13 najlepsze atrakcje i Madryt [NOWE 2023]. Co zobaczyć w Madrycie i okolicy? - BelSole

13 najlepsze atrakcje i Madryt [NOWE 2023]. Co zobaczyć w Madrycie i okolicy?

Zapraszamy Was na zwiedzanie Madrytu! Oto najlepsze atrakcje i Madryt jakiego nie znacie. Powiemy co zobaczyć w Madrycie i jakie atrakcje turystyczne Madryt ma do zaoferowania. Oto przewodnik i poradnik po najciekawszych miejscach w Madrycie w 2023.

Znacie to powiedzenie 'życie jak w Madrycie’? No właśnie stolica Hiszpanii oferuje dla każdego coś miłego. Lubisz piłkę? Możesz zwiedzić stadion Real Madryt. Kochasz sztukę? Ponad 30 muzeów czeka na Ciebie. Co warto zobaczyć w Madrycie? Co zwiedzić, jakie atrakcje? Poznaj nasze Top 13!

 

Mercado de San Miguel

 

Mercado de San Miguel

Hiszpania to jedzenie, wino i towarzyskie spotkania. Aby poczuć południowy klimat, koniecznie wybierzcie się na targ. Mercado de San Miguel jest jedynym targiem spożywczym, jaki pozostał w sercu Madrytu. Mieści się w ponad stuletniej hali, która powstała w 1906 r. na miejscu wyburzonego kościoła o tej samej nazwie. Budynek jest jednym z nielicznych przykładów architektury żelaznej w Madrycie.

Co tam znajdziecie? Wszystko! Najlepszą szynkę iberyjską, najświeższe owoce morza wprost z Galicji, wyjątkowe sery z Kastylii czy Kraju Basków. Polecamy spróbować różnych tapas, czyli małych kanapeczek na jeden kęs. I koniecznie popijcie hiszpańskim winem!

Standardowe godziny otwarcia hali: od niedzieli do czwartku od 12:00 do 22:00, w piątek i sobotę od 12:00 do 23:00. Dojdziecie tam piechotą ze stacji metra Sol oraz Opera lub z Plaza Mayor.

 

Santiago Bernabeu

 

Santiago Bernabeu

Na Belsole opisujemy wiele świątyń, ale świątyń sportowych jest mało – oto jedna z nich. Santiago Bernabeu to stadion Realu Madryt, jednego z dwóch najznamienitszych zespołów piłki nożnej na świecie. To także jeden z zespołów z największym budżetem na swoich piłkarzy. Obecnie mieści on 81 044 miejsc, jest to też drugi największy stadion w Hiszpanii. Został wybudowany w 1947 roku. Oczywiście najlepiej zobaczyć go podczas meczu Realu z innym zespołem, najlepiej z Athletico lub Barceloną – bilety potrafią kosztować po 100-200 EUR.

 

Gran Via w Madrycie

 

Gran Via Madryt

Gran Via była kiedyś pełna teatrów, dziś dużą ich część zastąpiły ją obiekty handlowe. Ta reprezentacyjna ulica Madrytu prowadzi z Calle de Alcala do Plaza de Espana. Prócz sklepów na Gran Via znajdziecie wiele punktów popularnych w Madrycie i atrakcji tego miasta. Najpopularniejszym będzie Edificio Metrópolis wybudowany w 1911 roku z boginią zwycięstwa na szczycie dachu. Ważnymi miejscami przy Gran Via są także Edificio Grassy oraz siedziba firmy Telefónica. Znanym miejscem jest także Plaza del Callao czyli plac, gdzie znajdziecie, aż 6 teatrów i kin.

 

Plaza Mayor Madryt

 

Plaza Mayor Madryt

Jakie miejsca zobaczyć w Madrycie? Dawniej nazywany Plaza del Arrabal, był głównym placem starego Madrytu. Został zbudowany za panowania Filipa III w 1619 roku. Plaza Mayor ma kształt prostokąta i jest jednolity architektonicznie. Ma wymiary 129 m na 94 m. Restauracje, bary i sklepy możecie znaleźć pod okalającymi plac arkadami – po środku placu znajdziecie pomnik Filipa III.

 

El Rastro

 

El Rastro Madryt

W każdą niedzielę w Madrycie będziecie mogli odwiedzić El Rastro, czyli największy pchli targ w Madrycie. od ponad 400 lat, 3500 wystawców otwiera swoje stoiska dla klientów. Nazwa El Rastro pochodzi od słowa szlak lub droga. Ta droga to droga krwi zwierząt prowadzonych do pobliskich garbarni i rzeźni. W El Rastro znajdziecie wiele produktów, kawiarni, serów, win, mebli, biżuterii, ubrań i wielu innych. Uważajcie na na portfele, torebki i telefony komórkowe. Poczytajcie o bezpieczeństwie i kieszonkowcach w Madrycie.

 

 

Park Retiro

 

Park Retiro Madryt

Park Retiro jest jednym z najpiękniejszych w Europie. Stworzył go w XVII w. Filip IV, aby dwór królewski miał gdzie się bawić. Ma powierzchnię 130 hektarów. Co tam robić? Przede wszystkim spacerować alejkami wśród starych drzew, zrobić piknik na trawie, popływać łódką po jeziorze, albo zwiedzić wystawy, które zwykle odbywają się w którymś z dwóch kryształowych pałaców.  Warto też poszukać pięknych fontann – takich jak Los Galápagos (Żółwie), El Ángel Caído (Upadły Anioł) czy La Alcachofa (Karczoch). W tygodniu jest tam spokojnie, park ożywa w niedziele, kiedy to przechadzają się po nim tłumy madrileños.

Do parku dotrzecie od stacji Atocha.

 

Muzeum Prado

 

Prado Madryt

To chyba jedno z najbardziej znanych i cenionych muzeów na świecie. Ponad 5000 dzieł, 100 sal, 3 piętra – co więcej można powiedzieć? Chyba pozostaje tylko wspomnieć, że w środku zobaczycie obrazy Tycjana, Rafaela, Rubensa, Boscha, El Greco, Goi, Velazqueza i wielu innych malarzy. Na zwiedzanie potrzeba co najmniej jednego dnia!

Wejściówka kosztuje 15 EUR i najlepiej jest ją kupić przez internet na stronie Prado. Muzeum jest w pobliżu parku Retiro.

 

Estacion de Atocha

 

estacion de Atocha

Nawet jak nie planujecie podróży pociągiem, polecamy wizytę na stacji kolejowej Atocha. Dworzec jest pierwszą stacją kolejową w Madrycie otwartą w 1851 r. Charakterystycznym elementem jest dach dworca, który według obliczeń francuskiego inżyniera Henri de Saint-Jamesa ma 152 m długości i 27 m wysokości. W środku jest ogród botaniczny z około 7000 roślin z 400 gatunków. Kiedyś w małym stawie kapały się żółwie, ale chodzą słuchy, że od jakiegoś czasu już ich tam nie ma.  

 

Świątynia Debod (Templo de Debod)

 

Debod Madryt

Egipska świątynia w Madrycie? Tak. Rząd egipski podarował ją Hiszpanii w podzięce za pomoc w ocaleniu innych świątyń w Nubii. Miejsce to było zagrożone zalaniem po podniesieniu się stanu wód na tamie na Nilu. Pierwotnie kompleks składał się z budynku głównego i trzech bram, do dziś przetrwały 2. Świątynia została poświęcona bogom Amonowi i Izydzie. A najlepiej jest ją oglądać wieczorem, bo jest pięknie oświetlona.

Templo de Debod znajdziecie w parku Parque de la Montaña.

 

Puerta del Sol (Brama Słońca)

 

Puerta del Sol Madryt

Co warto zobaczyć w Madrycie? Plac Puerta del Sol i niedźwiadka zjadającego owoce z drzewa poziomkowego. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych miejsc w Madrycie. Plan jest podłużny, a ulice odchodzą od niego promieniście. Dokoła są kawiarnie, bary, sklepy z pamiątkami i mnóstwo zabytkowych kamienic i pałaców. Tutaj też jest punkt zerowy, od którego mierzone są odległości od Madrytu do innych hiszpańskich miast i jednocześnie miejsce spotkań. Jeśli umawiacie się z kimś na mieście i zapomnicie gdzie – to z pewnością znajdziecie się na Puerta del Sol.

Na placu jest stacja metra Sol.

 

Plaza de Santa Ana

 

Plac Św Anny Madryt

Hiszpańskie miasta co chwilę mają place. Wśród wielu madryckich najbardziej klimatycznym jest plac Św. Anny. Powstał mniej więcej w tym samym czasie co dworzec Atocha i od razu stał się ulubionym miejscem madryckiej bohemy. Wokół placu znajduje się kilka ciekawym budynków: najstarszy teatr w mieście: Teatro Español, hotel ME Madrid Reina Victoria, w którym nocowali słynni torreadorzy, a także Cervecería Alemana bar, do którego na piwko wstępował Ernest Hemingway.

 

La Latina, Madryt

 

La Latina Madryt

Uważana za jedną z najbardziej madryckich dzielnic. Chcecie poczuć się jak mieszkańcy Madrytu? Jeśli tak to koniecznie musicie pokręcić się po kolorowych, wąskich uliczkach, wstąpić na kawę i churros, albo lampkę wina i tapas. Gdy zostajecie w Madrycie na weekend polecamy przejść się w niedzielę rano na pchli targ El Rastro – można tu znaleźć prawdziwe perełki!

 

Chocolateria San Gines

 

Będąc w Madrycie, nie sposób nie zawitać do najsłynniejszej czekoladziarni w mieście. Chocolateria San Gines nieprzerwanie od 1894 roku serwuje tradycyjną gorącą czekoladę z churros. Do tego czynna jest całą dobę. Popularność zyskała od pierwszego otwarcia, kiedy to odwiedzali ją widzowie teatru. Churrosy można zjeść w środku albo zamówić na wynos przy okienku. Polecamy ten drugi sposób, ponieważ na stolik trzeba poczekać w ogromnej kolejce turystów.

Za 6 churros z czekoladą trzeba zapłacić 4,5 EUR, a lokal znajduje się za zachód od Puerta del Sol, w pobliżu kościoła  San Ginés.

 

Co jeszcze warto zobaczyć w Madrycie?

 

Katedra Madryt, Almudena

Madryt to miasto pełne atrakcji i zabytków, nawet tydzień w tym pięknym mieście nie wystarczy na wszystkie atrakcje. Warto zobaczyć prócz wymienionych także Katedrę w Madrycie Almudena, Palacio Real, Puerta de Alcala, Teatro Real czy też nowoczesne cztery wieże. Miłej wycieczki do Madrytu! Bawcie się dobrze!

Zobacz także:

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz