Bośnia i Hercegowina, jaka waluta? Jakie pieniądze zabrać? - BelSole

Bośnia i Hercegowina, jaka waluta? Jakie pieniądze zabrać?

Zastanawiacie się jakie pieniądze są w Bośni i Hercegowinie, nie wiecie jaką walutę zabrać? Jaki jest kurs oraz czy waluta w Bośni i Hercegowinie to euro? Odpowiemy na wszystko!

Pieniądze w Bośni i Hercegowinie

Czy w Bośni i Hercegowinie są dolary czy może euro? Czy można płacić złotówkami? Co to za dziwna waluta w Bośni i Hercegowinie?

Otóż walutą w Bośni i Hercegowinie jest Marka Zamienna, tak dokładnie waluta o takiej nazwie. Inni nazywają ją czasami także Marką Bośniacką. 

Bośniacka Marka Zamienna ma swój kod podobnie jak złotówka PLN to w jest to BAM oraz symbol KM. Na początku 2022 roku 100 BAM to około 233 PLN. Kurs marki związany był z marką niemiecką po kursie 1:1. Po wprowadzeniu euro kurs marki do euro wynosi 1 EUR = 1,95583 KM

Jakie monety i banknoty są w Bośni i Hercegowinie? Marki dzielą się na fenigi. W zależności od miejsca druku, marki mogą się od siebie różnić, inne marki dostaniecie w Bośni i Hercegowinie a inne w Republice Serbskiej (nie mylcie z Serbią). Dostępne mamy takie rodzaje waluty w Bośni i Hercegowinie:

Banknoty w Bośni i Hercegowinie

pieniądze w Bośni Hercegowinie

10 marek: Mehmedalija Mak Dizdar – pisarz (BiH) oraz Aleksa Šantić – poeta (Republika Serbska)

20 marek: Antun Branko Šimić – pisarz (BiH) oraz Filip Višnjić (Republika Serbska)

50 marek: Musa Ćazim Ćatić – pisarz (BiH) oraz Jovan Dučić – pisarz (Republika Serbska)

100 marek: Nikola Shop – pisarz (BiH) oraz Petar Kočić – pisarz (Republika Serbska)

200 marek: Ivo Andrić – pisarz, a z tyłu Most na Drinie

 

Monety w Bośni i Hercegowinie

5 fenigów, 10 fenigów, 20 fenigów, 50 fenigów

1 marka, 2 marki 3 marki

 

Waluta w Bośni i Hercegowinie

Pierwsza seria banknotów KM o nominałach 50 F, 1 KM, 5 KM i 10 KM została wyemitowana 22 czerwca 1998 r. Wszystkie banknoty KM w obiegu są prawnym środkiem płatniczym w Bośni i Hercegowinie, nieważne w której wersji.

Ostatnia data wydania banknotów jest z 4 listopada 2019 roku.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz