13 najlepsze atrakcje Rimini i okolicy. Co zobaczyć w Rimini, co robić? Nie tylko plaże!

Rimini powszechnie uważane jest za kurort, do którego turyści przyjeżdżają po to aby przesiadywać na plaży. Sprawia wrażenie “włoskiego Sharm el Sheikh”.  Jest to mylna opinia, ponieważ miasto ma do zaoferowania sporo ciekawych obiektów do zobaczenia. Jeśli wybieracie się do Rimini to pewnie chcielibyście się dowiedzieć co trzeba tam odwiedzić.

Co zobaczyć w Rimini? Jakie atrakcje w Rimini warto zwiedzić? Zapraszamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem!

 

Italia in miniatura

 

Italia in Miniatura

Italia in miniatura jest to niewielki park tematyczny, który został otwarty w 1970r. Park oferuje miniaturowe modele najsłynniejszych włoskich, ale także europejskich budowli. Znajduje się tam kilka karuzeli dla dzieci, a także SlingShot – ogromna katapulta, która potrafi wystrzelić do wysokości nawet 55 metrów w ciągu zaledwie 1,2 minuty.  Jest to bardzo intensywna atrakcja, zdecydowanie nie dla każdego, a raczej dla kogoś o mocnych nerwach. Znajdziecie tam również wodne atrakcje, idealne na gorące dni. Całkowita powierzchnia parku to 85 000 m² i , która jest domem dla blisko 270 miniatur włoskich budowli.

 

Łuk Augusta w Rimini

 

Łuk Augusta w Rimini

Łuk Augusta w Rimini został zbudowany w 27 p.n.e. i nazwany został na cześć Cezara Oktawiana Augusta, który był pierwszym cesarzem Cesarstwa Rzymskiego. Jest to jeden z najstarszych zachowanych przykładów architektury rzymskiej, a jego centralny łuk jest otoczony 2 kamiennymi kolumnami. Znajdziecie tam również napis poświęcony cesarzowi i misterne płaskorzeźby 4 rzymskich bogów: Jowisza, Apollina, Neptuna i Roma. Ta malownicza brama znajduje się przy Corso d’Augusto, około 5 minut spacerem od placu Piazza Tre Martiri.

 

Malatestiano

 

Malatestiano

Świątynia Malatestiano jest jednym z miejsc do odwiedzenia w Rimini, które naprawdę trzeba zobaczyć. Kiedyś to był kościół w stylu gotyckim, który w pewnym momencie został przekształcony w kaplicę grobową. Sismondo Malatesta zaprojektował słynny pomnik Riminiego i mimo, że budowa rozpoczęła się w IX wieku, widać, że do dziś jest niedokończona. Budynek jest pięknie ozdobiony dziełami sztuki,  ozdobnym krucyfiksem, rzeźbami,  kolumnami i łukami – z freskiem Zygmunta klęczącego przed św. Zygmuntem na który warto zwrócić uwagę. Wycieczkę po metropolii warto rozpocząć właśnie od Świątyni i  katedry w Rimini poświęconej Santa Colomba.

 

Castel Sismondo

 

Castel Sismondo

Castel Sismondo znajduje się na zachodniej granicy Starego Miasta w Rimini. To łatwy spacer z głównych hoteli w mieście. Jeśli przyjeżdżacie samochodem, skorzystajcie z sąsiedniego, płatnego parkingu. Będąc w okolicy, odwiedźcie interesujące atrakcje w pobliżu, takie jak Muzeum Miejskie czy  Piazza Cavour. Budowę zamku zlecił w 1437 roku Sigismondo Malatesta, szlachcic z rodziny, która rządziła niegdyś w późnym średniowieczu. Do pomocy przy projektowaniu i nadzorowania procesu budowlanego, zaproszono szanowanych architektów, jak Filippo Brunelleschi. Zamek służył zarówno jako twierdza chroniąca Rimini przed najazdami, jak i okazja dla Sigismondo do pokazania zamożności swojej rodziny. Zamek później stał się własnością papiestwa i był również używany jako więzienie. Dostęp do wnętrza jest obecnie ograniczony do prywatnych uroczystości, konferencji i wycieczek z przewodnikiem po wystawach objazdowych.

 

 

Fiabilandia

 

fiabilandia
Screen ze strony Fiabilandia

Fiabilandia to najlepszy wybór, jeśli szukacie atrakcji zarówno dla dzieci jak i …większych dzieci :). Park rodzinny otwarto w 1965 roku. Jest jednym z najstarszych parków tematycznych w kraju i wciąż jest ulubionym miejscem wypoczynku dla rodzin wypoczywających w Rimini. Położony wokół jeziora Bernardo park, obejmuje wiele obszarów tematycznych z przejażdżkami skierowanymi głównie do młodszych maluchów, chociaż kino 4D i przejażdżki wodne są też świetną zabawą dla całej rodziny. Znajduje się tam mnóstwo kolejek, aby zadowolić mniejsze dzieci, w tym  karuzele i kolejki górskie, ale też obszary tematyczne, takie jak: Dolina Gnomów i Magiczna Wioska. Uciechą będzie  piracka łódź prosto z Piotrusia Pana i pociąg parkowy.

 

Piazza Cavour

 

Piazza Cavour Rimini

Piazza Cavour to drugi najważniejszy plac w Rimini, a także miejsce spotkań mieszkańców i turystów, dzięki obecności licznych barów i restauracji. Położony jest w historycznym centrum Rimini,  to fantastyczna przestrzeń publiczna, która szczyci się wspaniałą architekturą i często mieści u siebie lokalne targi. Ten piękny plac znajduje się około 5 minut spacerem od Piazza Tre Martiri i tylko kilka minut spacerem od Museo della Citta. Zwróćcie uwagę na ratusz i piękny Teatro Galli. Ponadto, w centrum placu znajduje się Antica Pescheria, starożytny chodnik z kolumnami, który prowadzi do Via Pescheria. Centralna „Fontana della Pigna”, którą zbudowano w XVI wieku, była jedynym źródłem wody pitnej w centrum Rimini do 1912 roku. Niedaleko znajduje się również piękny Teatr Miejski w stylu neoklasycystycznym, zainaugurowany przez Giuseppe Verdiego w 1857 roku.

Z tego placu można wejść na Stary Targ Rybny, jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Rimini! Ryby sprzedawano tam pod arkadami i na marmurowych ladach. Dziś obszar ten jest centrum życia nocnego Rimini z nieskończoną liczbą kawiarni, restauracji i barów.

 

Gradara

 

Pasaro

Gradara to małe miasteczko na południe od Rimini, to jedno z najbardziej uroczych i romantycznych miasteczek w tej okolicy i zdecydowanie warto tutaj podjechać jeśli poszukujecie atrakcji w okolicy Rimini. 25 km na południe od Rimini znajduje się miejscowość z średniowieczną zabudową, murami i zamkiem – całość umiejscowiona jest na wzgórzu z pięknym widokiem na okolice i morze. Dojedziecie tutaj autobusem lub pociągiem do Cattolica, a potem autobusem 130.

 

Piazza Tre Martiri

 

Piazza Tre Martiri

Plac Tre Martiri pochodzi ze średniowiecza i był kiedyś znany jako Piazza delle Erbe. Plac Trzech Męczenników ( Tre Martiri)  otrzymał swoją nazwę po tym, jak stracono tu trzech partyzantów (Luigi Nicolò, Mario Cappelli i Adelio Pagliarani). Znajduje się na Corso d’Augusto i łączy Łuk Augusta z Mostem Tyberiusza. Dziś plac jest popularnym miejscem, pełnym ważnych budynków,  jak imponujące Tempietto di Sant Antonio i Chiesa Dei Paolotti, podczas gdy na drugim końcu placu znajduje się szereg fantastycznych sklepów oraz wysokiej jakości restauracji i kawiarni. Wspaniała architektura i różne udogodnienia sprawiają, że Piazza Tre Martiri jest wspaniałym miejscem do odwiedzenia. Czasami odbywają się tu również sezonowe jarmarki lub koncerty muzyczne.

 

San Marino

 

San Marino

A może wycieczka do innego Państwa? W okolicy Rimini znajdziecie Republikę San Marino. Granice tego Państwa znajdują się ledwo 10 km od Rimini. Samo San Marino to małe miasteczko na Monte Titano, widok z Basilica del Santo czy Guaita Tower na okolicę jest magiczny. Jak dojechać z Rimini do San Marino? Do San Marino dojedziecie autobusem z Rimini w cenie za około 6 EUR za bilet, podróż trwa około 50 min.

 

Zamek Montebello

 

Montebello
Widok z Montebello na Prowincje i region Emilia-Romania

Zamek Montebello znajduje się w prowincji Rimini w Montebello di Torriana, mieście, które słynie z doskonałego miodu, który góruje nad zamkiem z wysokości 436 metrów nad poziomem morza. Castello di Montebello jest w pobliżu obserwatorium przyrodniczego Valmarecchia i cmentarza Montebello. Otoczony jest fortecą i znajduje się w strategicznym miejscu, skąd możecie podziwiać piękną panoramę na dolinę rzek Marecchia i Uso.  Zamek działa jako muzeum od 1989 roku i jest możliwość zwiedzania.

 

Ponte di Tiberio

 

Ponte di Tiberio

Ponte di Tiberio (Most Tyberiusza) sięga czasów starożytnego Rzymu, kiedy Rimini było pod panowaniem cesarza rzymskiego Cezara Oktawiana Augusta w 14 r. n.e. To jeden z najstarszych rzymskich mostów. Jest wykonany z istryjskiego wapienia i posiada 5 półkolistych łuków o łącznej długości 70 metrów. Dziś most łączy centrum Rimini z wioską Borgo San Giuliano. Jest nadal w stosunkowo dobrym stanie i jest otwarty tylko dla pieszych, rowerzystów oraz pojazdów takich jak samochody i motocykle.

 

Plaża Marina Centro

 

plaża w Rimini

Marina Centro jest to plaża popularna zarówno wśród mieszkańców jak i turystów.  To plaża idealna dla młodych ludzi, którzy chcą mieć łatwy dostęp do klubów, dyskotek i barów. Położona jest wzdłuż słynnej alei Viale Vespucci, która biegnie wzdłuż wybrzeża. Plaża jest dobrze wyposażona, możecie wynająć tam leżak czy parasol, są przebieralnie, a czasem są nawet atrakcje na plaży typu joga. Dostępne są kluby żeglarskie i nurkowanie. Wieczorem możecie wybierać między licznymi restauracjami, serwującymi włoskie, lokalne potrawy.

 

Mapa atrakcji Rimini

 

najlepsze atrakcje Rimini

1) Plaża w Rimini 2) Italia in miniatura 3) Fiabilandia 4) Łuk Augusta w Rimini 5) Malatestiano 6) Castel Sismondo 7) Piazza Cavour 8) Gradara 9) San Marino 10) Ponte di Tiberio

 

Inne ciekawe miejsca w Rimini

 

Marina Rimini
Marina i port w Rimini

 

Museo Della Citta
Museo di Rimini Luigi Tonini przy Via Luigi Tonini, 1

Pamiętajcie również, że Rimini posiada wspaniałe plaże do kąpieli, świetne na rodzinne wakacje. Co więcej, bliska lokalizacja do miast takich jak Bolonia czy Florencja, sprawia, że można się wybrać tam na interesujące, jednodniowe wycieczki. Z Polski jest bezpośrednie połączenie lotnicze do Rimini , a więc łatwo się tam dostać. Podsumowując, koniecznie z tego skorzystajcie, jeśli tylko macie taką możliwość! Jeśli interesują was włoskie miast to sprawdźcie nasze inne artykuły o Włoszech.

Zobacz także:

 

Dodaj komentarz