Czy na Cypr trzeba paszport czy dowód osobisty?

Dla wielu osób szykujących się do wyjazdu na Cypr podstawowym pytaniem jest pytanie o dokumenty potrzebne do wjazdu na wyspę. Jak to jest z tymi dokumentami potrzebnymi na Cypr? Czy potrzebny jest paszport czy dowód? Co z wizą na Cypr? Sprawdzamy jakich dokumentów potrzeba jadąc na wakacje na Cyprze w Republice Cypryjskiej i czy Cypr jest w Unii Europejskiej.

Pytanie o to czy na Cypr potrzebny jest paszport czy dowód osobisty nie jest wbrew pozorom wcale tak głupie jak pytanie o to czy do Włoch potrzeba paszportu. Republika Cypryjska 1 maja 2004 roku, razem z Polską, wstąpiła do Unii Europejskiej, ale nie jest członkiem Strefy Schengen. Co to oznacza dla Polaka?

Fakt członkostwa Cypru w Unii Europejskiej sprawia, że podczas podróży musimy mieć ze sobą paszport lub dowód osobisty. Czy na Cypr potrzebujemy wizy? Wiza na Cypr nie jest potrzebna jeśli mowa o pobycie nie przekraczającym 90 dni w ciągu pół roku od daty pierwszego wjazdu na Cypr. Mówimy oczywiście o Republice Cypru, a nie o Tureckiej Republice Cypru Północnego. Wjazd na teren Północnego Cypru to zupełnie inna para kaloszy. W jednym z naszych materiałów wyjaśniamy jak wjechać na terytorium Tureckiej Republiki Cypru Północnego.

Na Cypr musimy więc mieć ważny dowód osobisty lub paszport ale to że Cypr nie należy do Strefy Schengen sprawia, że musimy spodziewać się kontroli granicznej. Granice z Cyprem można przekroczyć na lotnisku w Larnace i lotnisku w Pafos oraz na przejściach morskich w Larnace, Limasol, Pafos i Latchi. Jeśli przylecieliśmy na Cypr z Turcji i wylądowaliśmy na terenie Tureckiej Republiki Cypru Północnego lepiej nie wjeżdżać na teren Republiki Cypru ponieważ jego władze mogą objąć nas sankcjami.

Podróżując na Cypr z dzieckiem dziecko również musi posiadać dowód tożsamości lub paszport. W razie wyjazdu bez jednego z rodziców należy mieć zgodę na podróż dla dziecka.

Dodaj komentarz