17 najlepsze atrakcje Stambułu i okolicy. Magiczny Stambuł, co zobaczyć? - BelSole

17 najlepsze atrakcje Stambułu i okolicy. Magiczny Stambuł, co zobaczyć?

Planujecie wyjazd do Stambułu i robicie listę najważniejszych atrakcji? To miasto liczy ponad 15 miliona mieszkańców i rozciąga się między Europą i Azją. To kolebka kultury obu kontynentów. Wyszczególnienie najważniejszych miejsc na kilkudniowy wypad może być nie lada wyzwaniem. Co koniecznie trzeba zobaczyć w Stambule? Czy warto zwiedzać okolice miasta? Przedstawiamy listę turystycznych atrakcji dawnego Konstantynopola. Zapraszamy na przewodnik i poradnik po Stambule i okolicach, po jego atrakcjach turystycznych i ciekawych miejscach.

 

 

Zwiedzanie Stambułu

 

Zwiedzanie Stambułu
Widok na panoramę Stambułu

Jak zwiedzać Stambuł? Metropolia ta rozciąga się między Europą i Azją, wzdłuż Cieśniny Bosfor. Miasto położone jest nad Morzem Czarnym i Morzem Marmara. Zwiedzanie Stambułu może wydawać się sporym wyzwaniem. Na szczęście miejsce to jest świetnie skomunikowane.

W skład transportu miejskiego wchodzi metro, tramwaje, autobusy, busy oraz promy. Aby z nich skorzystać, niezbędne jest wykupienie kartonikowego biletu w automacie. Nie ma możliwości płatności gotówką. Najbardziej opłacalną opcją jest zakup karty miejskiej, tzw. Istanbulkart. Należy ją później doładować. Zarówno kupić jak i doładować kartę można w jednym z kilku tysięcy automatów w mieście.

Bilety są najtańsze właśnie z kartą miejską. Według oficjalnej strony stambulskiego metra, ich koszt na dziś dzień to 7.67 tureckich TRY, czyli 1,95 PLN. Najlepiej tematem transportu zająć się zaraz po przyjeździe, by potem swobodnie poruszać się po tym ogromnym i pięknym mieście.

 

Hagia Sophia

 

Hagia Sophia
Wnętrze Hagia Sophia

Co należy zobaczyć w Stambule? Najważniejszy punkt zwiedzania Stambułu. Hagia Sophia, czyli świątynia Mądrości Bożej, została wybudowana jako Kościół około 537 roku. Hagia Sophia znajduje się w Sultanahmet, czyli najbardziej turystycznej dzielnicy miasta. Na przestrzeni dziejów była naprzemiennie kościołem lub meczetem. Od 1985 Hagia Sophia wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco.

Przez ostatnie lata budynek funkcjonował przede wszystkim, jako atrakcja turystyczna, a koszt biletu wynosił 100 TRY. W 2020 roku Hagia Sophia znów została uznana za meczet. Dla turystów jest to dobra informacja. Oznacza to, że wstęp do świątyni jest darmowy, tak jak do wszystkich meczetów.

Kobiety muszą bezwzględnie zakryć ramiona i włosy. Meczet czynny jest od 9 rano do 23. Turyści wpuszczani są dużymi grupami, dzięki czemu czas oczekiwania na wejście nie jest szczególnie długi. Do dzielnicy Sultanahment można dojechać metrem. Wiele atrakcji turystycznych położonych jest w obrębie tej dzielnicy, także z powodzeniem można spędzić dzień, poruszając się po tym malowniczym miejscu, pieszo.

 

Błękitny Meczet

 

Błękitny Meczet
Błękitny Meczet w Stambule wieczorem

Wznoszący się na panoramę Stambułu Meczet Sultanahmet, lepiej znany jako Błękitny Meczet, jest jednym z najwspanialszych przykładów architektury osmańskiej. Kultowy punkt orientacyjny miasta, zawdzięcza swój przydomek bogactwu niebieskich płytek ceramicznych, które zdobią majestatyczne wnętrze budynku. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco od 1985 roku, jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na mapie zapierającego dech Stambułu.

Błękitny Meczet znajduje się na wprost meczetu Hagia Sophia, także w dzielnicy Sultanahmet. Wejście do świątyni, tak jak do wszystkich meczetów, jest za darmo. Kobiety powinny mieć zakryte ramiona i włosy podczas odwiedzania świątyni. Na 100% jest to miejsce, które należy zobaczyć w Stambule!

Zobaczcie czego nie należy robić w Turcji.

 

Plac Sultanahmet

 

Plac Sultanahmet
Plac Sultanahmet

Szukacie darmowych atrakcji Stambułu? Plac Sultanahmet, znany również jako Hipodrom Konstantynopola, zawiera kilka ważnych zabytków światowej architektury. Co ciekawe, w czasach Bizancjum, w tym miejscu znajdował się tor wyścigowy dla koni! Było to centrum kultury i życia społecznego Konstantynopola. Miejsce to rozciąga się między Hagia Sophią a Błękitnym Meczetem, w dzielnicy Sultanahmet.
Wśród niesamowitych zabytków architektury można wymienić na przykład niemiecką fontannę zbudowaną w stylu neo bizantyjskim z 1891 roku.

Kolejnym ważnym budynkiem jest obelisk Teodozjusza, który został sprowadzony z Egiptu przez Teodozjusza Wielkiego i ma obecnie około 3500 lat. Na placu mieści się też Kolumna Wężowa, która została przywieziona z Delf w 324 r., aby uczcić zwycięstwo Bizantyjczyków nad Persami. Jest też tam niesamowity obelisk otoczony murem, którego data powstania nie jest znana. Wstęp na plac jest darmowy.

 

Wielki Bazar (zwany też Krytym Bazarem)

 

Wielki Bazar
Wielki Bazar w Stambule

Co należy zobaczyć w Stambule? Najstarszy i największy na świecie kryty targ znajduje się w samym sercu Stambułu! To miejsce, w którym spokojnie można spędzić cały dzień. Nie bez powodu nazywa się Wielkim Bazarem. Powierzchnia handlowa tego miejsca to 30 700 tysięcy metrów kwadratowych. Kryty Bazar każdego dnia przyciąga tysiące odwiedzających i kupujących z całego świata.

Niemożliwe do opisania bogactwo smaków, kolorów i zapachów, które nawiązuje do tradycji arabskich targów ulicznych.Na powierzchni Wielkiego Bazaru mieści się ponad 4000 sklepów, które sprzedają wszystko; od odzieży i wystroju domu po artykuły spożywcze i przedmioty charakterystyczne dla tureckiej kultury i kuchni. Kryty Bazar jest również uważany za jedno z pierwszych centrów handlowych na świecie.

Wielki Bazar znajduje się w dzielnicy Fatih, do której łatwo dojedziemy metrem z każdego punktu w mieście. Wielki Bazar znajduje się też blisko zabytkowej dzielnicy Sultanahmet, skąd szybko możemy dojechać tramwajem! Kryty Bazar otwarty jest od poniedziałku do soboty, między 10 a 19. Wejście na teren bazaru jest darmowe, a to ile wydamy u lokalnych sklepikarzy, zależy od naszych finansów, ale też silnej woli, gdyż jest to miejsce, gdzie zdecydowanie dobrze widzianym jest się targować.

Zobaczcie także co koniecznie kupić w Turcji.

 

Zatopiona Cysterna (Pałac Jerebatan)

 

Pałac Jerebatan
Pałac Jerebatan

Zatopiona Cysterna to jedna z najbardziej zaskakujących atrakcji turystycznych Stambułu. Ta ogromna, przypominająca pałac podziemna sala, wsparta na 336 kolumnach w 12 rzędach, niegdyś magazynowała zapasy wody dla cesarzy bizantyjskich. Projekt rozpoczął Konstantyn Wielki, ale zakończył w VI wieku cesarz Justynian. Wejście będzie kosztować około 150 TRY. Pałac znajduje się w dzielnicy Fatih, czyli blisko turystycznej dzielnicy Sultanahmet, skąd dostaniemy się na piechotę bądź tramwajem.

 

Pałac Topkapı

 

Pałac Topkapi
Pałac Topkapi

Co należy zwiedzić w Stambule? Symbolem Stambułu jest Pałac Topkapı, położony na szczycie najbardziej widocznego wzgórza miasta. Ociekający dekoracjami i bogactwem, dekadencki i przesiąknięty historią, oferuje odwiedzającym możliwość intymnego poznania sułtanów Imperium Osmańskiego.

Pałac otwarty jest cały tydzień, poza wtorkami. Bilety do Pałacu kosztują 200 TRY (około 50 PLN), a dodatkowo za wejście do Haremu Osmańskiego zapłacimy 100 TRY (około 25 PLN). Najbliższy przystanek tramwajowy to Gülhane Istasyonu, znajduje się on 10 minut piechotą od budynku.

 

Pałac Dolmabahçe

 

Pałac Dolmabahçe
Pałac Dolmabahçe

Ciekawe miejsce w Stambule? Jeśli wybierzesz się na wycieczkę po Bosforze, miniesz wiele wystawnych i intrygujących budynków, ale najbogatszym z nich z pewnością jest 600-metrowy Dolmabahçe Sarayı (Pałac Dolmabahce). Budowa trwała 13 lat i została ukończona w 1856 roku i służyła jako centrum administracyjne Imperium Osmańskiego do 1922 roku.

Pałac został zamówiony przez sułtana Abdülmecida (który zdecydował, że powinien być bardziej europejski pałac niż Topkapi) i zaprojektowany przez ormiańskiego architekta Karabeta Baliana i jego syna Nikosa Baliana. Jest to ostentacyjna mieszanka stylów architektonicznych, w tym baroku, rokoko, neoklasycystycznego i nowoczesnego osmańskiego, ociekająca luksusem. Warto odwiedzić to miejsce, aby poznać bliżej fascynującą kulturę turecką. Godziny otwarcia Pałacu Dolmabahce to od 9 do 18 i jest otwarty codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Cena biletu Dolmabahce to 300 TRY na osobę (czyli około 76 PLN).

 

Plac Taksim

 

Plac Taksim
Plac Taksim

Położony w dzielnicy Beyoglu, w sercu europejskiej części Stambułu, plac Taksim jest zakątkiem miasta, gdzie odwiedzający będą świadkami zderzenia dwóch światów. Różnorodna mieszanka języków i kultur jest wyraźnie widoczna w tej nowoczesnej i turystycznej dzielnicy, która jest jednym z najbardziej symbolicznych obszarów metropolii. W sercu tego placu znajduje się posąg, który jest pomnikiem powstania republiki tureckiej.

 

Ulica Istiklal

 

Ulica Istiklal
Tramwaj na Ulicy Istiklal

Od Placu Taksim, prawie aż do zapierających dech mostów nad Bosforem, ciągnie się najdłuższa turystyczna ulica Stambułu — Istiklal Caddesi. Zawsze zatłoczona i pełna życia, to kultowe miejsce Stambułu. Setki sklepików i gęsta siatka labiryntów uliczek po każdej ze stron. Skrywają one herbaciarnie i zatopionych w myślach mieszkańców miasta, a także warsztaty lokalnych artystów. Wzdłuż ulicy jeździ zabytkowy, czerwony tramwaj, którym przejedziemy się za symboliczne 3 TRY.

 

Wieża Galata (Galata Kulesi)

 

Wieża Galata
Słynna atrakcja Stambułu, Wieża Galata

Polecane miejsce w Stambule? Uważana za jedną z najstarszych wież na świecie i jeden z symboli Stambułu, Galata Tower (Galata Kulesi) została w 2013 roku wpisana na Tymczasową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wieża Galata, jedna z najważniejszych budowli tworzących sylwetkę Stambułu, była używana jako długoterminowa strażnica przeciwpożarowa i została nazwana Wieża Ognia Galata. Idąc wzdłuż ulicy Istiklal, dojdziemy do dzielnicy Galata, gdzie znajduje się wieża. Bilet kosztuje 175 TRY tureckich, czyli około 45 PLN.

 

Most Galata i jego rybacy

 

Most Galata
Most Galata wieczorem

Zbudowany w 1994 roku most Galata w dzielnicy Bazaar w Stambule obejmuje tzw. Złoty Róg i łączy dwie dzielnice, Eminönü i Beyoğlu. Swoją nazwę zawdzięcza po prostu temu, że jest to piąty z serii mostów, które przecinają miejskie drogi wodne. Most Galata jest narodowym skarbem, ale ma również wielkie znaczenie dla rybaków w Stambule, którzy sami stali się też symbolem tego miejsca. Pod mostem, znajdują się jedne z najlepszych restauracji rybnych w mieście. Z mostu rozciągają się też malownicze widoki na miasto, które od setek lat są inspiracją dla fotografów, poetów i śpiewaków.

 

Kadıköy

 

Kadıköy
Słynny posąg byka na placu w Kadıköy

Kadıköy po turecku oznacza „Wioskę Sędziego”. Kadikoy to dzielnica, która kiedyś była osobnym miastem. Historia tego miejsca sięga czasów Bizancjum. To centrum azjatyckiej stronie Stambułu, do którego musimy dostać się promem. Co możemy tam robić? Możemy wybrać się na spacer po Placu Kadikoy, dzielnicach takich jak Moda i Fenerbahce Kalamis , pić herbatę i obserwować ludzi i morze. To popularne miejsce wśród młodych Turków, które zdecydowanie warto odwiedzić.

 

Tureckie lody

 

tureckie lody
Czy atrakcją będzie 'użeranie’ się z Panem co robi lody? :>

Przechadzając się po turystycznym Sultanahmet bądź spacerując wzdłuż niekończącej się ulicy Istiklal, możemy natknąć się na wiele lodziarni. Wśród nich mnóstwo zaśmiewających się ludzi. Dlaczego? Tureccy sprzedawcy lodów są specjalistami w męczeniu swoich klientów — zanim dostaniesz zakupiony słodycz, będziesz poddany serii żartów. Takie lody smakują najlepiej!

 

Turecka herbata

 

turecka herbata
Herbata z widokiem na meczet w Stambule

Nie ma nic bardziej tureckiego niż picie herbaty. Usiądź wygodnie przy małych stoliczkach i zapatrz się w mijający Cię tłum. Pamiętaj, żeby wsypać dużo cukru i poprosić kelnera o grę planszową, w którą zazwyczaj zaopatrzone są herbaciarnie.

 

Ulica Śniadaniowa (Çelebioğlu Sokak Beşiktaş)

 

Mieszkańcy Turcji kochają jeść, a lokalne jedzenie to o wiele więcej niż kebab, o czym zapewne się przekonasz. Wszystkie posiłki są celebracją, ale chyba nie ma ważniejszego z nich niż śniadanie. Gdzie lepiej doświadczyć tego rytuału niż na Ulicy Śniadaniowej? Çelebioğlu Sokak w energicznej dzielnicy Beşiktaş to miejsce, gdzie cały dzień serwowane jest śniadanie. Dzielnica ta znajduje się kilka przystanków metrem od Placu Taksim.

 

Dzielnica Beşiktaş

 

besiktas
Okolice Beşiktaş

Beşiktaş to jedna z najstarszych dzielnic Stambułu. Region ten znajduje się w europejskiej części Bosforu. Jest uważany za jeden z najbardziej znanych i żywotnych obszarów w europejskiej części miasta. Miejsce to zapewnia też jeden z najlepszych widoków na cieśninę Bosfor.

 

Koty w Stambule!

 

koty w Stambule
Kot w Hagia Sophia

Nie może zabraknąć kotów jako atrakcji Stambułu. To absolutne królestwo tych zwierzaków. Mieszkańcy bardzo o nie dbają. Powstał nawet dokument o kotach z tego miasta zatytułowany. Poświęć chwilę na obserwację życia kotów w tym niezwykłym mieście!

 

Mapa atrakcji Stambułu

 

najlepsze atrakcje Stambuł

1) Hagia Sophia 2) Błękitny Meczet 3) Plac Sultanahmet 4) Wielki Bazar 5) Pałac Jerebatan 6) Pałac Topkapı 7) Pałac Dolmabahçe 8) Plac Taksim 9) Ulica Istiklal 10) Wieża Galata (Galata Kulesi) 11) Most Galata i jego rybacy 12) Kadıköy 13) Çelebioğlu Sokak Beşiktaş (ulica śniadaniowa) 14) Dzielnica Beşiktaş

Dlaczego warto pojechać do Stambułu? To jedno z najbardziej niezwykłych miast Europy. Zdecydowanie warto odwiedzić to miasto, aby poczuć atmosferę z początków naszej kultury. Historia, sztuka, natura, niesamowita kuchnia i ludzie. To wszystko łączy w sobie dawny Konstantynopol.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz