Top 10, najlepsze atrakcje w Agadirze, co zobaczyć i co zwiedzić? - BelSole

Top 10, najlepsze atrakcje w Agadirze, co zobaczyć i co zwiedzić?

Planujecie wycieczkę lub weekend w Agadirze w Maroko? Odpowiemy co zobaczyć w Agadirze, z czego Agadir jest znany i jakie atrakcje możecie tam zobaczyć. Jeśli chodzi o atrakcje, Agadir i okolice mają do zaoferowania nie tylko plaże! Oto co zobaczyć i zwiedzić w Agadirze, jedyny taki nasz poradnik i przewodnik po tym marokańskim mieście

 

Zwiedzanie Agadiru

 

Agadir zwiedzanie

Agadir ma bardzo mało istniejących zabytków przez trzęsienia ziemi w 1755 roku oraz 1960 roku, które spustoszyły miasto. Agadir nie miał łatwo przez te lata – jednym z nielicznych zabytków, który zachował się w dużej części jest Kasbah na wzgórzu. Wiele z zabytków zostało albo zrekonstruowanych lub nigdy nie odbudowanych. Nie oznacza to jednak, że nie ma co robić w Agadirze. Co zwiedzać i co zobaczyć w Agadirze na weekend? Możecie podjechać do Paradise Valley na trekking, do pobliskich miejscowości takich jak Taroudant czy Tiznit. W Agadirze znajduje się też Zoo z krokodylami, Kasbah, Bazar czy też rekonstrukcja starej Mediny Agadiru. Jak zaplanować weekend w Agadirze? Według nas poświęćcie 1 dzień na Agadir, 1 dzień na Tiznit oraz Legzirę oraz 1 dzień na inne pobliskie atrakcje jak park Souss, Taroudant czy Rajską Dolinę.

Pobliskie równiny Souss czy wybrzeże Afryki to piękne miejsce na wycieczki i odpoczynek, możecie tutaj też lecieć na plażę o ile wybierzecie się w miesiąc z cieplejszą wodą.

Lotnisko w Agadirze znajduje się na wschód od miasta, około 15 km od centrum, dostaniecie się do miasta samochodem, taksówką (200 MAD) lub autobusem numer 22 (dojazd do Inezgane, czyli przedmieść Agadiru) za 3 MAD.

 

Kasbah, Oufla w Agadirze

 

kasbah agadir

Agadir został bardzo mocno zniszczony podczas jednego z trzęsień ziemi. To jest jeden z nielicznych zabytków, który został zachowany w Agadirze. Fort wybudowany został w 1540 roku przez Sułtana Mehmeda Szejka al-Saadiego.

Oufla po berberyjsku oznacza powyżej ze względu na umiejscowienie fortyfikacji na 236 metrowym wzgórzu nad miastem. Kasbah została zniszczona w listopadzie 1755 roku oraz 1960 roku przez trzęsienia ziemi. Dziś to jeden z ciekawszych zabytków Agadiru oraz miejsce z pięknym widokiem na miasto, ocean i góry Atlas.

 

Legzira

 

legzira

To piękne miejsce nad samym oceanem przy plaży – wielkie skały zostały przez lata uformowane w naturalne łuki. Niestety Legzira znajduje się, aż 150 km na południe od Agadiru. To prawie 3 h drogi, jednak miejsce jest przepiękne i warte poznania – zwłaszcza jeśli chcecie zrobić sobie nocleg w okolicy z widokiem na czerwone pustynne wzgórza i klify. Możecie wybrać się 1 dzień na południe zobaczyć Legzirę oraz pobliskie miasteczko Tiznit znane z biżuterii oraz pięknej Mediny. Dalej w dół czeka na Was już tylko Sahara Zachodnia.

 

Rajska Dolina, Paradise Valley

 

To zielona rajska, w części nawet zorganizowana turystycznie dolina rzeki Tamraght. Nazywana jest często rajem na ziemi dzięki pięknym widokom w kanionie i czystej wodzie. Nazwę podobno nadał jej sam Jimi Hendrix. Jest tutaj także wiele ptaków, świergających nam nad głowami. 

Warto się wybrać tutaj na trekking by móc podziwiać piękno natury tej części Afryki i Maroka. Możecie wziąć ze sobą trochę jedzenia dla psiaków żyjących w Rajskiej Dolinie w Agadirze. Jeśli lubicie skakać do wody z wysokości, na trasie hikingu znajdują się także miejsca dla fanów skoków do wody.

Dolina jest około 30 km na północ od Agadiru. Lepiej przyjechać tutaj w cieplejsze lub mokre miesiące – na przykład w kwietniu, by wody w kanionie było więcej.

 

Park Narodowy Souss-Massa

 

Ibis pustelnik
Ibis Pustelnik w Parku narodowym

To Park Narodowy na południe od Agadiru, rozciąga się na ponad 33 000 hektarów. Wiele osób przyjeżdża tutaj głównie by obcować z naturą oraz oglądać piękne okazy ptaków. Możecie tutaj zobaczyć słynne Ibisy Pustelniki żyjące tylko tutaj w tym regionie. Jeśli uwielbiacie flamingi, także je zobaczycie, podobnie jak flamingi na Cyprze pojawiają się tylko w pewnych porach roku. Weźcie ze sobą aparat z dużym zoomem, ptaki mogą być płochliwe. 

Jak tutaj dojechać? Najlepiej wypożyczonym samochodem z Agadiru drogą N1 na południe od miasta.

 

Plaże Agadir

 

plaże Agadir

Może warto także jechać na plażę obok Agadiru? Znajdziecie tutaj wiele piaszczystych miejsc do plażowania. Temperatura wody w Agadirze w zimie to około 17 stopni Celsjusza, w lecie nawet 21 stopni. Nie jest to tak ciepła woda jak w Morzu Śródziemnym, ale da się kapać jeśli macie samozaparcie.

Plaża w centrum Agadiru jest dobrze wyposażona z odpowiednią ilością leżaków i parasoli, znajdziecie tutaj dużo kawiarni i restauracji – jak to mówi młodzież, jest sztos.

 

Zakupy na Souk El Had

 

souk el had bazar

Czas na zakupy w Agadirze na najpopularniejszym bazarze w Agadirze. To ogromny market z 13 bramami. Znajdziecie tutaj wiele lokalnych produktów, przypraw, pamiątek i oczywiście pysznego jedzenia. Co ciekawe jest to miejsce nastawione nie tylko na jedzenie, ale znajdziecie tutaj również ubrania czy nawet meble. Uwaga jednak na naciągaczy i jakość produktów na stoiskach z przyprawami – nam niestety udało się kupić przyprawę do potraw z piaskiem w środku jako wypełniaczem. Polecamy kupić pyszne daktyle z Maroka czy oliwki, bardzo nam zasmakowały. Pamiętajcie by się targować!

Bazar znajduje się przy Rue 2 Mars

 

Wycieczka do Taroudant

 

Taroudant

Co jeszcze zobaczyć w okolicach Agadiru? Taroudant to małe urokliwe miasteczko niedaleko Agadiru na jego zachód. Umiejscowione jest w dolinie Sous, niektórym przypomina z charakteru Marrakesz. Warto tutaj przyjechać by zobaczyć piękną medinę i mury miejskie. Znajduje się tutaj też berberski targ. Jest to także jedno z najstarszych miast w Maroku, szacuje się, że założyli je w 1056 roku Almorawidzi. Dojedziecie tutaj drogą RN10.

 

Krokodyle zoo w Agadirze

 

krokodyle zoo agadir

To jedna z najlepszych atrakcji Agadiru. Do parku wchodzicie przez ogromną paszcze gada. Na miejscu czeka na Was 300 krokodyli. Co ciekawe w Maroku dziko występowały kiedyś krokodyle!

Park Krokodyli otwarty jest od 10:00 rano do 18:00 wieczorem, wejść możecie do 17:30. Otwarty jest 364 dni w roku, prócz dnia Aid El Kebir.

Bilet dla dorosłych kosztuje 75 MAD, dla dzieci bilet kosztuje 45 MAD.

Adres: RN 8 PK 16 80046 Drarga – Agadir

 

Rekonstrukcja Mediny w Agadirze

 

agadir medina

W Agadirze zrekonstruowano w części Medinę zniszczoną przez trzęsieniem ziemi z 1960 roku. Konstrukcja pochodzi z 1992 roku i jest całkiem wierna oryginałowi. Bilet do Mediny kosztuje 40 MAD, za darmo do biletu dostajemy powitalny drink. Nie kupujcie raczej nic na miejscu od sklepikarzy ponieważ ceny są zdecydowanie wyższe niż na przykład Souk El had. Medina znajduje się przy: Hay, Aghroud، Agadir 80007.

 

Golf w Agadirze

 

agadir golf

Jeśli gracie w Golfa to Maroko to doskonałe miejsce na partyjkę golfa w zimie. Jeśli nie próbowaliście nigdy, może warto zobaczyć czy Wam się spodoba ten spokojny i ciekawy sport. Wokół Agadiru znajduje się wiele pól golfowych ukierunkowanych na turystów z zagranicy, którzy nie mogą zagrać w golfa w zimie i szukają opcji gdzie mogą. Greenfee kosztuje już od 65 EUR za 18 dołków.

 

Gdzie spać w Agadirze?

 

agadir atrakcje

Uważamy, że jeśli zastanawiacie się gdzie spać w Agadirze, to powinniście spróbować znaleźć hotel lub apartament z widokiem na ocean i na codzienny zachód słońca z apartamentów jakie znaleźliśmy wysokie oceny mają Marina Apartment Agadir z hoteli Ocean Atlantic View.

 

Mapa atrakcji w Agadir i okolicach

 

atrakcje agadir mapa

1) Kasbah w Agadirze 2) Plaża w Agadirze 3) Rajska Dolina 4) Taroudant 5) Souss-Massa Park Narodowy 6) Legzira 7) Odbudowana Medina w Agadirze 8) Tiznit

 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz