Ceny w Pradze 2023. Czy w Pradze jest drogo? Praga, ceny jedzenia, noclegów - BelSole

Ceny w Pradze 2023. Czy w Pradze jest drogo? Praga, ceny jedzenia, noclegów

Praga to jedno z najpopularniejszych wśród turystów miast w Europie. Wspaniałe zabytki i unikalny klimat sprawiają, że stolicę Czech każdego roku odwiedzają miliony osób. Kierunek ten jest również często wybierany przez polskich podróżników. Z tego powodu postanowiliśmy się przyjrzeć cenom w Pradze i odpowiedzieć na fundamentalne dla wielu turystów pytanie – czy w Pradze jest drogo? Sprawdzicie to w naszym artykule. 

 

Ceny w Pradze. Czy w Pradze jest drogo? 

 

Odpowiadając na pytanie, czy w Pradze jest droga, warto uświadomić sobie kilka rzeczy. Przede wszystkim, ceny w Pradze są znacznie wyższe niż w  innych czeskich miastach, a ta prawidłowość dotyczy zarówno produktów spożywczych, komunikacji miejskiej, jak i posiłków w restauracjach. Aby kompleksowo rozważyć kwestię, czy w Pradze jest drogo, przeanalizujmy to na konkretnych przykładach. 

 

Ceny w sklepach w Pradze, ceny jedzenia

 

Zacznijmy od kwestii życia codziennego. Ceny większości artykułów w sklepach w Pradze są wyższe niż w Polsce. Aby ułatwić odbiór materiału polskim turystom, poszczególne stawki będziemy podawać w złotych. 

Sprawdzając, czy w Pradze jest drogo, pierwszym, co rzuca się w oczy, jest cena podstawowych artykułów spożywczych. Dla przykładu, za bochenek chleba zapłacimy około 5-7 złotych. Kilogramowe opakowanie ryżu w zależności od marki produktu i sklepu, w którym dokonujemy zakupów, to najczęściej koszt 7-10 złotych. Cena za kilogram sera żółtego średniej jakości może oscylować w okolicach nawet 50 złotych, pierś z kurczaka to koszt 35-40 złotych. Drogie, z pozycji polskiego turysty, są również warzywa  i owoce – przykładowo kilogram pomidorów to koszt 12-14 złotych, ziemniaków 4,5-6 złotych, a jabłek – około 8 złotych. Ta prawidłowość jest widoczna w niemal wszystkich produktach spożywczych – większość z nich jest znacznie droższa niż w Polsce. Najmniejsze różnice występują w cenach alkoholi, takich jak piwo czy wino. 

 

Ceny hoteli, restauracji i atrakcji w Pradze

 

Kontynuując nasze rozważania na temat tego, czy w Pradze jest drogo, przeanalizujmy kwestię, które z pewnością zainteresują turystów odwiedzających to miasto. Zacznijmy od najważniejszej kwestii – czyli zakwaterowania. W zależności od standardu ośrodka ceny są różne,  jednak w większości przypadków znacznie przekraczają te znane w polskich miastach. Sprawdźmy to na konkretnych przypadkach: 

  • Średnia cena jednej w nocy w hotelu jednogwiazdkowym to około 275-300 złotych.
  • Średnia cena jednej w nocy w hotelu dwugwiazdkowym to około 385-400 złotych. 
  • Średnia cena jednej w nocy w hotelu trzygwiazdkowym to około 400-450 złotych. 
  • Średnia cena jednej w nocy w hotelu czterogwiazdkowym to około 500-5500 złotych. 
  • Średnia cena jednej w nocy w hotelu jednogwiazdkowym to około 900-1000 złotych.

Zobaczcie przykładowe ceny noclegów w Pradze.

Stosunkowo drogie są również hostele turystyczne i schroniska młodzieżowe – za noc w tego typu obiekcie należy liczyć się z wydatkiem na poziomie 200-250 złotych. 

Sprawdzając, czy w Pradze jest drogo z punktu widzenia turysty, nie można również przejść obojętnie obok kwestii cen w restauracjach i barach. I o ile w tańszych lokalach obiad dla jednej osoby to koszt od 30 do 45 złotych, o tyle w droższych restauracjach należy liczyć się z wydatkiem rzędu nawet 90 złotych. Miłośnicy fast foodów za najpopularniejsze zastawy tego typu zapłacą średnio 35 złotych.

 

Ile kosztuje komunikacja miejska w Pradze

 

Na koniec naszego przeglądu sprawdźmy jeszcze, ile kosztuje transport w Pradze.  W przeliczeniu na złotówki, 30-minutowy bilet to koszt nieco ponad 4 złotych, a za 90-minutową podróż zapłacimy ponad 9 złotych. Co ważne, bilety na komunikacje miejską w Pradze upoważniają do korzystanie ze wszystkich środków transportu publicznego i gwarantują możliwość przesiadek. 

Zatem, czy w Pradze jest drogo? Odpowiedź zależy od perspektywy. Na pewno ceny są wyższe niż w Polskich miastach. Mimo tego Praga pozostaje tańsza niż wiele zachodnioeuropejskich i skandynawskich stolic.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz