9 najlepsze atrakcje w Ochrydzie i okolicy. Co zobaczyć, Ochryda niedoceniona! Co zwiedzić? - BelSole

9 najlepsze atrakcje w Ochrydzie i okolicy. Co zobaczyć, Ochryda niedoceniona! Co zwiedzić?

Jakie są najlepsze miejsca do zobaczenia w Ochrydzie? Które zabytki warto zwiedzić? Co zobaczyć w Ochrydzie? Jakie atrakcje? Zapraszamy do czytania! Macedonia w ostatnich latach bywa dużo częściej odwiedzana przez turystów. Ma to związek z tym, że Bałkany przechodzą prawdziwe odrodzenie i wielu chce odwiedzić zapomniane kraje, które wciąż zaskakują ciekawymi zabytkami oraz brakiem turystów. Wybierając się do Macedonii koniecznie sprawdźcie również inne miejsca w Macedonii warte odwiedzenia. Jeśli chcielibyście wiedzieć jakie są atrakcje w Ochrydzie to wszystkiego dowiecie się z naszego przewodnika.

Najpopularniejszym miastem w całej Macedonii Północnej jest zdecydowanie Ochryda, położona nad Jeziorem Ochrydzkim. Znajduje się ona zaraz przy granicy z Albanią.  To właśnie do Ochrydy zjeżdżają się Macedończycy na urlop, ponieważ z powodu braku dostępu do morza, wybierają oni jezioro na swoje wakacje.

 

 

Jezioro Ochrydzkie

 

jezioro ochrydzkie

Jezioro Ochrydzkie to duma Macedończyków i ich częsty wakacyjny wybór. Jako, że kraj nie ma dostępu do morza, to właśnie to jezioro jest zazwyczaj wybierane na letni urlop. Leży na granicy Albanii i Macedonii, jest jednym z najstarszych oraz najgłębszych w Europie. Posiada czystą, niebieską wodą, która przyciąga chętnych do pływania. Dodatkowo jest ważnym i bioróżnorodnym ekosystemem oraz domem dla wielu gatunków endemicznych dla tego obszaru. Nad Jeziorem Ochrydzkim, oprócz uroczej Ochrydy, znajdziecie więcej ciekawych miejsc, jak np. Struga, czyli miasteczko ukryte pośród drzew. Jezioro będzie również dobrym miejscem gdzie spróbujecie sportów wodnych czy rejsów łodzią, gdyż w Ochrydzie znajdziecie kilka wypożyczalni sprzętu wodnego. To zdecydowanie jeden z klejnotów Bałkan i Macedonii Północnej!

 

Cerkiew św. Jana Teologa

 

Cerkiew św Jana Teologa

Ze względu na niezwykle piękne położenie, cerkiew jest niemalże ikoną kraju i to właśnie tą budowlę zobaczycie najczęściej na zdjęciach z Macedonii. Znajduje się na wysokim klifie nad Jeziorem Ochrydzkim i można ją zobaczyć np. podczas rejsu łódką. Jest to zdecydowanie malowniczy widok za który firmy wycieczkowe lub właściciele łódek, odpowiednio Was skasują. Najpopularniejszą opcją będzie jednak spacer ze Starego Miasta. W tej okolicy znajdziecie także Twierdzę Samuela. Najlepszy widok będziecie mieć, gdy wyjdziecie schodami wyżej, idąc w kierunku Twierdzy. Ukaże Wam się przepiękny widok kościoła na tle błyszczącej tafli wody.

Data budowy kościoła pozostaje nieznana, ale dokumenty kościelne wskazują, że został zbudowany przed rokiem 1447. Archeolodzy sądzą, że kościół został zbudowany chwilę przed powstaniem Imperium Osmańskiego, najprawdopodobniej w XIII wieku. Natomiast to prace konserwatorskie, które trwały w 1964 roku, doprowadziły do ​​odkrycia fresków w jego kopule.

 

Twierdza Samuela

 

twierdza Samuela

Twierdza Samuela to symbol miasta, będący jedną z największych średniowiecznych budowli fortyfikacyjnych w Macedonii Północnej. Obecnie ten znakomity zabytek jest główną atrakcją turystyczną i został gruntownie odnowiony w 2003 roku. Twierdza znajduje się w okolicy popularnej cerkwi Jana Teologa, którą najlepiej dodać do punktu zwiedzania zaraz po fortecy ze względu na jej bliskie położenie. Leży na wzgórzu, ok. 100 metrów nad Jeziorem Ochrydzkim i  można z niej podziwiać imponujące widoki na jezioro u jej stóp i miasto Ochryda leżące na północy.

 

Kościół św. Zofii

 

Kościół św. Zofii

Kościół św. Zofii wraz ze swoją średniowieczną architekturą i freskami jest jednym z najważniejszych zabytków Macedonii. Powszechnie jest uważane, że został zbudowany w IX wieku, a obecny kościół jest rekonstrukcją z XI wieku. Jednakże dziedziniec został zbudowany później, w XIV wieku. W drugiej połowie XV wieku podczas panowania Turków, kościół przekształcono w meczet. Kopuła kościoła została spłaszczona, a freski zostały pokryte wapnem. Wzniesiono także minarety nad kopułami północno-zachodnimi. Opuszczono go w pierwszej połowie XX wieku, ale prace restauracyjne przeprowadzone zaraz po drugiej wojnie światowej sprawiły, że znów pokazano freski na światło dzienne.

 

Stare Miasto

 

Stare Miasto Ochryda

Jedną z największych atrakcji Ochrydy jest po prostu Stare Miasto, które obejmuje wzgórze na zachód od centrum miasta. To właśnie tutaj, na Starym Mieście, natkniecie się na wspaniałe stare osmańskie domy i wąskie, brukowane, urocze uliczki. Gdy popatrzycie na piękne, stare domy, będziecie mogli poczuć tą zrelaksowaną atmosferę Ochrydy. Stare Miasto to również dom dla wielu ważnych zabytków. Można do nich zaliczyć pozostałości dawnych fortyfikacji miejskich, w tym kilka zachowanych bram. Najlepiej zachowaną z nich jest Brama Górna znajdująca się w pobliżu rynku. Tuż obok Górnej Bramy znajduje się kolejny starożytny obiekt w mieście -Teatr Starożytny. Oczywiście istnieje również wiele zabytkowych kościołów wartych obejrzenia.

 

Teatr Antyczny

 

Teatr Antyczny Ochryda

Teatr, który możecie zobaczyć w Ochrydzie jest jedyny w swoim rodzaju. Najprawdopodobniej teatr powstał w III wieku p.n.e. W początkowych latach istnienia służył do walk gladiatorów. Jego lokalizacja jest bardzo dogodna, gdyż jest zbudowany w takim miejscu, by wiatr nie miał szans popsuć akustyki. Obecnie po wielu rekonstrukcjach, widownia jest w stanie pomieścić 1700 osób.  Co roku, w każde lato odbywa się tutaj Ohrid Summer Festival.

 

Ochrydzki Bazar

 

Od zawsze, w jakimkolwiek mieście, najbardziej ruchliwą częścią miasta jest targ. Bazar w Ochrydzie zaczyna się od wybrzeża i kończy się na małym rynku miejskim. Przy tym deptaku,  nazwanym dzięki osobie św. Klemensa z Ochrydy, znajduje się mnóstwo sklepików z pamiątkami, kawiarnie oraz sklepy odzieżowe.  Nie znajdzecie na bazarze zbyt wiele starych budynków, lecz ulice wciąż są wyłożone lokalnym, macedońskim marmurem, produkowanym w okolicy. Na jednym z krańców,  znajduje się mały placyk z fontanną oraz  historycznym drzewem,  które ma podobno ponad 1000 lat. Wokół placu, znajdziecie na pewno kilka meczetów.

Kościół św. Klemensa i Pantelejmona

 

Cerkiew ta została zbudowana w 2003 roku na starożytnych fundamentach. W 893 roku, uczeń św. Cyryla i Metodego, który był pierwszym słowiańskim biskupem -św. Klemens – zbudował właśnie w tym miejscu świątynię poświęconą św. Pantelejmonowi. Gdy umarł, św. Klemens został pochowany właśnie w tym kościele. Był on kiedyś bardzo znany i znajdował się tam nawet uniwersytet. Do XIV wieku cerkiew była kilkukrotnie przebudowywana i remontowana, jednakże w XV wieku Turcy zamienili go po prostu w swoją świątynię.

 

Klasztor św. Nauma

 

Klasztor św Nauma

Klasztor św. Nauma to cerkiew prawosławna. Zbudowany na dużej skale nad Jeziorem Ochrydzkim. Nazwana została na cześć średniowiecznego pisarza z Bułgarii, który założył ją w 905 roku. Zburzony został między  XI-XIII wieku, natomiast przebudowano go w XVI wieku w stylu bizantyjskim. We wnętrzu warto zobaczyć wiele ciekawych fresków. Swoim niebywałym pięknem zdumiewa ikona Wniebowzięcia św. Nauma, która jest najstarszym na świecie przedstawieniem owego tematu. Będąc w Macedonii, nie przegapcie okazji, aby odwiedzić grób św. Nauma, a następnie by położyć głowę bokiem na jego grobie. Jeśli poczekacie, być może usłyszycie dudnienie. Każdy wierzący powie, że jest to bicie serca świętego.  Taka ot historia.  Jeśli macie ochotę, możecie odwiedzić także pobliskie źródła.

Jak widzicie w Ochrydzie jest wiele atrakcji dla każdego. To małe, spokojne miasteczko, w którym znajdziecie fantastyczne restauracje z lokalnymi daniami, w bardzo okazyjnych cenach. Cała Macedonia jest bardzo korzystna cenowo i podróż po tym kraju zdecydowanie nie zrujnuje Waszego budżetu.

 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz