Jakia waluta na Cyprze? Jakie pieniądze wziąć na Cypr? Cypr Północny?

Jaka waluta na Cyprze? Jakie pieniądze wziąć na Cypr? A Cypr Północny?

Cypr staje się coraz bardziej popularną destynacją turystycznych wyjazdów wśród polskich turystów dlatego też pytanie o to jakimi pieniędzmi płaci się na Cyprze wcale nie jest bezpodstawne. Jaka waluta jest na Cyprze? Jakimi pieniędzmi płaci się w Nikozji? Sprawdzamy czy na Cyprze jest Euro czy nie i jakimi pieniędzmi płaci się na Cyprze Północnym? Dziś sprawdzamy jakie pieniądze wziąć na Cypr. I Północny i Południowy.

Cypr czyli Republika Cypryjska to kraj podobnie jak Polska będący w Unii Europejskiej. Cypr wstąpił do UE w tym samym dniu co Polska – 1 maja 2004 roku. W przeciwieństwie jednak do Polski władze Cypru zdecydowały się o zrezygnowaniu z narodowej waluty. Waluta na Cyprze to euro tak jak na przykład waluta na Sycylii. Euro obowiązuje na Cyprze od 1 stycznia 2008 roku.

Pytacie jaka waluta była na Cyprze przed euro? Już odpowiadamy. Przed wprowadzeniem euro na Cyprze płaciło się funtem cypryjskim. Funt cypryjski dostępny był w monetach o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 centrów oraz banknotach o nominałach 1, 5, 10 i 20 funtów.

Czy na Cyprze można płacić złotówkami i wymienić złotówki? Lepiej nie. Na Cypr bierzemy euro lub płacimy kartami. Co z pieniędzmi na Cyprze Północnym?

Jeśli zdecydujemy się na wyjazd do Cypru Północnego to walutą, którą będziemy się posługiwać są takie same pieniądze jak pieniądze i waluta w Turcji czyli lira turecka. Symbol liry tureckiej to TRY.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz