Co to jest flamenco? Gdzie obejrzeć flamenco w Sewilli? Gdzie w Madrycie? - BelSole

Co to jest flamenco? Gdzie obejrzeć flamenco w Sewilli? Gdzie w Madrycie?

Co to jest flamenco? Jak to się stało, że tancerka w długiej, falbaniastej sukni stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Hiszpanii? Gdzie obejrzeć flamenco w Sewilli? Czy można je zobaczyć w Madrycie?

Co to jest flamenco?

Flamenco tworzą 3 elementy: taniec, śpiew oraz muzyka. Całość powinno tworzyć duende, czyli niezwykłą ekspresję i autentyczność. W trakcie najlepszych pokazów publiczność klaszcze, wydaje okrzyki, a niejednokrotnie się wzrusza.

Wielu ekspertów uważa, że flamenco ma swoje korzenie w hinduskim tańcu katak. Do Hiszpanii dotarł w XV w. wraz z Cyganami. Ich muzyka zmieszała się z kulturą Maurów i Żydów andaluzyjskich tworząc wspólna całość. Nazwa flamenco jest w użyciu od XIX w., ale pochodzenie do końca nie jest znane. W 2020 r. flamenco znalazło się na liście  światowego dziedzictwa UNESCO.

Jak wygląda taniec flamenco?

Co to Flamenco

Najbardziej charakterystyczne są tancerki flamenco. Ubrane są w szeroką, falbaniastą suknię lub spódnicę, falbaniasty gorset i kolorową chustę. We włosy mają wpięte kwiaty. Aby dodać ekspresji w tańcu, często używają dodatkowych atrybutów, np. wachlarza kwiatu lub grzebienia. W tańcu najważniejsze są gesty i ruchy – to one wyrażają emocje i opowiadają historię.

Tancerzom towarzyszą śpiew i muzyka. Najczęściej jest to gitara. Śpiewacy wybijają rytm oklaskami, pstrykaniem palcami albo kastanietami. Pokazy flamenco odbywają się w miejscach nazywanych tablaos.

Gdzie obejrzeć flamenco w Sewilli?

Flamenco Sewilla

Sewilla jest pełna atrakcji. Pokazy flamenco zobaczycie w całej Andaluzji. Jednak to Sewillę uznaje się za jego stolicę. Tak naprawdę nie musicie płacić za show. W wielu małych knajpkach są organizowane amatorskie występy często na dość wysokim poziomie. Flamenco można podziwiać również na ulicy, na przykład na Plaza de España. Gdzie obejrzeć flamenco w Sewilli?

Muzeum Tańca Flamenco (Museo de Baile Flamenco)

Muzeum założyła znana tancerka Cristina Hoyos. Poznacie w nim całą historię flamenco, zobaczycie stroje, atrybuty, fotografie i nagrania. Możecie też zapisać się na kurs tańca. Muzeum organizuje również pokazy flamenco.

Jak dojechać?

Muzeum jest przy c / Manuel Rojas Marcos, 3 w dzielnicy Santa Cruz.

Ile kosztuje? Bilet do muzeum kosztuje 10 EUR, zwiedzanie z pokazem 26 EUR.

El Palacio Andaluz

El Palacio to bardzo eleganckie miejsce. Budynek ma kilka pięter i przestrzeni urządzonych w andaluzyjskim stylu. Sala główna jest przestronna z dużą sceną. Na parterze, zwanym „La Bodega Museo”, znajduje się „Museo del Flamenco y Arte Andaluz”, gdzie możecie obejrzeć kostiumy, zdjęcia i inne elementy andaluzyjskiej kultury. Pokazy odbywają się codziennie i trwają 1,5 godz.

Jak dojechać?

Lokal znajduje się w starym pawilonie Cruzcampo Expo 1992, na Isla de la Cartuja. 

Ile kosztuje? Za wstęp zapłacimy ok. 43 EUR. Lokal z powodu Covid-19 jest zamknięty do odwołania.

Gdzie w Madrycie na Flamenco?

Flamenco Madryt

Jeśli myślicie, że dobry spektakl flamenco można zobaczyć tylko w Andaluzji, to się mylicie. W stolicy od wieków występowali najlepsi tancerze i tancerki. Przyciągał ich prestiż pokazania się przed dworem królewskim i oczywiście dobre pieniądze.

Podobnie jak w Sewilli, tak i w Madrycie natknięcie się na ulotki z ofertą pokazów flamenco. W większości z nich można zjeść tapas i napić się wina. A które miejsca Wam polecamy? Zobaczcie także wszystkie atrakcje Madrytu.

Corral de la Morería

Jest to jedno z najbardziej znanych na świecie tablao. Dyrektorką artystyczna jest światowej sławy tancerka oraz zdobywczyni nagrody the National Flamenco Award – Blanca del Rey. Spektakl trwa 70 minut i w jego trakcie zobaczycie zespół złożony z 9 artystów: 2 tancerzy, tancerki, śpiewaczki, 3 śpiewaków i 2 gitarzystów. Show jest dopracowane w każdym szczególe. A na scenie występują uznani artyści. Sama sala jest klimatyczna, a stoliki rozłożone w rozsądnej odległości od siebie. 

Jak dojechać?

Tablao mieści się w centrum Madrytu, przy ulicy c/ Morería, 17, niedaleko stacji metra Opera.

Ile kosztuje? Spektakle odbywają się 2 razy dziennie, a bilet kosztuje niecałe 50 EUR.

Cardamomo

Cardamomo to nieduże tablao, ale dzięki temu bardzo klimatyczne. Pokazy trwają 60 minut, a na scenie zobaczycie 10 artystów, wśród nich najlepsi tancerze, śpiewacy i muzycy hiszpańscy.

Jak dojechać?

Cardamomo znajduje się przy Calle Echegaray 15, w pobliżu Plaza de Santa Ana.

Ile kosztuje? Spektakle odbywają się 4 razy dziennie, a za bilet zapłacimy co najmniej 39 EUR.

Café de Chinitas

W tablao występują uznani artyści tacy jak Enrique Bermúdez (pierwszy gitarzysta Baletu Narodowego), Ricardo Fernandez del Moral albo Rafael Peral, ale i najzdolniejsi z młodego pokolenia.

Jak dojechać?

Café de Chinitas znajduje się przy Calle de Torija, 7 w pobliżu stacji metra Santo Domingo.

Ile kosztuje? Z powodu Covid-19 zamknięte do odwołania.

Jerez de la Frontera festiwal koni i Flamenco

Jerez Festiwal Flamenco i Koni

Jest to mało popularne miejsce w Polsce na Flamenco, ale jeśli będziecie w okolicach Andaluzji w maju koniecznie wstąpcie do Jerez de la Frontera na występy flamenco. Połączone są też z festiwalem koni w Jerez. W tym roku będą pomiędzy 6 a 22 maja.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz