Co kupić w Maroku? Najlepsze ZAKUPY, co przywieźć z Maroka? - BelSole

Co kupić w Maroku? Najlepsze ZAKUPY, co przywieźć z Maroka?

Jeśli wybieracie się na wakacje lub weekend w Maroku i macie plany na zakupy w Maroku to pewnie zastanawiacie się co kupić w Maroku i co przywieźć z Maroka? Jakie pamiątki kupić w Maroku? Jakie prezenty? Oto przewodnik zakupowy po Maroku – zapraszamy!

 

Targowanie się w Maroku

 

W Maroku w dobrym tonie jest się negocjować o cenę ze sprzedawcą w suku (sklepie, stoisku targu). Do jakiego poziomu należy się targować? Ile zejść z ceny podczas targowania się w Maroku? To zależy od produktu i miejsca. Na targach, jeśli będziecie kupować coś drogiego – jak kurtka skórzana, lampion czy dywan, możecie zejść nawet do połowy ceny. Jeśli uda się Wam osiągnąć 50% wyjściowej ceny powinniście wyjść obronną ręką z negocjacji, a Wasz kontrahent nadal będzie szczęśliwy, pomimo, że będzie mówić, że mu łamiecie serce 😉

Produkty tańsze na targach nie podlegają raczej już tak dużym negocjacjom, a produkty w tradycyjnych sklepach nie podlegają wogóle targowaniu 🙂

 

Zakupy w Maroku

 

zakupy w Maroku

W Maroku w centrach miast medinach znajdziecie targi i tak zwane suki. Tutaj nabędziecie wiele lokalnych produktów, jednak uważajcie na oszustów i nagabywaczy! Jest ich sporo, a Marokańczycy mają żyłkę do handlu. 

Walutą w Maroku jest Dirham Marokański (więcej o walucie w Maroku)

Więcej też o cenach w Maroku – czy Maroko to drogi kraj?

Zapraszamy do przegladu co kupić w Maroku:

 

Olejek Arganowy

 

olejek arganowy Maroko

To jeden z najlepszych produktów jakie możecie kupić w Maroku. Drzew arganowych w Maroku jest sporo, dzięki temu możecie kupić w Maroku olejek arganowy. Pozyskuje się go z ziaren tego drzewa. Często też produkowany jest ręcznie, dlatego może mieć wysoką cenę.

Używa się go głównie w celach kosmetycznych ale także kulinarnych. W Maroku używa się go jako dodatek do chleba i kuskusu. 

Olejek arganowy z Maroka został wpisany na listę Niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Butelka olejku arganowego może kosztować około 150 MAD. Najlepsze olejki znajdziecie na wsiach lub w Agadirze.

 

Babouche

 

kapcie Maroko

Co przywieźć c Maroka? Babouche z języka francuskiego oznacza po prostu kapcie. Marokańczycy słyną ze swoich kolorowych i tradycyjnych kapci. Możecie je kupić w wielu miejscach w Maroku, głównie w centrach turystycznych, medinach i targach.

Znajdziecie je w wielu kolorach, wzorach, z małymi pomponikami i cekinami. 

 

Herbata

 

herbata w Maroku

Picie herbaty w Maroku to bardzo ważna tradycja i aktywność. Berberowie od lat traktują herbatę jako ich tradycyjny napój. Herbatę w Maroku pija się wiele razy dziennie, podczas posiłków, pomiędzy posiłkami – czy jest ciepło czy gorąco, nieważne – herbata musi być. W Maroku na wielu sukach i targach znajdziecie mieszanki herbat na wagę. 

Marokańczycy upodobali sobie zwłaszcza herbatę z miętą – to tradycyjny sposób podawania herbaty w wielu miejscach w Maroku.

 

Przyprawy

 

przyprawy Maroko

Przyprawy znajdziecie prawie na każdym targu turystycznym w Maroku. Usypane w charakterystyczne kopczyki zdobią stoiska sprzedawców w Maroku. Ich zapach także przyciąga uwagę. Wśród najbardziej popularnych przypraw w Maroku należy wymienić cynamon, kumin, goździniki, kardamon, pieprz, papryka, kurkuma, kminek, gałka muszkatołowa i wiele innych.

Uważajcie jednak na nieuczciwych sprzedawców, nam na przykład trafił się pan, który dosypał nam do przyprawy curry… piasku. 

 

Kosze

 

kosze Maroko

Kolejnym lokalnym produktem tworzonym w Maroku są wszelakie plecione kosze, które nawiązują do stylu boho z różnymi zdobieniami. Prócz koszy, koszyków, koszyczków, ogromnych koszy na bieliznę znajdziecie tutaj także pojemniczki, torby i inne plecione akcesoria. Ich cena jest różna, od 100 MAD do nawet 500 MAD.

 

Lampy i lampiony

 

lampiony Maroko

Zapewne znacie te charakterystyczne lampiony i lampy z filmów lub restauracji. Możecie zaopatrzyć się w takowe także w Maroku u lokalnego rzemieślnika. Sprawdzajcie czy są one robione na miejscu a nie sprowadzane z Chin. Te najciekawsze wykuwane są z metalu, z setkami małych dziurek w środku dzięki czemu światło tworzy spektakularną grę cienia. Dobre lampy potrafią kosztować już od 200 MAD za całkiem spory okaz. Największe i najbardziej okazałe potrafią kosztować nawet 2000 MAD.

 

Produkty skórzane

 

skóra Maroko

Maroko a w zasadzie Fez słyną z wyrobów skórzanych. Znajdziecie tutaj wiele dobrej jakości kurtek, torebek, płaszczy, pasków i innych akcesoriów. Co prawda produkty te nie są tanie, bo za kurtkę trzeba zapłacić i nawet 2000 MAD, jednak oczywiście da się mocno zejść z ceny targując.

 

Dywany z Maroka

 

dywany berberyjskie

Dywany berberyjskie z Maroka to jedna z rzeczy którą warto przywieźć ze sobą z Maroka. Tradycyjne wzory i kolorowe wełniane dywany zdobią suki oraz sklepy na lokalnych targach. Tradycyjnie robione są one przez kobiety na marokańskich wioskach. Jeśli dywan ten był robiony ręcznie z dobrego materiału to prawdopodobnie będzie służyć Wam długie lata.

 

Szklanki i filiżanki na herbatę

 

filiżanki Maroko

Było już o herbacie, to teraz ciekawa pamiątka z Maroka powiązana z tym pysznym napojem. W Maroku znajdziecie wiele kolorowych i zdobionych filiżanek specjalnie do herbaty. Jak widać kutlura picia herbaty w Maroku jest bardzo silna!

 

Naczynia do Tażinu i ceramika

 

naczynie do tażinu

Maroko słynie z dania jakim jest Tażin, dlatego warto może kupić piękne naczynie do tego pysznego dania by móc przygotować je w domu? Marokańczycy słyną także z dobrej jakości i pięknej ceramiki. Wzorzyste naczynia to także piękne pamiątki, które warto przywieźć z Maroka. Warto spakować trochę folii bąbelkowej by zabezpieczyć te pamiątki z Maroka.

 

Kapelusz Fez!

 

kapelusz Fez

Na koniec coś, co zupełnie się Wam nie przyda – ale wygląda obłędnia i idealnie nada się dla wujka na prezent z Maroka. Sam wzór kapelusza Fez nie pochodzi z Maroka, nazwę od miasta wziął dzięki temu, iż barwnik do barwienia kapelusza został wyekstrahowany z karmazynowych jagód właśnie tutaj. To może mało przydatny prezent z Maroka, ale może się Wam przyda na imprezę i bal przebierańców.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz