Bazylika Świętego Marka w Wenecji. Zwiedzanie, poradnik, bilety - BelSole

Bazylika Świętego Marka w Wenecji. Zwiedzanie, poradnik, bilety

Bazylika św Marka w Wenecji nie jest największą bazyliką we Włoszech ale zdecydowanie należy do tych najpiękniejszych i najbardziej znanych. Oto nasz przewodnik i poradnik po zwiedzaniu Bazyliki Świętego Marka. Jak kupić bilety do Bazyliki św. Marka? Jak zwiedzać bazylikę w Wenecji? Jak wejść do Bazyliki w Wenecji? Zobaczcie dlaczego niektórzy pytają czy warto zwiedzić Bazylikę Świętego Marka i czy to największa atrakcja Wenecji?

To jedna z największych atrakcji Wenecji zaraz obok Mostu Rialto czy Canal Grande. Znajduje się w centrum historycznej części Wenecji, zaraz obok placu Świętego Marka i Pałacu Dożów. Bazylika jest imponująca dzięki swoim pięknym zdobieniom i mozaikom, które świecą się niczym psu nos. 


Bazylika świętego Marka – bilety

bilety bazylika świętego marka
Bilety do Muzeum Bazyliki Świętego Marka

Bilety do Bazyliki w Wenecji możecie kupić bezpośrednio przed wejściem – uwaga, w tym momencie (lipiec 2020) prowadzone są prace wewnątrz i jedynym sposobem, żeby dostać się do środka jest zakup biletu do Muzeum Bazyliki. Normalnie wejście jest darmowe. Kupić do Muzeum możecie w głównej bramie – otwiera się ona od 10:00 rano. Kolejka o poranku zazwyczaj jest najdłuższa, zważcie na to. Ile kosztuje zwiedzanie bazyliki św. Marka w Wenecji? Bilety kosztują 5 EUR za bilet normalny, 3 EUR za zredukowany, a dzieci poniżej 6 lat mogą wejść do środka za darmo. Nie jest to duży wydatek, stanowi niecałe 4,76% miesięcznego dodatku 500+.


Zwiedzanie Bazyliki Świętego Marka w Wenecji

zwiedzanie bazyliki świętego Marka

Zwiedzanie Bazyliki w Wenecji jest dość utrudnione w czasach zarazy. Póki co otwarte jest tylko Muzeum Bazyliki – wchodzimy do niego głównym wejściem, następnie jesteśmy kierowani na piętro. W środku Muzeum, które jest częścią Bazyliki Świętego Marka znaleźć można mozaiki z wnętrza świątyni, konie z kwadrygi, rzeźby czy też miniaturę budowli. Z sali muzeum widać także, główną część katedry, z bliska możemy także podziwiać wyjątkową mozaikę z której stworzona jest wewnętrzna elewacja.

Kolejka do wejścia do Bazyliki

Z Muzeum jest także wyjście na dach Bazyliki Świętego Marka, z niego rozpościera się widok na plac Świętego Marka oraz inne atrakcje tej części Wenecji – Pałac Dożów, Wieżę oraz Cafe Florian. 

Sama wycieczka po muzeum jest krótka, nie oferuje ona wiele atrakcji prócz widoku na wnętrze Bazyliki, wejście na dach oraz zobaczenie oryginalnych koni. Jest to jednak atrakcja warta swej ceny.


Dojazd do Bazyliki Świętego Marka

Jak dojechać do Bazyliki Świętego Marka lub do niej dopłynąć? Nie możecie dojechać. W Wenecji nie ma samochodów. Możecie do niej jedynie dopłynąć lub dojść na nogach z parkingów obok Dworca Głównego w Wenecji. Jeśli wybierzecie Tramwaj Wodny lub prom, polecamy wybrać linię 1 lub 2 z Dworca Głównego w kierunku S.Marco i wysiąść na tej przystani – podróż trwa parędziesiąt minut. Więcej o poruszaniu się po Wenecji znajdziecie tutaj.

 


 

Architektura Bazyliki Świętego Marka w Wenecji

Fasada Bazyliki

wejście do bazyliki świętego Marka w Wenecji
Główne wejście w raz z lunetą, kwadrygą, lwem świętego Marka i samym Świętym Markiem.

Fasada mieni się kolorami i stylami, nie jest tak ogromna jak w Bazylice Świętego Piotra czy Duomo we Florencji – jest zdecydowanie mniejsza – jednak jej zdobienia nie ustępują żadnej świątyni. To mix kultur, zdobyczy wojennych i podarunków kupieckich, a także przemysłu Murano z Wenecji.

lew świętego marka
Lew świętego Marka – Wenecki symbol na górze świątyni

Nad wejściem do Bazyliki królują konie z kwadrygi, których wiek nie jest dokładnie znany – jednak mają one pochodzić z czasów rzymskich(około II w p.n.e).

kwadryga bazylika świętego marka
Oryginalna Kwadryga w Muzeum w Bazylice.

Pod galerią przy wejściu znajdują się mozaikowe sceny na lunetach związane ze świętym Markiem oraz Sądem Ostatecznym.  Na samej górze dachu znajduje się Lew Świętego Marka oraz sam święty z aniołami.

tetrarchowie weneccy
Rzeźba z III wieku przedstawiająca tetrarchów

Na rogu świątyni od Pałacu dożów znajduje się rzeźba z III wieku, przeniesione do Wenecji po splądrowaniu Konstantynopola w 1204 roku. Przedstawia ona 130 cm figury „tetrarchów”, czyli dwóch cezarów i dwóch augustianów – niektórzy twierdzą, że to nie tetrarchowie, tylko złodzieje zaskoczeni po włamaniu do świątyni, którzy zostali zamurowani w murach Bazyliki.

dach bazyliki w wenecji
Dach Bazyliki Świętego Marka w Wenecji

 

Widok z Dachu na Plac Świętego Marka
Widok z Dachu na Plac Świętego Marka

Obok bazyliki znajdziecie także zdobycze wojenne z Akki czy też Syrii w postaci kolumn, które także zdobią fasadę świątyni. 

święty marek wenecja
Zobaczy święty! Jeszcze nas wszystkich święty Marek przeżyje

Wnętrze Bazyliki

W środku Bazyliki świętego Marka znajduje się prawie 8000 metrów kwadratowych złocistych mozaik. Przez brak fresków i stawianie na mozaikę, prawdopodobnie chciano wesprzeć także lokalny przemysł szkła z Murano. Plan bazyliki bazuje na greckim krzyżu z pięcioma kopułami rozmieszczonymi pośrodku i wzdłuż osi krzyża. Duży i skomplikowany program dekoracji koncentruje się na siedzącym wielkim Chrystusie Pantokratorze, całość wnętrza mieni się złotym kolorem ścian. 

wnetrze bazyliki _sw marka
Wnętrze głównej nawy

Za głównym ołtarzem znajduje się słynny Złoty Ołtarz (Pala d’Oro). 

mozaika bazylika świętego marka
Detale Mozaik we wnętrzu świątyni

Historia Bazyliki Świętego Marka w Wenecji

Każdy statek wpływający do portu w Wenecji miał nakaz przekazania podarku na budowę świątyni. Dlatego dziś Bazylika Świętego Marka wygląda jak zlepek wielu światów, kultur oraz stylów. Łączy w sobie charakterystyczne bliskowschodnie wzornictwo oraz łuki wraz z kulturą europejską. Bliżej jej stylowo do świątyni bizantyjskich niż katedr środkowej i zachodniej Europy.

bazylika świętego marka
Dzisiejszy wygląd Bazyliki

Bazylikę konsekrowano już w 832 roku, fundatorem świątyni był doża Angelo Partecipazio. Także dzięki niemu w 828 roku wykradziono relikwie świętego Marka sprowadzając je do Wenecji. Fasada była wielokrotnie rozbudowywana i przebudowywana. Ponad 100 lat po wybudowaniu, pożar strawił całą budowlę – kościół szybko odbudowano wzorując się na bizantyjskich świątyniach.

luneta bazylika świętego marka
Dawny wygląd świątyni prezentowany na lunecie przed wejściem. Scena przedstawiająca sprowadzenie relikwii.

Następne wieki, zwłaszcza czas po podbiciu Konstantynopola przez Wenecjan w IV krucjacie w 1204 roku,  kontynuowały okres rozwijania i zdobienia Bazyliki.

W kolejnych latach świątynia miała charakter bardziej państwowy i służyła głównie Dożom. Kościół miał ograniczone prawo do Bazyliki, aż do 1807 roku kiedy Republika Wenecka upadła.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz