem na Wełtawę sprawiają, że Czeski Krumlov jest jak z bajki. Zwróć uwagę zwłaszcza na gotycką architekturę miasta. Nie przegap okazji, aby zwiedzić dobrze zachowaną starówkę – jest naprawdę zachwycająca. Od 1992 roku jest wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Czeskim Krumlovie warto zwiedzić Zamek, Kościół Świętego Wita czy Teatr Zamkowy. 

 

Kutná Hora

 

Kutna Hora
Kościół Świętej Barbary w Kutnej Horze.

Zaledwie godzinę jazdy pociągiem z Pragi, Kutná Hora jest domem dla najpiękniejszej architektury w kraju, w tym wspaniałego kościoła św. Barbary, Kolegium Jezuickiego i niesamowitej kaplicy Sedlec Ossuarium (Kaplica ponad 40 000 szkieletów i czaszek). Pamiętaj, aby przejść się po jej uroczym głównym placu – poczujesz się jakbyś cofnął się w czasie.

 

Ołomuniec

 

Ołomuniec
Widok na główny plac w Ołomuńcu

Ołomuniec nie kojarzy się jako piękne miasto, jednak pozory są inne niż rzeczywistość. Ołomuniec to miasto uniwersyteckie położone w północno-wschodniej części Moraw. Znane jest z pięknej barokowej architektury, do której należy imponujący zegar astronomiczny i kilka wspaniałych kościołów. Oprócz uroczego Starego Miasta, Ołomuniec posiada również duży rynek główny (Plac Horni), z którego można podziwiać życie miasta oraz Kolumnę Trójcy Przenajświętszej, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto odwiedzić Katedrę Świętego Wacława, z 1107 roku, słynny zegar astronomiczny na ratuszu, Kościół Świętego Maurycego oraz Muzeum sztuki w Ołomuńcu. Polecamy!

 

Trebon

 

Trebon
Trebon i okoliczne jezioro Spolsky Potok

Trebon to małe miasto położone w południowych Czechach w pobliżu granicy z Austrią. Jest znane ze swoich źródeł termalnych, które od wieków były wykorzystywane do leczenia różnych dolegliwości. Obecnie Trebon jest popularnym celem podróży zarówno wśród czeskich, jak i zagranicznych turystów, którzy przyjeżdżają, aby zrelaksować się w kąpielach termalnych i podziwiać malowniczą okolicę. Możecie spędzić czas także w samym centrum przy Placu Masarykovo z kamienną fontanną z 1569 roku oraz popularnym ratuszem z 1563 roku. Dodatkową ciekawą atrakcją w Trebon jest zamek Trebon.

 

Brno

 

atrakcje Brno

Brno jest największym miastem na Morawach i drugim co do wielkości miastem w Czechach (po Pradze). Mimo, że nie ma tu tak wielu atrakcji jak w Pradze, warto spędzić dzień lub dwa na zwiedzaniu dobrze zachowanego centrum historycznego i cieszyć się jego relaksującą atmosferą. Warto odwiedzić Willę Tugendhat, Hrad czyli zamek, dwa główne place miasta oraz muzea w Brnie. Więcej o atrakcjach Brna przeczytacie w naszym artykule.

 

Chrudim

 

Chrudim
Chrudim nocą

Chrudim to małe miasteczko położone we wschodnich Czechach w pobliżu Pardubic. Znane jest z dobrze zachowanego centrum historycznego, które obejmuje kilka gotyckich kościołów i imponujący zamek z widokiem na Łabę. Warto wybrać się na spacer po urokliwych uliczkach Chrudima, aby poczuć się jak w czasie. Polecamy odwiedzić Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz Plac Resselovo w centrum miasta 

 

Tabor

 

Tabor
Tabor i okoliczne jeziorko z bulwarami

Tabor to małe miasteczko położone w Południowych Czechach w pobliżu Czeskich Budziejowic.  W Taborze znajduje się kilka średniowiecznych domów i pałaców, które warto zobaczyć. Polecamy zwłaszcza Plac Zizkovo z przepięknym Ratuszem, Wieżę Kotnowską i inne fortyfikacje miejskie. Przy głównym rynku znajdziecie także Kościół Przemienienia Pańskiego oraz pomnik słynnego Jana Zizky z Trocnova. Polecamy przejść się uliczkami wokół rynku i wzdłuż Holeckovych Sadów wokół zabudowań centrum. Dodatkową atrakcją miasta jest bliskość jeziora Kosinsky Potok(Jordan), idealne miejsce na wypoczynek.

 

Litomyšl

 

Litomyšl
Zamek w Litomyšlu

Litomyšl to małe miasto położone we wschodnich Czechach w pobliżu Pardubic. Znany jest przede wszystkim z wpisanego na listę UNESCO zamku, który jest jednym z najwspanialszych przykładów architektury renesansowej w Europie. Warto zobaczyć kościół pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego, Dom u Rytiru oraz pomnik Bedricha Smetany na placu Smetanovo. Sam plac jest jednym z największych w Europie z pięknym gotyckim ratuszem. 

Na terenie zamku znajduje się również kilka pięknych ogrodów, które warto zwiedzić – koniecznie zabierzcie ze sobą aparat fotograficzny!

 

Mikulov

 

Mikulov atrakcje

Mikulov to małe miasteczko położone na Morawach Południowych w pobliżu Brna. Najbardziej godną uwagi atrakcją jest Zamek Mikulov, który góruje nad miastem ze szczytu wzgórza. Park Narodowy Podyjí poza Mikulovem sprawia, że jest to idealna baza wypadowa dla pieszych i rowerowych wycieczek po malowniczych terenach winiarskich – pamiętaj, aby zatrzymać się w jednej z wielu mikulovskich winnic po drodze! Więcej o atrakcjach Mikulova przeczytacie tutaj.

 

Lednice

 

Lednice
Chateau w Lednicach z parkiem

To kolejne miasteczko z kraju południowomorawskiego. Główną atrakcją Lednic, jest słynny zamek w Lednicach Státní zámek Lednice z przepiękną parkową zabudową i niesamowitą architekturą a także ogrodami. Polecamy podjechać tutaj na małą wycieczkę z Brna czy też Mikulova. Jeśli będziecie w trasie na południe w kierunku Wiednia, warto tutaj także zajrzeć.

 

Uherské Hradiště

 

Uherské Hradiště
Rynek w Uherské Hradiště

To stolica słowackiej części Czech, miasteczko mieści się we wschodniej części kraju, całkiem blisko Brna. Warto przyjechać tutaj z dwóch względów, pierwszym jest piękne małe centrum z dużą ilością kamieniczek, placem Masarykovo z Kościołem Františka Xaverského. W okolicy zobaczycie także ciekawy skansen w Modra. Drugim powodem są częste wydarzenia związane z winiarstwem jesienią, kiedy to miasto zapełnia się wystawcami i fanami czeskiego wina w dni festiwalowe.

 

Zlin

 

Zlin
Makieta Zlinu

Co na tej liście robi Zlin? Otóż znalazł się ze względu na fascynujące pofabryczne regiony fabryki Tomasa Baty, które zmieniają to miasto na nowo. Nie znajdziecie tutaj wielu zabytków, nie licznie na niesamowitą starówkę. Jeśli natomiast uwielbiacie pofabryczne regiony, które całkiem nieźle są rewitalizowane – polecamy! Polecamy zwłaszcza wjechać (za darmo) na taras widokowy wieżowca Baty (Baťův mrakodrap) przy tř. Tomáše Bati 21. W środku znajdziecie też słynną windę/biuro w biurowcu, która miała służyć Tomaszowi Bacie by przemieszczać się między piętrami. To zdecydowanie nietypowe miasteczko na liście najpiękniejszych miast w Czechach.

 

Kralovec?

 

Kralovec

Kralovec bardzo długo był memem w internecie, czy jednak nie należy go z godności umieścić na liście najładniejszych miejscowości w Czechach?

 

Praga

 

Praga
Widok na praskie mosty

Chyba nie myśleliście, że zapomnieliśmy o najpiękniejszym miejscu i mieście w Czechach – jest to oczywiście Praga. Pełna zabytków i atrakcji światowej klasy takich jak Zegar Astronomiczny, Most Karola, Stary Rynek, Zamek w Pradze i wiele, wiele innych najlepszych atrakcji w Pradze. Na Pragę potrzebujecie co najmniej parę dni!

 

Najpiękniejsze miasteczka w Czechach

 

najpiękniejsze miasteczka w Czechacxh

1) Czeski Krumlov 2) Kutna Hora 3) Trebon 4) Uherské Hradiště 5) Mikulov 6) Lednice i Valtice 7) Tabor 8) Zlin 9) Litomysl 10) Ołomuniec 11) Brno 12) Praga

 

Oto czternaście najładniejszych miast w Republice Czeskiej! Niezależnie od tego, czy szukasz bajkowych zamków, czy barokowych kościołów, na pewno znajdziesz coś, co Cię zainteresuje w tym pięknym środkowoeuropejskim kraju.

Zobacz także

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz