Czy na Cypr trzeba paszport czy wystarczy dowód osobisty?

Czy na Cypr trzeba paszport czy dowód osobisty w 2023?

Dla wielu osób szykujących się do wyjazdu na Cypr podstawowym pytaniem jest pytanie o dokumenty potrzebne do wjazdu na Cypr w 2023. Jak to jest z tymi dokumentami potrzebnymi na Cypr? Czy potrzebny jest paszport czy dowód? Co z wizą na Cypr? Sprawdzamy jakich dokumentów potrzeba jadąc na wakacje na Cyprze w Republice Cypryjskiej i czy Cypr jest w Unii Europejskiej.

Pytanie o to czy na Cypr potrzebny jest paszport czy dowód osobisty nie jest wbrew pozorom wcale tak głupie jak pytanie o to czy do Włoch potrzeba paszportu. Republika Cypryjska 1 maja 2004 roku, razem z Polską, wstąpiła do Unii Europejskiej, ale nie jest członkiem Strefy Schengen. Co to oznacza dla Polaka?

Dowód czy Paszport na Cypr w 2023?

Czy więc na Cypr potrzebujemy paszportu czy dowodu osobistego? Fakt członkostwa Cypru w Unii Europejskiej sprawia, że podczas podróży musimy mieć ze sobą paszport lub dowód osobisty. Czy na Cypr potrzebujemy wizy? Wiza na Cypr nie jest potrzebna jeśli mowa o pobycie nie przekraczającym 90 dni w ciągu pół roku od daty pierwszego wjazdu na Cypr. Mówimy oczywiście o Republice Cypru, a nie o Tureckiej Republice Cypru Północnego. Wjazd na teren Północnego Cypru to zupełnie inna para kaloszy. W jednym z naszych materiałów wyjaśniamy jak wjechać na terytorium Tureckiej Republiki Cypru Północnego.

Na Cypr musimy więc mieć ważny dowód osobisty lub paszport ale to że Cypr nie należy do Strefy Schengen sprawia, że musimy spodziewać się kontroli granicznej. Granice z Cyprem można przekroczyć na lotnisku w Larnace i lotnisku w Pafos oraz na przejściach morskich w Larnace, Limasol, Pafos i Latchi. Jeśli przylecieliśmy na Cypr z Turcji i wylądowaliśmy na terenie Tureckiej Republiki Cypru Północnego lepiej nie wjeżdżać na teren Republiki Cypru ponieważ jego władze mogą objąć nas sankcjami.

Podróżując na Cypr z dzieckiem dziecko również musi posiadać dowód tożsamości lub paszport. W razie wyjazdu bez jednego z rodziców należy mieć zgodę na podróż dla dziecka.

mobywatel i e-dowód na Cypr

Czy można użyć aplikacji mobywatel lub e-dowodu z aplikacji przy wjeździe na Cypr? Niestety nie jest to możliwe – już na lotnisku pokazując dowód przy bramkach za strefę Schengen zostaniecie najprawdopodobniej cofnięci – musicie mieć fizyczny dowód lub paszport ze sobą!

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz