11 najlepsze atrakcje i Trogir. Co zobaczyć w Trogirze? Najpiękniejsze chorwackie miasteczko? - BelSole

11 najlepsze atrakcje i Trogir. Co zobaczyć w Trogirze? Najpiękniejsze chorwackie miasteczko?

Zapraszamy Was na wycieczkę do małego Trogiru. Według nas, jednego z najpiękniejszych miasteczek w Chorwacji. Powiemy Wam co zobaczyć w Trogirze i jakie atrakcje turystyczne na Was czekają w tym pięknym miejscu. Zobaczycie co zwiedzić w Trogirze, co zjeść w Trogirze i gdzie zaparkować. Zapraszamy na całkowity poradnik po mieście Trogir! 

 

Co zobaczyć w Trogirze?

 

Trogir zwiedzanie
Widok na Trogir

Trogir znajduje się w niewielkiej odległości od większego Splitu, jednak jeśli chodzi o urokliwość – wygrywa zdecydowanie

Trogir posiada chyba najbardziej skompresowane centrum gdzie znajdziecie najlepsze atrakcje Trogiru. Sama wysepka jest mała i spokojnie wystarczy Wam na jeden dzień zwiedzania. Oczywiście mówimy o takim oględnym i ogólnym zwiedzaniu.

Zwiedzanie Trogiru
Zwiedzanie Trogiru

Wyspa na której mieści się centrum Trogiru ma około 500 m długości na około 288 m szerokości w najszerszym miejscu. Prawie wszystkie najciekawsze miejsca są upchane w tym centrum – jest ich pełno, więc będziecie mieć co robić. Prócz tego co zobaczyć w Trogirze, powiemy Wam, co zjeść w Trogirze i gdzie zaparkować w Trogirze. Zapraszamy!

 

Gdzie zaparkować w Trogirze?

 

Z parkowaniem w Trogirze nie ma większego problemu, oczywiście samo parkowanie na wysepce raczej jest mało możliwe, jednak są parkingi w Trogirze blisko centrum. My wybraliśmy Parking T1 zaraz obok kanału Trogirskiego. Z niego macie 100 m do centrum kładką lub mostem. W sezonie ceny za parking wahają się od 1,5 EUR do 1,9 EUR za godzinę. Poza sezonem cena spada do 0,5 EUR za godzinę. Innymi słowy, jeśli myślicie gdzie zaparkować w Trogirze, wybierzcie parking T1 obok centrum Trogiru przy Ul. Kardinala Alojzija Stepinca, 21220.

 

Stare miasto Trogir

 

Trogir centrum

Stare miasto Trogir co centrum wszystkich głównych atrakcji Trogiru, otoczone jest bulwarem oraz… boiskiem umieszczonym zaraz w granicach zamku. Do Starówki Trogiru prowadzi Brama Lądowa z XVI wieku z lwem Świętego Marka, symbolem Wenecji. Centrum pełne jest wąskich uliczek, kamieniczek z białego kamienia z czerwonymi dachówkami.

Trogir i widok z wieży na Katedrze
Trogir i widok z wieży na Katedrze

Zdecydowanie polecamy przejść się tym centrum wzdłuż i wszerz. Starówka Trogiru wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO od 1997 roku. Znajdziecie tutaj też oczywiście restauracje, hotele i kawiarnie z których skorzystać polecamy. Miejsca które polecamy w centrum zobaczycie poniżej na liście. 

 

Bulwar w Trogirze

 

Bulwar w Trogirze
Bulwar w Trogirze

Bulwar w Trogirze, nazywany także Riva (Trogirska riva), to jedno z najpopularniejszych miejsc spacerowych w tym historycznym mieście. Położony jest wzdłuż nabrzeża, oferując przy tym przepiękne widoki na zatokę oraz okoliczne wyspy.

Bulwar w Trogirze
Bulwar w Trogirze

Jest to miejsce wypełnione kawiarniami, restauracjami i sklepami, gdzie turyści mogą poczuć atmosferę miasta, spędzić czas na relaksie, obserwować jachty wpływające do portu czy delektować się lokalnymi przysmakami. Jego północna i zachodnia część zajęta jest przez park, południowa przez promenadę, która jest wizytówką miasta.  Na końcu promenady znajdziecie Kastel Kamerlengo.

Z zachodniej części bulwaru możecie podziwiać także część Splitu.

 

Kastel Kamerlengo

 

Kastel Kamerlengo
Kastel Kamerlengo

Kastel Kamerlengo to średniowieczny zamek w Trogirze, który został zbudowany przez Wenecjan w XV wieku. Obecnie jest on atrakcją turystyczną, oferującą zwiedzanie, skąd można podziwiać panoramiczny widok na miasto i morze. W trakcie sezonu letniego na terenie zamku odbywają się liczne wydarzenia kulturalne.

Mecz obok zamku w Trogirze

Do zamku przytulone jest boisko, gdzie swoje mecze rozgrywa lokalny zespół piłkarski. Po drugiej stronie boiska znajduje się Kula Sv.Marka, wieża z której lokalsi oglądają mecze 🙂

 

Trg Ivana Pavla II

 

Trg Ivana Pavla II
Trg Ivana Pavla II

Trg Ivana Pavla II, czyli Plac Jana Pawła II, to centralne miejsce w Trogirze, które łączy wiele atrakcji miasta w jednym miejscu. Plac otacza zabytkowy ratusz z wieżą zegarową i piękną loggią, a także liczne sklepy, kawiarnie i restauracje. W sezonie letnim ten tętniący życiem plac jest areną licznych wydarzeń, festiwali i koncertów. Przy placu znajduje się też jedna z najważniejszych atrakcji Trogiru, katedra Świętego Wawrzyńca.

 

Katedra św. Wawrzyńca

 

Katedra w Trogirze
Katedra w Trogirze i jej wieża na którą można wejść

Katedra św. Wawrzyńca to symbol Trogiru, który swoją budową zawdzięcza trzem pokoleniom mistrzów: Radovana, Ivana Budislavic, Matije Gojkovica i Alessandro Vittorii. Jest to perła dalmatyńskiej architektury z charakterystyczną dzwonnicą. Została zbudowany na fundamentach wczesnochrześcijańskiej katedry, zniszczonej przez najazdy Trogiru. Do Katedry prowadzi portal Radovana – charakterystyczne bogato zdobione wrota. Jak to bywa z architekturą wzorującą się na Wenecji, wejścia strzegą lwy.

Katedra w Trogirze
Brama i portal do Katedry w Trogirze

W ramach jednego biletu możecie wejść do Katedry do środka i na więżę, by móc podziwiać całe stare miasto Trogiru z góry. To idealny punkt widokowy na Trogir. Jednak wejście nie nadaje się dla dzieci.

Z katedry widać też idealnie elewację innej atrakcji Trogiru, pałacu Cipiko.

 

Pałac Cipiko

 

Pałac Cipiko widoczny z tarasu nad Katedrą

Pałac Ćipiko to jedna z najbardziej znaczących budowli w Trogirze, położona na zachodniej stronie Placu Świętego Wawrzyńca. Został zbudowany przez zamożną rodzinę Ćipiko w XV wieku, łącząc ze sobą dwie wcześniejsze, gotyckie kamienice. Wyróżnia się swoją piękną fasadą ozdobioną renesansowymi detalami, jak również zachowanymi elementami gotyckimi, co widać na przykład w kształcie okien.

Widać tutaj duży wpływ weneckiej architektury, której w Trogirze jest pełno.

 

Klasztor Świętego Dominika

 

Klasztor i Kościół Świętego Dominika
Klasztor i Kościół Świętego Dominika

Klasztor Świętego Dominika jest jednym z najcenniejszych zabytków Trogiru, reprezentując styl gotycko – renesansowy. Sam klasztor został założony przez Dominikan przybywających w te tereny w latach 1216 – 1365. Jego obecna forma jednak pochodzi z jednego wieku później. Obecnie klasztor jest domem dominikanów, a w jego skład wchodzi kościół, krużganek oraz muzeum, w którym zgromadzono cenne eksponaty sakralne. Ciekawostką jest ponad 500-letni klasztorny ogród, który zachował swój pierwotny, średniowieczny układ.

Klasztor zdobi bulwar w Trogirze.

 

Plaża Okrug Gornji

 

To jedna z najbliższych plaż do centrum Trogiru. Znajdziecie tutaj wiele klubów, wiele kawiarni i infrastruktury plażowej. Wypożyczycie leżaki z parasolem (około 10 EUR za 2 x leżak i 1 x parasol) oraz sprzęt do pływania. Dzieciaki będą mogły bawić się na zjeżdżalniach i na specjalnych dmuchanych atrakcjach. Plaża w dużej mierze jest żwirowa, nadaje się w części dla dzieciaków – jednak w sezonie potrafi być zatłoczona. Plaża znajduje się na wschodzie wyspy Ciovo, 2 km na południe od centrum Trogiru.

 

Trogirski most i kanał

 

Trogirski kanał

No dobra, nie jest to nic niezwykłego – ot kanał pomiędzy Trogirem i resztą lądu. Jednak to tędy będziecie musieli dojść do centrum miasta (parking jest zaraz obok), blisko mostu znajdziecie targ z pamiątkami. Kładka znajduje się bliżej zachodniej części bulwaru.  

 

Wyspa Ciovo

 

wyspa Ciovo

Wyspa Čiovo jest uroczo położona na wybrzeżu Adriatyku, w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Trogir. Ta przepiękna, górzysta wyspa słynie z niezwykle urokliwych plaż oraz krystalicznie czystego morza. Wśród atrakcji wyspy warto wyróżnić malownicze wioski rybackie, liczne zabytkowe kościoły i klasztory, a także możliwość uprawiania nurkowania i innych sportów wodnych. Wyspa Čiovo jest doskonałym miejscem na spokojny, relaksujący wypoczynek.

 

Plaża Lapadusa

 

Plaża Lapadusa to jedna z najpopularniejszych plaż na Ciovo, znajduje się na południu wyspy. Przez swoją popularność, często są tutaj dość spore tłumy. Jednak jeśli uwielbiacie kamieniste plaże i lazurową wodę – polecamy to miejsce. Widoki są bajeczne, plaża ukryta jest w zatoczce w której często cumują statki i łodzie. Parking kosztuje od 3 do 6 EUR za cały dzień.

 

Co zjeść w Trogirze?

 

co zjeść w Trogirze
Ryba z frytkami w restauracji w Trogirze

Co zjeść w Trogirze? Jakie restauracje wybrać? Z miejsc które możemy polecić z czystym sercem są Tunaholic Fish Bar (na lunch, nie na wykwintną kolację) z daniami z ryb przy Radovanov trg 8, 21220. Restaurant Kamerlengo przy Vukovarska ul. 9, 21220 oraz droższe Konoba TRS przy Ul. Matije Gupca 14, 21220 (bardzo polecamy!) i Il Ponte przy Kardinala Alojza Stepinca 15a, 21220.

 

Mapa atrakcji Trogir

 

mapa atrakcji Trogir

1) Parking w Trogirze 2) Trg Ivana Pavla II 3) Katedra św. Wawrzyńca 4) Gradska loža Trogir 5) Bulwar, Riva w Trogirze 6) Klasztor Świętego Dominika 7) Zamek w Trogirze 8) Wieża Świętego Marka 9) Brama do miasta Trogir 10) Pałac Cippiko 11) Wyspa Ciovo

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz